Trešnja, Gisela 5 i Gisela 6

U ovom video zapisu gospodin izjavljuje kako nije zadovoljan sa MAGRIVOM nije ispunila njegova ocekivanja i posegao je za MNOGO SKUPLJOM PODLOGOM [i verovatno sa podlogom sa kojom se ranije nije sretao vec je dosao do nje putem interneta] a mozda i podlogom koja dosada nije bila u Srbiji] a pri tom nisam cuo ZASTO JE TOLIKO RAZOCARAN U MAGRIVU, [moja prva pomisao je bila da je izabrao asortiment koji ne pleni sa krupnocom ] medjutim onda Davidovic kaze da je sve prodao u njivi po 250 dinara sto bi trebalo po logici da znaci da je to super.Domacin dobija pitanje kakav je ukus [iako je ukus totalno nebitan kada je tresnja u pitanju bitna je samo krupnoca] Inace tresnjar je vrhunski ali sta ga je razocaralo ...
 
@karlos - na kom razmaku si sadio Gizelu? Kako si zadovoljan sa tim razmakom sada (nakon nekoliko godina od sadnje)? (Po pitanju obrade, roda, prolaska mehanizacije)
To je Gizela 6 u pitanju?
 
Jeste gizela 6. Nija bas ona toliko krzljava podloga kao gizela 5, nesto izmedju krzljave i bujne podloge. U zasadu koji mi je u 5-toj god razmak mi je 4,2 mt. Nemam mali vocarski traktor, koristim klasican Srpski traktor ferguson, kupljen 80-tih godina proslog veka, i taj razmak mi je mali za moj taktor. Vec je tesno kada prolazim u junu pre rezidbe, kada berem kordiu i reginu. Nisam hteo da ostavljam vise jer bih izgubio jedan red. Ovako cu polako izmedju redova dok ne kupim manji traktor, mada bi teorijski trebala velicina krosnje da izgleda slicno u 6-toj god.i u 10-toj i 15-toj god.
U drugom zasadu u trecoj god.je razmak 4,5mt i ne bih ti preporucio manji razmak od toga za gizelu 6, jedino nesto malo manje ako imas bas mali traktor. U redu mi je razmak na oba mesta 2,3 mt.i mislim da je to ok.
Zadovoljan sam podlogom, uzgojnim oblikom,rodom. Laksa je za rad i ne trazi bas idealne uslove kao gizela 5.
Slikano pocetkom maja ove god.zasadi stari 5 i 3 god


 
ZA KARLOSA Prvo bih te pitao ako bi se sada odlucivao za asortiment dali bi se pre odlucio za BLACK STAR I GRACE STAR ili bi prednost dao KORDIJI I REGINI zatim dali su opravdale poverenje kordia i regina i trece me zanima ako je susno prolece kada kreces sa navodnjavanjem kap po kap i koliko mu vode dajes tj dali to ide non stop ili se dozira otprilike na oko VELIKI POZDRAV ZA TEBE
 
