Selo V.S. grad.

brankovrdnik

Novajlija
Učlanjen(a)
8 Apr 2010
Poruka
21
Lokacija
Kuzmin
Ala se ovde gađate stotinama jutara... :D

Malo me dušan ohrabri sa ovim hektarom, pošto sam od onih retkih, možda i ludih koji žele da napuste grad(Novi Sad) i zapute se put sela, u Naš Srem :cao:
Nije ni u gradu lavli-džavli :cool: ko što neko misli, veliki pritisak po svim firmama, brz i otuđen život, poznajući ljude na sel nekako su drugačiji, pitomiji, zadržalo se nešto od ljudskih vrlina kod seljaka...
Imam 5jutara koje mi je deda ostavio, daje se u arendu i oko pola jutra bašte uz kuću.Žena i ja razmišljamo da kupimo nešto sitne mehanizacije, plastenike , pa možda da počnemo i tovljenje pilića.Sve je ovo teška odluka, ali sam ja ipak nekako za selo, moj ćale je napustio selo, a eto ja sada razmišljam o povratku na dedovinu.
Može li mi neko dati neku procenu, savet da li se može napraviti nešto posla i para ,za početak neki skroman život,od ovog što ja imam i planiram.
:cao:
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Najbolje bi ti bilo da imas neko primanje,makar 100e za osnovno(komunalije,struja....) a od zemlje ne mozes da zivis,ne ocekuj da ces cvetati sa 5kj cega god posejao,ali da ces moci skromno da zivis kao i vecina seljaka to je tacno.
Ako volis da radis a uzmes kucu u selu koje je blizu NS-a mozes biti spokojan,malo pilica drzis,plastenika,svinjce koje za sebe i jos ako prodas koje godisnje,koke da imas jaja za svoje potrebe i za pijacu,nije skupo poceti jagode raditi i one bi isle solidno,svega po malo i realno se moze ziveti lepse nego u gradu na 10-om spratu sa platom od 300e....samo je problem sto ljudi NECE da rade.
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

North ARMY je napisao(la):
Najbolje bi ti bilo da imas neko primanje,makar 100e za osnovno(komunalije,struja....) a od zemlje ne mozes da zivis,ne ocekuj da ces cvetati sa 5kj cega god posejao,ali da ces moci skromno da zivis kao i vecina seljaka to je tacno.
Ako volis da radis a uzmes kucu u selu koje je blizu NS-a mozes biti spokojan,malo pilica drzis,plastenika,svinjce koje za sebe i jos ako prodas koje godisnje,koke da imas jaja za svoje potrebe i za pijacu,nije skupo poceti jagode raditi i one bi isle solidno,svega po malo i realno se moze ziveti lepse nego u gradu na 10-om spratu sa platom od 300e....samo je problem sto ljudi NECE da rade.

Časni North Army
Dozvoli da Bibliotekar u jednoj rečenici prikaže siže tvoje besmrtne poljoprivredne misli:

IDI NA PIJACU I PRODAJ ŠIBICE: zaradićeš više nego od primarne poljoprivredne proizvodnje !!!
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Sto svi mislite da je poljoprivreda najgora??
Koliko ima gladnih po gradovima da nemaju krompir,bio sam kod kume u gostima kad dolazi komsinica da pozajmi 2 krompira i flasu piva,a mi dosli u goste pa onako rutinski poneli par pilica,kulenicu,par kobasica,svinjskog mesa...sve stji u kortiu,zena se zabezeknula i takvih je bas mnogo!!!
Samo nece da prodaju stan i dodju na selo.
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

N.A

U pravu si, to sto si napisao je tacno,za razliku od ljudi u gradu mi jedino sto imamo, da mozemo reci IMAMO

je ice i pice. :ppozdrav:

A ostalo se sve navlaci , ne kazem da je to mala stavka ali ta zena je pozajmila 2 krompira,a patike sina i cerke 25 crvendaca,mozda ne kod svih ali garant 70% su obuceni i obuveni za dobre pare.


Drzim krmace,(da ne ulazim u detalje) uvek oko 20 kom, dok se nisam zaposlio isle su svinje ali,samo reci, isle.
Kad su zive pare stizale svaki mesec,odma i svinje krenule na bolje!

Svinje ,plata sve duplo a meni skoro isto!

Tako da,**greška li ga ljudi koji rade s mnom,bio sam kod njih od te plate imaju svasta nesto trose je na sebe koliko imaju , a ja i platu,i svinje pa nikako,ulozim pare pa me izj...u i opet na istom.....


Po meni bez vece kolicine bilo kakve proizvodnje nema *leba.
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Nema leba bez bar 30kj i da imas sve svoje + malo usluga i neku stoku da drzis i prodajes.
Sto je jos gore nemaju patike od 25 crvendaca,nose "air max" sa pijace bas se vidi da je falsara...ne znam koliko to moze da kosta 2-3 crvene,niko nema para za kulturne izlaske(ne mislim na pozoriste,vec sa drustvom u diskoteku) pijance po parkovima i sl... takvih je puna srbija,samo sto svi vide nekolicinu koji su po kaficima a takvih je 1-2% u gradu od 15 000ljudi imas njih 200 koji su po kaficima i sto redovno izlaze,ostalo je jad i beda.
Ja imam skupe patike i trosim vikendom,ali me nije ni sramota da radim,radim sta god treba,od sredjivanja traktora i sl masina,njive,sume,preko organizovanja zurki do popravljanja kompjutera,postavljanja interneta... SAMO da se radi i da se IMA. :ppozdrav:
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

I da imas svoje mehanizacije i da radis kvalitetne usluge i svoje zemlje oko 50kj lepo bi ziveo ...naravno malo kokoske,koja krava,svinja...Kao sto NA kaze nece niko da radi... Svi dignu sve 4 u vis i boli ih ....Treba njima motiku i da kopaju kuruze po 35C ili repu pa bi videli oni kako moze da se radi kad se hoce.. :zli: ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan::
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

:sta: :sta: :sta:Ajde koliko je to 1kj hektara ili ari ?
:ppozdrav:
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Ima i toga,nece ljudi da rade

Au kad se samo setim 35 C, slama se nosi,pa ceo dan,pa tako nedelju dana...uf..
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Profitabilnost zavisi i od toga koliko se racuna da vredi sam rad, tj koliko se odbija za troskove zivota. Sta znaci pristojno ziveti? Neko ce biti zadovoljan sa 300 eur mesecno (ako ne mora izdrzavati porodicu), a nekom ko sam izdrzava brojnu porodicu treba 1000eur.

Profitabilnost zavisi i od mehanizacije, ako neko ima skupu mehanizaciju, velike traktore i drugo, taj sigurno mora raditi puno vise zemlje, nije ista godisnja amortizacija za traktor od 8.000 eura i onaj od 50.000eur. Ja sam probao sracunati koliko treba da se radi za tu skuplju mehanizaciju i cifre mi se slabo nesto uklapaju. :)
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Farmer II je napisao(la):
1kj = 57.55 ari
1 ha= 100 ari

Mere za površinu su mi dobro poznate al kj očito nije iz dekadnog sistema mera.
U svakom slučaju hvala!
:cao:
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Mislim da je 50 kj sasvim dovoljno da se uz neku uslugu(setva,priprema,prskanje,prevoz) sasvim lepo živi.Pod tim mislim da se rade ove lakše usluge koje ne dirinče mašine ,a opet imaju neku solidnu cenu.
Kod mene u zadruzi je setvospremoranje po jutru 1200dinara.Za toliko sam i ja danas radio.
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

kj= katastarsko jutro.
Hajde ljudi znam dosta porodica koje imaju 25-35kj i lepo zive,auto od 5000e,rus ili 577 kao veci traktor i ferguson kao manji,stoku i bascu za sebe,jos drze svinje ili goveda za prodaju i to je to,moze se pristojno ziveti,na nivou gradske plate od 1000e za 4-5clanu porodicu.
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

I treba imati dosta zemlje ako se radi privatno (mislim ako radite nekome ) a ne ako imate mehanizaciju najnovije generacije a nemate parcele da kome raditi ili sebi...... Mi imamo 2 zmaja i Vektora i radimo usluge po selu i ima posla,tako sada i pred sejanje kukuruza,i u vrsidbu psenice i kukuruza iste musterije uvek ima .... Jel zna neko koliko se krece cena setvospremiranja po jutru ?
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

Jeste to jedna strana sela,a druga... onaj ima stan od 40-60kvm a skoro tolika je moja dnevna soba,krecenje kuce,odrzavanje krov,oluci,kapije,betoniranja,supe,ograde sve to izvlaci dosta ::novac:: a oni u gradu to nemaju.Istina da se takve stvari rade jednom u 10-20godina,ali koliko ima takvih stvari...tako da dodje svake godine po jedna stvar da se menja na selu.
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

I na selu nikad nemozes biti gladan uvek mozes posejati bar krompir,luk nesto osnovno ili tako a st aoni u zgradi da poseju ? Ja sam ipak za SELO... :D
 
Odg: Koliko zemlje treba za profitabilnost

North ARMY je napisao(la):
Jeste to jedna strana sela,a druga... onaj ima stan od 40-60kvm a skoro tolika je moja dnevna soba,krecenje kuce,odrzavanje krov,oluci,kapije,betoniranja,supe,ograde sve to izvlaci dosta ::novac:: a oni u gradu to nemaju.Istina da se takve stvari rade jednom u 10-20godina,ali koliko ima takvih stvari...tako da dodje svake godine po jedna stvar da se menja na selu.

Ti se ne salis? Zar onaj ko zivi u 25 kvadrata ima najvise srece jer najmanje trosi na krecenje. :)

Pa onda bi garsonjere bile skuplje od trosobnih stanova. Cetvoroclana porodica kad se stiska u 50 kvadrata ima daleko losiji kvalitet zivota nego da zivi u kuci od 200 kvadrata. Ti uvek imas opciju da ti se cela porodica stisne u tvoju sobu, pa da tako ustedite na krecenju, a onaj ko zivi u 50 kvadrata nema opciju da se rasiri na 200. :)
 
Nazad
Vrh