Francuska alpina

Dok usavrsim tehniku javicu ti :ppozdrav: :cao:
Post je spojen: [time]1267883341[/time]
_________________________________________________
27zgdnk.jpg


Trening poz.
Post je spojen: [time]1267912403[/time]
_________________________________________________
2uqggf8.jpg



2uqggf8.jpg


nd5y5c.jpg

izgleda da ide
Post je spojen: [time]1267941512[/time]
_________________________________________________
k2zb0x.jpg

IMG]http://i46.tinypic.com/28kstn7.jpg[/IMG]

jhbz8k.jpg
 
kod mene je pocelo jarenje pre 5 dana,prvo se ojarila alpina-ima trojke,sto mi je cudno,kada je moj otac drzao alpine imao je prvoklasne koze ali nikad nijedna nije imala trojke,stvar je jos cudnija zato sto je prvojarkinja,kod alpina sam navikao da bude jedno prvi put,naravno slikani su ali necete videti slike posto nema trika da ih ubacim sve sam pokusao,posle nje ojarila se jedna sanska koza ovo joj je sesto jarenje i ima 4jareta,tako da od dve koze imam 7kom,kupio sam cuclu,medjutim mleko nemogu da nadjem po komsiluku..peripetije,ostalo je jos 4koze da se jare
 
Bravo!
U principu ne bi trebalo da bude problema za trojke a dobra sanska u 6. laktaciji bi trebalo da moze da ishrani cetvorke! Ako nema dovoljno mleka onda sam cuo za ovakav postupak. Jarice odvojis i kontrolisano pustas da sisaju a jedno dobije kravlje koje pasterizujes i das kada je cca 38°C. Jarice "rotiras", tako da svako jare od npr 4 obroka ima 3 majcina i jedan od kravljeg mleka?
Ovo sam procitao, dakle nije iz iskustva!
:ppozdrav:
U dobro negovanim stadima alpine imaju procenat jarenja preko 200%. Trojke su ceste. Ipak 3+4. 7 od dve je fantazija....kako si ih hranio pred mrkanje? Ako su pasle gde su pasle? Dobra ishrana sa izbalansiranim sadrzajem minerala, vitamina i mikroelemenata je presudna za formiranje veceg broja jajnih celija ako je genetika dobra.
:ppozdrav:
 
nisu pasle nigde,jasle su im uvek bile pune deteline,s tim da sve grane koje sam sekao zavrsavale su kod njih u proseku imale su da brste koliko vole u junu i avgustu,nisu dobijale vitamine NIKAKVE od obroka su dobijale prekrupu kukuruznu i stocno brasno pomesano neograniceno,ponekad so...mlada alpina nije pripustena kada je prvi put trazila vec drugi put i to je ostavljena da se dere citav 1dan i sledeceg jutra rano pripustena,sanska je prosla istu proceduru s tim da je to obavljeno cim je trazila.kod nje nije problem sa mlekom,medjutim alpina nema dovoljno ima neko malo loptasto vime sa jako malim bradavicama,kao i njena majka koja na vrhuncu laktacije jedva da ima 2l mleka,vise se provlacila na lepe oci ::namigivanje::
 
pozdrav svima. Svaka cast za 7 jarica od dve koze. I meni je jedna ove godine ojarila trojke
dva zenska i jedno musko ali ona je stara 5 ili 6 godina sto mi se nije desilo u zadnjih 15 godina
obicno 90 % PRVOJARKI ojari mi jedno a odrasle u 95% slucajeva ojare dvoje.Moje leti pasu dva puta dnevno i imaju smesu koncetrata zitarica sa premiksima zatim balirano seno malo kukuruzovina
soja grahorica slama i svi ostali biljni ostatci,.Samo je problem sto mi je odnos 2/1 u korist muskih.
Inace jarici su super i morao sam da izmuzam koze stalno jer nisu mogli sve da posisaju i odma
ih dohranjujem granulama i lepom lucerkom odvojenom jos prosle godine za njih inace prosek po
kozi mi je 1,77 jarica i ja sam sasvim zadovoljan,. Jos jedan pozdrav za sve kolege i ostale clanove.
 
