Solitarne pčele

Ima nekoliko teorija zašto bumbari nestaju kao i za pčele jedna od njih je i da je baš to veštačko razmnožavanje dovelo i do širenja ili jačanja Nozeme koja napada i pčele. Druga skoro sigurno dokazana je da su neonikotinoidi dobrano doprineli izumiranju. Treća je kao i uvek degradacija prirodnih staništa, monokultura i opšte zagadjenje.

Bumbari iako izgledaju robusno su ustvari mnogo osetljiviji od pčela. Matica mora sama svakog proleća da krene od nule sa pravljenjem gnezda, grejanjem i hranjenjem larvi dok se prve radilice ne izlegu. Bumbari poseduju jedinstvenu sposobnost da mogu da regulišu temperaturu tela i zato mogu da se javljaju tako rano u proleće, tu sposobnost koriste i za grejanje legla. Tako da matica mora da ograničava svoj let i skupljanje polena da se leglo ne bi ohladilo i propalo. Zato u proleće ne treba žuriti sa košenjem trave jer im je malačak i takvo rano cveće osnovna hrana koja je uvek blizu legla.

Ako su to oni veliki crni bumbari duplo veći od običnih, nisam ni siguran da su u pitanju bumbari, nikako da im udjem u trag da saznam koja je to vrsta insekta uopšte...

Sad vidim da sam preterao ipakje tema solitarna pčela, možda otvoriti posebnu temu.
 
Meni se u kućicu za ptice doselila solitarna pčela pa za njom do sada nevidjena kolonija mrava na med valjda,pre toga je krišom kućicu terorisala mačka i tako nikako da "iselim" senice iz krova,neće da odu nema šanse.Da ne odem u :off_topic: imam i pčele u krovu :) inače nikada kao ove godine nije bilo više bumbara i to leteli s početka sa solitarnim pčelama.
 
Ne znam nisam uspeo da ih identifikujem:)
Komadara loše su slike ali definitivno nije terestris a ni ti veliki potpuno crni koje pominjem, liči na hipnorum.
Evo par sajtova za raspoznavanje:
https://bumblebeeconservation.org/about-bees/identification/common-bumblebees/
http://bugguide.net/node/view/3077
Žile definitivno ti kućica nije na dobrom mestu:)

Ako sam ja dobro iskopao to po netu, na nekoliko mesta gde sam gledao to nije bumbar nego PČELA! :osmeh:




Zovu ih "Carpenter bee", a ima ih u preko 500 varijacija, od kojih je najzastupljenija full crna sa nekako ljubicastim krilima... Pripada pod-rodu 'Xylocopinae' (pri faliliji Apidae), uostalom ima opsirnije na Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Xylocopinae
https://en.wikipedia.org/wiki/Carpenter_bee

E sad, ima i ove neke boje "Bumbar" koji se mota kod mene po placu, "metalik" zelene, kao da je radioaktivan :))) Nisam uspeo da ga uslikam, ali ova buba ima tu istu boju, cisto da vam docaram :)

 
...Bumbari iako izgledaju robusno su ustvari mnogo osetljiviji od pčela. Matica mora sama svakog proleća da krene od nule sa pravljenjem gnezda, grejanjem i hranjenjem larvi dok se prve radilice ne izlegu. Bumbari poseduju jedinstvenu sposobnost da mogu da regulišu temperaturu tela i zato mogu da se javljaju tako rano u proleće, tu sposobnost koriste i za grejanje legla. Tako da matica mora da ograničava svoj let i skupljanje polena da se leglo ne bi ohladilo i propalo. Zato u proleće ne treba žuriti sa košenjem trave jer im je malačak i takvo rano cveće osnovna hrana koja je uvek blizu legla....

Ja sam recimo danas završio prvo košenje i mislim da sam mogao da pustim travu da raste još nedelju dve. Još uvek mi se nije da tako kažem zalivadila parcela. I trava ne raste svuda. Izgleda da još uvek deluje hemija i da ne dozvoljava da raste prava livadska trava. Ta njiva je jedno 5-6 godina intezivno prskana i eksploatisana....
Uvek mi je krivo kad kosim da pokosim cvetalu travu. Ali stalno ima biljaka koje cvetaju.
Danas sam video par bumbara ali čini mi se manje primerke nego u proleće. Jedno vreme ih nismo viđali ili smo možda dolazili kasnije popodne kad su se oni povlačili na odmor.....
 
Zovu ih "Carpenter bee", a ima ih u preko 500 varijacija, od kojih je najzastupljenija full crna sa nekako ljubicastim krilima... Pripada pod-rodu 'Xylocopinae' (pri faliliji Apidae), uostalom ima opsirnije na Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Xylocopinae
https://en.wikipedia.org/wiki/Carpenter_bee

Nisam siguran da je to, jer ovo što ja vidjam je duplo veće od najvećeg bumbara, zdepasto...nažalost nemam nijednu sliku jer brzo proleti, ne zadržava se.

Ovo drugo je skarabej, neka od vrsta, zna da ponjupa celu jabuku ostane samo kora. Pre neku godinu ih je bilo baš dosta, pisano je o njima negde na forumu.
 
Danas video bumbare na belom dudu. Grickaju plodove baš kao moja deca i ja.... a plodovi slatki pa 'ogrezli' u neki 'sirup'... lepe se za prste....
 
Kad je već tema krenula u drugom pravcu.... grčki bumbar:

eplmdx.jpg
 
Najjednosatvnija nastamba za solitarke: izbušiti komad drveta burgijom od 10 mm. Ja sam bušio panj sa dvije strane i evo već možda i desetak godina imam ove pčelice.
 
Sinoć sam hteo da proverim da li su solitarne pčele preživele ovu zimu pa sam izvadio par kokona iz trski i stavio u plastičnu flašu.
Jutros su u flaši bile tri pčele. Danas ih nosim na plac ili nisam siguran da li će preživeti dok i ostale ne izađu prirodnim putem.

absh1f.jpg
 
U pravu si. Izlegle su se i napustile flašu kad sam je postavio na sunce.
A i iz cevčica su počele da izlaze nove pčelice a ova je sletela na cevčice koje sam postavljao za naseljavanje.



 
Poslednja izmena od urednika:
Čim je malo ogrejalo sunce a ipak po veoma vetrovitom vremenu pčelice su izašle na sunčanje.




Danas sam proverio jedan svežanj cevčica i sve cevčice raspolutio. Veliki procenat cevčica napušten ili sa raznoraznim stanovnicima i prljavštinom. Generalno bi trebalo s vremena na vreme da se pretresu i zamene cevčice. To je prvi svežanj koji sam postavio još 2015 godine i nisam ih dirao. Našao oko 20. kokona i otvorio ih i pustio pčelice. Postavio na to mesto nove cevčice. Postavljao sam veoma dugačke cevčice ali ću od sada da ih kratim na nekih 20-25cm. Nadam se da će se pčelice naseliti u trske i ostaviti potomstvo.
Takođe imam neku nastrešnicu od trske i misim da će odatle tek kasnije da se izlegu pčele jer se nalazi na severnoj strani i još uvek je sneg na nastrešnici.
Planiram da malo postavim cevčice na raznim mestima - ima nekoliko lokacija gde su stare napuštene skoro porušene kuće pa su tu verovatno i pčele.
 
Poslednja izmena od urednika:
Danas je bilo veoma sunčano i veoma toplo. Na hiljade solitarnih pčela je izašlo iz cevčica koje sam čuvao u posebnoj prostoriji. Planirao sam da ih iznesem kasnije jer još ništa nije cvetalo. Ipak priroda je mislila drugačije. Verovatno se prostorija dovoljno zagrejala i pčele su izašle. Morao sam da ih skupljam ručno jer su se bile razmilele po zidovima po patosu. po raznoraznim ćoškovima tražeći pre svega hranu. Napolju su neke solitarne pčele već izašle iz svojih skrovišta pa sam im i ove pridružio izbacujući ih kroz prozor.





Može brisanje ove teme jer nema više pčela u cevčicama za prodaju.
 
Koja se trska koristi za pravljenje cevcica? Da li moza ova vec povezana zicom, koja se koristi za ograde?
 
Nazad
Vrh