Francuska alpina

ajde da se javim i ja od Makedonija :osmeh: ovo su moje sadasnje koze.]
koza prvojarka rogata.jos se muze i trenutno daje 2 litra mleko na dan pripustena je 9 novembar. i dve zenski jarinci jedno je prirodno bez rogovi rogjeno 6 mart 2014 pripisteno 3 oktobar, drugo jare je bilo rogjeno so rogovi ali ja sam ga obezrozio so mast za obezrozavanje rogjeno je 17 mart pripusteno 31 oktobar. koze cuvamo za svoju potrebu svake godine po 2-3 i hranimo ih isklucivo prirodno i bez koncentrat, ne ih forsiramo :ppozdrav:
s25p9v.jpg

[FONT=&quot]
2hf2dfd.jpg

[/FONT][FONT=&quot]
149t5dz.jpg

[/FONT][FONT=&quot]
2m83768.jpg
[/FONT]
 
Hvala Marko. Sto se tice muze, ova trecejarka ima malo mleka, problem je sto ih je taj covek od koga sam uzeo hranio samo sa senom i po malo kukuruza (nije ni znao da definise to malo, al ajd). Ja ih hranim onako domacinski sto bi se reklo, ima svega, ali postepeno povecavam. Problem mi je sa tom trecejarkom jer se boji strasno i nema sanse da je pomuzem, hoce li zasusiti za tih 5-10-15 dana koliko ce joj trebati da se navikne totalno na mene ili ne daj boze dobiti mastitis?
 
ako ima malo mleko do 0,5-1L dnevno i ako je sjarna vise od 3 meseca bolje da je zasusis. ako daje vise mleka obavezno je muzi. ja sam tako zafrknuo prosla godina jedna koza. drugojarka koja trebala da se jari na 15 mart muzali smo je do 5 februar i nikako nemoze da namali mleko imala je 1,5 litra samo so seno.i odlucili smo da je ostavimo da ne je muzemo. za 3-4 dana dobila navimnica i pocela sama da se sisa nemoze da izdrzi puno vime sa mleko. posle od kad se ojarila redovno sama sebe sisala levu stranu i vime nije bilo simetricno i prodali smo je. a na drugo jarenje imala je oko 5 litra mleko na dan.
 
Ova ima oko 0,5l, barem tako kaze prethodni vlasnik, leva strana vimena je malo manja od desne. Trebalo bi da je sjarna oko 3 meseca, znaci najbolje bi bilo da je ne diram i ostavim da se zasusi?

- - - - - - - - - -

Evo i tog vimena:
301de1l.jpg
 
ovo vime moze biti posljedica da je prije ojarila po jedno jare i da ono nije izvlacilo mlijeko iz obje strane vimena,a da domacin nije izmuzao kako treba..ne vjerujem da je u pitanju mastitis morao bi primjetiti kad skuhas mlijeko na dnu posude kao krvne ugruske..samo je na sijenu drzi ovo ce se vime jos smanjiti da se skoro nikako ne vidi,a onda pred jarenje desetak-15 dana prije pocinje da naljeva u vime
 
Navodno oba puta po dva ojarila.
Problem mi je da je drzim samo na senu jer mi je zajedno sa one dve mlade koze, a po meni su sitne i rano pripustene, pa kvalitetno hranim, a jede i matora sa njima.
 
Pitbull tu trecejarku nemoj mnogo da hranis,sena neka ima non stop i vrlo malo zrnaste hrane da sto pre zasusi.A to sto ti kazes da se plasi tako je bilo i sa mojom kozom pa mi je uvek neko pridrzavao dok je pomuzem,mozes da je muzes svaki treci,cetvrti dan dok ne zasusi postepeno mada vec bi trebalo da je zasusena jer joj je 3 mesec.A vime na slici sto kaze kandelabar najverovatnije kad je se okozila jarad dojila jednu sisu sto se i meni desilo kad se koza okozila jel niko nije bio kuci i sisa zacepila i jarici nisu mogli da je podoje i vidi se malo razlika nije ista kao druga sisa ali vime joj je normalno.Ali zato kad bude sad jarenje moras da pazis da ti se ovo ne ponovi jer ce joj vime bukvalno biti deformisano,a sto se tice mastitisa ja mojoj kozi ponekad skuvam caj od nekih trava i namazem joj vime i zasad je sve u redu.Ja mislim da je nemoguce da se ova tvoja jarila dva puta,ako te ne mrzi slikaj je celu da se vidi iz profila i te dve mlade koze da vidim kako izgledaju :)



- - - - - - - - - -

Milanco_mk lepo izgleda ova kozica sto daje 2l mogao si joj slikati vime,a ova dva zenska jareta jesu li cistokrvne Alpine lepi su koliko li imaju kg?
 
micodh.jpg


sb3epv.jpg

koza je prvojarka.maksimum ove godine je imala 3.5 litra. imao sam koza rekorderka koja davala 4,8litra na prvo jarenje. bas ta koza se pokvarila so vime sto sam pisao malo pre. ova koza bi imala i vise ali rano se ojarila na tacno 11 meseci. rogjena je 6 april 2013 a prvi put se ojarila na 6 mart 2014. zato je i malo sitna nije bila dovoljno razvijena. jedno od jarici je njeno. a drugo je od majka 75% alpinka 25% sanska a tatko cist alpinac.ta koza je davala u druga laktacija oko 5L mleko na dan. ocekujem od ove dve jarici kad se ojare da daju minimum po 4L na prvo jarenje.
da dopunim da su jarici vec sjarni. jedno je 2 meseca a drugo 1 mesec. a teski su oko 35-40kg.procenka od oko

- - - - - - - - - -

[FONT=&quot]
chhyf.jpg
[/FONT]

mkdeev.jpg
2mnf2hy.jpg

evo jos neka slika od prvojarka
 
ne volim ova vimena kad su sise kao dva velika valjka ili cilindra nekako vise volim kad je kao lopta okruglasto..Interesuje me je li dlakavost vimena kod svih koza normalna i to se brije ili imaju koze sa prirodno glatkim vimenima
 
Za vikend prepravljam objekat gde su sada, pa ce biti 1 box u koji cu da odvojim matoru dok mlade ne pojedu zrnastu hranu, jer sada jedu sve tri iz jednog velikog korita i jasli.
Evo slika, ne mogu nikako bolje da ih uhvatim, malo su se oslobodile nisu vise bas onoliko plasljive:
Ovde u prvom planu matora, navodno trecejarka, njeno vime sam kacio gore, iza nje su te dve mlade prvojarke i one bi trebalo da su sestre, ova rogata je za nijansu krupnija
33utvrs.jpg

rogata
2z6i3ix.jpg

mala, ne deluje na ovoj slici da je mala jer je u prvom planu ali je po meni bas sitna
2hpkeno.jpg
 
Milanco_mk lepe su kozice samo i meni se vise svidja kad je vime okruglo sto kaze kandelabar, ali ako daju mleka kao sto ti kazes onda je to lepa kolicina,a za prvo jarenje nzm da li je moguce da imaju 4l mleka.....

Pitbullns ja mislim da nisu ciste Alpinke nzm sta ti je rekao taj covek sto si uzeo od njega ali ova sto ti kazes trecejarka sa belom nogom ja i dalje mislim da je nemoguce da se ona treci put jari....ja mislim da je moje jare ovogodisnje vece od ove trecejarke sto ti kazes tako da mislim da je nemoguce da se jarila 2 puta mozda jednom pa sad drugi put...neka me neko ispravi ako misli da nisam u pravu inace lepe slike :)
 
Poslednja izmena:
(13) Kozi-francuska alpina
evo ovde mozes da pogledas moje koze majke i babe od ove sada sto ih imam. ova je moja stranica.pa bice ti jasno dali je moguce ili nije da imaju 4litra na prvo jarenje. da napomenem da za dobra mlecnost najbitna je genetika, posle ide ishrana. a da bi na prvo jarenje imale sto vise mleka treba da se pripusti kasnije. mi smo imale prvojarka sa 4,8 litra mleko ali ona prvi put se ojarila na 16 meseci. a obicno nam se jare oko 12-13 meseci starosti i imaju prosek od 3-4 litra mleka u prva laktacija.
 
Verovatno da je drugojarka, ja bih rekao da su sitnije zato sto su jako, jako lose hranjene. Uvodim im sad postepeno, a vidim po njima da bi mogle boga oca da pojedu.
A druga stvar sto su sigurno rano pripustene, za ove dve mlade nije znao tacno da mi kaze starost, samo da su ovogodisnje, racunaj da su iz februara-marta, a pripustene u septembru-oktobru.
Sta da se radi, tako je to kad gledas da prodjes jeftinije. Videcu kako ce se pokazati kao mlekulje, a i u priplodu, bude li valjalo ostavljam, ako ne imam u blizini par farmi pa cu uzeti nesto umaticeno kad bude finansijska situacija dozvoljavala, za ove sadasnje kucne potrebe mislim da ce i ove da posluze sasvim solidno.
 
