Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Nešto mi brsti i listove do kraja, ostane samo rupa gde bi krenula grana, našao sam bubicu nalik na onu što je Žilijen mislio da je surlaš pa rekoste da je listojed neki, ali bre baš sitna buba, ja sam mislio to neka krupnija? Jel ovo od nje?

Mogao bi da bude listojed mada do sada nisam video da pojede celu mladu grančicu.
Ima kao mala klješta umesto usta i kada ga jednom rukom držiš a prstom mu blebećeš po ustima baš zapinje,zapara,ima oštre kljove.Obično jede tek izbokorene ne razlistasne mlade vršne listiće i mlado sveže lišće.Praktično štetočina ti u aprilu pincira porast lastara.

- - - - - - - - - -

http://poljoinfo.com/showthread.php?1372-Trešnja&p=1004625&viewfull=1#post1004625 Ovo što je @boleč opisao su crne trešnjine grinje.


Interesantan video o grinjama : breskve,crne trešnjine,pepeljaste jabukine i zelene jabukine.Iskreno nisam ih zamišljao kao bubice veš kao neku brašnastu prašinu,itd.

- - - - - - - - - -

Kad smo već o grinjama nisam odoleo :) ovom videu ............... Larva bubamare "razbucava" grinje :)


 
Nije kod mene grana ni krenula, tačno je listojed pojeo svo lišće iz tog pupoljka i ostavio rupu... :)

Samo jedna ispravka, nisu ti ovo grinje već vaši. Grinje se ne vide okom kao pojedinačne životinje već crvene tačke, blede izbočine na listu i slično...
 
Ima odmah do mene džungle dve od trešnjara neodržavane, ali pazi kad nisam video nigde ni jednu gusenicu, nemoguće da preko dana odlazi negde pa se vraća :)
 
Prošle godine u šljivi, bilo je u ranoj, lepotici i Stenleju.
Šta je problem?

bf0be7cf_o.jpeg


e77147ee_o.jpeg


54643098_o.jpeg
 
Trazio sam, ali ne mogu da nadjem. Pojedini listovi kruske su mi urolani i unutar njih sam nasao kao paucinu i nekog pokretnog braon crvica. sta bese to?
 
Нисам стручњак за шљиве, али би то могла бити рђа шљиве на сликама.

Ja koliko znam ovo nije rđa šljive.

Da li se sećas koje si pesticide koristio, preciznije koji insekticid i da li je bilo niske temperature i kiše u fazi formiranja ploda ..?
Tu verovatno leži ključ problema ...

Šljiva je trebalo da ide za Nemačku pa smo dobili program prskanja da bi dobili Global GAP, imam zapisano, ali iz glave ako se sećam insekticid je bio Radar (Hlorpirifos) i mislim da on nije problem već kaptan i da je došlo do fitotoksičnosti tj. "kaptanovih pegi".
Kiša je nernomalno padala, pre onih poplava u maju u zapadnoj Srbiji je imala dug period u aprilu i tada se na tek formiranim plodovima preparat grupisao u kapljice od kiše i slio na donje delove ploda koji su prvo postali crni, pa posle se pretvorilo u ovo na slici.
Mislim da ovo nije nikakva bolest već da je u pitanju fitotoksičnost i da je do preparata, ali opet da pitam ostale. Zanimljivo je da su u čačanskom kraju skoro svi imali ovaj problem u manjoj ili većoj meri, i većina koje sam pitao jeste koristila kaptan, dok u okolini Kraljeva nije toliko bilo izraženo ali je daleko manje kiše bilo nego u ČA.

Definitivno kaptan više kod mene neće ući ni u jabuku ni u šljivu, osim kada plodovi porastu i bude sunčano, a ni insekticidi na bazi dimetoata jer se i jedan i drugi teško mešaju sa drugim preparatima i imaju ograničenja. :osmeh:
 
blackholemix

Nema potrebe da bilo šta dodajem, sam si "demistifikovao" situaciju, a to je (moje mišljenje, nažalost i negativno iskustvo) fitotoksija. Problem je definitivno to, ne mora biti vezan za određeni preparat ali za preparate sa tim aktivnim materijama i njihovu kombinaciju sigurno, još ako se u obzir uzme kakva je godina bila ( česte kiše i velike temperaturne razlike), eto i više nego dovoljno razloga.
Pored toga, dimetoati nisu preporučljivi ni za tretiranje na visokim temperaturama, što bi se reklo dobri, ali zahtevni ... :ppozdrav:
 
@vasovac @radashin verujem da imate zapisano čime ste prskali, baš me zanima. Mislim da ne bi bilo loše da napišete prvih nekoliko prskanja ako vas ne mrzi, a i ako može neko ko nije imao ovaj problem pa da probamo da utvrdimo do kog preparata je ili koje grupe aktivnih materija.

@đađo74 I ja mislim da je fitotoksičnost, ali bih jako bio srećan ako bi otkrili uzrok do detalja, da se više ne ponovi. ::super::
 
Prošle godine u šljivi, bilo je u ranoj, lepotici i Stenleju.
Šta je problem?



e77147ee_o.jpeg

Ovo što se desilo prošle godine direktana je posledica naglog zahlađenja, koje je izazvalo promjene tj deformacije na plodu. Od sredstava nije jer se dešavalo i kod onih koji nisu upotrebljavali nikakva hemiska srestva. Sjetite se samo koliko je dug vremenski period zahlađenja bio posle odmetanja plodava.
 
Zorane, koristim ja pehar, jer je finansijski prihvatljivi, a dođe na isto. I to već zadnje tri godine. Radi posao isto kao i Chorus ili Jumper. Inače, aktivna materija u Pehara, pirimetani pripada grupi anilinpirimidina, gdje spada i ciprodinil, a. m. Chorusa i Jumpera, samim tim imaju isti mehanizam djelovanja i aktivnost na niskim temperaturama, što je bitno za prvih nekoliko prskanja.
 
Ljudi imam u šteku Nurelle D insekticid, pa bih da ga iskoristim za prvo ovogodišnje prskanje oraha. Ostao je od prošle godine, otac sa njim prskao neko povrće.
Od fungicida bih koristio Mankogal.
Da li neko ima iskustava sa ovim insekticidom u voću? Da li se sme mešati sa Mankogalom?
daaced09b3cd7784493d89eb096cc051.jpg

724042595f9c9b2421e66a938bf9153a.jpg

cb2d45cd45d55a92f1646e7fe22141e2.jpg

Da li neko zna koja je ovo pojava na listu oraha?
Na poslednjoj slici, nadam se da možete da primetite jedan tamno sivi insekt, pljosnat je vertikalnoj osi, leti i ima ga po ovogodišnjim lastarima na orahu. Da nije neka štetočina?
 
Nazad
Vrh