Prednost dajem grejs star i blek star, pogotovo grejs jer je krupnija i srednje rana ,ne prskas protiv muve. One su najbolje iz te serije " star " samooplodnih sorti( lala star, blaze star....), nije bas kao sto kaze onaj na snimku na prethodnoj strani , da su sve iz te serije dobre, pa i sami italijani kazu da postoje bolje sorte u istom periodu zrenja. Dobre su i kordija i regina, pogotovo na gizeli, mada ni tada ne radjaju obilno svake godine kao grejs i blek star. Dobra kordia i regina su trazene na otkupu, jer tresnje dugo ostaju zdrave posle berbe. Kada bih opet sadio, sadio bih isto kao noviji zasad : grejs star, blek star, ferovija, kordija i regina ( bez famoznog burlata, koji kada stigne kod mene, vec mu pala cena, a i radja manje od ostalih sorti sto imam). Mozda bih samo ubacio novu sortu rocket.
Kada sam se raspitivao za navodnjavanje kod rasadnicara gde sam kupio tresnje i koji ima i svoj zasad i kod druga koji godinama unazad zaliva tresnje, rekli su mi slicno, da je bolje, kao svako zivo bice, da ima vode cesto, ali po malo. Bolje po 25 litra na 4 dana, nego 50 litra na 8 dana. Nemam neke dozere ili senzore u zemlji za vlaznost, zalivam odprilike, na oko. Ove godine je jos u aprilu bila susa, vidis na slici kako mi je jos pocetkom maja ispucala zemlja. Poceo sam jos u cvetanju da zalivam na svakih mozda 4-5 dana, po 4,5,6 sati. Ne verujem da su se nekad zalivale tresnje tako rano, ali ova godina je bila specificna. U maju i pocetkom juna sam malo cesce i duze zalivao, mozda na svakih 3,4 dana da dobiju vodu. Normalno posle kise ih nedelju dana ne zalivam. I u avgustu sam 2,3 puta zalivao zbog roda za sledecu godinu. Ne znam i koliko je to ispravno, verovatno sve to varira od zemljista, starosti stabla, podloge.
 
A Early Star? Kakva je ona po pitanju roda i krupnoce?
Ja imam jednu (ako je vjerovati rasadniku gdje sam kupio) na magrivi, druga je godina, iduce godine (3. Vegetacija) moze se desiti da da par plodova, pa cu vidjeti da li sam dobio trazenu sortu. Imam i jednu Black Star, isto 2. Vegetacija zavrsena (za nju su mi rekli da je divljoj tresnji). Iduce godine gledam da li sam dobio to sto su mi prodali.
....samo mi fali Grace Star.
 
Eh bas najbolja iz te serije ti fali :osmeh: . Ja sam razmisljao o sadnji early star, ali je nisam video uzivo kakva je, nema je bas u novijim zasadima, a o njenim karakteristikama kazu da je krupna, ali kasnije stupa u rod i da slabo radja, pa sam odustao. Da bi kompletirao tu seriju, osim grejs star ti fali big star, lala star i blaze star
 
Poslednja izmena:
Da li se neko sretao sa bibaum sadnicama trešnje, gizela 5 ili 6? Koja im je cena kad se uvoze i koja je razlika u prinosu po hektaru?
 
ja nisam video dosad bibaum tresnje.. Da budem iskren, ne vidim bas svrhu sto bi to uopste radio sa tresnjom.. Koliko sam ja shvatio, to se koristi kod jabuke generalno, na dosta plodnijim zemljistima gde je bujnost M9 jos uvek dosta velika, pa se podeli rod na dva vretena/stuba po korenu umesto jednog, smanji se bujnost po stubu tako i naravno dobijes solidan prinos po ha, a manje sadnica posadis...U principu, sto vise sadnica, to je veci prinos, tako da Bibaum po prirodi stvari nije napravljen da da veci prinos po ha, nego da smanji ulaganja (skoro duplo manje sadnica imas po ha nego super gusta sadnja sa super slender spindle-om) i da brze dodje na rod, pogotovu kad imas dosta plodno zemljiste... Bibaum generalno brze stupi u rodnost i veci su pocetni prinosi po godinama u odnosu na obicno vreteno, ako su svi ostali cinioci isti ili slicni...
Kod tresanja postoje tzv V sistemi, samo sto je V krosnja pod uglom od 90 stepeni u odnosu na pravac redova (Bibaum kod jabuke cini mi se ide paralelno redu)... Mozes i od obicne sadnice tresnje da dobijes bibaum lako ako ti bas treba (preseces sadnicu na nekih 30-40cm, i izaberes dve naspramne grane i odgajis produznice od njih (Ali treba godinu dana vise za proizvodnju takve sadnice), ali imam osecaj da Bibaum nije bas najbolja kombinacija za tresnju psoto se generalno mnogo duze skeletne grane ostavljaju po sadnici (osim za super slender spindle method gajenja, koji zahteva Gizelu 3, a sa Gizelom 5 teze uspeva zbog bujnosti)...
Probaj UFO ako hoces uski zid da vidis kako fnkcionise, to mi deluje kao zanimljivije resenje...Ali UFO ima smisla generalno za mehanizovanu rezidbu i navodno se lakse bere, tj brze, pa su manji troskovi radne snage...Nisam nesto video jos uvek da ga mnogo koriste (iako svi kazu da je to jedan od naperspektivnijih novih sistema), ugalvnom ga svi imaju na manjim povrsinama radi testiranja, redje ko ima zasade samo u UFO sistemu...Koliko sm video, UFO uglanom amerikanci potenciraju, dok u evropi, koji god test da nadjem, evropljanima je "njihovo" vreteno i njegove kombinacije mnogo bolje od UFO-a i slicnih...Svaki ciga svoga konja hvali...
 
Hvala mealy, vidim da jedna firma iz Subotice ima i bibaum trešnju u ponudi, preko italijanskog rasadnika odakle uvoze, verovatno znaš na koju mislim. Definitivno hoću da ove godine započnem nešto u vezi toga, pa ako su jeftinija ulaganja, možda se odlučim i na uvoz bibaum sadnica umesto da čekam dve godine da ovde proizvedu knip trešnje.
 
znam na koju firmu mislis, makar mislim da znam i znam da rade Bibaum jabuke...u sustini, bibaum sadnica treba da je skuplja od obicne, ali s obzirom da se principijelno sadi duplo manje nego obicnih, onda imas malo manje ulaganje i malo brzi prvi rod...
koliko to sadis, na koji razmak, koju sortu, koju podlogu? Ne bi se iznenadio da su te sadnice jedno 10tak evra, mozda i vise, pa ako to radis, onda moras i sve ostalo sto ide uz to (osim ako sadis par sadnica za svoje potrebe)...

na drugu sttranu, evo jos jedan link, ima gomilu lepih slika kolike su tresnje u kojoj godini i na kojim razmacima sadjene, link dajem najvise zbog slika da moze svako da vidi i proceni velicinu na razlicitim podlogama i razlicitim sistemima gajenja...Naravno, tako gde se ovo gaji (Pacific Northwest) je toplije nego kod nas, padavina skoro da nema preko leta, pa se obavezno zaliva i zaliva se koliko treba, pa su tresnje u proseku malo bujnije nego kod nas, bez obzira na podlogu)...
 
Poslednja izmena:
Knip sadnice koje se proizvode ovde su 5,5-6 eura.
Kada se uvoze onda su 10-11 eura. (sa pdv)
Za bibaum ne znam, neka i budu oko 10 eura uvozne, opet se isplati zbog manje količine. Pošto sam nov u svemu tome neću mnogo eksperimentisati, biće klasičan izbor - regina, kordia i ferovia ili jednu samooplodnu sortu (grejs star npr). Razmišljam o 4x1,5 m, neki su sadili samo karmen sortu 4x1,8 ali ne znam za podlogu, verovatno je na gizeli 6. Prve godine bi išlo ograđivanje parcele, sadnja, navodnjavanje i ostavio bih stubove za protivgradnu mrežu, a sama mreža bi se naknadno stavila. Površina bi bila između 1,5 kj do najviše hektara.

Pre svega moram da se raspitam i za ovo, da li je preporučljivo tako gusto saditi..?

 
Jel to negde na padinama fruske gore sadis ili u ravnici (posto si iz Novog Sada)? I razmaci u redu su OK 1.5m za Gizelu 5, za Gizelu 6 minimum oko 2m, sve manje mozes da imas problem sa preteranom bujnoscu ako je zemljiste plodno i zalivas (moze i to da se resi, ali je dodatni posao).. Nadma se da ne planiras Bibaum da sadis na ramzaku od 1.5m?
Inace da znas, u svim krajevima sveta, ukljucujuci i nase krajeve, Regina i Kordia (pa cak i Ferrovia, ali ne toliko izrazeno ko ove dve) u proseku mnogo slabije rode, nego neke samooplodne tresnje... Jeste da imaju odlican kvalitet ploda, ali ako nemas idealnu lokaciju za njih, da nema prolecnih mrazeva, da je u cvetu relativno mirno vreme i da je lokacija zaklonjena od vetrova, ne mnogo toplo, ne mnogo hladno vreme, da ne bude kise u cvetu, sve to ako se poklopi, onda imas na njima tek prosecan rod po kolicini, one nikad ne daju puno roda (gde bi samooplodne sorte rodile mnogo cesce prosecno i u losijim uslovima, a ako su idelani, odna bi puno vise rodile od Regine i Kordie)... Regina i Kordia jednostavno imaju fizioloske probleme oko oprasivanja i oplodjenja, pa ces da se namucis da ti dobro rode... Evo nas kolega karlos, iako kaze da su plodovi odlicni, kad god je neki problem sa vremenom u cvetu, Regina i Kordia mu totalno podbace, dok ostale, kako koja, znatno bolje prodju...
Ovo gore navodim ako slucajno sadis negde u ravnici, da znas koje sve rizike imas.. sadnja hektara tresnje, sa svim sto ide uz to, nije nimalo jeftina...
 
Poslednja izmena:
Jel to negde na padinama fruske gore sadis ili u ravnici (posto si iz Novog Sada)? I razmaci u redu su OK 1.5m za Gizelu 5, za Gizelu 6 minimum oko 2m, sve manje mozes da imas problem sa preteranom bujnoscu ako je zemljiste plodno i zalivas (moze i to da se resi, ali je dodatni posao).. Nadma se da ne planiras Bibaum da sadis na ramzaku od 1.5m?
U ravnici planiram, ovde u okolini već postoje stariji zasadi u ljudi su uglavnom zadovoljni, a ima i novijih zasada 2-3 godine stari. Za konačni odabir razmaka ću ipak poslušati stručnjaka, na sajtovima inostranih rasadnika svaki ima svoje mišljenje...

en.mazzonigroup.com/nursery/bibaum-plant-double-leader/bibaum-cherry-tree/

koliki je razmak ovde na slikama ne mogu da procenim

Inace da znas, u svim krajevima sveta, ukljucujuci i nase krajeve, Regina i Kordia (pa cak i Ferrovia, ali ne toliko izrazeno ko ove dve) u proseku mnogo slabije rode, nego neke samooplodne tresnje... Jeste da imaju odlican kvalitet ploda, ali ako nemas idealnu lokaciju za njih, da nema prolecnih mrazeva, da je u cvetu relativno mirno vreme i da je lokacija zaklonjena od vetrova, ne mnogo toplo, ne mnogo hladno vreme, da ne bude kise u cvetu, sve to ako se poklopi, onda imas na njima tek prosecan rod po kolicini, one nikad ne daju puno roda (gde bi samooplodne sorte rodile mnogo cesce prosecno i u losijim uslovima, a ako su idelani, odna bi puno vise rodile od Regine i Kordie)... Regina i Kordia jednostavno imaju fizioloske probleme oko oprasivanja i oplodjenja, pa ces da se namucis da ti dobro rode... Evo nas kolega karlos, iako kaze da su plodovi odlicni, kad god je neki problem sa vremenom u cvetu, Regina i Kordia mu totalno podbace, dok ostale, kako koja, znatno bolje prodju...
Ovo gore navodim ako slucajno sadis negde u ravnici, da znas koje sve rizike imas..

Zato sam i ja bliže opciji neke samooplodne sorte, ili neka ih budu dve, ali sam na poljoprivrednom fakultetu dobio sugestiju da to možda nije najbolje rešenje jer može da dođe do precvetavanja, pa bi samim tim i plodovi bili manji i teže bi se prodali.

sadnja hektara tresnje, sa svim sto ide uz to, nije nimalo jeftina...
Nije, ali računam da će mi novac od start-up projekata za mlade poljoprivrednike pokriti većinu troškova, daju novac za 90 odsto investicije. Ali naravno, postoji limit na iznos koji daju iz pokrajinske vlade
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh