Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Jeste opasna, jer imaš izvor zaraze u samom voćnjaku. Pogotovo ako ih ne tetošiš. Ali i koliko svhe ima da ih počupaš, još ako imaš više komada. Saniraj rane, zatvori ih nečim, poskidaj smolu, istretiraj bakrom koji put i prati. Vidi po rodu, ako bude zaostajala sa rodom ili rastom, onda je za čupanje, nema svrhe. Jer sad opet da ih počupaš, pa zasadiš nove sadnice, dok ih dočekaš proći će vremena.
Par godina režem komšiji neke šljive koje se pate sa monilijom, ali su jake i nose se s tim. I svake godine ja kažem njemu kako neće još dugo, ali opet sledeće godine ima šta rezati. tad uglavnom i skinem oboljele grane, ali ima dosta i stabala koja imaju simptome. Istretira ih bordovskom čorbom u proljeće i to mu je sva zaštita. Njemu dovoljno za rakiju. Samo što rekoh, kod ovog je monilija u pitanju.

Ovaj tamni rub okolo, vuče na simptom bakterioza. Nastanjuju se u provodnim sudovima, zatvaraju ih i onda biljka vene i suši se.
Malo kome se isplati da se radi laboratorijska analiza biljaka, da se potvrdi prisustvo i sama vrsta patogena. Ovako je nezgodno, jer više različitih organizama uzrokuje slična oštećenja. Ovo što sam ja naveo je najčešće, pa se zato prvo na to i pomisli.
 
Ma kapiram, fora je što ovo stablo najnormalnije napreduje, slikaću da vidiš, razvila se 4 metra u visinu, raspištoljila sa granama, kreće i sa rodom polako, plod lep sve OK.

Baš sam danas gledao malo bolje ostale i na svima primećujem istu stvar. Neke nemaju ni kap smole ni naznaka problema, ali skoro svaka ima u samom početku ramenih grana, sa gornje strane gledano kao neko zaravnanje, sama grana nije kružnog oblika već sa gornje strane ravna jednim delom pa počinje kružno. Dodirom uviđam ono što rekoh, ispod tankog sloja kore koji je razapet kao platno, kao da mogu da napipam da ima dve grane. To je u stvari ovo što se vidi.

Imam utisak svaka će vremenom postati ovakva, spoljna kora više neće moći da prati to odvajanje i pući će, to mi više deluje da je nešto genetski nego neko oboljenje šta znam...ili jeste oboljenje ali nije ovo.

Šta ti misliš, ne znam da li si me razumeo lepo? :)
 
Zato ti i rekoh da nema puno smisla čupanje, samo higijena, pa dokle guraju. Ti njih u svakom slučaju ne uzgajaš ni zbog čega drugog nego zbog roda, pa ako na tom počne da "fali", znaš šta ti je činiti.
 
dlp3si.jpg


je li kasno za plavo prskanje , da nece sta poremetiti pupoljke ?
 
Danas sam uradio prolecnu zastitu sljive,tresnje kajsije i plavo prskanje vilijamovke.Koristio sam EOS 1% i Nordoks0,2%.Cena je sledeca:EOS 10l 4000din nordoks 2kg.3700din.To je za 1000l vode ili 1ha.
 
Dali je neko jutos gledao "Dobru zemlju" bio je prilog o preparatu Bio... u početku je prikazano da se koristi u žitu... ali kasnije sam video snimke dunje sa ervinijom ali nažalost u tom trenutku sam imao "važan" tel. pa nevideh ceo prilog.Ako je neko odgledao i zapamtio pa da podeli sa nama.
 
Obavijo sam prije 2 Sedmice Prskanje sa PLAVIM ULJEM sada su vocke poocele vec da otvaraju Pupoljke da li u ovoj Fazi da Prskam sa kakvim preparatima

JABUKA


Sljiva-Stenlej


Nektarina

 
Jabuka Ditan +Karatan + decis, Šljiva ništa, Nektarina u balonima Strobi ili + tepeki ili Lanate
 
E ovako na mojim jedno godisnjm visnjma vidim da ce biti cvetova sad neznam dali da idem rucno da ih skidam ili da idem zastitu protiv. Monilije jos nesto sta mislite kad bi trebao da se ide zastita za list
 
Pozdrav drugari.

Da li mozete da prepoznate ovu zivuljku na slikama. Nasao sam je u zemlji pri kopanju.




Hvala.
 
Jabuka Ditan +Karatan + decis, Šljiva ništa, Nektarina u balonima Strobi ili + tepeki ili Lanate



Poštujem preporuke struke ali moram da primetim sledeće a s obzirom na naša višegodišnja iskustva.

- Jabuke ne štititi insekticidima do precvetavanja (razlog pčele), jabučni cvetojed retko kada i samo u voćnjacima gde je šuma u blizini možda ima realne potrebe da se uradi. Uostalom plodova uglavnom ima previše pa i ako neki cvet ošteti cvetojed ništa strašno. Rutava buba se rešava na drugi način, ne hemijski. Piretroid u jabukama? Ne, hvala. Šta uopšte uništava Decis u ovom periodu? Piretroide ne koristimo u jabukama. Prave više štete nego što koriste. Znam da je ovo verovatno preporuka zaštitara ali ...

- Breskva i Lanate? Što se tiče zaštite ovo ima efekta ali su nam pčele takođe bitne, bitnije od nešto malo tripsa u ovom periodu. Protiv tripsa štititi odmah posle cvetanja i to uglavnom bude sasvim dovoljno. U području mediterana ova zaštita pre cvetanja je verovatno neophodna. Ako se ne varam Teppeki nije otrovan za pčele pa je to bolje rešenje.

Ne morališem reda radi ali su nam pčele neophodne u voćnjacima i zbog toga moramo da ozbiljno vodimo računa o njima.
 
Nazad
Vrh