Gugutke

Igor578

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2009
Poruka
683
Lokacija
Banatsko Novo Selo - Juzni Banat
ugutka ili kumrija (Streptopelia decaocto) je vrsta ptica iz porodice golubova, reda golupčarki, koja je rasprostranjena u severoistočnoj Africi, južnoj Arabiji, Indiji, Maloj Aziji, Balkanskom poluostrvu i po srednjoj Evropi sve do Severnog mora. U mnogim jezicima ima narodno ime turski golub, jer je vrsta početkom 20. veka iz Turske počela naseljavati Evropu.

Izgled

Gugutka je slična grlici. Gornja pera krila su joj svetlo bež do smeđe boje. Dugačka je od 31 do 33 cm, što znači da je velika od prilike kao gradski golub, no lakša je i deluje nežnije građe. Raspon krila joj je 47 do 55 cm, a teška je od 150 do 200 grama. Oba pola izgledaju isto. Crvenkaste oči imaju uski beli okvir. Upadljiva oznaka im je crni prsten oko početka vrata.

Streptopelia.decaocto.jpg


Glasa se troslogovnim gugutanjem, s naglaskom na drugom slogu, kao i veliki broj vrsta ove porodice.

Dali gajite gugutke?
Čime ih hranite?
i kako izgledaju?
Ja imam u planu da kupim jedno malo guguče kao probu pa da napravim mali golubarnik sa nekih 10-ak gukutka!
:ppozdrav:
 
ja ih ne gajim ali ih u mom dvoristu ima oduvek, preduslov za to su stara stabla jabuka krusaka i sljiva u kojima ona pravi gnezdo, inace pravi vrlo slaba gnezda ali zato voli da se useli u tudja, upravo je jedan par kod mene zaposeo svracije i sada leze na jajima. Neznam cime se hrane ali mislim da kao mogu da se hrane smesama za golubove ili zitaricama *pitaj golubare kako hrane svoja jata*
 
Igor578 je napisao(la):
ugutka ili kumrija (Streptopelia decaocto) je vrsta ptica iz porodice golubova, reda golupčarki, koja je rasprostranjena u severoistočnoj Africi, južnoj Arabiji, Indiji, Maloj Aziji, Balkanskom poluostrvu i po srednjoj Evropi sve do Severnog mora. U mnogim jezicima ima narodno ime turski golub, jer je vrsta početkom 20. veka iz Turske počela naseljavati Evropu.

Izgled

Gugutka je slična grlici. Gornja pera krila su joj svetlo bež do smeđe boje. Dugačka je od 31 do 33 cm, što znači da je velika od prilike kao gradski golub, no lakša je i deluje nežnije građe. Raspon krila joj je 47 do 55 cm, a teška je od 150 do 200 grama. Oba pola izgledaju isto. Crvenkaste oči imaju uski beli okvir. Upadljiva oznaka im je crni prsten oko početka vrata.

Glasa se troslogovnim gugutanjem, s naglaskom na drugom slogu, kao i veliki broj vrsta ove porodice.

Dali gajite gugutke?
Čime ih hranite?
i kako izgledaju?
Ja imam u planu da kupim jedno malo guguče kao probu pa da napravim mali golubarnik sa nekih 10-ak gukutka!
:ppozdrav:

za svaki par moraš osigurati poseban prostor,jedino ako se radi o mladim pticama kod kojih nije izražen spolni nagon.u protivnom biti če perja posvuda od nekog dominantnog para koji če sve okolo sebe tjerati.
 
ja cuvam tj uzgajam kumrije imam nekoliko para ..?xrane se iskljucivo zrnastom hranom usled dobrog cuvanja jako se brzo razmnozavaju.. :D to nije losa ideja da uzem i zapocnes uzgoj jako su zaxvalni kao ljubimci.
 
@steff91

Dobrodošli na forum, ali molim predstavite se na mestu za to rpedvidjenom u Caffe-u. Staviti samo jedan smajli u post, a ne napisati nešto, je bez veze i zabranjeno ?!?!?!

Urednik
 
Pozdrav uzgajivači-
Iskreno čudi me da nema više ljudi koji ih uzgajaju na selu,(ili se bar ne javljaju)..Mislim da je njihova pjesma (gugutanje) pogotovo u proljeće i ljeto za uživanje u vrtu, savršeno..Trenutno imam samo 3 para (čisto bijeli, ciglaste i ciglaste špricane).Želim dobiti čisto bijelu s crnom kragnom, ali evo postupak ukrštanja je dug, nadam se da ću uspjeti...
 
Druže a za čega držiš gugutku?Kao ljubimca ili.......... :sta: :ppozdrav:
Milose,nemam nikakve koristi od njih,sem sto lepo pevaju(gugucu).Pokojni Deda ih je drzao i dok sam bio mali bile su mi omiljene zivotinje.I dalje gajim ljubav prema njima a ujedno su mi i uspomena na dedu.

