Glen ample malina

Dobra tema, i ja kao početnik očekujem korisnih diskusija od strane iskusnijih članova o ovoj sorti koju sam inače ove godine zasadio na 400m dužnih (10 ari)...:bravo:
 
Kolega djalas​ kako si uspeo da strpas 400m na 10a? :) Koliko ti je medjuredno? Ja se izvinjavam na :off_topic: odmah na startu :)

Ali da ne bude skroz off, sorta mi deluje skroz ok, mada ne znam koliko ljudi kod nas gaji tu sortu... Ona se vezuje/orezuje k'o Wilamet jel da?
 
Kolega djalas​ kako si uspeo da strpas 400m na 10a? :) Koliko ti je medjuredno? Ja se izvinjavam na :off_topic: odmah na startu :)

Ali da ne bude skroz off, sorta mi deluje skroz ok, mada ne znam koliko ljudi kod nas gaji tu sortu... Ona se vezuje/orezuje k'o Wilamet jel da?
Pa imam dvadeset redova po 40 metara, od cega imam vilameta 10 redova ,međuredno 2,6m, a kod glena sam zbog bujnosti išao 3m rastojanje, tako da je glen možda uzeo malo više prostora nauštrb vilameta :osmeh:. I ja sam čuo da je postupak kod glena sličan vilametu, čuo sam takođe da kod glena ima manje mladara ali i da su dosta bujnije, krupnijeg ploda i dosta dobrog prinosa....
 
Pa imam dvadeset redova po 40 metara, od cega imam vilameta 10 redova ,međuredno 2,6m, a kod glena sam zbog bujnosti išao 3m rastojanje, tako da je glen možda uzeo malo više prostora nauštrb vilameta :osmeh:. I ja sam čuo da je postupak kod glena sličan vilametu, čuo sam takođe da kod glena ima manje mladara ali i da su dosta bujnije, krupnijeg ploda i dosta dobrog prinosa....

Ček malo, 20x40? Zar to nije 800m? :sta:
 
Ja posadio na jesen oko 55 ari glena. Izbija uveliko.
Kolega kako si zadovoljan sa glenom,ima li kakva fotka trenutnog stanja, ja sa svojim i nisam baš zadovoljan! Prvo što su sve sadnice koje sam posadio ovog proljeća počele da vegetiraju bujno na staroj stabljici, dok novih mladara je malo bilo, a i oni su mahom izbijali iz stare stabljike prema korijenu, tako da sam, da bih to izbjegao isjekao stare stabljike, pa sad šta im bog da :osmeh:. Sad za vikend sam gledao vidim da neki mladari tek izbijaju ali nisam pametan, dali i oni kasne malo, kao i berba kod njih, u odnosu na vilamet :sta:. Inače razveo sam sistem kap po kap, mada je kiše u prethodnom periodu bilo u izobilju
 
Cini mi se da ima kasniju vegetaciju. Kod mene prijem 90% ima i primeraka preko 30cm. Postavicu slike za koji dan. Ono sto me najvise zanima jeste koliko je bujan, koliko novih izdanaka izbacuje i da li se ti bar 2 puta zakidaju kao kod fertodija na primer.
 
Cini mi se da ima kasniju vegetaciju. Kod mene prijem 90% ima i primeraka preko 30cm. Postavicu slike za koji dan. Ono sto me najvise zanima jeste koliko je bujan, koliko novih izdanaka izbacuje i da li se ti bar 2 puta zakidaju kao kod fertodija na primer.
Ok postavi nam slike da ih vidimo, i kod mene su ti prvi mladari što ih je bilo pravilno izniklih sad dostiglo tu visinu, i mene mnogo stvari zanima, ali sam skoro razgovarao sa jednim vlasnikom plantaže glena koji mi je rekao da ova malina jeste bujna u smislu rasta ali da daje manji broj mladara u odnosu na vilamet, takođe kaže da mladare zadnji put zakida krajem maja, okolina Sarajeva je u pitanju.
 
I mene zanima ova tema, jer imam neki 15-tak stuka posadjenih prosle godine krajem oktobra, i ide zaista dobro i bujna je.
Pored nje imam zasadjenog Svajcarskog Vilameta i obicnog Vilameta i od njih tri najbolje ide Svajcarski Vilamet pa Glen Ampla i onda obican Vilamet.
Hteo sam malo vise da citam o ovoj sorti jer na jesen razmisljam da zasadim 30-tak ari nje ali se bojim zbog otkupa jer sam cuo da se ona smatra industrijskom malinom i da nije tako kvalitetna kao ostale.
Imam zasadjenih i 20 ari Polke pa bih sada neku letnju sortu da imam svega po malo.