moram da kazem jos samo da bi stvar bila jasna sansku kozu sam uzeo od jednoga coveka koji ih uzgaja,platio sam je dobro,a i ucinio mi je da je pripustim kod njega jer smo jako dobri,inace ne pusta nikome,cak mi je i jedva prodao kozu,kod njega je retkost da koza ojari dvojke,vec cak i u prvom jarenju bacaju trojke...naravno jarcevi su vecinom bili uvozni i sa farmi,kod njega sam video jarca od 140tak kg,imam jos dve sanske koze koje ce se prvi put jariti kroz koji dan,cerke od ove prve pa cu se javiti da kazem kako je proslo....
Post je spojen: [time]1269957034[/time]
_________________________________________________
sibili tvoje koze su jako lepe,a sto se tice trojki moj otac nije imao 20godina koliko je drzao alpine pogotovu ne kod prvojarkinje
Post je spojen: [time]1269985973[/time]
_________________________________________________
i pored toga sto se dobro ojarila prodacu je i nju i majku jer zelim da imam samo sanske koze,lakse bi mi bilo da to uradim da je ojarila samo jedno
 
milan bac je napisao(la):
nisu pasle nigde,jasle su im uvek bile pune deteline,s tim da sve grane koje sam sekao zavrsavale su kod njih u proseku imale su da brste koliko vole u junu i avgustu,nisu dobijale vitamine NIKAKVE od obroka su dobijale prekrupu kukuruznu i stocno brasno pomesano neograniceno,ponekad so...mlada alpina nije pripustena kada je prvi put trazila vec drugi put i to je ostavljena da se dere citav 1dan i sledeceg jutra rano pripustena,sanska je prosla istu proceduru s tim da je to obavljeno cim je trazila.kod nje nije problem sa mlekom,medjutim alpina nema dovoljno ima neko malo loptasto vime sa jako malim bradavicama,kao i njena majka koja na vrhuncu laktacije jedva da ima 2l mleka,vise se provlacila na lepe oci ::namigivanje::
Tek od skoro pocinje strucniji uvoz dobrih rasnih koza kod nas. Tako da sva iskustva o ovoj ili onoj rasi iz Srbije su zasnovana na velikom sarenisu u kome su pristojna grla bila retka a stvarno dobra misaona imenica. Nesto bolja situacija je(bila) sa sanskim kozama.
Odgajivaci koji koji imaju dobro negovana stada alpina redovno imaju procenat jarenja preko 200%. To se odnosi na stada od 50 pa na vise grla.

Takojde, prosecna mlecnost dobro selektovanih i drzanih alpina je preko 1000 litara mleka nesto boljeg kvaliteta nego sto daju sanske koze.
"neko malo lopptasto vime...." Malo ne valja a loptasto ako je poluloptasto je odlicno. Ako je stvarno loptasto, znaci gore uze onda ne valja.

sibili je napisao(la):
..... ,. morao sam da izmuzam koze stalno jer nisu mogli sve da posisaju .............
Ti kao da se zalis? :sta: Pa normalno da ne mogu sve da posisaju. Tako i treba. Koza koja prehrani 2 jareta i nista ne ostane je nedovoljno dobra mlecna koza i treba je remontovati.
milan bac je napisao(la):
..............kod njega sam video jarca od 140tak kg,....................
14o kg je odlicno za tov. Samo da li je to cilj?
Ovo smo vec komentarisali. Velicina jarca nema nikakve veze sa mlecnoscu. Kod mlecnih koza lepota i velicina jarca nisu u prvom planu.Najvaznije je koliko mleka i kakvog kvaliteta daju cerke i naravno da je jarac u okviru standarda sto je preduslov za parenje.
Sledeci kriterijum je oblik vimena cerki. Ovome se s pravom poklanja sve veca paznja. Tek onda sledi lepota dok krupnoca nije bitna. A ako je nasledna onda moze da bude i losa. Npr mnogo veca sansa je da jarenje dvojki ili trojki krene po zlu ako su jarici krupni.......Potpuno pogresna strategija je ona koja hoce i babe i zabe. Znaci i meso i mleko u okvitu iste rase.
U vecim stadima moguce je primeniti jednu drugu strategiju koja moze da da odlicne rezultate. Samo 20-30% najboljih koza se pari sa najboljim mogucim jarcem iste rase i to je podmladak za remont. Ostale koze koje daju prihvatljivu kolicinu mleka i koje ce u stadu ostati samo dok ne stigne bolja, se pare sa burskim jarcem i njihov podmladak je za tov.
 
Pozdrav. Tar sa ovim zadnjim konstatacijama se u potpunosti slazem.Kod mlecnih grla
je bitno mleko.Meni kazu malo jare koze nisu debele pa daj mi kravu holstajn koja je debela
nemoze sve i da da dosta mleka a jos i mesa sto je mnogo mnogo je. Sa nekim drugim
stvarima nisam saglasan jer teorija je jedno a praksa sasvim drugo.Papir trpi sve.
Drugi put vise odoh raditi stala je kisa. :ppozdrav: .
 
