Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 134

Tema: Semenska pšenica,iz ambara ili iz dućana?

Član ljusha avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    2,457
    Zahvalio se
    1,217
    Zahvaljeno 1,615 puta na 440 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0

Semenska pšenica,iz ambara ili iz dućana?

Ima li tu razlike,da vas čujem.
    Jedne godine sejem deklarisano seme,sledeće prva reprodukcija,nekad i drugu reprodukciju naravno zaštićeno mankogalom ili nekim drugim praškom,pa opet deklarisano seme...
    Ne vidim ja tu neku razliku koliko se potencira samo na semenskoj robi.
    "Petkom,subotom i za Novu godinu u kafanu idu amateri!"-Mika Antić

Super Moderator Matic avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    27,335
    Zahvalio se
    268
    Zahvaljeno 8,445 puta na 4,641 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0

Odg: Pšenica za seme,iz ambara ili iz dućana?

Deklarisano seme samo par jutara svake godine da bih imao seme prve reprodukcije za sledeću setvu.A razlike kako i sam kažeš nema ama baš nikakve jedino što u svome semenu da kažem sa tavana nemam primesa kukuruza,suncokreta i kojekakvih NLO-a.
    Udri me,ubi me,kožu mi deri,odavno ja sam spreman da mrem.Opsuj mi oca,majku i sve po spisku,samo mi nemoj dirati Srem!

Član Miloš D.T avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    4,483
    Zahvalio se
    171
    Zahvaljeno 817 puta na 328 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Pšenica za seme,iz ambara ili iz dućana?

Isto i ja tako.

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    298
    Zahvalio se
    36
    Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Semenska pšenica,iz ambara ili iz dućana?

ma imo sam komsiju starijeg on je isto zito sijao par godina i tvrdio da nije imao manje prinose od nekog proseka a ja pola vadim a pola prva produkcija sa tavana neku razliku bas i ne vidim

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Poruka
    1,819
    Zahvalio se
    298
    Zahvaljeno 1,466 puta na 489 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

mada radim u semenskoj kompaniji, ovo sto cu napisati im se verovatno nece svideti. godinama sejemo seme sa tavana. deklarisano seme kupujemo samo onda kada hocemo da promenimo sortu.
    naravno da to nije bas dobro za dalja istrazivanja i napredak oplemenjivanja psenice, ali sta da se radi.
    da bi se i to unapredilo trebalo bi mozda primeniti francuski model finansiranja naucno istrazivackih institucija koje se bave oplemenjivanjem psenice. tamo polj. proizvodjaci odvajaju jedan mali deo od placenog kg psenice koji se uplacuje na racun oplemenjivacke kuce ili nekog fonda. naravno oni proizvodjaci koji prikazu racun o kupljenom deklarisanom semenu, dobiju povracaj novcanih sredstava. ova varijanta bi bila mnogo bolja za oplemenjivace. problem bi bio odrediti tu cifru i iskontrolisati taj novac.

Prijatelj Foruma mityoo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    9,138
    Zahvalio se
    190
    Zahvaljeno 1,011 puta na 544 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0

Iznewsem seme za 2-3 jutra pa imam svoje seme za dogodine i obavezno ga pre setve tretiram....
    Ako nešto hoćeš moraš naći način, ako nećeš dovoljan je razlog!

Član grunt avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Poruka
    6,782
    Zahvalio se
    3,445
    Zahvaljeno 2,223 puta na 1,154 poruka
    Downloads
    158
    Uploads
    0

Od prosle godine zito sejem samo za pecanje da ranim ribu
    Сремац туче кад мало повуче

Član
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    528
    Zahvalio se
    135
    Zahvaljeno 17 puta na 16 poruka
    Downloads
    3
    Uploads
    0

prvi put sam probao jesenas da posejem psenicu koju sam ovrsio pre kisa,znaci druga reprodukcija.tretirao sam seme i selektirao sam je.samo da je ocistim od necistoce i lom zrna.a posejao sam i 1/2 kj "semenske"psenice (od njih-zadruga-kupljena) za seme
    dokon do sunca

Član Zoran Kostović avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Poruka
    4,657
    Zahvalio se
    2,308
    Zahvaljeno 1,777 puta na 571 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@zoran_vs
    Kojim preparatom si tretirao pšenicu?

