Francuska alpina

pozdrav svima,ja sam Dalibor i nalazim se u okolini Subotice.veoma me zanimaju alpske koze,imam za sada dve koze,to jest jarca i kozu.citao sam dosta na forumu o kozama, i zaista se moze dosta toga nauciti.zelim da zahvalim svim dobrim ljudima koi su podelili neko svoje znanje i iskustvo.e sad moje pitanje je na koji nacin se moze razaznati koja je cista alpino rasa,a koja nije.ja sam kupijo pre godinu ipo dva mala jareta zeni za rodjendan.vizuelno sam ubedjen da su to alpske,posto tako izgledaju,ali sam ih platio 40 eura oba,i onda sam video da su cene ciste alpine ustvari vece.i zato zelim da znam kako se razlikuje cista alpina jer planiram da uzmem nekoliko.probacu da stavim neke slike,nadam se uspesno.
slika0328.th.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG] Uploaded
slika0327.th.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]i jos da dodam da imam i jednu crnu kozicu za koju sa nasao na internetu da je to neka drezniska rasa poreklom iz slovenije.e sad...
slika0331.th.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
slika0329.th.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Код пчелара "сваки" има своју ("најбољу") технику пчеларења. И стварно то код њега функционише - драје резултате, што је за поштовање. Тако је изгледа и код козара.
А ја, ... ја сам пчелар и козар. :haha:

Nemoj te mnogo filozofirati , kakve tehnike ... ima 40 kom koza / stado umnozava/muze 8-12 lit/ mleka i ti sada nasao da filozofiras nekom posebnom tehnikom , znaci koze ne jedu nema troska , super , i tvoje pcele nikakvo ulaganje , med ne skupljas a iz godine u godinu uvecavas broj rojeva , gde tu ima i malo matematike .. to ti sada reci i objasni tehniku ... jebe lud zbunjenog aaa....

Нисам имао намере никога да омаловажавам или сл. једноставно научио сам да свако има свој начин рада који му, из неких њему знаних разлога, одговара. И то је то. Код пчелара тога доста има, а и код козара - видим. Што ја поштујем (не оправдавам, не мислим да треба и сл.), али поштујем. Свако је газда у свом корарнику, зар не?

А шала је на мој рачун. Јер сам ја и једно и друго. Па ви размислите како је онда пчелама и козама код мене :osmeh: .

Иначе, пчеларим стационарно са стотињак друштава у ЛР кошницама и ове године је било у просеку нешто преко 30-ак кг по друштву.
Козице су три на броју. Чекамо јариће у марту, ако Бог да.
 
@mdalibor
nije bitno da imas cistu alpinu, vazno je da su koze mlecne , plodne i da si ti zadovoljan sa njima. Sto se tice cena,to se kod nas nikad nezna , mozes da za alpinku das od 20 e do 500e. Ove tvoje su po boji ciste, a ako je mlecna onda nemoj da brines :)
 
mdalibor ,

добродошао на Форум.
hvala na dobrodoslici.

---------- Poruka napisana u 17:04 ---------- Prethodna poruka je at 16:57 ----------

@mdalibor
nije bitno da imas cistu alpinu, vazno je da su koze mlecne , plodne i da si ti zadovoljan sa njima. Sto se tice cena,to se kod nas nikad nezna , mozes da za alpinku das od 20 e do 500e. Ove tvoje su po boji ciste, a ako je mlecna onda nemoj da brines :)
pa znaci kakav kvalitet(mlecnost,itd),takva i cena.iskreno jos nisam imao jarica, pa samim tim ni mleka,sad se prvi put pari.ali to me muci kada bih sada kupovao,kako da izaberem da su dobre koze.dao bi i 150-200 eura za kozicu ali da znam da ce bit kvalitet.
 
sad bih ovo oko kupovine kvalitetnih grla iskomentarisao, ali udavicu Vas. Inace nisam danas slikao koze, necu ni sutra stici, ali obecavam da cu u subotu navece postaviti slike. pozzz
 
Pratim diskusiju iz koje ja sa nekim kraćim stažom u kozarstvu a ne nekoj velikoj stručnosti ne mogu biti ravnodušan jer može imati negativne posledice po početnike.Kolega "Bradamuze" kaže kupi sa papirima od poznatog odgajivača a št to znači.Jesu lu kupovali sa farme Bač pa kakve su koze bile pa od mnogo drugih manji odgajivača.Papiri nekad neznače ništa.Ako je odgajivač imao koze samo da prodaje jarad i koze a nije forsirao proizvodnju mleka a po mom skromnom mišljenju za to se i gaje od tih uzgajivača teško će te dobiti jako mlečnu kozu i ako ima izuzetaka.Slušam savete pojedinih kozara pa se čudim kako se usude da iznose neistinu i ako oni misle da je to jedino istina.Zato bih molio da ne daju savete a da nisu sigurni u istinitost njihovih saveta.Čitam savete o korisnosti koza u čišćenju šuma pa to je glupost jer gde koza brsti tu nastaje golet.Pošto sam skrenuo sa teme završavam uz pozdrav svim kolegama.
 
da ali sad sume izgledaju mnogo gore, nego kad su koze gazile zadnji put po njima, barem kod nas u Poloju, se doselilo sa kanadskom topolom, siblje koje zovemo bagremac, ne vidi se prst pred okom kad ozeleni,a ima puno drace, kupine, divlje loze, i neke konjske kamilice, koja je velika boze sacuvaj. A toga svega ima toliko kod mene da imam 4000 koza nebi za godinu pobrstile

