Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Hvala na odgovorima, a i ja da odgovorim na vasa pitanja. Vec niz godina imam problem sa krompirovom zlaticom i u manjoj meri sa lukovom muvom. Probao sam neke prirodne repelente i plodored, medjutim cini mi se da se broj zlatica u prvom talasu povecava. I tako sam posle dugogodisnjeg :) razmisljanja resio da koristim neki od organskih insekticida par godina i da vidim rezultat.
 
З- Стоп, биолошки инсектицид
Произвођач: Био-Еколошки Центар, Зрењанин, П. Драпшина 15, тел. 023 545 722
Пре 15-так година сам купио, и мислим да није било нешто ефикасно, или нисам правилно применио.
Ја кромпирову златицу решавам пластичном кантом. Мања површина је у питању (25- 30 кг семенаског кромпира). Заиђем у редове сваки 2.-4.дан и омлатим златицу у канту (за кичму баш и није лековито).
 
Da li neko moze ko se razume da kaze koja kombinacija za zastitu jabuka je bolja.
Score + antracol
ili score + kaptan

Razumem prvo je sistemik a drugo u oba slucaja je kontaktni gungicid.

Uz to sam koristio konzul.
 
Da li se za jabuke moze mesati Mankogal, Zato i Tonus?
Sutra ujutru bih oprskao pa ako moze sto pre odgovor...
 
Oprskao i jabuke i ruze i cvece, pa sta mu bog da...Polude od pepelnicu na ruze i vaske na sve...
 
Hvala na odgovorima, a i ja da odgovorim na vasa pitanja. Vec niz godina imam problem sa krompirovom zlaticom i u manjoj meri sa lukovom muvom. Probao sam neke prirodne repelente i plodored, medjutim cini mi se da se broj zlatica u prvom talasu povecava. I tako sam posle dugogodisnjeg :) razmisljanja resio da koristim neki od organskih insekticida par godina i da vidim rezultat.

Juče sam čuo jedan zanimljiv(?) recept za održavanje krompira i "borbu" protiv zlatice...Koliko je tačan ,ne znam...
Inače čuo sam ga od jedne strarije žene (preko osamdeset), inače još aktivne u poljoprivredi...radno... sadi baštu: krompir, luk, papriku, paradajz...i ostalo za petočlanu porodicu-skoro sama... A inače ona to ne primenjuje jer sakuplja ručno i stare zlatice i izlegle, a i uništava polegla jaja...a onda ( kad se otme kontroli i mnogo se poveća brojnost) zet oprska "nekom hemijom"...
No , kaže da su njeni rođaci sa očeve strane prskali krompir bordovskom čorbom ( plavim kamenom i krečom), nekoliko puta i da zlatica onda ne jede listove jer su joj "bljak" za jelo, naravno uz početno sakupljanje...Tako da , tvrdi, nikad nisu prskali hemijom... Radi se o rođacima koji su živeli i radili do pre par godina...
 
Moram da vam kažem da me je taj trenutak malodušnosti prošao... nešto sam ih malo pokupio ručno, ovo vreme ih je izgleda usporilo. U svakom slušaju sam digao ruke od hemije, makar i organske, za sada.
 
Bravo Džionik. Mi isto za sada skupljamo ručno. Ove godine zlatica ne napreduju toliko da se ne možemo izboriti. Deo gde smo vadili mladi krompir brste slobodno a deo smo i izvadili. Listovi krompira koje planiramo ostavljati već polako 'stare' pa te listove slabije napadaju.
Krompir je zasađen u dobroj zemlji pa je dobro napredovao i ova kiša ga je poterala da brže izraste i da zlatice malo zakasne.

Prošlih godina kada smo imali više vremena smo probali i sa zovom da maskiramo miris tako što smo potapali cvetove u vodu i time prskali krompir a između redova smo stavljali grane sa cvetovima.
Nedovoljno za ocenu eksperimenta jer je tada loš krompir bio posađen a i u lošijoj zemlji.
Kada se ne možemo izboriti sa zlaticom krompir koji vadimo u avgustu oprskamo aktarom. Veći je problem za plčavi patlidžan jer njega posadimo manje strukova a nekako je nežniji pa kad ga dohvate ostanu samo 'dugmići'... :osmeh:
 
Око "поља" кромпира расадити шпалир плавог патлиџана-Он је "јагода" на шлагу торте за златицу па много мање напада кромпир.У комбинацији са неколико морки мора да се издобри.
 