Član
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    528
    Zahvalio se
    135
    Zahvaljeno 17 puta na 16 poruka
    Downloads
    3
    Uploads
    0

mankogal-protiv glavnice u zitu.to ovde koriste uglavnom svi koji seju svoje seme
    izvini,tek sad sam video pitanje
    dokon do sunca

Član cika_jova avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,908
    Zahvalio se
    320
    Zahvaljeno 316 puta na 206 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ja sam do ovih godina stalno kupovao semensku psenicu - sorta Pobeda,
    prosle godine sam sejao svoje seme koje je bilo skoro duplo krupnije od onog sto se prodavalo kao semensko
    i nisam imao nikakvih problema jer sam seme tretirao mankogalom, jedino ga je napala lema - morao sam da ga gazim a bilo je preko metar visine. U tretiranju sam dodao 4kg kristalona po hektaru i prinos mi je bio 5000 okruglo
    mada kazu da je pobeda osetljivija na lemu pa sam ove godine promenio i sejao renesansu - kupljeno seme, pa ce mo videti..

Banned
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    3,141
    Zahvalio se
    168
    Zahvaljeno 76 puta na 68 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

5000 kg po hektaru?

Član cika_jova avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    2,908
    Zahvalio se
    320
    Zahvaljeno 316 puta na 206 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

da, vucen stajnjak godinu dana pre pod kukuruz + 300kg/ha 15:15:15 + 200kg/ha AN
    s tim sto sam gore u selu na parceli od 50ari imao 35 dzaka , a u komasaciji 106 , sve predato u mlin ukupno 7526kg
    al poznjeveno posle onih ludackih kisa

Član kristi16980 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Poruka
    314
    Zahvalio se
    1,363
    Zahvaljeno 134 puta na 42 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0

I mi sejemo zito sa tavana i svake godine uzimam seme za 2-3 jutra da bih imao za sledecu godinu prvu reprodukciju i ne vidim neku razliku u prinosima... :D

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Poruka
    1,819
    Zahvalio se
    298
    Downloads
    0
    Uploads
    0

u sredu sam bio na seminaru koje je organizovalo ministarstvo poljoprivrede, uprava za zastitu bilja. tema je bila semenarstvo u srbiji i zastita autorskih prava. trenutno su u pripremi novi zakoni i pravilnici iz ove oblasti. uskoro ce uvesti kategoriju semena "seme sa tavana", na koje cemo placati autorsko pravo, ukoliko nismo kupili deklarisano seme. od naplate ce biti izuzeti polj. proizvodjaci koji ce zasnivati psenicu na povrsini manjoj od 10ha. problem ce biti sto ce privatni doradni centri po selima morati da se registruju, jer je po zakonu zabranjeno doradjivati i plasirati seme na nasem trzistu, osim ukoliko ste registrovani za taj posao. ne znam koliko ce to kostati, ali pretpostavljam da nece biti jeftino i da ce sve biti propraceno ogromnim administrativnim merama, kako bi sto vise ljudi odustalo od tog posla. kazne za neregistrovane doradne centre ce biti velike.

Banned
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    3,141
    Zahvalio se
    168
    Zahvaljeno 76 puta na 68 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ako čovek koji ima više od 10ha sam sebi poseje seme sa tavana, jel onda i on "neregistrovani doradni centar" ?