---------- Poruka napisana u 22:27 ---------- Prethodna poruka je at 22:23 ----------

Pratim diskusiju iz koje ja sa nekim kraćim stažom u kozarstvu a ne nekoj velikoj stručnosti ne mogu biti ravnodušan jer može imati negativne posledice po početnike.Kolega "Bradamuze" kaže kupi sa papirima od poznatog odgajivača a št to znači.Jesu lu kupovali sa farme Bač pa kakve su koze bile pa od mnogo drugih manji odgajivača.Papiri nekad neznače ništa.Ako je odgajivač imao koze samo da prodaje jarad i koze a nije forsirao proizvodnju mleka a po mom skromnom mišljenju za to se i gaje od tih uzgajivača teško će te dobiti jako mlečnu kozu i ako ima izuzetaka.Slušam savete pojedinih kozara pa se čudim kako se usude da iznose neistinu i ako oni misle da je to jedino istina.Zato bih molio da ne daju savete a da nisu sigurni u istinitost njihovih saveta.Čitam savete o korisnosti koza u čišćenju šuma pa to je glupost jer gde koza brsti tu nastaje golet.Pošto sam skrenuo sa teme završavam uz pozdrav svim kolegama.
ti kontrolises koze, koza nije svinja da rije, pa izrije citavu biljku sa korenom, ona i kada brsti i kada pase, radi to povrsno, nikada nije otkunula biljcicu do zemlje pa i da jeste, ostaje koren koji ce u toku godine ili na prolece ponovo krenuti, barem ove moje koze tako, samo povrsno i trce kad pasu nemos ih stici i zaustaviti, nasetam se zanjima da bog sacuva

---------- Poruka napisana u 22:30 ---------- Prethodna poruka je at 22:27 ----------

inace moje koze poticu sa Baca i ja sam zadovoljan, da li znas nekoga koje kupovao koze sa farme u Bacu, ne jarad nego koze, a da nije bio zadovoljan, pitam onako, cim pises verovatno znas neke ljude koji imaju lose iskustvo sa farmom. i kad su ih kupovali, u vreme rasprodaje pre propadanja ili u dok su radili?pozzz

---------- Poruka napisana 18-11-11 u 23:01 ---------- Prethodna poruka je 17-11-11 at 22:30 ----------

izgleda da je neko pustio besne kerove, kad ste se svi razbezali, nista od slika, moramo izvuci do nedelje drva iz sume, crko sam danas.

---------- Poruka napisana 20-11-11 u 21:51 ---------- Prethodna poruka je 18-11-11 at 23:01 ----------

nasa mezimica

---------- Poruka napisana u 21:54 ---------- Prethodna poruka je at 21:51 ----------

ht9nxc.jpg


---------- Poruka napisana u 21:56 ---------- Prethodna poruka je at 21:54 ----------

nasa mezimica
2w6569s.jpg
x5tnjk.jpg


---------- Poruka napisana u 21:59 ---------- Prethodna poruka je at 21:56 ----------

209r4ig.jpg


---------- Poruka napisana u 22:00 ---------- Prethodna poruka je at 21:59 ----------

2qx40gi.jpg


---------- Poruka napisana u 22:01 ---------- Prethodna poruka je at 22:00 ----------

24d07j8.jpg


---------- Poruka napisana u 22:02 ---------- Prethodna poruka je at 22:01 ----------

2v3os4y.jpg


---------- Poruka napisana u 22:03 ---------- Prethodna poruka je at 22:02 ----------



---------- Poruka napisana u 22:05 ---------- Prethodna poruka je at 22:03 ----------

k2g2kn.jpg


---------- Poruka napisana u 22:06 ---------- Prethodna poruka je at 22:05 ----------

xmpc42.jpg
 
Poslednja izmena:
2dkwda8.jpg


---------- Poruka napisana u 22:08 ---------- Prethodna poruka je at 22:07 ----------

ei615t.jpg


---------- Poruka napisana u 22:09 ---------- Prethodna poruka je at 22:08 ----------

35hoec8.jpg
 
9qyyo9.jpg


---------- Poruka napisana u 22:12 ---------- Prethodna poruka je at 22:11 ----------



---------- Poruka napisana u 22:13 ---------- Prethodna poruka je at 22:12 ----------

2qi4s9s.jpg
 
Poslednja izmena:


---------- Poruka napisana u 22:16 ---------- Prethodna poruka je at 22:14 ----------

j0b31i.jpg


---------- Poruka napisana u 22:18 ---------- Prethodna poruka je at 22:16 ----------

6ghnao.jpg


---------- Poruka napisana u 22:19 ---------- Prethodna poruka je at 22:18 ----------

m97wq1.jpg


---------- Poruka napisana u 22:20 ---------- Prethodna poruka je at 22:19 ----------

121fjhg.jpg


---------- Poruka napisana u 22:21 ---------- Prethodna poruka je at 22:20 ----------

dnhc05.jpg


---------- Poruka napisana u 22:23 ---------- Prethodna poruka je at 22:21 ----------

ubacio bih i slike salasa, slikao sam malo i njega, al ne bih da zasmeta nekom, ipak nije to tema. komentarisite slike, zelim Vase celokupno misljenje:osmeh:
 
Poslednja izmena:
stavi slike salasa u temu salasi da vidimo i to koze su "prave"
 
Nazad
Vrh