Solitarne pčele

DraganVš

Član
Učlanjen(a)
14 Avg 2012
Poruka
143
Lokacija
Vršac
Nisam našao sličnu temu pa otvaram...

Mislim da je sa promenom klime i zagađenjem sve zanimljivija tema.
Pošto se bakćem kajsijama ove pčele su prava stvar u kajsijarstvu. Dve godine sam imao problem sa oprašivanjem a nije bilo mraza. Solitarne pokrivaju ovu rupu od 8C do 12C u cvetanju a i preko 12C poboljšavaju oplodnju.

Mnogo ih je jednostavnije zapatiti od bumbara a efekat je sličan.
Po teoriji veoma je lako odgajiti ih. To su pčele samice koje traže šupljine prečnika 10-12mm i dužine 10ak cm u koje smeštaju nektar polen i nose jaja. Na kraju ove šupljine zatvaraju blatom. Žive od prvih cvetova do početka juna. Od juna do proleća se u "kućicama razvijaju larve i na kraju pčele koje izlaze početkom proleća.

Po netu postoje mnogi "modeli" kućica a najjednostavniji su snopovi trske.

Ja sam juče postavio kućice i ne znam da li sam zakasnio pošto solitarke već uveliko lete pa ne znam da li kad napune jednu šupljinu traže drugu ili su završile posao?

Evo par linkova:

http://www.foxleas.com/make-a-bee-hotel.asp

http://zelenomajmunce.blogspot.rs/2012/04/napravite-kucicu-za-pcelu-zidaricu.html

http://www.savjetodavna.hr/adminmax/publikacije/solitarne_pcele_web.pdf

https://www.agroklub.com/pcelarstvo/solitarne-pcele-za-bolje-oprasivanje-vocnjaka/15964/

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/~svetodavstvo/node/289

http://www.njuskalo.hr/domace-zivotinje/solitarne-pcele-oglas-11556568
 
Poslednja izmena:
Nisi zakasnio. Jeste da su počele da prave podmladak ali nije još uvek kasno. I ja sam kao i ti razmišljao o oplodnji cvetova kada su hladniji dani. Prve godine 2015, čini mi se u isto vreme, sam napravio dvadesetak cevčica i stavio pod streju.
Pokušaj da pronađeš postove koje sam postavio ali fotke su čini mi se obrisane kada je dodaj.rs prestao da postoji (privremeno).
Tu se u tih dvadesetak cevčica svake godine razmnožavaju ali i u rupicama od vikendice i pomoćne zgrade. Zatim sam te godine ali kasnije napravio jednu nastrešnicu koju sam prekrio pletenom trskom. Prošle godine su se tu razmnožile iljade pčela. Ove godine sam napravio dvadesetak 'kompleta' cevčica po 25 cevčica. Kada se to ove godine napuni sledeće ću krenuti u prodaju. Nije ništa mnogo ali biće neke koristi.

Najvažnije od svega je da jedna soltirana pčela pri oprašivanju zamenjuje 300 pčela medarica, da izlaze i oprašuju na nižim temperaturama i da ne biraju cvetove bilo koje voćke. Pčele medarice, tako svi pišu, ne vole cvetove krušaka.
 
Mene interesuje, da li njih svuda ima ili moram prvo da kupim leglo, pa onda da im dodajem kucice? Ili mogu da postavim kucice sad u vocnjak i one ce se naseliti?
 
Нема их баш свуда. Ја сам поставио трску и нису је населиле. Понека ми се населила у брвнару. Треба трску ставити под кров, неће у мокру да се населе.

- - - - - - - - - -

Умјесто трске могуће је избушити дрво. У сваком случају кров и завјетрина су неопходни.
 
Ja sam postavio jedne godine u jagodama i nisam uspeo da zapatim leglo

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Pošto po literaturi lete 200-300m verovatno je bitno da se kućica postavi na toj udaljenosti
 
Kod mene se cevčice pune i ima na 'iljade' pčela... ulaze i izlaze.... postavio sam ih tako da jedna strana cevčice gleda na jug. Druga strana je okrenuta prema severu. Snopovi cevčica su postavljeni ispod strehe i ta strana ka severu je odmah do zida, udaljene nekih 5-20cm. Koliko vidim i sa te strane pčele ulaze i pune cevčice.
Važna stvar je te cevčice sačuvati jer hoće ptice da traže kokone unutar trske.

