Poljoprivredna enciklopedija KWS pšenica 2018
Rezultati 1 do 4 od 4

Tema: Klasifikacija plodova jagoda

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,199
    Tekstovi u blogu
    100
    Zahvalio se
    1,086
    Zahvaljeno 949 puta na 554 poruka
    Downloads
    259
    Uploads
    126

Klasifikacija plodova jagoda

Plodovi jagode se najčešće mogu naći pomešani, međutim u poslednje vreme se radi i na sortiranju plodova. Ovde naravno postoji više klasifikacija, a da bi se upoznali malo sanjima otvaram temu.

Ono što ne može da se klasifikuje i ne prolazi standard jeste
    • oštećene jagode
    • plodovi jagode sa pukotinama od kiše
    • ožegotine od sunca na plodovima
    • prljave od zemlje
    • prezreli plodovi
    • bez peteljke
    • plodovi koji su bolesni ili sa parazitima
    • sa suvom peteljkom
    • nedozreli plodovi

Klase postoje ekstra klasa, prva klasa i druga klasa. Selekcija se vrši na osnovu veličine. oblika i boje.

PDF dokument --- KlasifiKacija jagode

Oblici plodova jagoda

Da li kupci na našim prostorima imaju već zahteva da proizvođač odradi klasifikaciju jagoda pre isporuke ?

Član
    Datum pristupanja
    May 2015
    Poruka
    173
    Zahvalio se
    17
    Zahvaljeno 74 puta na 46 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    To je sad relativno oko klasifikaciju. Kod nas je narod takav da nije bitno sta je samo da bude krupna. Bar sam ja tako svatio zadnji 5 godina. Jagoda koja ide za izvoz ili ako hoces da dobijes dobru cenu mora da bude krupna i zdrava. Naravno malo gledaju i sortiment(na primer malo izbegavaju Albu ali ne svugde) ali sam cuo da je bilo da nisu hteli Albu uzimati. Ali kazem to je relativno zavisi od kupaca. Evo jedna slika kod mene kako izgleda jagoda na koje su rekli da je ,,extra"
    [IMG][/IMG]

3. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili Arnold123 na ovoj poruci:

nebojsa (10-03-17), novii (10-03-17)

Administrator novii avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Poruka
    7,199
    Tekstovi u blogu
    100
    Zahvalio se
    1,086
    Zahvaljeno 949 puta na 554 poruka
    Downloads
    259
    Uploads
    126
    Da ova slika je super jer se jasno vidi da kod nas bez problema prolaze jagode nepravilnog oblika. Meni se čini da nije samo veličina bitna, već da gledaju i koji je intenzitet crvene boje i čvrstina plodova bar na pijacama.

Član Miki Kladovo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Poruka
    180
    Zahvalio se
    19
    Zahvaljeno 57 puta na 43 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja se nikada nisam nesto posebno cimao oko klasifikacije plodova ali ja inace nisam imao neke ogromne kolicine,inace jagode sam najcessce prodavao u pakovanjima od kilogram i pola kilograma,,ako je neko trazijo vise onda u gajbice ali naravno nisam stavljao prljave ni ostecene plodove ali sam vec pri berbi mesao da bude i krupnijih i sitnijih,,stim da sam skroz sitne izbacivao,,i nisam imao problema,,ali i to sve zavisi od trzista,,nekada su neki trazili samo krupne da kupe,a opet neki sitnije jel kao one krupne su prskane,,ali kazem to i nije bila neka kolicina niti neka prodaja na veliko vec tu u lokalu...
    SNOVI NE OSTVARUJU COVEKA,,COVEK OSTVARUJE SNOVE

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.