Као у сваком послу јако тешко се стварају добри резултати и потребно је доста труда и љубави. У сточарству а посебно са козама имам утисак та је ситуација још тежа. Ја само три године покушавам да створим мало стадо и видим проблеме. Куповао сам и јарад и козе и није лако доћи до доброг грла. Поново сам купио два јарета и шаљем слике. Предходни јарац који је био са козама давао је "блеђу" јарад (има на слици) па ме интересује и ваш коментар тога. Сада имам четири козе три су ојарене и имам још једну да се јари. Још једно питање, кад по вама треба пустити младу козу да се први пут припати. Све имају папире и имам јарад на продају. Сад сад слике поставио у неком другом програму па су доста велики али сам их оптимизовао не могу да мењам и тражим онај други сајт, извињавам се.
2mchnpy.jpg

wtvnth.jpg

2z6grra.jpg

fvg4te.jpg
 
Taj jarac bi mogao da bude nemacka varijanta alpine(nemacka sarena). Iako se vodi kao rasa to je samo varijanta alpine.
KOza treba da dostigne odredjeni stepen razvoja koji se ogleda u tezini. Za alpinu to je 35 kg pa na vise pod uslovom da nije debela. Sada ne treba stedeti na dobroj hrani da bi se koza razvila na vreme. U svakom slucaju jeftinije je 7-10 meseci dobre hrane nego "prazan hod" jos godinu dana.
Cistu vodu moraju da imaju stalno kao i seno bez obzira koliko su pasli ....
prekrupu, koncentrat treba da dobiju kada su vec jeli seno i to podeljeno u sto vise obroka, tasko da u medjuvremenu pasu i jedu seno. Tako se mnogo bolje razviju stomacni mikroorganizmi koji su jedan od kljuceva za uspesan razvoj, za dobru mlecnost, ili dobar prirast kod tovnih grla.
 
Pozdrav. Jarcic sa slike je prva liga sto se tice eksterijera jos samo da vidis kakve ce
jarice da izbacuje. Jarac od mlecne majke izbacuje vise zenskih nego muskih jarica.
Sto se tice nijanse boje to je stvar ukusa neki vole tamno na crno neki zarko crvene
a ima i bledih nikakav problem, ko sta voli ali je kod njih najbitnija mlecnost a neki to
zanemaruju i vole da im je koza lepa a neko hoce i jedno i drugo sto je moguce dugom selekcijom.
Ja sam jos cuo da one imaju ovalno vime sa sisama napred i jako pripijeno uz telo zbog
toga sto je to planinska koza i da nebi ostecivala od ostar planinski kamen.
Nemacka oplemenjena sarena koza u tipu alpine je u vecini slucajeva bleda po stomaku a ima i bledje sare po celom telu ali nije losa za nase uslove.Ona kozica iza mi vise lici da vodi poreklo od koza uvezenih iz nemacke one su ovako tamnije bar u drugoj generaciji kod nas. LEPI SU SVI :bravo:
 
ja svoje koze ne muzem,osim mozda svega 3meseca,ova koza sto je imala cetvorke ona je u toku bremenitosti dojila svoje cerke koje su je skoro sustigle po velicini,a sin joj je ranije otisao na razanj,....moji jarici su uvek bili za klasu bolji od komsijinih koji ih je odbijao sa 2meseca starosti,ja gledam isto kao moj kolega da ostavim za priplod kozu koja jari trojke stalno i u stanju je da ih othrani,a na tu kozu da pustim jarca od mlecne majke koji je pritom takodje trojka,,,,...znaci ciljni broj je tri ::namigivanje::
 
:ppozdrav:kod mene je jarenje zavrseno,zenske su odnele pobedu,60% a40% muski.iako nisam kuci a otac i majka vode borbu sa kozama i jaradima po njihovoj prici to je jedno lijepo stado,ne samo oni vec i vaterinar koji obilazi stado kaze da su za primer.zensku jarad cu svu da ostavim,a dva jarcica cu da hranim za priplod,bice za prodaju,a ostali ce da zavrse na pijaci...kod mene su prvojarkinje imale dve po dva,musko i zensko....jedva cekam da dodjem kuci da ih vidim.majka kaze da su prelijepi i da se samo igraju,njoj jedan muski (na profilu slika)skida maramu sa glave i skace joj po grudima sve dok ga ne pomazi a onda svi u kolon jedno po jedno pa traze moguci izlaz iz boksa,i kad im se to omoguci onda je pvo dvorisno cvijece na redu i tada nastaje igra po dvoristu sa kerom koga jarad gone.... :ppozdrav:
 