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Poruka
    1,819
    Zahvalio se
    298
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ima puno nedorecenosti, kao i sve sto se radi kod nas. najgore je to sto seljak (narod) nema poverenja u drzavu i uvek gleda da izvrda neku obavezu. sto ni ne cudi, jer drzava nam konstantno namece raznorazne obaveze i uzima pare, a nista korisno ne radi za uzvrat. tako se vrtimo u zacaranom krugu.

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    162
    Zahvalio se
    337
    Zahvaljeno 212 puta na 71 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0

Priča sa semenskom pšenicom je čista propaganda i "navlakuša" onih koji bi debelo da naplate svoj nerad..

Iz ličnog iskustva govorim. Sejemo sopstveno zrno već više od 10 godina, naravno obavezno uz prethodnu "doradu", a to znači prolazak kroz selektor i tretiranje kvalitetnijim fungicidom tipa "Vitavax" i sl., Mankogal zaboravite..
    I
    zvorno sorta se zvala "Milica" i bila je u ponudi novosadskog instituta.. U to vreme nam se posle mnogo isprobanih najviše dopala, i rešismo da se ustalimo sa njom.. U pitanju je tvrda pšenica, tamnije boje zrna, poboljšivač, ali sa dobrim potencijalom za prinos. Mislim da smo 2004 imali sa njom prinos od 3800kg po katastarskom jutru, a tada je već bila 4 "reprodukcija". Ove godine je dala prosečan prinos na 22 jutra od 2600 kg, bez velikog ulaganja i zaštite od bolesti i sl.. Pošto rod lagerujemo u sopstvenom skladištu i kasnije prodajemo mlinarima, od njih smo dobijali samo pozitivne ocene u vezi kvaliteta. Sve ove godine imamo samo pozitivna iskustva. Sejali smo testa radi čak i "sortno" seme novije generacije u istim proizvodnim uslovima, i desilo se da je naša stara sorta dala bolji prinos i kvalitet zrna. Toliko o istinosti čitave galame kako treba sejati "njihovo" i to debelo platiti..
    Semenska pšenica nije hibrid, odnosno pšenica, nego je vrsta koja se samoreprodukuje, i ako se vodi računa o pomenutoj "doradi" apsolutno nema nikakvih problema i ograničenja, već samo pogodnosti što se uštede tokom finansiranja proizvodnje tiče..
    Izaberite dobru sortu, pripremite zrno valjano, ne štedite sa lošim fungicidom, i imaćete bolje seme i prinos u mnogim slučajevima, naravno i zaradu. Stojim iza svake reči!

Član dzionik avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    1,931
    Zahvalio se
    263
    Zahvaljeno 611 puta na 379 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

uskoro ce uvesti kategoriju semena "seme sa tavana", na koje cemo placati autorsko pravo
    Kakva nebuloza, baš me zanima da li su muzičari videli neke vajde od harača koji plaćaju kafedžije na ime autorskih prava.
    I kako naplaćivati autorska prava za nešto što se više ne proizvodi ili je direktno prirodna selekcija. Verujem da pšenica koju sadi Smilad više nema mnogo zajedničkog sa originalnom posle deset generacija i selekcioniranja samo po pitanju veličine zrna, mikrokllime i zemljišta.

Izaberite dobru sortu, pripremite zrno valjano, ne štedite sa lošim fungicidom, i imaćete bolje seme i prinos u mnogim slučajevima, naravno i zaradu. Stojim iza svake reči!
    Još jedan razlog u prilog ovoj praksi je sve veća monopolizacija velikih semenskih kompanija koje su već prisutne kod nas i kojima je ovaj zakon izgleda i namenjen. Još malo pa možemo da očekujemo i semensku policiju kao u Americi.

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    60
    Zahvalio se
    13
    Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

psenicu koju sejemo za semensku treba redje sejati, tad nije presudna kolicina vec kvalitet da zrna budu sto veca, a kad kosite tu psenicu vazno je da bude zrela i naravno suva pa je takvu lako lagerovati.
    imamo sestoredni jecam bar 20g. koji sejemo tako sa tavana

Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja