Francuska alpina

"Otkud to za koze"
ako si mislio kako sam se opredelio za koze,o tome sam pisao u predstavljanju ali evo ovako
kao prvo volim zivotinje,dete sa sela pa mi taj posao nije stran,imam objekat koji "je" zvrjio prazan i stalno me bockao u oči a imao sam želju da krenem u neki ozbiljniji posao.Pošto sam imao nekoliko domaćih koza koje su se bogami lepo jarile i imale solidno mleka(po slikama sa foruma rekao bih da su to balkanske koze),gledajući i čitajući ovaj forum i iz priče sa nekim ljudima koji to već rade,rešio sam da krenem sa kozarstvom.Što se tiče cifre koje za koze,koje za adaptaciju i uređenje a i za deo hrane pošto je ove godine nisam imao dovoljno,jeste pozamašna ali snađe se čovek kad nešto voli i kad nešto hoće a mora se i odreći nekih stvari i to je to nadamo se da će se isplatiti.Planovi su veliki ali idemo redom neka se one lepo ojare pa kad počnemo da muzemo videćemo?!Sve ostale su se mrkale krajem novembra i početkom decembra.
 
Ona crna sa slike mi simpatična, dosta su retke te crne alpine pitam se jesu li iste ko i ove obične. Kakve su majke od ovih u tvom stadu, koliku mlečnost očekuješ? Šta si uradio sa tim starijim kozama, imaš li slike od njih, interesuje me jesu li prave balkanke ili mešanke?
 
Ova crna je naša ljubimica,najumiljatija i najposlušnija koza na farmi,jedna od dobrih kozica koje sam uzeo od Radeta,inače crnu boju je dosta izgubila,skoro se ne primećuje.Majke?pa ono što sam video je dosta dobro,lepo građene sa lepim vimenima i po priči prosekom oko 4l,ali videćemo_Ove domaće sam zadržao,meni su drage šta god dasu,ubaciću slike pa vidi..

nasa maza
2lxj76q.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

evo još slika od letos sa ispusta

2wp5pab.jpg
[/IMG]
20za4o2.jpg
[/IMG]
261f6dk.jpg
[/IMG]
 
Svaka cast baki reci mi sta planiras sa farmom do kog broja grla ces ici jel imas nekoga da prodajes mleko ili planiras praviti sir. Odavno se nisam ovako obradovao nego od kad si ubacio slike objekta i stada.
 
sirimavo hvala druže.planovi su veliki ali to zavisi od okolnosti.farma može da primi preko 200 koza+jarići i rado bih to popunio ali je rano o tome pričati.Ima nekih mlekara kojima mogu da dajem mleko ali su slabi sa cenom zato ću u početku raditi običan beli sir i raditi na usavršavanju proizvodnje kvalitetnijih tvrdih sireva.Veruj mi da sam i ja puno srećniji od kad ih imam,posla ima ali je to jedan odmor za dušu.
 
Poslednja izmena:
elmir
Pregledao sam skoro sve teme u vezi sira i ovde na forumu i uopste na internetu i svuda imaš opisano u načelu postupak proizvodnje određene vrste sira,temperatura,vreme i sve ostalo.e sad na nama je da eksperimentisemo,dali će se ubacati neki začin,vreme presovanja,nacin-vreme zrenja,razne plesni itd i neće biti isti sir ako ga proizvedemo po istom receptu jer kod mene i tebe nije ista klima i nije ista ishrana.Zato druže a ja to već radim,prežali određenu količinu mleka pa probaj.kad budem imao vremena poslaću ti neke linkove gde imas solidno objašnjeno proizvodnju više vrsta sireva.
 
Ljudi ja sam prosle godine imao jedan jako nesrecan peh ,imali smo jednu ljubimicu koja je bila stalno po dvoristu i igrala se tako reci sa decom.I prilikom sejanja krompira verovatno nam je negde prilikom presipanja iscurilo malo ureje i ona je to pojela i vise joj nije bilo spasa,posle toga smo i rasturili i ovce i koze bile su i dosta matore i matori se nesto razboleo bio u bolnici dugo.Dali zna neko nekog iz okoline Surcina da ima kvalitetne prvojarke ili zensku jarad alpine ??
 
Pa imam tu dosta kolega milion puta sam prolazio odatle i stvarno nisam znao da tu ima farma i nemogu da se orjentisem gde bi mogla biti smestena ccc znam tu par ljudi iz tog kraja pa cu sutra okrenuti da se raspitam .Hvala Vam puno,jako sam Vam zahvalan.
 
evo slike iz telefona slikani 11 oktomvri 2012 a sparenu su 18 oktomvri. a jedna se mrkala na 15 decembar
112fn6e.jpg

[FONT=&quot]
10r6dts.jpg

[/FONT]
dxmxpj.jpg

34plxzs.jpg

[FONT=&quot]
2me1k6g.jpg

[/FONT]
atnon7.jpg


sada da pitam posto ja imam 3 koze, komsija ponudo mi koza koja je na trecoj slici skros od desno cistokrvna alpinka koja nema nikakvo srodstvo so ove druge tri.da napomenem prckani su so isti jarac.dali bi mogao ako ona rodi musko jare da ih parim ostali jarici so njega?posto bi bili polu brat-sestra.od razlicna majka a od isti tatko.
 
Možeš ti da pariš u srodstvu ali ne bi trebalo da ostavljaš takvo potomstvo za priplod. Moguće je ispoljavanje nekih loših osobina kod parenja u srodstvu (dvopolci, kraća donja vilica, nesposobnost za život)...
Ne mora da se pojavi ništa ali bolje je izbegavati ako postoji mogućnost a svakako postoji šansa da ti ne ojari ta koza muško jare :D
 
Nazad
Vrh