Kod mene još ništa, tako da je verovatno propala ova sezona.

Nemoj da se brineš ako ne dođu ove godine doći će sledeće. Probaj i ti da ih malo potražiš na nekim mestima gde ima šupljina u starim kućama ili gde ima trske... probaj da ih nađeš na nekim cvetovima pa tu improvizuj cevčice da bi se 'zapatile'.... Nemoj da odustaneš...
Kod mene u bašti ima jedan deo gde stalno doleću i uzimaju zemlju koja im treba za pregrađivanje ćelija sa kokonima.
 
Kod mene ih je vec bilo, same se naselile u stari panj. Ja dodao jos jedan, ali nesto slabije lete ovih dana, mozda su zavrsile za ovu godinu. A rupe nisu zapecacene blatom.
 
Kod mene ih bas ima dosta. Same su se naselile u stare grede od trena i napustene stale, drvenim merdevinama koje stoje uz kacu i svugde gde su pronasle odgovarajucu supljinu. Razmisljam i ja da im napravim kucice ali ne znam gde da nadjem trsku.
 
Možeš da nađeš neke stare grede ili tako nešto priručno što ne koristiš i da napraviš burgijom rupe od 8-10mm i dužine (dubine) desetak cm. I još ako možeš da postaviš u sred voćnjaka bilo bi najbolje i to pod neku priručnu nastrešnicu. I da prskaš uveče kad se sklone, kao što uobičajeno i radiš....
Meni je dužina voćnjaka oko 170m pa se uklapam u tih 200-300 metara kolika im je dužina letenja (koliko sam pročitao na internetu)...
 
Ja sam baš mislio da mu predložim da iskoristi tu koloniju pa da pravi biznis, tj. da pravi kolonije bumbara i da ih prodaje. Naravno da je to komplikovano...
Nisam znao da postoje vrste bumbara koji se gnezde u zemlji.
 
Većina kod nas zastupljenih vrsta odnosno najbrojnije vrste se gnezde u zemlji. Obično mišje rupe, čak ih privlači miris mišinjaka pa se u kućice za privlačenje matice stavljaju stara mišja gnezda.
 
Sad sam malo čitao i ako sam i na milisekundu pomislio da bi mogao biti dobar biznis, shvatio sam da je to mnogo komplikovano. Pogotovo što oformljena društva treba biti spremna za isporuku u plastenicima/staklenicima početkom godine a priroda im je rekla da tada spavaju - sve do pojave otopljavanja i lepog vremena.
Ja sam napravio grešku ovog proleća jer sam postavljao plastične čaše od 2dcl na kajsije koje sam bojio plavim flomasterima u borbi protiv rutave bube a u nedostaku plavih posuda. U nekoliko čaša su se utopili bumbari pored rutavih buba ali u velikim posudama nisu. Vrlo brzo sam sklonio čaše. Zato sledeće godine samo plavi lavori....

Ja sam pravio snopove trske za solitarne pčele ali nisu se sve cevčice popunile pa ću morati da prepakujem. Biće za prodaju nekih desetak snopića sa po desetak cevčica.... Cevčice su neke dugačke i 50-ak centimetara sa člankom koji je pregrađuje u sredini.

Naravno ako to neko želi da kupi....
 
Ajde slikaj ih da vidimo koja je vrsta u pitanju. Kod mene sada vidjam samo onu vrstu koja se gnezdi u zemlji (Bombus terestris).
Сликаћу данас. И ја сам досад виђао бумбаре у земљи. И мене занима која је врста. Ако их успијем сачувати имаћу одлично опрашивање кајсија. Бумбари лете и по вјетру и кад је свјеже вријеме.

- - - - - - - - - -

Чини ми се да су они црни бумбари.
 
Nazad
Vrh