Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Kolega,jedan drugarski savet- Bolje resavaj kako ces da zastitis sadnice od divljaci,umesto sto bijes glavu da li su gusenice,sto nema tragova divljaci. To sto ne vidis tragove ne znaci da nisu srne. Vreme prolazi,a sve sadnice na kojima ti pojedu mladare su zavrsile za ovu godinu. Gubis celu godinu. I ja sam ovih dana imao opet stete na sadnicama. Sutra krecem da ih premazujem sa Kunilentom.
 
Pozdrav kolege...ajd jedno pitanje-dobio sam savet od jednog kolege da zastitu odnosno prskanje treba obavljati nocu zbog visokih temperatura i to je u redu.E sad moje pitanje bi bilo da li sme rano ujutru 5-6-7 sati da se prska obzirom da su i tada nize temperature ali u tom slucaju ima rose po liscu?Da li bi doslo do problema?Pozdrav.
 
Kakve srne buraz, ja sam ti na 150m nadmorske visine....:) na drugoj slici se bolje vidi o cemu se radi. Kao da je nesto pojelo list i ostale samo peteljke od lista.
Igrom slucaja juce u svojoj basti/vocnjaku u 5 ujutru zateknem mladog srndaca....:osmeh: da ne verujes, to je pored kuce, na 100m od magistralnog puta KS-Kraljevo, plac je ogradjen zicom 170cm visine sa tri strane a na cetvrtoj komsija ima neku palu zicu i tu izgleda usao, nisko....Pola sata se jadan mucio da izadje, skace u vis gura zicu, jedva na kraju otvorih malu i veliku kapiju i uz halabuku isterah ga napolje, zviznuo je ka Moravi samo tako....Srecom nista nije grickao, a da m je neko rekao ima srna na 3km od grada nikad ne bih poverovao, naleteo od nekuda...
 
Moze mala pomoc, koja je bolest na sejancima kruske? Ima slicnih bolesti: siva pegavost, cadjava krastavost ...
7da521ffb2449e44d10b74de94a47c5a.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Pre neki dan sam u obilasku oraha primetio na jednom od njih nesto kao paucinu ali I ostecen list I susenje svuda gde je uhvacen istom. Neznam da li je neko imao iskustva sa slicnim problemom koji sam danas pokusao da resim prskanjem insekticidom .

Photo_Picture_Resizer_180817_180421414-736x1306.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Tako je, neke gusenice su svakako, ima i kod mene na tresnjama ali jedno drvo u 50 po jedna dve grane...

Nisam prskao nicim niti imam namere, samo sam odsekao te grane i spalio.
 
Imam ovakvoga **kucnog ljubimca ** https://sr.wikipedia.org/sr-el/Шимширов_мољац
na svemu sto je zeleno , jede mladje lisce intenzivno ,. U vocnjaku na svim vockama i grozdju i cak i na listu od paulonije, znaci svugde.
Pronasao sam ovo ali ne znam da li to deluje :
So
Rastvorite 2 kašike soli u 5,7 litara vode. Ostavite da odstoji pet minuta. Koristite smesu protiv gusenica, crvića, paukova i sličnih insekata.

Mozda je je neko koristio i kavna su iskustva.
link :
http://lifepressmagazin.com/uradi-sam/uradi-sam-vrt/napravite-prirodne-pesticide-za-5-minuta/

Posto hemija ne uspeva da ih se resi ,

hvala
 
Imam ovakvoga **kucnog ljubimca ** https://sr.wikipedia.org/sr-el/Шимширов_мољац
na svemu sto je zeleno , jede mladje lisce intenzivno ,. U vocnjaku na svim vockama i grozdju i cak i na listu od paulonije, znaci svugde.
Pronasao sam ovo ali ne znam da li to deluje :
So
Rastvorite 2 kašike soli u 5,7 litara vode. Ostavite da odstoji pet minuta. Koristite smesu protiv gusenica, crvića, paukova i sličnih insekata.

Mozda je je neko koristio i kavna su iskustva.
link :
http://lifepressmagazin.com/uradi-sam/uradi-sam-vrt/napravite-prirodne-pesticide-za-5-minuta/

Posto hemija ne uspeva da ih se resi ,

hvala



:bravo:Samo da javim probao sam na nekim vockama i cicoki ALI BEZ USPEHA I DALJE GRIZU- JEDU LISCE ,:bravo:
 
To se govno pojavilo i u nasem kraju i masovno satrlo šimšire. Žena ga tuče insekticidima, 3-4 puta ove godine i jebala mu je kevu i sačuvala šimšir dok se mnogima po selu posušio tj. pojeo ga žgad. Primeti se i po vrabcima kad počnu da češljaju po šimširu i da piče gusenice žena ih odmah nahrani insekticidom ( gusenice :osmeh: )
 
Dok sam kopao rupe za sadnice nadjem po 4, 5 crva u dve i po jednog, dva u sledecih nekoliko. Sve u svemu, mislim da je mnogo. Kada da se resavam i moze li bez insekticida?
d57c2fe907d42d09143a946284239990.jpg
c0a3dfa24b450edbc05286af52449f59.jpg


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ma da, video sam i ja na netu da je majski gundelj, nisu neke stete, ali ovo mi lici na "invaziju", kada moze napraviti problem. Morao bih malo.smanjiti broj. Ima stajnjaka, komposta, slame i sl. Racunao sam da ih ima na jednom kraju parcele gde sam kopao, ali kada sam se premestio, vidim da je i tamo, malo mi cudno. Na kraju, zakopam na.trecem delu placa i opet ih vadim asovom, mnogo je ipak.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Pa treba nešto da ih 'pokljuca' kad se izlegu i izađu na površinu. Jel ti taj plac blizu kuće? imaš li koke, morke? Potreban je predator, ako neko hoće da jede tako ružnu bubu... :osmeh:.
 
Pa treba nešto da ih 'pokljuca' kad se izlegu i izađu na površinu. Jel ti taj plac blizu kuće? imaš li koke, morke? Potreban je predator, ako neko hoće da jede tako ružnu bubu... :osmeh:.
Hehe, jedu 'tice, u njih se uzdam, ali nema uslova za koke, nije ogradjeno, to je oko dvorista.
Mislio sam da postoje neke klopke, ali ne mogu za sada nista da nadjem, probacu standarde sa bombonama, pivom i sl. Pise da obrste sve ako ih ima puno, a nije mi pravo ni za korenje, bas treba ovih dana jos nesto da zasadim.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
https://sr.wikipedia.org/wiki/Бубазлата
Te larve koje si iskopao nisu opasne, cak super preradjuju organsku materiju u raspadanju, zivo tkivo biljaka ne diraju. Opasne su odrasle forme, koje unistavaju cvetove u prolece, ali nisu toliko opasne, kao sto je rutava buba. Koliko sam procitao jako se tesko suzbija.
Ne bih se iscimao u normalnim okolnostima, nije kod mene ni sredjeno u smislu obrade zemlje, zastite i sl, tako da svejedno ima gomila insekata, ali nesto mi cudno ovoliko. Kao sto sam rekao malo veca rupa za sadnicu, samo ispadaju crvi, pa tako na tri razlicite strane.
Videcu, nadam se stvarno i da ce ptice malo srediti stvar i odrzati ravnotezu.

Mada sam razmisljao i o tome, da je tu bilo raznog rastinja i korova koje sam krcio i cistio, vadio panjeve i sl, ali ostajalo je dosta korenja i mozda ih je to uz stajsko djubrivo privuklo.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh