Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Možda bi pomoglo onog crvenog praška koji se stavlja protiv rovaca u povrtarstvu, ne mogu se sad setiti tačnog naziva.

- - - - - - - - - -

Da Galation!
 
Saturn terra, jako dobar, u vidu kukuruznog griza. Ali ne znam da li ce pomoci. Znam da unistava rovce i popce, obozavaju ga.
 
Mislim da je veoma indikativno.... u velikoj Jugoslaviji je postojalo toliko voćarskih instituta pa bi sigurno neki od njih proučavao i uticaj zemljišta na šarku šljive. Činjenica je da požegača još uvek postoji i to valjda nešto govori.
Ima i teorija superior Đinovića koji je tvrdio da se šarka leči tako što se na vršni lastar šljive nakalemi migavac koji služi da 'prečišćava' sokove drveta i eliminiše virus.
O ovome sam pisao profesoru u institut iz Čačka i dobio odgovor da ako bi to bilo tačno već bi bilo iskorišćeno u praksi.
Toliko godina je prošlo od pojave virusa barem bi neka od bogatih zemalja pronašla način da se suzbije... jer ove novije sorte nisu ni blizu onih starih šljiva koje pamtim u detinjstvu.
 
Pozdrav

Da li se neko cima sa mravima na drvecu koristeci barijere koje se lepe oko stabla?

Ja bih hteo da drvca zastitim na taj nacin od insekata. Kako bih to resio? Da li se prodaje
neki gotov proizvod za to? Ameri koriste Tree Tanglefoot, sta slicno postoji kod nas?

Neka lepljiva smola koja se ne susi, a koju mravi izbegavaju...

Mislim da bi to smanjilo vasi po drvecu dosta, ostali korisni insekti, bubamare npr, bi odradili svoj posao
i sveli napast na podnosljiv nivo.

Imali smo godine kada je bila invazija vasi, prskalo se do iznemoglosti, sada bih da probam na ovaj nacin...
 
9fff8c9b3d6d45dfacfb3235034244d1.jpg
d8a5589b089e85c7747f62f68eafde75.jpg

Da li neko zna koji je ovo insekt? Nađen danas u borovnici na nekoliko žbunova u prvom redu do šljivika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam znao gde da napisem , pa mi se ucini najbolje ovde.

Kao sto sam pisao u Backoj imam malo voca I sejem I mali baste, najvise iz razloga da znam koliko je hemijom sta prskano I kada sam u selu da imam neku zanimaciju.

Znaci treba mi sredstava za male kolicine vode najcese za 5 I 10 litara vode.
Zbog toga kupujem manje kesice fungicida najcesce za 10 litara. I kupujem ih u Cardaku u Partizanskoj u Novom Sadu.
Sto ovo pisem. Pa po pravilu kupujem Galenikina sredstva jer su po pravilu najjevtinija. A zapazio sam da I kada kupim pocetkom godine da su to sredstva koje su ranijih godina proizvedena, rok nije istekao, ali je pola roka proslo I to uvek, najcesce je to na 3/4 roka od proizvidnje.
Na primer ako je 3 godine rok ja kupim sredstvo I ostala je jos jedna godina do isteka roka.
To mi malo smeta, jer sam mislio da kupim veca pakovanja I da razmeravam, jer standardno koristim mankozeb , antracol , ridomil, chorus switch

Insekticidi po pravilu omaju duzi rok ali su im I pakovanja 50 ili 100 ml a ide obicno 0,1 % pa I tu dolazim do problema da hoce rok da im istekne.

Jednom sam bas bio iznenadjwn, uzeo sredstvo u prolece a ono istice u jesen iste godine. Naravno iskoristio sam ga ali bas mi se nije svidelo.

Kakva su vasa iskustva. Jasno ovo je problem samo kod amatera.
 
Iskreno, mnogo je to hemije da bi koristio samo za kućnu upotrebu. Mogu da razumem kada se planira da se prodaje roba koja će da ide u izvoz pa da mora da bude bez pega ili čista ko suza. Za svoju upotrebu hemijom tretiram samo šljivu od šljivine ose i moguće od smotavca ali sam već postavio klopke pa ću mu smanjiti broj. Ima malo plodova pa možda da ostane nešto. Krompir od zlatice i to samo onaj koji će da se vadi u avgustu. Onaj koji će se koristiti mlad ne tretiram.
Ostalo ništa. Jabuka će biti pegava, rošava i crvljiva ali neće biti prskana. Višnja će biti crvljiva ali će se napraviti i sok i džem...

