angus

Dobro druze Seljak slazem se ja sa vama a stacemo po pitanju ranostasnosti!?
 
Nikakav problem, kod mene prvi estrus kod simentalki se javlja u uzrastu od 10 meseci i 300-350 kg, sad stvar je odgajivačkog cilja da li mi hoćemo kravu od 650-700 kg i 5000 kg mleka u laktaciji ili kravu od 450-500 kg od koje hoćemo tele i ne želimo da je muzemo i plus 3-4 meseca ćemo joj skratiti neproduktivni deo života što nam poboljšava ekonomiku proizvodnje! Sve je stvar izbora, ali tad je nećemo osemenjavati sa bikom koji daje izuzetno krupnu telad jer još uvek nije dovoljno razvijena, ali verujte mi držanje isključivo tovnih rasa goveda u Srbiji trenutno nema perspektivu iz ekonomskih razloga. Naime sve zemlje sa razvijenim govedarstvom imaju dve populacije goveda mlečna i tovna, zna se šta se od kog govečeta očekuje! Međutim oni imaju 2-3 grla po hektaru poljoprivrednog zemljišta, što je veliki broj grla. Srbija sa upropaštenim govedarstvom i brojem 0.3 grla po hektaru nema taj broj grla da bi se očekivala izdiferenciranost te dve populacije, te za normalno funkcionisanje od te iste krave nam treba i tele i mleko, te se kod nas simentalac pokazao izvanredan u takvim uslovima i stanju stvari! Koliko ljudi u Srbiji drži neku tovnu rasu a da ga vi znate? Raspitajte se šta je bilo sa farmom Hereforda u Ruskom Krsturu?! JA cenim volju i ja sam veliki entuzijasta ali moramo biti i realni!
 
Pa ove krave su nenormalne to su sad kravetine koje su debele kao da zoblju kukuruze ali ni neznaju sta je to osim pase i vode nista nevide a od napustenih pasnjaka i zaraslih livada u korov pa i zivice a sume ima ogradjene najmanje 5hektara prave aerodrom to je stvarno zivotinja koju treba traziti.Covijek ni nezna da ih ima same su ogradjene u bespucju samo cisternuu vode od 5000l doveze svakih 5-6 dana i mir boziji.Na cisternoj ima ugradjene 3 pojilice.Sad bi trebalo poceti teljenje pa cemo vidjeti sta ce biti jer su same sebi prepustene.On je ubijedjen da nesmije biti veca steta od 15% a treba mu doci i tura crnog angusa junica.
 
Super stvarno.... :bravo:

Kada ce vec neko u Srbiji da uveze priplodni materijal da mogu da kupim koju junicu ili zensko tele....!? :sta:
 
Kupi na vašaru što jefiniju, da ima još sve zube, vime, koje još funkcionira i da ima nade da preživi još koju godinu.
Onda prirodno, ili veštaćko nekog tovnog bika i to je to. Ako još ima mleka, kupi malo tele i stavi ispod nje, da pije. Slobodno možeš kupit i holstein tele, da ne ulaziš u veliki trošak. I ono dobro 'radi' kad ima dosta mleka i ispaše.
Ogradi dovoljno veliku površinu i to je to.

Rasni priplodni materijal je u tim uslovima porez na glupost, trebaš samo seme, (ili u velikom stadu živog) rasnog bika, ženska stoka može bit što god uhvatiš.

S vremenom imaš i žensko blago svog odgoja s sve višim udelom tovne (ili više njih) rase.
 
Pokusavaju vec duze vreme neki simentalcem taj sistem ali neide to bas najbolje puno je njezniji od angusa makar u praksi ako ne u teoriji.To je kao ovca bosanska pramenka 365 dana je vani bez krova u snijegu i suncu janji se najvise zimi a to daj uradi sa nekom drugom rasom.
 
Evo danas stigle ostale angusice naravno crne zasad 54 komada ima ma to je krdo"divljakusa"za divno cudo iz kamijona su izasle i odmah u stado usle ali kao da su zajedno odrasle nisu se ni primirisale a kamoli pobole osim bika ali crni je odnio pobijedu i sad je mir.Vidijecemo i to teljenje bez nadzora na -25 jedva to cekam.
 
Bice slika ako sutra bude kisa napravicu ih jer mogu otici na kafu i rakiju do kolege sijedemo u traktor i obidjemo stado da nam zene nezuje oko usiju ni moja ni njegova.
 
Pa malo,hehe... Izvinjavamo se. :ppozdrav: A vi javite za taj biznis sa angus rasom da me razuverite u mom ubeđenju da je to čist entuzijazam.
 
Nisam stigao danas nekakve sam kace za sljive spremao jer kod nas tek sezona nailazi ali sam prosao od njih na cca 2 km i vidjeo par komada kako se izvlace iz zbunja na livadu.Kisa je padala za nepovijerovati kao da se nebo otvorilo.Ni meni to nije jasno sa tim kravama ali on je ubijedjen 100%.Vrijeme ce pokazati svoje.Ove junice su oteljene vani nikad stale nisu vidjele.Bas cu pokusati povesti racuna da vidim kako ce biti prilikom teljenja jer ako bude falilo teladi sve ce mi biti jasno.
 
sva goveda mogu da budu na zimi bez stale . Dokaz ima iz Nemacke

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RznjuFY1Hvg[/youtube]


jos da dodam covek gaji goveda u Bavarskoj na planini gde ima do -40 stepeni svake godine :cao:
 
Ova goveda imaju dobar udio krvi angus pasmine koliko vidim.
 
Fleckveih je simentalac x holstajn,avo gore su mesanci simentalca sa tovnim rasama(angus i hereford koliko se vidi sa snimka)

Tema je očišćena od raznih :off_topic:
 
Tako je Miladinovicu koliko vidim par komada vuce veci dio krvi holstajna i hereforda ostalo je veci udio krvi angusa sa simentalcom mijesano jer angus da mlijeka koliko i koza malo bolja (trebaju i telad nesto posisati)zato je mijesao sa simentalcem jer nije imao drugog razloga da to radi.Mislim da je to nepotrebno.
 
ljudi ja se nerazumem u goveda , koje su rase itd. samo sam preveo sta su oni rekli :sta: verovatno ima mesavine ali je za mene poenta da covek ima goveda u sistemu krava tele za dobijanje mesa i to bez stale. Covek je u startu prijavljivan za mucenje zivotinja 26 krivicnih prijava ima. Sada svi veterinari kazu da su goveda u izvanrednom zdravstvenom stanju , krave se same tele bez pomoci.
 
Nazad
Vrh