Milanco_mk svaka ti cast za slike pregledao sam sve sa tvoje stranice ti si pravi poljoprivrednik.Imas istu prskalicu kao ja Slovensku koja mi se ekstra pokazala.E sad sto se tice koza i mlecnosti slazem se da je najbitnija genetika.Kakva je tvoja ishrana koza?

Pitbullns izgleda da su one zivele samo na senu pa su zato tako lose uhranjene,a to kad gledas da prodjes jeftinije nema nista gore.Ima koza da se nadje dobrih ne moraju biti umaticene uvek nesto naleti kao sto se meni desilo.Za kucu od tri kozice ces da imas sasvim dovoljno.
 
Marko94 nisam ja poljoprivrednik.To radim iz hobija,sama stranica kaze Zemjodelstvo i stocarstvo-hobi zanimacija i biznis. inace imam 26 godine i sam diplomiran stomatolog i radim od ponedeljak do petak od 9-5 uvece kao stomatolog u ordinacija. a za vikend iz dosada palim traktor i radim, pustam koze okolo kuca i uzivam da ih gledam kako pasu.jednostavno to me ispunjava. inace koze hranimo prirodno bez koncentrat posto mleko je za nase kucne upotrebe i gledamo da bude zdravo. koze jedu momentalno seno(vtora kosenje) i jedna lopatka nasabajle i jedna uceve od po 1,5kg.(prekrupa60%,mekinje20% i tritikale20%, so 1%) znaci 3 koze dnevno takva mesavina 3kg. 1kg po kozi a seno neograniceno. i so takva hrana momentalno muzemo od koze 2l na dan. za muzu se brine moja majka koja radi u opstini drzavni sluzbenik i tata koji je direktor na opstinsko javno pretprijatije.ja za vikend samo cistim stalu komplet.pored koze hranimo i po 3-4 svinje godisno za svoje potrebe i po 3-4 teleta. proizvodimo inace po 2000 bale seno i lucerka za prodazba i po 10t.pcenica i 10t.kukuruz sto potrosimo potrosimo ostalo se prodaje. masine za obradu zemja imamo sve nase. kad se hoce sve se moze.veliki pozdrav od makedonija
 
svidja mi se sto ste i obrazovani i na nekim pozicijama od kojih mozete da zivite bez poljoprivrede i stocarstva,a ipak se bavite time..Danas mnogi ne bi drzali ni kokoš,a kamoli neku veću životinju koja treba svaki dan brigu u pažnju..Jer sve se svelo na grad da bi makar čistit al biti u gradu :) ja mislim da zdrava ishrana i zdrav zivot nema cijenu
 
Milanco_mk: Svaka tebi cast kad ti stignes to sve da odradis treba vremena i rada izbalirati 2000 bala i 20t zitarica obraditi.Da i ja mislim da zdrava hrana i zdrav zivot nema cenu zato sam se i odlucio da drzim koze za svoje potrebe... :)
 
Sada ce pinih 10god kako sam pobegao iz grada u selo .. malte ne i sumu .. i d kazao da moze da se zivi od zivotinja , treba puno da se radi . a ne ovi dzabalebarosi sto su na budzetu i jos i strajkuju ,, nije nego.. uvek polemis u vezi toga i necu nikom da precutim.. uci sine skolu danista ne radis ,, a vole ra meze i da se prezderavaju sa suvim mesom i specijalitetima samo da ih nista ne kosta . a kad odes do njih nema ni grisine , jer vracaju kredite za more , pa samo neka kuknjava a ja mogu da gledam 50 dusa koja moram da nahranim svaki dan ..
 
U večernjim novostima od subote bilo o farmi koza iz Kukujevaca 400 koza 1000 lit,dnevno ili 2,5 l po kozi a kooperanti 1000 koza dnevno 2.000 litara mleka ili 2 litre po kozi,Držao sam koze 10 godina da su davale te količine sigurno se ne bih bavio kozarstvom jer sa tom količinom mleka bar po mojoj praksi nema zarade a i ako je ima neprimetna je,Jedino što su tu subvencije pa je to malo olakšavajuće,
 
Nazad
Vrh