Zatvaranje zimske brazde

Bravo Željko , ideš pravim putem. Malo neobično da bude teška zemlja na brijegu , ali zato možda i uspijevaš da imaš dobar kukuruz . Ipak gledaj da siješ više ozimih usjeva zbog presudnog faktora za kukuruz i soju :vlaga zemlje u julu i avgustu .
 
Jedne godine sam se ovako zeznuo,uzorao duboko za kukuruz i kao ja odlucim da sejem psenicu,predjem samo jednom tanjiracom i uhvati me neka slaba kisa i tako to ostane ja ne posejem,na prolece otisao da tanjiram a ono beton,teski beton,sabilo se,ja ponovo orem kao i da nisam orao i posejem kukuruz,na svim ostalim njivama je bilo kukuruza a na toj ni jedan,prolecno oranje nista vise,sve zaorao u zemlju i od tad nikad vise zatvaranje brazde.U martu predjem kad izmrzne brazda 4 krilnom drljacom i posle toga lakse tanjirati i ako treba moze i prskalicom totalom ako zatravi oranje a i rasipacem je lakse ici da se baci NPK pre tanjiranja.
 
И ми смо на пар њива увратине сређивали, јер смо нека кукурузишта услужно ишли да одрдимо, па ка смо пролазили поред наших њива, ај да их мало додерамо у ред. Могу да кажем да сам више него презадовољан учињеним и плус смо и путеве ту дотерали мало у ред.
 
Tako su i kod nas stariji spremali,dok nismo mi mladje generacije naterali spemac...jbg moj deda oro konjima treba i ja...aj zdravo.
 
meni nije jasno zasto trosite pare za gorivo i zatvarate brazde kada nikakva vajda samo gore mozete da napravite lepo u mart to uradite posle bacanja djubriva u april drljaca i pred setvu imate pepeo od zemlje
 
Pocerina i Macva nije isto oni au brdaku kraj a Macva cista ravnica, niko ovde nesprema tanjiracom osim nekih starijih ljudi kojima se neda objasniti

- - - - - - - - - -

Pocerina i Macva nije isto oni Su brdski kraj a Macva cista ravnica, niko ovde nesprema tanjiracom osim nekih starijih ljudi kojima se neda objasniti
 
Jeste da,prolece,krece posao bacaj vestak,prskaj zito,treba da se ravna oranje a ono mokro,pa nateras traktor ono se valja,gde prodje traktor bude beton,tu udje masina ko kita u cvor,prc...Sada i ako izgazis to sve izdigne i poravna minus,koji je vec krenuo.
 
Blago tebi kad sa tanjiracom spremas.
Da vidis dalje od svog nosa nebi tako pisao,cela centralna srbija sprema tanjiracom jer to tesko ide setvospremacom,tacnije ja nemogu da uzvucem setvospremac uzbrdo kao tanjiracu.
Kod mene 10% sprema spremacem ostali svi tanjiracom kao i ja i nemislim da menjam taj vid operacije.Probao spremac, razocarao se,ne hvala.
 
Montoya
ako ispeglam sad taj beton na prolece moze samo ponovo da uzorem. Nase zemlje nisu ni blizu vojvodjanski tako da ta primena kod nas nevazi...
da vidis nekad kad predjemo kembridzom posle setve pa kad nakon mesec dana dodjes to da spartas, traktor se posteno muci
 
U Dobrincima a mladji si od mene duplo,da ne kazem troduplo:haha:

Kad budes par puta prevrnuo traktor po brdima i uz to ostanes ziv javi mi se....i kupujem ti nov setvospremac:osmeh:a ja cu i dalje tanjiracom kao i moji zemljaci i necemo zatvarati brazdu.
 
Nazad
Vrh