Pečenjara

dejan26

Banned
Učlanjen(a)
7 Avg 2009
Poruka
1.363
Lokacija
Barič-Obrenovac
Interesuje me ima li neko neke skice i dimenzije za pravljenje pečenjare od lima i cevi sa prohromskim raznjem i motoricem koji to okrece?Ja hocu da pravim jednu takvu sa jednim raznjem,da moze da se pece prasence/jagnje do 30 kg uredjeno,jer ne mogu vise da se nerviram i prepirem sa ovim mojim pekarima koji su za pečenje amateri.Sve u vezi izrade pečenjare i tehnike pecenja u toj napravi je dobro doslo,jer to nikad nisam radio. :ppozdrav:
 
Ja posedujem mangalo za pecenje jagnjadi i prasica. Sastoji se iz dva postolja i prohromskog raznja, a okrece ga mororcic od brisaca kojeg vezujem na obican akumulator.... :ppozdrav:
 
За лимарију сам дунстер али мотор би требало бити једносмеран са реостатом којим се подешава брзина окретаја .Најбољи су од аутобуских или камионских вентилатора .раде на 24В и веома су снажни иако изгледају мајушно.Неко ставља и мотор од шиваче машине само ми се не свиђа што ради на 220В~.
 
Deda Lala je napisao(la):
За лимарију сам дунстер али мотор би требало бити једносмеран са реостатом којим се подешава брзина окретаја .Најбољи су од аутобуских или камионских вентилатора .раде на 24В и веома су снажни иако изгледају мајушно.Неко ставља и мотор од шиваче машине само ми се не свиђа што ради на 220В~.
Cekaj... Hoces li da ladis ili da peces prasad :sta: :haha:
 
Može se peći i bez motora u zidanoj pekarskoj furuni i posudi od terakote kod mene je zovu pržulja. Pečenje je odlično.

Svi motori koje sam video na pečenjarama bili su 220V i redukovani pogon preko lanca i lančanika.
:ppozdrav:
 
Motor od 350 W sa reduktorom,dvoredni lanac od lade, remenica, spaneri.. Imam dva raznja na mangalu (ozidanom..) broj okretaja od 4 do 5 u minuti.
Ako radis, radi domacinski i mani se brisaca za stakla i akumulatora.
 
dejan26 je napisao(la):
Interesuje me ima li neko neke skice i dimenzije za pravljenje pečenjare od lima i cevi sa prohromskim raznjem i motoricem koji to okrece?Ja hocu da pravim jednu takvu sa jednim raznjem,da moze da se pece prasence/jagnje do 30 kg uredjeno,jer ne mogu vise da se nerviram i prepirem sa ovim mojim pekarima koji su za pečenje amateri.Sve u vezi izrade pečenjare i tehnike pecenja u toj napravi je dobro doslo,jer to nikad nisam radio. :ppozdrav:
Dimenzije odredis sam. Znas koliko je dugacko prase il jagnje + 1m. i to je razanj. Motor od brisaca ili hidro pogon vodom [poput vodenice] je najcesci.Za hidro sistem ti treba potapajuca pumpa ili neki drugi vid dotoka i odvoda.Motoru od brisaca moras napraviti reduktor ili ''ode mast u propast''. Ventilator zaboravi zato sto bi bilo komplikovano redukovati br. okretaja. Ipak, za hladjenje ne bi bio los. Primicanjem i odmicanjem zara regulises pecenje a ne obimnom brzinom raznja. Od dve table pleha i par ucvrscivasa napravi tunel [ poput plastenika]. Pri pecenju zar mora biti sa jedne strane a ne ispod raznja i to u iskopanoj rupi dubune ~20cm duzine 1m manje nego sto je razanj.Pri pecenju , ce vise zara trebati napred i pozadi nego kod rebara po sredini... ma dodace jos neko po nesto, pa kad ga ispeces ima prste da polizes. :haha:
 
ja sam video pre nekoliko godina kod čoveka što uslužno peče na svadbama limenu pečenjaru za 6 komada po 3 vertikalno jedno iznad drugog a u sredini ložište,vatru stalno loži dok se ne ispeku a na metalnim ražnjevima su lančanici od bicikla a pogon elektro motor od mešalice.žao mi je što tada nisam malo bolje pogledao ili slikao,sistem je dobar,dobro je ispekao,najvažnije je što ne peče žar nego vatra
 
Mangalo (za jedno bravce) sa motorcicem od brisaca i akumulatorom koristim za pecenje na izletima u prirodi gde nema struje a mrzi me da vrtim rucno. A za pravo (ozbiljnije) pecenje ima takodje mangalo koje pece tri bravceta sa trofaznim elektromotorom. Mada nejlepse je kada ga sam okreces na raznju, 'ladno pivo i vrtis 4-5 sati. Ale treba dobro znanje za pecenje bravcadi.... :ppozdrav:
 
tasaa1.jpg
 
Kako najbolje ispeci??
Iskopas rupu 1m sa 40-50cm u nju nakrkas cokanja ili ti sapurika i kad se oni zazare sa strane stavis jagnje na razanj da se vrti.Razanj i to je vec objasnjeno kako,s tim da se drzim izjave da je najbolji motor od brisaca a lanac i lancanike uzmes od starog bicikla,moze godinama da ti traje,lako ga je poneti na izlet,malo mesta zauzme i sa starim akomulatorom moze lagano da radi celu smenu. :ppozdrav:
Da ne bude da samo pricam....Ovo smo ja i mali Milos na jednom skupu radnika preduzeca.
dpeoub.jpg

I jos jedan praktican savet,kad se stavi jagnje na razanj u cinicu istopiti masti i dodati vode te time prelivati jagnje dok ne porumeni da ne ispuca,a moze se i pivom poprskati.
 
Jeo sam je do pre 3-4 godine a onda odjednom neće u mene i gotovo_Odoh van teme.Nisam imao prilike da probam iz takve peći, možda bi mi se i povratio apetit. :ppozdrav:
 
moj predlog ako hoces limeno uzmi dve bacve za naftu preseces ih po duzini izvzdis gornji deo sa cepovima pa ih sastavis dole dva za loziste a druga dva da stite od vetra, ako ce biti fiksno da se ne pomera onda lagano dodas na gornja dva saslazes samotnu ili staru ciglu i samo nadjes:void(0);
 
Nazad
Vrh