Nemam pojma ja sam mesao tonus sa svacim, on mi je prvi izbor, pa i sa agrodinom. Insekata nije bilo, kao ni kokomicesa toliko, ali jeste bila susna godina
 
Mesao i ja,ali kazu da je Agrodin zeznut za mesanje. Sa prihranom nikako ne sme da se mesa. Evo moj drug pre neki dan prskao Agrodin,Afinex i prihranu kalcijum i sve mu crne pege po listu i plodu izasle (kao kad musica nasere nesto) . Svi iskusni vocari i jedan zastitar su mu rekli da je od Agrodina,a u polj. apoteci se prave ludi. Dolazili i ''strucnjaci'' iz Agromarketa i kazu nema sanse da je od Agrodina i da nikad dosad nista slicno nisu videli.
 
To je od kalcijuma i lose prskalice tj krupne kapi. Mozda i dodatak da su velike vrucine.

Iz iskustva kazem od pre dve nedelje, prskao sam Svic i kalcijum, jedino ako i Svic nije problematican za mesanje sa kalcijumom.

Imam malo tih crnih pega srecom, cini mi se ne secam se da ih ima i po listu, a nije supljikavost lista, bas crna pega.
 
Atomizer je Agron, dizne 1.2,vrucine nisu jer je prskano u 21 h. Inace kalcijum je stavio jako malo (450 gr na 350 l vode) tako da je zakljucak da je ipak od Agrodina.
 
OK, ne znam sta je onda kod mene problem, Svic sam po sebi nije, koristio sam ga cesto, jedino eto ako ni on ne sme sa kalcijumom da se mesa, ali bih i to primetio prethodnih godina jer Svic koristim protiv trulezi plodova, taman kada ide i kalcijum....mozda je problem sama prskalica cija dizna nije vise korektna.
 
Pre dve godine sam imao taj problem na jabukama mnogo lisce opalo jos krajem jula, pa sad sam video na ruzi penjacici bas je napalo... Mislim da je rdjasta vas jer listovi gube boju i suse se... Ima kao paucinu da napravila... Da mi ne bi napala i jabuke, ako mozete da mi kazete neki tako preparat za 10 litra vode? Ja prskao tu ruzu dimetogalom ali danas vidim ima jos koje mrdaju a okupao sam je..pa sumnjam da je efikasno a sada sam kofom tu ruzu prao pa videcemo... Sve u svemu neki preparat ako ima da preporucite...

Pre ce biti da je paučna grinja...Kako je se rešiti?
 
Poslednja izmena:
postavio sam ovop isto pitanje u TEMI: BRESKVE I NEKTARINE
Ne znam sta se desava na breskvama : lisce se uvrce postaje tvrdo ,vremenom opada i vocka kao susi se ,Koliko se vidi na slikama to je stanje ,trenutno sorte su kod kojih kardinal,red hevem,krest heven ,,, a na kolinsu i spring tajmu nema toga , to je pocelo od ove 2019 vocke sadjene 11. 2015












sta bi mogao da bude uzrok ovoga i eventualno kako spreciti .

hvala
 
Na odmoru sam , pa pored ostalog citam i zastiti bilja. Uzeo sam svescicu da sredim preparta i sada vidim da cioermentin kao aktivna sustanca da je u vise preparata.

Pa me intereuje za

Hlorpirifos 500 g/l + Cipermetrin 50 g/l je aktivna susptanca za Nurell D , konzul, despot

alfa cipermentin je valjda nesto drugo i to je prparata Fastak, Durbin

zeta cipermentin je kod Fury

cist cipermentin je kod Cipkorda , Cztrin

Ja sam do sada najcesce primenjivao Nurell D a zatim Cipkord jer relativno nisu skupa a i poljoprivredne stanice su ih preporucivali.

Prvo , predpostavljam da su ovo ustvari cetiri razlicita preparata. E sada da li ako se i menjaju u primeni iste godine zbog toga sto imaju cipermentin mogu insekti i vasi da postanu rezistentni na ova sredstva.

Koje vi preporucujete za primenu i vasa iskustva.
 
Nazad
Vrh