Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Po slikama sa google mi taj garden chafer liči na gundelja, a larva te bube je koliko vidim "obično" bela.
 
Po slikama sa google mi taj garden chafer liči na gundelja, a larva te bube je koliko vidim "obično" bela.

Ako si nekada video u toku riljanja baste kada okrenes asov a one ispande neki braon/tamno braon tvrdokrilac .... e to je garden chafer

- - - - - - - - - -

U pravu si, sada sam googlao gundelj, da to je to. "Gundelj"
 
OK ali njegova larva je bele boje, izgleda obično, kao i većina, ova je drugačija...
 
OK ali njegova larva je bele boje, izgleda obično, kao i većina, ova je drugačija...

Na našem području imaš veliki broj vrsta gundelja, od toga u poljoprivredi mogu biti od značaja:
majski gundelj Melolontha melolontha,
šumski gundelj Melolontha hyppocastani,
mali ljetni gundelj Rhizotrogus solstitialis,
mali proljetni gundelj Rhizotrogus aequinoctialis,
mramorasti gunelj Polyphylla fullo,
zeleni vinogradski gundelj Anomala vitis,
plavi lozin gundelj Anomala dubia,
vrtni gundelj Phyllopertha horticola.

Neki su slični, neki različiti, a i larve su im sve grčice koje imaju isti oblik, ali imaju i detalja po kojima se mogu razlikovati. Još jedna stvar, koža im je nježna i tanka, kroz nju se vidi sadržaj crijeva, tog tvog izgleda daj je mu mučio zatvor duže vrijeme :osmeh: Inače, to su insekti koji se razvijaju više godina u zemljištu, konkretno majski kroz 3 kalendarske godine.

Evo i par slika sa dragog nam googla: https://www.google.ba/search?q=larv...=1366&bih=667#tbm=isch&q=larvae+melolonthinae

A sledeći put, obavezno tražiti ličnu kartu i pitati kakva mu je probava :haha:
 
Ovog zelembaća sam kao mali na moru hvatao pa mu vežem nogicu kanapom za pecanje i puštam kao zmaja :D

I0000iiNJmLOpvM8.jpg


A ovaj je definitivno pobednik, baš lepa buba, mramorasti:

cc0ed0e51c40eba4ff6ca1084c638251.jpg
 
"Efikasno rešenje je macerata od duvana. Za kupovni seckani sušeni duvan, ide 100 grama na 10 litara vode, da odstoji 2 dana. Nikotin i ulja u duvanu imaju pretežno insekticidno dejstvo, a nova istraživanja kažu da ima i fungicidno dejstvo. Smeša ne sme da se meša sa fungicidima i ne aplicirati neko vreme nakon primene istih."

Našao sam ovaj tekst na jednom profilu... Šta mislite o ovome!?
 
To si mene našao, ekstra :) ja sam "voćarski savetnik" :) reci mi tačno gde si pročitao, zanima me?

Stavio sam to nakon što mi je drugar to koristio na jabuci koja je imala erwiniu. Kačio sam slike i na forum, možda i u ovu temu čak a evo ima i ovde: http://poljoinfo.com/showthread.php...mene-pesticida&p=875516&viewfull=1#post875516

On je baš zagrizao u organsku proizvodnju, ovo mu je prva godina, registrovao se, radi na licenci, gaji povrće i nešto malo trešanja i loze na organski način, dosta je naučio o tome, treba da se nađem sa njim i pokupim neka znanja pa ću postavljati u onu temu.
 
Ima dosta tih preparata od biljaka, koprivu najčešće savjetuju, a pored nje i gavez, rastavić, luk, tuju (čemprese), pepeo...Svi se oni više manje pripremaju na isti način. Nisam ništa od toga koristio, planiram sledeće godine malo u bašti, pa ćemo vidjeti. Uz sve je navedeno da se moraju češće koristiti u kraćem vremenskom roku, zbog slabijeg dejstva u odnosu na sintetičku hemiju.
Takođe navodnu zaštitu pružaju i združeni usjevi, konkretno, čak sam i vidio da je lik zasadio bijeli luk pored jagode. Bijeli luk bi trebao zatšiti jagodu od truleži. Čak se za te svrhe mogu napraviti i preparati od luka, njegove ljuske.... I to se mora probati, ovako ništa.

Postoji cijela grupa insekticida na bazi nikotina, neonikotinoidi. Oni su sintetisani hemijski, nisu ekstrahovani iz biljaka, i samim tim su čistiji i jači. To su ovi koji su odgovorni za pomor pčela: imidakloprid, tiometoksam, ali i acetamiprid, tiakloprid i drugi. Takođe su piretroidi napravljeni po ugledu na repelent iz buvača Pyrethrum-a, samo su opet ovi sintetisani kud i kamo jači.
 
Uh čoveče, meni je ličilo ali nikad nisam video ovu količinu pa me navelo da pomislim da su gljive :)

Od čega može biti larva koja napred ima tri para nožicu, pozadi nijedne i napred ima kao jelenak buba one kod usta hvaćalice? Prilično plitko obitava...
 
Bili su stručnjaci iz poljoprivredne stanice i iz bajera kazu da je ovo štitasta vaš

Ja sam nasao ovako na jednoj septeliji i isprskao plavim uljem pa cu videti rezultate kad odem iduci put. Da nesto poput vasiju kada povuces prstom preko ovog dela gde nema belo ostaje zutozeleni trag kao da sam zgnjecio mnostvo vasi...
 
Ja sam nasao ovako na jednoj septeliji i isprskao plavim uljem pa cu videti rezultate kad odem iduci put. Da nesto poput vasiju kada povuces prstom preko ovog dela gde nema belo ostaje zutozeleni trag kao da sam zgnjecio mnostvo vasi...
Meni u rekli da ulje sada ne pomaže samo u proleće zašto neznam
 
Oktopod, to što si ti našao može biti larva tvrdokrilca, ali bez detalja ili slike, dođe na isto kao da ti navedeš svoju adresu - Srbija. Pa ti sad znaj gdje tražiti Oktopoda :osmeh: To jako naprijed su vilice, kojima se hrani, lovi plijen, ili kopa hodnike u zemljištu ili drvetu u zavisnosti od vrste.

Vasovac, koliko imaš takvih stabala, sa štitastom vaši. Ako nemaš puno, mogao bi ih mehanički skinuti. Po literaturnim podacima, prezimljava ženka koja će na proljeće sledeće godine položiti jaja, pa ćeš ih imati još više. Skidanjem je nećeš potpuno uništiti, ali će značiti za smanjenje broja jedinki i lakšu borbu sledeće godine.
 
Imam tri stabla u vocnjaku kako mislite da ih mehanički skinem ,dali smeju da se skinu na zemlju ili se moraju pokupiti i izbaciti,šta mislite vredi li ih sada poprskati ili čekati proleće kao što su mi rekli
 
Nazad
Vrh