Djubrenje soje

Kod nas rade sareno, neko ne baca nista, neko samo u prolece za pocetni rast. Ja sam ove godine u jesen razbacao 120 kg npk (15) po kj. Inace ja sam baksuz za soju, 2015 sam imao 600kg po kj
 
Ja bacio ujesen 200 kg po kj 15-tice a planiram da je spartam par puta i prehrana preko lista

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
У јесен 100кг МАП-А по кј,а у пролеће 100кг Уреје пред сетву

Послато са GSmart_Classic уз помоћ Тапатока
 
E to je prava dijagnoza , kod prijatelja prosle godine na njivi od 0.8ha 4380kg, preslo preko vage i predato u zamenu za pogacu.
Sejana na kukuruziste , ali prethodne godine po strnjistu izvuceno 40t stajnjaka i na moj nagovor nije bacao nista od djubriva i opet imao problema sa sazrevanjem.
 
E to je već druga priča,sa stajnjakom.Znači da je bilo đubrenja i to momačkog,ne mora samo veštak da je u pitanju.Ja u kući imam samo papagaja,tako da moram veštak koristiti.
 
Po mom misljenju potrebno je djubriti soju vestakom.Ne samo soju,nego sve kulture.Ubi me vise ta prica mojih seljaka dosta je psenici 200 kg an-a u prolece i ona rodi u nenormalnim kolicinama(samo kad se vrse brze se odvuce kuci da se ne vidi koliko je bilo).
Kad sam poceo da bacam po 600-700 kg vestackog po psenici u zadnjih par godina i napravio rekorde sa 6,5 do 8 tona po 1h koji su bili nezamislivi kod nas,onda su krenule price pa on baca nenormalno djubreta.A niko ne racuna koliko dobija za isti rad jer ti 1h isto obradjujes samo je razlika kakvu agrotehniku primenjujes.Ode daleko u off ali ove godine je bilo evidentno da vestak znacci soji jer mi je prilikom sejanja na poslednje 4 vrste nestalo mesanog 16*16*16 koje sam bacao kroz sejalicu.Od nicanja do vrsaja se videla razlika i u porastu,boji a i u curenju zrna u bunker.Tako da te price o nepotrebnom djubrenju soje ne piju vodu.
 
Pod soju nista... (predusev kukuruz, na kukuruzu smo bacili 2x~200kg/kj te osnovnog, te na prolece...)...
 
Ne umem da ubacim fotografiju pomoću telefona, ali, evo, u knjizi piše da je najbolje sa osnovnom obradom zaorati 300kg po ha npk10:20:30, a predsetveno 200kg/ha npk 15:15:15. Sad, da li su zaista ti profesori išli u njivu i isprobavali ili je resavska škola....
 
Nazad
Vrh