Pistaći

ficsur

Novajlija
Učlanjen(a)
19 Apr 2010
Poruka
1
Interesuje me dali kod nas može da uspe pistaći i gde da se obratim za tačne informacije. Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
ficsur je napisao(la):
Interesuje me dali kod nas može da uspe pistaći i gde da se obratim za tačne informacije. Hvala
Svojevremeno je revija Dobro jutro pisala o pistaći.
Nisam baš mnogo zapamtio osim da bi moglo da se gaji i kod nas, i da sadnice mogu da se kupe u Skoplju, mislim da poljoprivredni fakultet.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pistaće možeš da gajiš kod nas ako ga štitiš preko zime ali nećeš dobiti ploda jer je drvo veliko (6-7m) i nikad ne možeš potpuno da ga zaštitiš. Makedonija je već nešto drugo...
Ako je baš toliko zapelo možeš da posadiš one nepečene iz marketa trebalo bi da nikne bar pola ako su sveži.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma prosetao sam Makedoniju uzduz i popreko a drvo od pistaci ili f'staci kako ih mi zovemo nigde ne vidjoh. E druga je to stvar mozda u Egejskoj Makedoniji pored Solunskog polja i mora.
Inace domovina i carstvo pistacija je IRAN.
Eh ku.ate srece !!! nama paradajz i paprika a njima pistaci.. ima li tu pravde ?
 
U Zadru sam vidio nekoliko veliki sadnica,gdje se takodje moze kupiti sadnice po tamosnjim rasadnicima.
 
ladomiroff je napisao(la):
Ma prosetao sam Makedoniju uzduz i popreko a drvo od pistaci ili f'staci kako ih mi zovemo nigde ne vidjoh. E druga je to stvar mozda u Egejskoj Makedoniji pored Solunskog polja i mora.
Inace domovina i carstvo pistacija je IRAN.
Eh ku.ate srece !!! nama paradajz i paprika a njima pistaci.. ima li tu pravde ?
Revija DOBRO JUTRO je pre neku godinu pisala o Pistaći, i intervijuisala naučnika iz Skoplja, koji je rekao da kod njih imaju sadnice pistaćija.
 
@hanza
Cim si to citao verovatno su na fakultetu imali neki program razvoja sadnica pistacija ili mozda uvozne sadnice ili neki naucni projekat ili nesto slicno, ali onako u prirodi u polju u slobodi se ne moze sresti to drvo. Za razliku od toga badem je svuda okolo po polju po medjama po vinogradima i sl. U dvoristu imam nar (kalinka) koja je nesvojstvena za kontinent ali moze preziveti ponegde u zavetrini, a nara uveliko ima cak i kao plantaze u juznijim delovima Makedonije gde se oseca mediteranska klima (Valandovo i Gevgelija)koji su tek 60-70 km od mora bez prirodnih planinskih pregrada, tamo i u okolini Dojranskog jezera ima i nasada maslina.. ali banana i pistacija jos nisam video..na veliku zalost svakako :)
 
Naprotiv, pistaći je kalemljen na domaći, ( divlji) koji raste u MAkedoniji, tako piše, nisam ga video, u vreme kada sam bio tamo nije me to interesovalo.
Pozanimaj se u tom institutu, Poljoprivredni, verovatno ćeš dobiti informacije.
 
Сумњам да би успео код нас. То расте у Ирану и тим топлим крајевима.
 
Ja koliko sam vidjao na netu moze do -6 max da izdrzi a ovde na ovom linku imate opisano da izdrzi i do -30.
Problem je visoka cena sadnica 50+ evra ako se iz inostranstva kupuje najcesce iz italije ljudi kupuju i treba muska i zenska biljka da se ima da bi bilo roda.
 
Kako ih ta Slavica uzgaja? Sumnjam da ima nasad pistaća i da bere plod. Ako isklijava semenke u čašama jogurta pa te sadnice prodaje to je onda drugo. To može svako.
A ova tvrdnja da pistaći izdrži -30 nije relana. Možda bi odraslo stablo preživelo pola dana na minus trideset ali bi gadno stradalo i moralo bi da padne drastično orezivanje. Nema ništa od pistaća u Srbiji osim u ogromnom stagleniku.
 
ima kod nas u skopje nekoliko u dvoriste zemjodelskog fakulteta.Razgovarao sam sa profesor koji mi je kazao da je ove drva kalemio jedan negov kolega koi je doktorirao za kalemjenje pistacia. kalem je pistacia vera i radja svake godine i profesor kaze da svake godine jede od njih.
kod nas u makedonije se prodaje pistacie ali nisu kalemjeni razlog je da nesmeju da uvezuje takve sadnice sa kalem.sadnice su pistacia vera ali nisu kalemeni ali da ce rodile posle 10 godine.
e sada citao sam da treba muski i zenski na google zbog oprasivaca.
 
Nazad
Vrh