Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

prijatelji prsko sam sa prefktionom ali u mom selu nije vise bilo mankogala da se kupi to jest imao sam samo za 100l vode pa sam ostavio sad u nedelju da prskam sa mankogalom sa spricevima a prefktion je ves oprskan sa atomizerom e sad kazite mi dali je to dovljno da ubije te grinje i dali u opste moze da se grinje vide golim okom ja sam nesto video na list ali nisam siguran?? :sta:
 
Ja uopšte nisam čuo da su dimetoati protiv grinja? Ne treba tebi insekticid već akaricid.

Od preparata koristiti envidor 0.06% ili masai 0.05% ili neki od akaricida čije su aktivne materije: abamectrin 0.1% ili fenazakvin 0.06% ili piriproksifen 0.05%
 
Da li perfektion ,dimetogal moze da pomogne protiv kruskine grinje ? Ni jedan jedini akaracid u zrenjaninu nisam nasao ,sem abamektina.. Envidor ,demitan ,omite ,masai ...nista zivo! Abamektin sam vec radio dva puta protiv buve ,sad opet napad grinje na novim listovima .. Da li uopste da probam sa perfektionom ili da porucujem od negde neki akaracid ??
 
0 bodova sigurno ne djeluje na njih. Probaj sa Mospilanom djeluje na njih i još Primor je odličan. Najbolje sredstvo je Movento, pa kraft tj vertimec ali samo u fazi L1 i L2.
Imaš još jednu učinkovitu biološku mjeru to ti je da sada obaviš zelenu rrezidbu i skineš sve mladare za 1/3 i rješio si 70-80% buhe.
 
ja sam tretiro perfekitonom i bas nisam zadovljan nije ubio grinje jos kad okrenem list vidim ih sta raditi sa cime prskati ????
 
Pre 5 dana sam tretirao visnje u drugoj godini protiv grinja japanskim sredstvom sanmite 250. Listovi su bili dobili bronzanu boju i na vrhovima su poceli da se uvijaju.
Posle koliko dana treba da ponovim tretman i sta da koristim. Jos jedno pitanje. Hoce li se vratiti normalna boja listovima ili ce stari ostati tako a samo novi ce biti zeleni.
 
Ali je zato mankogal zabranjeno mesati sa perfektionom (dimetoat) :)

Vecita dilema za ova dva prelarata ..

Ja mješam i nema problema već niz godina i na kruški i jabuci nisam primjetio fitotoksičnost. Koristim penccozeb 75dg
Tko se boji delan,antracol,polyram.

Ne treba mješati ova dva preparata, samnjuje se učinak. Te je i proizvođač strogo naklasio za mankozeb.

Npr. http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/uputstvo/uputstvo_mankogal_80.pdf
 
I Mankogal i Perfektion su dva mnogo losa preparata... Mankogal nema apsolutno nikakav ucinak u godinama kao sto je ova (kisa,sunce,kisa,sunce) Perfektion ne ubija cak ni biljne vasi (a kamoli nesto ozbiljnije)... Tako da mesali ili ne mesali, uzalud prskate sa ova dva preparata...
 
Mankogal koristim samo kad je sunce, sunce, sunce a jutarnje rose. Kad je kisa, sunce, kisa, sunce onda naravno da je uzaludno prskati sa njim.
 
I Mankogal i Perfektion su dva mnogo losa preparata... Mankogal nema apsolutno nikakav ucinak u godinama kao sto je ova (kisa,sunce,kisa,sunce) Perfektion ne ubija cak ni biljne vasi (a kamoli nesto ozbiljnije)... Tako da mesali ili ne mesali, uzalud prskate sa ova dva preparata...


Ne bi se baš složio sa odgvorom. Prvo Mankogal (Mankozeb) je jako dobr preparat ako se ide preventivno, pogotovo prije kiše (bar nekih 4-6 sati). Drugo jako je jeftin preparat. U šljivi, vinovoj lozi, povrću (krompir, paradajz) daje odlične rezultate. Koristim ga godinama.

Perfektion nije namjenjen baš za uši, djeluje na njih djelimično, pogotovo slabo djeluje ako se list uvrne. Za to je zakon za savijače, muhe, osice, selektivan je. Djelimično djeluje i na grinju. Nisu dobri preparati koju srukaju sve kad opršćeš, tipa konzul (Hlorpirifos + cipermetrin), jer ubijaš i prirodne neprijatelje. Takođe je jeftin preparat.
 
Ja sam koristio Mankogal do ove godine, od ove vise necu zato sto se lose pokazao. Kad je (kisa,sunce,kisa,sunce) tu Mankogal nema sta da trazi. Kad je lepo suncano i prikladno vreme tad se Mankogal dobro pokazao ali tada ne treba ni da se prska. Prska se kad su kise, isparavanja, kada su idealni uslovi za razvoj bolesti...
Ove godine se mnogo bolje pokazao IMPACT 25 funglicid...

Sto se tice insekticida, najbolji insekticid na svetu je NurelleD. Sa njim sam pretprosle godine spasio voce od najezde gubara, taman kada sam se resio gubara udarila je najezda zelenih skakavaca. Sve je to NurelleD istrebio po kratkom postupku. Ovaj Perfektion ne moze da ubije ni obicne biljne vasi, uzeo sam ga za probu i strasno sam razocaran.
Afinex je mnogo bolji insekticid...
 
Sto se tice insekticida, najbolji insekticid na svetu je NurelleD

Upravo ono što sam baš i rekao. NurelleD ili Konzul ili Chromorel-D ima više imena, je jako otrovan insekticid i on se koristi samo u prekoj nuždi. Ubija sve i što treba i ne treba. Kod upotrebe insekticida mora se pristupiti sistemski, tačno na ciljanu grupu štetnika, ne može to na op ruk sistem.

Mislim da on još jedini nosi oznaku sa mrtvačkom glavom, ostali su odavno izbačeni.

nurelle-d.jpg


Reći ću samo jedno, zaštitu treba da vodi isključivo stručno lice.
 
Nazad
Vrh