Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Možda nije prava tema za ovo ali nisam znao gde da napišem,pa ću probati ovde.Danas sam išao da izvadim nekoliko suvih stabala breskve da bih posadio druga na njihovo esto kada za to bude vreme,zatekao sam sledecu situaciju. komšija sa kojim ne govori niko u selu pa ni ja je postavio košnice pola metra od uduta sa voćnjakom i okrenuo ih prema voću tako da su košnice na 3,5 metara od prvog reda voća ,dali on ima na to pravo,kako da prskam voće,kako da radim u voćnjaku kada me pčele napadaju, neka su pitanja koja se sada postavljaju. kome da se obratim za pomoć?
Imaš na internetu da pročitaš Propisi(zakon) o držanju pčela gde je tačno napisano gde, pod kakvim uslovima i na koji način mogu da se gaje pčele, tako da ti preporučujem da to pročitaš pa će ti onda biti jasnije šta dalje činiti !!!
 
u zakonu piše da mora košnice postaviti na min 5 metara od uduta i okrenute na drugu stranu,mada je to isto ja ću da ih poprskam bile one 1m ili 5m,nepostoji način da se spreči na toj udaljenosti zanošenje ,preparata ,nemogu nigde da nadjem ko štiti nas od pčela šta ako je neko od radnika alergičan ili slično
 
ništa zakon je na tvojoj strani, prvo mu ljubazno predoči da će zbog položaja košnica biti problema i sa pčelama i hemijom a i sa mogućim ubodima, pa ako to ne urodi polodom predoči mu zakon ako ni tada e onda "Organe" sad ne znam koje bi mogao da zoveš e to se raspitaj, možda čak i komunalnu policiju ...
 
Najbolje je da kontaktiraš udruženje pčelara u tvom mestu i objasniš situaciju, oni će najbolje znati kako da izadju na kraj sa tim tvojim komšijom "sa kojim niko ne govori":) Većina njih je organizovana u lokalna udruženja i svakako znaju propise koji se tiču držanja pčela, a ako i nije u udruženju verovatno bi želeli da znaju o njemu jer "divljaci" i njima predstavljaju problem zbog širenja bolesti i parazita.
 
sta da radim opao mi je List na visnji Skorz ja mislim od sledece nedelje da idem sa bakrom sta vi Mislite :sta:
 
Poslednja izmena:
Jel ovo taj gubar, nađoh ga danas na deblu trešnje? Izbrojao sam ima 6 nogica, tačnije 3 para, samo napred kod glave, nema drugi "set" nogica, glava je narandžasta, telo tamno. Malo posle toga naiđoh na vilinog konjica, isto ima 6 nogu i odozgo gledano mi i liči na ovu gusenicu sa slike, ima lepo narandžaste kvrge isto kao ova gusenica samo ne vire dlake, pa se pitam da se to ta gusenica ne pretvori možda u vilin konjica?

I na kraju najbitnije, kakvu štetu prave osim kao klasične gusenice?

 
Izgleda da si u pravu, mada se u mnogo tekstova po internetu pojavljuje uz pomen gubara. Svakako nemojte je dirati golim rukama. Zimu prezimljava u krošnji i sa proleća odmah kreće da brsti.
U svakom slučaju gusenica ko gusenica, nema razloga za brigu? Nešto sam se istripovao na tu reč gubar pošto imam pojavu drvenara, ne strašno ali ima ih pa reko sad i ovo i dođavola :)

Nađoh i u zemlji kad sam kopao rupu nešto slično, 3 para nogu napred, narandžasta glava, tamno telo, snimih video jer mi makro mod na mobilnom nešto slab:

[video=youtube_share;whyNKEm7q3U]http://youtu.be/whyNKEm7q3U[/video]
 