Pre neki dan uđem u apoteku da kupim dimetogal. Ispred mene čiča sa četri bočice hemije kaže to mi je za unučiće da imaju da jedu sa 20 ari voćnjaka. Ja kažem pa šta će ti to toliko hemije kad ti je samo dovoljno za šljivnu osu malo da ostane plodova... Odmah skoči onaj prodavac da brani hemiju (ali razumem to mu je posao)... čiča kaže mora da se prska... pita kako da upotrebi hemiju... ja mu kažem prskaj i odmah daj neka ti deca jedu ali prvo ti da pojedeš od svake voćke po pola....
Preterujemo sa upotrebom hemije... to je moje mišljenje.... sad svako neka radi prema svojoj savesti.... drugarski pozdrav
 
Mozete li mi reci koja je bolest napala oblacinsku visnju? Ili je to nedostatak nekog hraniva? Prskano je protiv monilije 3 puta u cvetu "Neon" i pre par dana "Mankogal"+"Akord" Na povrsini od ukupno 400 stabala, 50% biljaka ima ovakve simptome:
[/IMG]
4mPXfO6.jpg
[/IMG]
3bZPTkK.jpg
[/IMG]
dId5ACG.jpg
[/IMG]
qhBRIzS.jpg
[/IMG]
yHffe99.jpg
[/IMG]
 
Ja ovde ne vidim nikakav problem osim na 3 i 4-oj slici malo sprzene ivice listova verovatno od vece kolicine hemije koja se tu zadrzala.:sta: Ovi mladari sto su krenuli i sto su malo svetlije boje,to je normalno.
 
Akord je poznat po paljenju ja ga izbegavam, ali nije on toliko kriv koliko kisa sunce pa vetar a voda se zadrzi na ivici....svi imaju taj problem tj nije problem tako je uzivaj
 
Da li neko zna gde mogu da se kupe neki od insekticida na bazi B.t. ili spinosada, (Novodor FC, Z-stop, Laser 240-sc....)???
 
dzionik,и сви Ви којих се тиче.

Комшија и пријатељу за коју сврху ти требају ови отрови?(на ПП и твој број телефона)

Сваки отров има своју улогу у"заштити"од биљних штеточина и биљних болести које они проузрокују.

Али,сви ти отрови поред дејства заштите за поједине биљне врсте и сорте имају и нежељена дејства на исте само се о томе мало говори.Углавном се прећуткује и штете које настану се приписују неблаговременој примени или неправилној примени.

У органском виду пољопривредне производње,по закону ЕУ и нашем закону,дозвољена су само нека хемијска сретства(видети правилнике о томе).
 
Da li neko zna gde mogu da se kupe neki od insekticida na bazi B.t. ili spinosada, (Novodor FC, Z-stop, Laser 240-sc....)???

LASER 240 SC je najnoviji insekticid kompanije Dow AgroSciences za suzbijanje štetnih insekata koji pripadaju redovima leptira, dvokrilaca, resokrilaca i nekih tvrdokrilaca u zasadu vinove loze, krompiru i povrću. Aktivna materija spinosad je produkt fermentacije zemljišne bakterije Saccharopolyspora spinosa. Spinosad je u različitim formulacijama registrovan u više od 70 zemalja sveta i preko 100 različitih useva i zasada.

Da li je ovo hemija ili nije? Ima karencu za krompir 14 dana.

Bacillus thuringiensis (opšte ime je Bt) je mikrobiološki insekticid na bazi toksina bakterije Bacillus thuringiensis. Različiti sojevi bakterije suzbijaju različite štetočine. Bt var. kurstaki (EG234 i Bt var. barliner inficiraju gusenice i larve, Bt var israelensis inficira larve insekata koji lete uključujući i komarce, B. popillae i B. lentimorbus inficiraju larve japanskih pivaca u zemljištu. Primena preparata Bt u poljoprivredi daje velike mogućnosti obzirom na specifičnosti vezane za mehanizam delovanja ekološke karakteristike. Na našem tržištu u postupku registracije su preparati: Lepinox plus, Rapax, Wormox.

Moguće je da je Džionik tražio biopesticide...

[FONT=&quot][FONT=&quot]Deda Lalo da li ste upoznati sa organskim preparatom FitoTriac koji može da se koristi za suzbijanje šljivine ose i šljivinog smotavca a Firma distributer je TMB Diamond Pančevo?

Nisam koristio pa prvo da se informišem...[/FONT]
[/FONT]

[FONT=&quot][FONT=&quot]
[/FONT]
[/FONT]
 
Poslednja izmena:
Каренца у: виновој лози 28 дана
кромпиру 14 дана
паприци 14 дана
парадајзу 14 дана
Радна каренца 48 сати.

- - - - - - - - - -

Једном су ме питали да ли могу да гарантујем висок принос и врхунски квалитет нечега.Одговорио сам :То смеју само трговци.
 
Nazad
Vrh