Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Danas sam od lokalnog otkupljivača dobio spisak isekticida i fungicida koji su u 2018 godini zabranjeni za upotrebu .

Insekticidi: Fungecidi:
- konzul - kubik plus - galofungin-t
-nurel d - dionis - mankogal 80
-savanur - dionis plus - dithane
-dimetogal - funomil
-perfektion - duofen


Jeste li vi upućeni u ovo ili je to neka z.......ja ?
 
Danas sam od lokalnog otkupljivača dobio spisak isekticida i fungicida koji su u 2018 godini zabranjeni za upotrebu .

Insekticidi: Fungecidi:
- konzul - kubik plus - galofungin-t
-nurel d - dionis - mankogal 80
-savanur - dionis plus - dithane
-dimetogal - funomil
-perfektion - duofen


Jeste li vi upućeni u ovo ili je to neka z.......ja ?
Pa čime da štitimo voće, limunadom?
 
Opet ja , verujte mi spisak je od otkupljivača iz Zječara kome sam prošle godine prodao višnju .
Insistirao je ako njemu prodajem višnju da se pridržavam dostavljenog spiska . Navodno, navedeni preparati su zabranjeni u EU.
 
Dobro ako otkupljivač zna šta ne treba koristiti ali je potrebno da napravi spisak šta se može koristiti ili neki program zaštite kako bi 'roba' bila kvalitetna za krajnjeg kupca. Još kad bi to sve pokrio jedan ugovor.....
 
Navodno, navedeni preparati su zabranjeni u EU.

Nebi se složio da su zabranjeni. Jedino je Nurel D odnosno preparati sa akt. mat. Hlorpirifos na crnoj listi, ali nije zabranjen. Ostali mogu normalno da se koriste prema preporuci proizvođača. Skoro sam bio na jednom predavanju vezano za izvoz jabuke u Rusiju. Konkretno za Hlorpirifos je problem što ostavlja velike ostatke i sporo se razgrađuje. Preporuka je da se koristi u zimskom prskanju uz dodatk bijelog ulja, naročito u zasadima kruške gdje je problem kruškina buva. Takođe eventualno prvo prskanje poslije cvjetanja. Npr ako tretirate jabuku protiv savijača, ostaće veliki ostatici i prema njihovom pravilniku (Ruskom, koji je mnogo stroži od EU) neće moći ići u uzvoz iako ispoštijete karencu duplo od predviđene.
 
Danas sam od lokalnog otkupljivača dobio spisak isekticida i fungicida koji su u 2018 godini zabranjeni za upotrebu .

Insekticidi: Fungecidi:
- konzul - kubik plus - galofungin-t
-nurel d - dionis - mankogal 80
-savanur - dionis plus - dithane
-dimetogal - funomil
-perfektion - duofen


Jeste li vi upućeni u ovo ili je to neka z.......ja ?

U nedelju kod Uroša u Dobroj zemlji je bio jedan od proizvođača navodno zabranjenih sredstava, uglavnom 2018god nekim sredstvima ističe registracija u EU a zbog velike gužve uspeće da je produže tek 2019. god. a po njegovim rečima do tada će važiti stara registracija tj neće biti zabranjeni preparati kojima je istekla dozvola???

- - - - - - - - - -

A verovatno se odkupljivači sa razlogom plaše, šta ako nebude važila ta registracija do dobijanja nove dozvole...

- - - - - - - - - -

https://www.agroklub.rs/zastitna-sredstva/proizvodi/kubik-plus-1809/

Evo na primer koliko traje registracija za Kubik plus, ovo je verovatno u Srbiji a u EU su možda drugi datumi u pitanju... pa do obnove registracije sredstvo nema dozvolu za upotrebu... ili će mozda i imati???
 
Kod Uroša su bili iz BASF vezano za Signum, i tu je nije priča da će se on zabraniti nego se digla prašina oko toga što su Agromarket i Galenika spremili svoje proizvode sa akt. materijama kao u signumu ali ne mogu da izbace zbog rizika od tužbe.
 
Da li vi imate problem sa stonogama,kod mene svugde u kuci ih ima i tome zivcira vec 4 godine,penju se po zidovima,vrsta je cesalj i onaj drugi sto ide brzo,kako resiti problem?
 
Nisu ti tu stonoge problem nego obilje hrane za njih, a one jedu druge insekte. Pa ti vidi da li ti se isplati da ih unistis.
 
Insekticidi: Fungecidi:
- konzul - kubik plus - galofungin-t
-nurel d - dionis - mankogal 80
-savanur - dionis plus - dithane
-dimetogal - funomil
-perfektion - duofen


Mnogo preparata, ali Konzul, Nurel d, Savanur je isti preparat, sa hlorpirifosom, koji pomenu šljivar, Dimetogal, Perfektion ista aktivna materija, dimetoat, zajedno sa hlorpirifosom pripadaju organofosfatima, koji su inače u planu za izbacivanje (ili su već izbačeni).

Kubik plus, Galofungin t, dionis, dionis plus, funomil, duofen, sadrže tiofanat metil, i/ili iprodion. Tiofanat metil, čini mi se da je već zabranjen u EU, a u slučaju iprodiona je uočena rezistentnost...

Mankogal i Ditan su u stvari mankozeb, koji isto kao i hlorpirifos ima dužu karencu i savjetuje se njegovo korištenje u prvom dijelu vegetacije.

U pitanju su 3 - 4 aktivne materije, koje imaju zamjene, naravno, dosta skuplje, koliko mi se čini.

A opet, sve je stvar politike i papirologije, da li nešto ima adekvatnu zamjenu ili nema. U svakom slučaju je neophodno ispoštovati otkupljivača, jer se on prilagođava pravilima tržišta na kom plasira robu.
 
Našao sam slike na netu, izgleda da je šiljokrilac, slično žilogrizu i istu štetu prave... Probao da ga zgnječim tvrd ko kamen, biće borbe.. Prvi put mi se sad pojavio, jede peteljku lista i na par mesta list krenuo da se suši.
 
Komšija

acszro.jpg


- - - - - - - - - -

28ba61e.jpg


- - - - - - - - - -

Pozdrav kolege, ove fleke na listu mi je najverovatnije napravio komšija, po mom zaključku zemljišnim herbicidima. Kakve su mi šanse da ne dođe do totalnog uginuća sadnica? Tragova ima i na odraslim stablima i na sadnicama od jesenas. Razmišljam običan total ide na zelenu masu, a zemljišni ?
 
Danas sam u Budimpesti I odem u Prakticer I tamo u jednojvitrinici vidim mozda do dest preparata u malim ampulicama uglavnom sistemika. Prepozno sam Ridomol Karathane Stroby Topas Score I dr. Pakovanja su verovatno za 10 litara vode. Da li ce I ako hoce I kod nas tako nesto za voce oko okucnica.
 
Nazad
Vrh