---------- Poruka napisana u 12:50 ---------- Prethodna poruka je at 11:47 ----------

evo i moja 3 para:
9i487p.jpg

20u96cy.jpg

10rlt7b.jpg
 
Ja bih da se malo ukljucim i ispravim ovu temu,naravno.ne zlonamerno.Gugutka je jedno a kumrija je drugo mada su dosta slicne.Postavicu tekst koji sam pisao na jednom forumu,kao i slike........
empty.gif
Gugutka ( Streptopelia decaocto)


Nama i najpoznatija ptica.
Ima je gotovo svuda,po celom svetu.srednje je velicine,prilicno plasljiva ali isto tako i izuzetno prilagodljiva ptica.Postoje 2 podvrste:1.Streptopelia decaocto decaocto-koja je i najrasprostranjenija.2.Streptopelia decaocto xanthocyclus-Burma i jugoistocna Kina.
Takodje postoje jos 2 varijeteta koji jos nisu prihvaceni od strane svih naucnika 1.Streptopelia decaocto stoliczkae-centralna Azija i Turkmestan 2.Streptopelia decaocto intercedens-Juzna Indija i Sri Lanka.
Jednostavnih je boja.Uglavnom nijanse sive boje,od svetlije do tamnije sa tamno sivim zavrsecima na krilima.Na vratu imaju karakteristican crni prsten koji je kod pojedinih primeraka obrubljen belom bojom.Kljun je crn,oci tamno crvene boje.Noge crvene.Hrane se svim vrstama semenki.
Muzjak i zenka se ne razlikuju.Prave prilicno slaba i losa gnezda u kojima zenka snese 2 bela jaja a period inkubacije je 16-18 dana


800px-Streptopelia_decaocto_Szczecin_Poland_3.jpg



empty.gif
Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia risoria )
http://bagdala037.forumburundi.com/u13
Nema coveka ko nije cuo za kumriju ili kako ga jos zovu smejaca.Poreklom je iz centralne Afrike a pripada rodu Streptopelia.
Od pamtiveka je ovo odomacena ptica u nasim domovima i toliko pitoma i mirna tako da je pitanje da li bi mogla da se odrzi samostalno u prirodi.
Nezna se tacno ko je predak ove izuzetno mirne ptice.Neki naucnici tvrde da je to obicna gugutka (Streptopelia decaocto) dok drugi naucnici tvrde da je predak africka grlica (Streptopelia roseogrisea).
Danas postoji veliki broj mutacija,zahvaljujuci i ukrstanjem sa africkom grlicom (Streptopelia roseogrisea).Javljaju se u skoro svim bojama od cisto bele preko zute,crvene,plave,smedje,sarene i raznim kombinacijama izmedju ovih boja.
Vrlo je laka za cuvanje i ne zahteva nikakve posebne uslove.Hrane se hranom za grlice ili golubove tj,kukuruz,psenica,jecam,grahorica....i ostala semenska hrana.U toku godine mogu da se nalegnu i do 4x mada nije preporucljivo da se forsiraju.Najbolje ih je drzati u parovima posto su muzjaci prilicno agresivni prema svojim konkurentima.
Zenka snese 2 bela jajeta a period inkubacije je 16 dana.


kumrija1.jpg


Nadam se da ca Vam ovi tekstovi biti od pomoci
 
  • Like
Reagovanja: von
@ Igor578.,Nema potrebe da parove gugutki drzis odvojeno u malim kavezima(ako su se vec uparili).Slobodno ih smesti u manju volijeru kao ukrasne golubove,mnogo ce veseliji biti i bolje i vise gugutati.O lepoti i zategnutosti perja da i ne govorimo~probaj pa nam javi kasnije kakvi su rezultati.:ppozdrav:
 
Ja sam imao tih kumrija dosta u svakoj volijeri po 1,2 para.Sa jednom fazanima sa drugim fazanima sa zivinom sa prepelicama.Uopste nisu teske za odgoj a i cena im je mizerna.Jednog dana sam po....o kada nisam imao kome da prodam a ni da dam i pustio sam ih u na slobodu.Malo su se motale po dvoristu i odletele e sada sta je bilo sa njma dalje ne znam.
 
Vidim da tema nije aktivna ali da probam... Imao sam grlice u vise boja , po parovima i gajio ih nekoliko godina. Jedne veceri je nesto (neko) pokidalo kaveze i glave svim pticama... Ostao mi je samo par plavih, boja gugutke, koje sam poklonio "strucnjaku" i njih vise nema... Zamolio bih ako neko ima ili zna ko ima ,cisto bele ptice sa crnom ogrlicom ,da mi javi ovde ili na www.ratic.iz.rs gde ima i slika mojih ptica.
Pozdrav Dragan
 
Nazad
Vrh