Francuska alpina

Koliko sam ja cuo Istra ima najduzu tradiciju obnovljenog kozarstva i nekoliko dobrih stada sa odlicnim rezultatima?
Ispada da mi treba tebe da pitamo za cene dobrih rasnih grla!
 
Evo narav francuske alpine :osmeh:
Mali ima dva meseca

ipvatv.jpg


2w68igl.jpg
 
evo ojarila mi se kozica prvo jarenje 2 komada...ovj kozi je otac alpino a majka sanska koza...
a ovim jaricima je otac alpino.. :)
ima bas veliko vime izgleda da ce biti dosta mlecna.. :D



 
meni se juce ojarila koza,sanska prvojarkinja 3komada je ojarila,ona je inace cerka od ove sto je imala cetvorke... kada se pocela jariti odma sam video i usao u kucu da se presvucem,to je trajalo izmedju 2 do 3 minuta i,kada sam se vratio ona je bila izbacila prvo jare,bilo je u mehuru i mrtvo,odma sam skocio probusio mehur oslobodio mu usta i disajne puteve,ali dzaba,zacudilo me da koza nije pocela da ga lize i da mu ona sama nije pocepala taj mehur...onda je izbacila jos jedno pa jos jedno ja sam ih ocistio i koza ih je pocela lizati,za sada je sa njima sve u redu,mada sam popizdeo na sebe sto sam uopste otiso u kucu da se presvucem da li je moguce da se desilo sranje za toliko ::lose::,....sada od tri koze imam 9jarica,da je ovo ostalo zivo bilo bi ih 10,mada i ovo je rekord za moju farmicu :cao:,jos treba da se koze jedna sanska,pa alpina,pa jedna stara balkanska kozica pa se javljam op[et
 
Fotografiju "zakačio" član Fulika iz Sombora, ali na pogrešno mesto, odnosno pogrešnu Temu (čovek je nov - naučiće). Neko od "brzih" Moderatora je to izbrisao umesto da prebaci u odgovarajuću Temu, što ja činim:

"Pozdrav od Fulike-Sombor!!!



:ppozdrav:
 
@fulika
lepa koza mozda malo predebela? Odmah da se ogradim fotka moze da laze ili je sjarna..... Imam jos jednu primedbu. Papak na zadnjoj desnoj je odavno zreo za "manikir". POsledica, noga se krivi (kao kada bi ti imao stiklu ispod prstiju) , stradaju zglobovi, slede upale, manje mleka itd...
Posto su ti koze u "stalskom drzanju" ako se ne varam, moras da orezujes papke. Moraju i ovi sto vode na pasu ako nema dovoljno tvrde podloge.
milan bac je napisao(la):
meni se juce ojarila koza,sanska prvojarkinja 3komada je ojarila,ona je inace cerka od ove sto je imala cetvorke... kada se pocela jariti odma sam video i usao u kucu da se presvucem,to je trajalo izmedju 2 do 3 minuta i,kada sam se vratio ona je bila izbacila prvo jare,bilo je u mehuru i mrtvo,odma sam skocio probusio mehur oslobodio mu usta i disajne puteve,ali dzaba,zacudilo me da koza nije pocela da ga lize i da mu ona sama nije pocepala taj mehur...onda je izbacila jos jedno pa jos jedno ja sam ih ocistio i koza ih je pocela lizati,za sada je sa njima sve u redu,mada sam popizdeo na sebe sto sam uopste otiso u kucu da se presvucem da li je moguce da se desilo sranje za toliko ::lose::,....sada od tri koze imam 9jarica,da je ovo ostalo zivo bilo bi ih 10,mada i ovo je rekord za moju farmicu :cao:,jos treba da se koze jedna sanska,pa alpina,pa jedna stara balkanska kozica pa se javljam op[et
Svaka cast, sta im radis? Ta prvojarka je povukla na mamu. Steta za jare ali dva ziva od prvojakrke je super. :ppozdrav:
 
da povukla je na majku izgleda,a videcemo kako ce se opravdati i njena rodjena sestra,..za koji dan..
 