milan bac je napisao(la):
ja svoje koze ne muzem,osim mozda svega 3meseca.................
:sta:
Ma sve je to lepo ali nije mi jasno sa kojim ciljem drzis koze?
Obe rase koje imas su izrazito mlecne koze. Ako ih ne muzes koliko bi trebalo a treba 305 dana ti te koze degenerisers sto je steta. Na stranu sto je mleko kvalitetnije i vrednije od kravljeg.
Post je spojen: [time]1270082396[/time]
_________________________________________________
sibili je napisao(la):
Ja sam jos cuo da one imaju ovalno vime sa sisama napred i jako pripijeno uz telo zbog
toga sto je to planinska koza i da nebi ostecivala od ostar planinski kamen.
Nemacka oplemenjena sarena koza u tipu alpine je u vecini slucajeva bleda po stomaku a ima i bledje sare po celom telu ali nije losa za nase uslove.Ona kozica iza mi vise lici da vodi poreklo od koza uvezenih iz nemacke one su ovako tamnije bar u drugoj generaciji kod nas. LEPI SU SVI :bravo:
Ja sam nagadjao da je jarac, tata onih svetlih jarica, Nemac. I dalje mislim tako.
Sto se vimena tice sve mlecne rase koza trebalo bi da imaju ovalno poluloptasto vime siroko prihvaceno sa sisama koje lice na kravlje(naravno manje) i blago nagnutim napred. Kod nas, na zalost, ogromna vecina koza je u stvari skart po savremenim normama. Nesto bolja situacija je sa sanskim kozama ako u sanske ne racunamo domacu oplemenjenu.
Koliko je ovo vazno vidi se po tome sto je oblik vimena cerki danas jedna od kljucnih stvari u proceni kvaliteta jarca.
Post je spojen: [time]1270121800[/time]
_________________________________________________
Moram da priznam da mi te "nemacke sarene" koze nisu bas najjasnije. I uzmem da trazim po netu i da se mucim sa prevodom(ne znam nemacki)..... i na kraju dodjem do zakljucka da se ne radi o sarenoj vec obojenoj kozi. Dakle, u smislu visebojna, obojena za razliku od bele ali ne i sarena. Po svoj prilici ono sarena nije najsrecniji prevod. To jest nemacka sarena koza sarena je kao sto je sarena i alpina.
Pogledao sam sve slike i na sajtu odgajivaca nemacke "obojene" i jedina bitna razlika u odnosu na srnastu(Fr.) alpinu je
sto je zovu "nemacka".. :haha:
Salu na stranu cesce se popjavljuju ovako svetli jarici kao kod Drakceta i kao na ovoj nemackoj slici
http://www.suchebiete.com/foto_Deutsche-bunte-Edelziegen,4339409.html
i cesca je pojava visokog cela kao kod novog Drakcetovog jarcica.
Bilo kako bilo nije nikakva greska ukrstati ove dve podvarijante iste rase medjusobno.
 
nerazumem Tar kako mislis degenerisem,a koze drzim iz ljubavi volim ih odrastao sam sa kozama,posto kod mene nema ko da muze otac i majka su stari,to cine uspesno jarici,koje drzim radi mesa,onda moj otac se buni zato sto jarac smrdi pa onda nemam svog nego moram vuci koze s jeseni....a naravno zelja mi je da nabavim burskog jarca da smaknem alpine i stvorim malo stado sanskih koza,malo ali odabrano,..cini mi se da je sanska koza mnogo zahvalnija za drzanje od alpske u uslovima kakve ja imam,moj otac je gresio sto je samo priznavao za kozu alpinu
 
milan bac je napisao(la):
nerazumem Tar kako mislis degenerisem,a koze drzim iz ljubavi volim ih odrastao sam sa kozama,posto kod mene nema ko da muze otac i majka su stari,to cine uspesno jarici,koje drzim radi mesa,onda moj otac se buni zato sto jarac smrdi pa onda nemam svog nego moram vuci koze s jeseni....a naravno zelja mi je da nabavim burskog jarca da smaknem alpine i stvorim malo stado sanskih koza,malo ali odabrano,..cini mi se da je sanska koza mnogo zahvalnija za drzanje od alpske u uslovima kakve ja imam,moj otac je gresio sto je samo priznavao za kozu alpinu
Mozda me nisi dobro razumeo. Nisam mislio da od koza pravis "degene" vec, da se ne koriscenjem glavne osobine te koze(mlecnost) ta osobina degenerise a na drugoj strani se ne dobija nista. Nece hrana koja bi inace isla u mleko preci u meso. Dobre mlecne koze jednostavno ne mogu da se utove. Mogu da nabiju izvesnu kolicinu stomacnog sala ali to nije meso. Tp je kao kada bi drzao rasnog engleskog galopera pa mu ne das da trci vec ga koristis da izvlaci djubre ba njivu.
Ne znam kakvi su tvoji uslovi ali u pravu si da treba da nabavis burskog jarca i to je jedino pravo resenje. Zato ne razumem zasto hoces da predjes na sansku kozu.
 
jutro narode..
ma mene zanima koja je cijena jarica alpine z/M..Planiram zapocet uzgoj koza,,a sobzirom da stanujem u istri.zanimame dali posjedujete info o ovim prostorima da ih netko uzgaja..unaprijed hvala :sreca:
 
Nazad
Vrh