Zato bih zamolio sve kolege koje imaju neka iskustva sa ovom malinom da ih iznesu?
 
Glen i Vilamet, vrsta do vrste.
8e30b5234b43499162eb046946b04ba7.jpg


Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Ja imam pola pola posadjenog Vilameta i Glena, i mogu reci da se primecuje razlika u boji lista i pomalo u vusini lastara kao da glen brze napreduje. Bice i slika ovih dana da vidite razliku.
Nadam se da jos neko od clanova foruma ima Glen da postavi slike pa da vidimo te zasade?
Inace Vlado izgleda prilicno dobro.
 
Ja imam pola pola posadjenog Vilameta i Glena, i mogu reci da se primecuje razlika u boji lista i pomalo u vusini lastara kao da glen brze napreduje. Bice i slika ovih dana da vidite razliku.
Nadam se da jos neko od clanova foruma ima Glen da postavi slike pa da vidimo te zasade?
Inace Vlado izgleda prilicno dobro.
Ja imam 10ari glena i ove godine očekujem prvi puni rod (druga berba). Ono što sam primijetio, pored debljeg, visočijeg i jačeg bez trnja stabla, krupnijeg ploda, odličnog ukusa i dobrog prinosa, su ti što kod mene većina mladara ipak ide iz panja, bez obzira što sam kratio sadnicu i ostale metode zakidanja itd. Međutim isto tako nisam primijetio da to posebno utiče na rod, a takođe sam vidio da je ista krupnoća ploda i na dnu i na vrhu stabla. Vidim takođe da je podložnija od vilameta grinji ili blok virusu, tretirao sam je ali bez nekog efekta, mada po meni ni to ne utiče na krupnoću i kvalitet ploda, odnosno ja nisam zapazio neku razliku.
Najpozitivniji utisak je puno lakši rad sa njom nego sa vilametom, pogotovo kad se uzme u obzir trenutna isplativost gajenja....

Poslano sa mog TA-1024 koristeći Tapatalk
 
Ja imam po 15 ari Glena i Vilameta, ove sada godine ce biti prva berba.
I na osnovu dosadasnjeg iskustva mogu izneti neka zapazanja, lastar je deblji i duzi. Znacajno manje je bilo napada insekasta, nema grananja lastara, znaci minimalno ima dok na Vilametu ima znacajan broj.
Posto mi je od sredine jula znacajno zatravio malinjak nisam stigao da ga odrzavam bez trave zbog berbe Polke, bilo je slabije provetravanje i doslo je do pojave Didimele, koja je zancajno vise zahatila Vilamet. Na Glenu veoma malo iako je sve u sklopu jedne njive.

To su neka moja iskustva za sada, na prolece bice slika pa cete moci da vidite razlike.
 
Zdravo svima, danas vezao Glen Amplu, ovo je prva godina berbe.
90% lastara mocice da se veze na drugu zicu koja je na 1.7m visine. Lastari su odrasli dobro, sutra im sledi prskanje plavim uljem, za par dana ce proci fazu misijih usiju.
Nadam se da ima jos kolega koje imaju ovu sortu maline
eecd2a671ef7f6e4388693c122eaf5b3.jpg
7f8a974febc3e2564e3eca777a093033.jpg
6a54bca7ac2e066f8825f19577ae9d5d.jpg
07bcdc1af94218df896b28da32c50b01.jpg


Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Imam na nekoliko mesta u malinjaku po desetak malina bakarne boje, beztrna, glatka,lepa stabljika. Izrazito bujna u odnosu na vilamet koji je u ostatku malinjaka. Kada je vilamet bio druga godina i los visine do 150cm,rodne grane do 20cm ove maline su bile 180cm i rodne grane 40+cm. Ima dosta mladih lastara iz zemlje i oni su kao i rodne grane svetlo zeleni. Evo i ove godine je dosta ispred vilamet. Ali plod je sitniji, i sto je najgore tesko se bere, sav se vecinom raspadne na bobice. Ne znam da li je to glen ali je original kao na vasim slikama. Ove godine sam izbegavao da ga vezujem ali je toliko bujan da nema drugih lastara oko njega pa sam morao opet da ga ponegde vezem. Ako je to glen moje iskustvo je lose u vezi sa njim ili mu mozda kod mene nesta ne odgovara. A i mozda nije glen amplu.

- - - - - - - - - -

65wokn.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh