Kako rešavate problem somatskih ćelija

todor

Banned
Učlanjen(a)
28 Nov 2008
Poruka
2.367
Lokacija
djurdjevo
kako rešavate problem somatskih ćelija u mleku
 
Moraš da odrediš uzrok. Najčešće je subklinički mastitis (bez promena na vimenu-test na mleku pozitivan). Krajem laktacije se prirodno povećava broj, može da se javi kod krava koje su češće obolevale od mastitisa i u određenoj meri utiče ishrana i nasledna predispozicija.
 
Na nekoj temi sam ranije pomenuo to što kaže Lala: imao sam problema sa mikrobiologijom i SC i to se produžilo i kad sam otklonio uzrok. Kad sam se pobunio 2-3 analize su bile ok i kad sam trebao da pređem u E klasu "pala" je suva materija i onda smo se pozdravili.
 
Kod mene su se svi kanuli mljekarstva tako da jos 4-5 fanatika vijeruje u nesto bolje ali toga nema bilo je oko 70-tak ljudi u selu koji su drzali po 10-tak krava i vise,jednostavno su potkradali ljude svojim nalazima o somatskim stanicama,suhoj tvari,masnoci itd.Bijo je jedan covijek u selu koji je imao 2 laktofriza velika ali velika neznam od koliko litara i svi su tu donosili mlijeko ujutro i navecer.Bijo mi stric na putu ja donesem stricevo mlijeko uvecer ono pokazuje kiselost,ja vratim 80 litara kuci prenoci ja ga ujutro donesem isto mlijeko sve ok tko je tu lud?vratim se po jutarnje sve ok opet vecernje kiselo ja popizdim nazovem ga kaze on ma to je meni tako svaki treci dan i ne samo meni nego mnogima.Pazis,tarkas,prepiras muzilicu i dodje treca klasa mlijeka da te muka uhvati.Ok dogovori se moj stric sa njih 10 da uzmu uzorak od njegovog mlijeka iz njegove kante koja je "na pistolju"pokazala kiselost koju su dobro promijesali i svak metne u svoju epruvetu pod svojim imenom i po soferu posalju na analizu svima dosli razliciti nalazi od ekstra klase do trece sa jako puno somatskih stanica u mlijeku.Epruvete su bile strogo sterilizirane i kad su se potuzili vidjeli su da nema odgovora adekvatnogt tako da sad skoro nitko kako sam vec naveo se nebavi mlijekarstvom.Ovi gore nalazi su dosli tako da tko je imao najmanje mlijeka je imao najbolju klasu a tko je imao puno dosla je treca klasa sa puno somatskih stanica,mikroorganizama,masnoca slaba,suha tvar kao i da je nema itd.Pokusali su muzilicu neprati po 10 dana ona smrdi kao tvor i slati na analizu mlijeko ali naknadno onaj sto ima dvije krave i dodje prva ili druga klasa.Znaci sto vise mlijeka manja cijena pa se ti pusi kako znas.Sad ljudi kupuju telad od ovih naivaca koji se jos bavu mlijekom svaka krava odgoji 2 teleta pustis je da zasusi i teraj dalje dok se neoteli netreba ni dodataka kravi nit ikakvog troska samo osnovna minimala a korist ista kao da se mucis sa muznjom,pranjem,dezinfekcijom i tim glupostima.Tele kupis od 8 dana i drzis ga 3,5 mijeseci i na klaonicu.
 
Todore neznam na šta si ti mislio, nije u pitanju klinički mastitis sa temperaturom i upalom vimena, već je ovo subklinički mastitis bez promena na vimenu. Otkriva se mastitis testom, a što kaže CAR ovo je veliki problem u otkupu, po sistemu kadija te tuži, kadija ti sudi. Sve je posledica privatizacije mlekarske industrije.
 
aca74 je napisao(la):
Todore neznam na šta si ti mislio, nije u pitanju klinički mastitis sa temperaturom i upalom vimena, već je ovo subklinički mastitis bez promena na vimenu. Otkriva se mastitis testom, a što kaže CAR ovo je veliki problem u otkupu, po sistemu kadija te tuži, kadija ti sudi. Sve je posledica privatizacije mlekarske industrije.
znam ja na šta ti misliš jer nema ni toga ali odjednom se pojavilo 540000 somatskih ćelija a do pre mesec dana bila extra klasa a sad još imam 350lit po danu pa vi sad izračunajte koliko ja gubim ako nisam u extra klasi
 
Todore :D količina, al zna to i mlekara. Dal bi oni imali sve to što imaju ::lose::, malo tebi, malo i drugima. Kada smo pre 2 godine hteli da radimo kontrolu slične situacije, iz otkupa rekoše naša (mlekarina) analiza je merodavna za plaćanje, ostale laboratorije koje rade analizu nisu merodavne za mlekaru u smislu formiranja cene, kome ne odgovara nema otkupa mleka :udri: :udri: :udri:.
 
sad mi je opet bio sirovinac da mi sere o somatskim ćelijama pa kad sam rekao tako mamuran da prelazim u drugu mlekaru on odmah ućutao
 
Todore, sa zaljenjem te obavestavam ta ti se desava identicni scenario kao meni letos... :udri: :udri: :udri: Pod hitno trazi drugu mlekaru, jer ce te u protivnom ovi pederi finansijski unistiti. Ko ti je bio od sirovinaca? Da nisu Beljin i Zivanovic?
 
Podijeli mlijekona papiru na zenu,kcer,sinaa,oca pisi uzmite iz jedne kante uzorak i dajte na analizu samo tako mozes dobiti nesto vecu cijenu i "manje somatskih stanica."To kod nas rade jos ovi sto se bakcu sa mlijekarama ali i ti ces odustati brzo jer im bezobrazluk nema kraja.Kupuj simentalsku telad od 8 dana starosti i podbacuj pod krave jedino tako mozes opstati.danas su kod nas cipirali krave cak i moje koji nepredajem mlijeko a to sve kosstttaaaa.
 
Ja mislio da je to sranje sa mlijekom samo kod nas u bosni nisam znao da smo u isti govnima
sve to isto sa somatskim celijama i bakterijama je i kod nas, kad su placali po masnoj jedinici masnoca bila slaba a sad po klasama masnoca odlicna a klasa 3 ili 4 i opet nista(najebalismo) :zli:
 
nije to ništa pre nego što su uveli somatske ćelije kad je bilo da nesme biti mleka u vodi ja samo moje mleko sipao u bazen i na 200lit mleka mi nađu 10lit vode a samo moje mleko pa sad dali sam ja lud ,neznam samo što bi sebi skakao u stomak i sipao vode kad smo ja i ćale besni otišli u imlek kod panića lala iz banata zna koje odmah su se izvinuli i navodno su bili pomešali moj uzorak sa neznam čijim
 
bla-bla-bla ista stvar kao kod nas eto sad mnogo razloga zasto ljudi nepredaju mlijeko vise.Ti i otac podijelite na papiru popola mlijeko a svoj laktofrif imajte"kao sabirni"uzmite iz sume mlijeko u dvije epruvete i kad dodju po uzorak (kao podijelili ste se)bice bolja cijena mlijeka a nalazi razliciti.
 
todor je napisao(la):
nije to ništa pre nego što su uveli somatske ćelije kad je bilo da nesme biti mleka u vodi ja samo moje mleko sipao u bazen i na 200lit mleka mi nađu 10lit vode a samo moje mleko pa sad dali sam ja lud ,neznam samo što bi sebi skakao u stomak i sipao vode kad smo ja i ćale besni otišli u imlek kod panića lala iz banata zna koje odmah su se izvinuli i navodno su bili pomešali moj uzorak sa neznam čijim
I pojeo vuk magarca, roknuli ti destimulaciju a nadoknadili stetu nisu. Bezi od njih dok je jos vreme...
 
hahaha sta narod doceka u ovim bivsim republikama eks juge,maloprije me prijatelj zva i kaze ja drug kupujem magarce i drzim kad sam se ja odvalio smijati.Kaze on meni smi se ti sad ja cu na godinu i prica mi drzava dava poticaj cca 400 eura poticaja ako drzis magarce posto su u velikom opadanju.Moras najmanje 10 komada drzati da bi usao u sustav za poticaj.Kaze mi nek stoje na 4 stapa evo para a da se nemucim.Kaze da kupuje 20 komada ali ce biti pijesme u toru netreba mu sat. :haha: Jadna majko nasta spadosmo.Nije ovo tema ovog foruma ali nek mod.smakne temu ja se jednostavno nisam mogao suzdrzati a da ovo ne napisem.
 
Nazad
Vrh