problem sa rasadom paradajza

gruja85

Novajlija
Učlanjen(a)
21 Mar 2010
Poruka
5
Postovani nov sam na vasem forumu i molio bih vas za pomoc.
Imam problem sa rasadom paradajza,prvi pravi listovi sa nalicja imaju ljubicastu boju ali su sa lica bledo zute boje,i vrhovi su blago zavrnuti ka unutra.Stablo je takodje ljubicasto,pri osnovi konusno,odrvenelo.Prihranio sam ga sa fosforom dva puta,malo se kao povrati ali opet bude isto. Molim vas da mi odgovorite.
Unapred HVALA! :sta:
 
gruja85 ubaci sliku neku rasada lakše je otkriti onda u čemu je problem

topalovic-u ja znam da kemira I se koristi za razvijanje korena , II je za rast biljke a III za plodove ? jel tako ili grešim?
 
Nemam bas adekvatan aparat ali nadam se da moze i ovo da pomogne.
282wyx.jpg

Vidi se da su kodiledoni listovi vec otpali a ovi prvi listovi su kao sto sam rekao ljubicasti sa nalicja ali su u pocetku sa lica bili tamno zeleni pa su postepeno od sredine ka spolja krenuli da blede. ::vadjenje_repe::
 
21vrie.jpg

4g3g4g.jpg
Ovo je inprovizovano naravno ali nije mu bilo lose,mozda je bila greska kod kaljenja,recite mi da li mogu nekako da ga spasem.Hvala jos jednom. :sta:
 
Овакве проблеме сам имао и ја и то на два места у производњи 2010 године. На једном делу је то било у оно мало пикираног расада што сам га пикирао у полутке од флаша. На другом делу сам то имао где сам расад на чупање посејао превише густо, и проблем сам решио рашчупавањем вишка малих (закржљалих) биљака. Просто, ту је видљиво неколико недостатака хранљивих материја, фали му и азота, и фосфора, и калцијума и ко зна чега још, такав расад ће врло лако да ухвати пламењача, и може да шири заразу на околне расаде.

Решење:
Ако си решио да расад произведеш без вештачких ђубрива и пестицида да буде здрав јак и отпоран, најбоље је да пикираш у ваљчић од фолије, који ћеш направити тако што ћеш комад фолије 12х35 сантиметара обмотати око пластичне флаше (Пролом се показао као идеалан) и захефтати на два места. После такве ваљчиће напунити земљом, пикирати биљчицу и спустити директно на земљу. Таквом расаду корен се шири слободно у дубину када му она "чаша" од око једне литре постане тесна, и истроши хранљиве материје у њој. Овакве "чаше" су практиче и приликом садње, јер довољно је покидати најлон на месту где је захефтан, а и није ни потребно свакодневно заливање када време мало отопли. Један део хранљивих материја се и испира заливањем, а са оваквим системом расад може лако да дође до њих доњим делом корена.
 
Dal neko zna šta je ovo ? možda mozaik virus? ili nešto drugo, nije samo na paradajzu nego na nekoliko celih kontejnera u kojima ima svašta...

9qhceo.jpg


jrte6h.jpg


vpkzed.jpg
 
Bilo je i crnih i belih mušica u startu ali ih nisam video jedno vreme, mislio pohvatali ih pauci (koje pažljivo gajim :)). Sad kad pomenuste insekte malo sam pažljivije pogledao. Nisam mogao bolje da ih uhvatim, ali evo par komada...

21m6yyx.jpg


34y5x20.jpg


Jel to to ?
 
Ја у топлој леји имам канту са водом (први пут радим топлу леју), јер је потребна топла вода за заливање како расад не би успорио раст. Међутим, у канту се наловило невероватно много инсеката. После сам том водом поливао биљке у топлој леји, и могу рећи да нисам приметио никаква оштећења биљака, а нарочито не изазвана инсектима. Узгред, расад ти је прерастао онај мали простор, а парадајз има јако бујан корен и црпе много хранљивих материја. Пикирај га док не ослаби и не оболи. Инсекти и болести прво нападају слабе примерке популације.
 
Ne pikiram paradajz, odmah ga sadim u kontejnere 28-42. Inače to je "divljak" paradajz, seme preživelo u kompostu jer ga nisam na vreme spremio jesenas. Ili je to čeri koji raste divlje gde god stigne. "Pravi" paradajz tek sada niče. Zanimljivo je da su plodovi tog čerija koje sam ostavio za seme prošle godine bili zdravi i jedri do pre par nedelja!! stajali na polici na zastakljenoj terasi.

Ma to je stajska muva koja zivi u stajskom djubretu, i ona ne verujem da ti je ostetila rasad

Pa šta može da bude onda?? Dal može da bude od Slavola, odokativno sam ga razredjivao.. pa ako je "malo" jači...
 
dzionik je napisao(la):
Dal
dzionik je napisao(la):
Dal neko zna šta je ovo ? možda mozaik virus? ili nešto drugo, nije samo na paradajzu nego na nekoliko celih kontejnera u kojima ima svašta...

9qhceo.jpg


Nemoj da se toliko mučiš na ovoj slici se vidi da je to pojedeno sigurno nije od preparata već od insekata samo uzmi insekticid pošpricaj ako već nisi i idi dalje mospilan ti je dobar za gamad.
 
Hvala na mišljenju Siki ali ne pada mi na pamet da prskam insekticidima, naročito kada ne znam da su sigurno oni u pitanju i koja vrsta.
Preventivno mi se čini veća šteta nego korist. Izboriće se biljke same..
 
mislim da imaš i insekticide na biljnoj bazi tj,pravljeni od nekih biljaka koje odbijaju insekte.znači bez hemije.
 
Nazad
Vrh