pozdrav.nisam se javljao bio sam u holandiji i obisao sam 2 kozje farme,sanske koze.preko gostiju koje poznajem uspeo sam da budem na farmi koja ima 1100 koza i na farmi koja ima 2600 koza.oba uzgajivaca su veoma poznata u holandiji.s tim sto ovaj od 2600 koza ima problema sa gripom koji je zahvatio citavu holandiju ,mislim na kozji grip...
mlecnost-oba farmera garantuju da koze koje daju vise mleka od 3 litre imaju izmenjenu genetiku i da njihov zivotni vek je kraci od normalnih do 3 litre koje daju.ovaj sto ima 1100 koza prosle godine je prodao 1.100.000 mlijeka po ugovoru koji mu je donio dobit od oko 555.000 eura.oni koze muzu do zadnje sekunde,tj dozivjeli su da im se koza jari a oni je muzu,jare se odvaja istog trena i ide na vjestacku hranu a nakon 14 dana sva jaad se odvoze za francusku i portugal gdje postoje specijalne farme za daljni uzgoj.
smjestaj-moram da naglasim da je smjestaj fenomenalan i da je bilo predivno gledati te objekte kao u bajci.okolo samo zelenilo a onda stala i u njoj 1100 koza gdje je sve okolo asvaltirano,rasvjeta i kuca tipicna za holandiju
muza-odjednom se muze 100 koza posto se to pokazalo kao ekonomski isplativo,a cisterna je 17.000 litara i svaki treci dan se odvozi mlijeko preko belgije i odlazi zatim za francusku za nek sireve koji kg kosta 79 eura po kg.
radni dan-pocinje oko 7 ujutro i ukupno on i zena provedu 10 do 11 sati na farmi.
posjed-2 hektara
ishrana-nista ne proizvode sve kupuju
jarad-po kozi 2.4 zagarantovana prodaja za francusku i portugal
cistoca-ja nisam zadovoljan.mislim da su nasi farmeri puno cistiji izmuziste i stala uopste nisu odvojenikao ovdje u austriji
rase -sanska koza i poneka alpina i neke sarene.neke navijaju za zvedu a neke za partizan.razlog sto ne drze alpinu je taj sto alpina u toku zime dobija salo i zbog toga sala jako puno gube plod tj jako puno mrtvih jaradi i carskih rezova sto onda vise nema ekonomicnost,mada kazu da je mleko od alpine bolje za sireve.za alpinu kazu da je najveca gospodja od koza.sve zele njegu a na jarenju su kao zene ,rijetko koja 2 a to je premalo za uspjeh u kozarstvu.
hrana -dobijaju sjeno iz francuske vecinom i koncetrate koji izgledaju kao izmet od pacova.sada se radi na tome da ispitaju da li je sastav koji se koristi za taj koncetrat uopste sasvim prirodan jer se sumnja da posjeduje supstance koje negativno djeluju na zdravlje koza,njima manjka prirodne hrane
jarcevi- :haha: :haha: :haha:moji jarcevi izgledaju kao dzems din i kao rambo u odnosu na njihove.on na 1100 koza ima 8 jarceva koji meni izgledaju jadno
rogovi-pola koza ima pola ne ,razlog je sto oni vjeruju da ce od 2012 biti zabranjeno unistavati rogove i zato je vec prosirio objekat i pocinje nadzor strucnjaka i specijalne analize da bi se dokazala stvarna razlika izmedju rogatih i nerogatih
nereproduktivne koze-drzava ih otkupljuje i pravi hranu za pse i macke.oni vole zivotin
moj zakljucak-mislim da je kod njih krug zatvoren,svi imaju korist,sve je organizovano ,farmerima samo ostaje da rade i da lijepo zaradjuju,....oni su patriote a imaju i razlog da budu....ja sam patrita i bicu jos veci kad mi moja drzava da 50% uslova koji imaju farmeri koza u holandiji
 
sve su koze pod jednim krovom,muziliste nije odvojeno,sve to izgleda kao zatvoreno fudbalsko igraliste bez gledalista.boksovi za jarenje nepostoje.stala je montaznog oblika.postoje dva hranidbena hodnika kroz koje traktor prolazi i cetiri boravisna polja u kojima su koze konstantno ne izlaze napolje.u novom objektu koji se odma nadovezuje su jarad i to jako kratko posto se odmah odvoze na uzgajivacke farme.nazalost on nema web stranicu posto mu to nije potrebno jer sve radi po ugovoru..kod njih je nesto drugaciji sistem.njemu drzava i udruzenje poljoprivrednika osigurava sto skuplju prodaju mlijeka i sto jeftiniju nabavku hrane....imam slike i nastojacu na neki nacin da ih postavim na forum
 
Продајем јарад и две козе првојарке алпине са папирима. Ево и неколико слика.

 
nisam zadovoljan sa izgledom koza na sajmu ni alpskih,ni sanskih.......kad bi uporedio te koze sa kozama mog drugara Slobe,jednostavno ove sa sajma bi izgledale kao zecevi :haha: :haha:
 
pozdrav iz podgorice: ja se zovem Ljubo i imam vrlo malo iskustva o kozama ali sam odlucio da kupim jedno 50 komada francuskih alpina jer imam uslova za to i imam imanje i kucu na selo koje bi bez problema mogle da se drze. da li neko zna da me uputi negde dje ima tih koza na prodaju u Srbiji ali da imaju papire jer bez papira mi nista ne trebaju.moj e-mail je: djonovicljubo@hotmail.com
 
10x6kyg.jpg

Post je spojen: [time]1284787498[/time]
_________________________________________________
dgqplu.jpg
 
Nazad
Vrh