Odlične analize Oktopod. Jedino što me zbunjuje, kako ne vidiš drugi "set" nogica. Žutotrba ne bi trebala da bude u tom uzrastu. Sada, u ovom periodu bi se trebali nalaziti u zajedničkom zimskom leglu, a njihova dužina je otprilike 2-3 mm, crne boje i neprepoznatljive, skoro. Bilo kako bilo, ima još vrsta leptira čije su gusjenice "čupave" a imaju druge načine prezimljavanja. Ona sama, tako pojedinačna, u svakom slučaju neće napraviti neku štetu, osim par načetih listova. Problem je kad su one brojne. Ovo su slike žutotrbe: https://www.google.ba/search?q=Žuto...htXTSPx-jSZkM:;PMbf4q5AznaCEM;FhtXTSPx-jSZkM:,
a ovo je video iste te gospoje, gdje se vide i te nogice: https://www.youtube.com/watch?v=t868Rhafskw

Vilin konjic nije štetan za poljoprivredu, bar ne direktno, jer se larva razvija u vodi, grabljivac je, a takav je i odrasli vilin konjic, hrani se insektima.

Ovo drugo što si našao, isto odlično zapažanje, Ima grudne, prave noge, nema zadnjih, što upućuje na larvu tvrdokrilca. To i jest, zove se grčica, dobila je ime po obliku tijela. Larva je gundelja ili hrušta, jednog od više vrsta koje se sreću na našima prostorima. To što je crno unutra je sadržaj crijeva. Ona zna biti štetna, hrane se organskom materijom u raspadanju, ali i korjenjem ratarskih i povrtarskih kultura. I ovdje jedna ne pravi problem, ali zna ih biti mnogo, pa je tu njihova štetnost. S tom nahrani neku koku i svi ćete biti sretni osim tog "crva". Što bi rekao Sofronije, dvaput ništa je ništa :D https://www.youtube.com/watch?v=OKyIrtiJEbo
 
Jel ovo taj gubar, nađoh ga danas na deblu trešnje? Izbrojao sam ima 6 nogica, tačnije 3 para, samo napred kod glave, nema drugi "set" nogica, glava je narandžasta, telo tamno. Malo posle toga naiđoh na vilinog konjica, isto ima 6 nogu i odozgo gledano mi i liči na ovu gusenicu sa slike, ima lepo narandžaste kvrge isto kao ova gusenica samo ne vire dlake, pa se pitam da se to ta gusenica ne pretvori možda u vilin konjica?

I na kraju najbitnije, kakvu štetu prave osim kao klasične gusenice?

Ne ovo nije gubar,a nije ni zutotrba.Ovo je larva zutotrbe http://www.bljesak.net/Thumb/0x0/btm-larva2.jpg
Zutotrba ima karakteristicne 2 crvene tacke(zarne dlacice)
A ova gusenica je topolin gubar(Leucoma salicis)i ona nema zarne dlacice za razliku od zutotrbe.Ovo je leucoma salicis http://ukmoths.org.uk/images/hires/2031Leucoma_salicisLarva2RL.jpg
Nadam se da je moje skromno znanje pomoglo u determinaciji... A ova gusenica se nece pretvoriti u vilinog konjica.Jer vilin konjic nema "gusenicu",on ima 'larvu i to sekundarnu ako me dobro secanje sluzi...
 
Baš ličiše ovaj vilin konjic i ova larva i gusenica :)

Nisam ja brojao noge gusenici već ovoj larvi što sam našao u zemlji, malo sam permutovao šta sve nađoh (larva, gusenica, konjic, noge...). Znači larva iz zemlje i konjic imaju 3 para nogu napred a gusenici nisam brojao, urolala se a mislio sam i da nije od značaja.

U svakom slučaju ništa od navedenog se ne ubušuje u stabla i postaje crv? :D
 
Druze a tu larvu sto si drzao u ruci je garden chafer, ovde kod nas nemamo neko
ime za ovu bubu ali je ima i ume podosta stete na korenu da nacini.
 
Nazad
Vrh