Antiparazitiki

molio bih savjet....planiram tretirati ovce od parazita i šuge....uzeo sam intermectin i valbazen 10 %...zanima me polije koliko je potrebno revakcinisati...ako je potrebno....a ovaj valbazen dajem oralno.....
 
IVERMEKTIN-S
Rastvor za injekciju
za primenu na životinjama
Antihelmintik
ATCVet: QP54AA01
SASTAV:1ml rastvora za injekciju sadrži:
• Ivermektin 10, 0 mg
DELOVANJE:Ivermektin je antiparazitik, sintetski derivat abamektina i pripada grupi makrocikličnih laktona. Jedinjenja ove klase imaju jedinstveno delovanje na endo- i ektoparazite. Selektivno i sa visokim afinitetom se vezuju za glutamat-zavisne hloridne kanale koji se nalaze u nervnim i mišićnim ćelijama beskičmenjaka. Ovo dovodi do povećanja propustljivosti ćelijske membrane za hloridne jone sa pratećom hiperpolarizacijom nervnih i mišićnih ćelija, što rezultira paralizom i uginućem parazita. Jedinjenja ove grupe takođe su agonisti za GABA receptore. Povećavaju oslobađanje GABA-e i vezivanje za GABA-ergičke receptore u sinaptozomima nervnog sistema, što dovodi do aktiviranja receptorskih jonskih kanala u ćelijskoj membrani neurona, hiperpolarizacije membrane neuronske ćelije i inhibicije neurotransmisije, tj. paralize. Ivermektin deluje na odrasle i larvene oblike (IV) stadijum nematoda i artropoda. Bezbednost ove grupe jedinjenja za sisare se zasniva na tome da sisari nemaju glutamat-zavisne hloridne kanale, da makrociklični laktoni imaju slab afinitet za druge ligand-zavisne jonske kanale, kao i to da ne prodiru kroz krvno-moždanu barijeru sisara, izuzev kod nekih rasa pasa. CILJNE VRSTE:Goveda, ovce i svinje. INDIKACIJE:Lečenje parazitskih bolesti uzrokovanih želudačno-crevnim i plućnim nematodama, kao i parazitima kože. Goveda: Želudačno-crevne nematode ( odrasli i IV stadijum larvi): Haemonchus placei, Bunostomum phlebotomum, Oesophagostomum radiatum, Trichostrongylus axei, Nematodirus spp., Osertagia spp., Cooperia spp. Plućne nematode (odrasli i IV stadijum larvi): Dictyocaulus viviparus Ostali helminti: Parafilaria bovicola
Vaši: Haematopinus eurysternus, Linognathus vituli, Solenopotes capillatus, Šugarci: Sarcoptes scabiei var. bovis, Psoroptes equi var. bovis, Chorioptes bovis var. bovis Krpelji: Boophilus microplus, B. decoloratus, Ornithodorus savigny Štrkalj: Hypoderma bovis, Hypoderma lineatum Muve: Chrysomia bezziana
Ovce: Želudačno-crevne nematode (odrasli i IV stadijum larvi): Haemonchus contortus, Chabertia ovina, Ostertagia spp., Trichostrongylus spp. (odrasli), Nematodirus spp.,
Oesophagostomum spp. (odrasli), Trichuris ovis (odrasli)
Plućne nematode: Dictyocaulus filaria, Protostrongylus rufescens
Šugarci: Sarcoptes scabiei var. ovis, Psoroptes equi var. ovis
Štrkalj: Oestrus ovis (svi larveni oblici)
Svinje: Želudačno-crevne nematode (odrasli i IV stadijum larvi): Ascaris suum, Hyostrongylus rubidus, Oesophagostomum spp., Strongyloides ransomi (odrasli i somatski oblici larvi)
Plućne nematode: (odrasli): Metastrongylus spp.
Vaši: Haematopinus suis
Šugarci: Sarcoptes scabiei var. suis DOZIRANJE:Lek se primenjuje u sledećim količinama, odnosno dozama: Goveda: 1 ml leka na 50 kg t.m. (0,2 mg ivermektina na 1 kg t.m.) Ovce: 0,5 ml leka na 25 kg t.m. (0,2 mg ivermektina na 1 kg t.m.) Svinje: 1 ml leka na 33 kg t.m. (0,3 mg ivermektina na 1 kg t.m.) NAČIN PRIMENE:Lek se aplikuje subkutano (s.c.), najbolje u kožni nabor na vratu, ispred ili iza lopatice kod goveda, odnosno potkožno u vrat kod ovaca i svinja. Goveda: Na jedno injekciono mesto se sme aplikovati najviše 10ml leka. Ovce: Kod lečenja šuge ovaca lek se aplikuje dvokratno u razmaku od 7 dana. Treba sprečiti kontakt tretiranih i netretiranih životinja 7 dana po završetku tretmana. KONTRAINDIKACIJE:Ne daje se životinjama sa poznatom preosetljivošću na ivermektin. Ne daje se kravama i ovcama u laktaciji, kao ni kravama i junicama 60 dana pre teljenja, a ovcama 21 dan pre jagnjenja. NEŽELJENA DEJSTVA:Ponekad kod ovaca subkutana aplikacija može biti praćena bolnom reakcijom, a kod goveda i otokom. Ove reakcije spontano nestaju. NAPOMENA:Preparat se ne sme aplikovati intravenski ni intramuskularno! Koristiti sterilnu iglu ili špric. Ivermektin-S se ne sme mešati se drugim lekovima u istoj brizgalici. Ivermektin-S se ne daje životinjskim vrstama za koje nije indikovan, jer može izazvati ozbiljne premećaje, pa čak i smrt. Svinje: Pored redovne dehelmintizacije preporučuje se davanje ovog preparata nerastovima dva puta godišnje, krmačama jednu do dve nedelje pre prašenja, a nazimicama jednu do dve nedelje pre pripusta i prašenja. Novopridošle životinje treba tretirati i izolovati 7-10 dana pre mešanja sa ostalim životinjama. Sve tovljenike tretirati pre smeštaja u objekte za tov. Prasad u postnatalnom periodu može da ispolji posebnu osetljivost na dejstvo ivermektina KARENCA:Meso tretiranih životinja nije za ishranu ljudi tokom primene leka, kao ni 35 dana od poslednje upotrebe leka za meso goveda, 42 dana za meso ovaca i 28 dana za meso svinja. Za mleko: lek se ne koristi kod krava i ovaca u periodu laktacije ako se mleko koristi za ishranu ljudi. NAČIN ČUVANJA:Čuvati na temperaturi do 25 [SUP]o[/SUP]C, u originalnom pakovanju. Čuvati van domašaja dece. ROK UPOTREBE:2 godine. PAKOVANJE:Staklena bočica od 30 ml u kartonskoj kutiji. Staklena bočica od 100 ml u kartonskoj kutiji.
 
Moje kozice su vakcinisane u ponedeljak.Bacam mleko prasicima,ali smanjila sam im klopu pa manje i bacim.Jos sutra i gotovo.Krecem u proizvodnju.Sad su se sredile dobre su mi i koze i jarici lepo napreduju.
 
Hajde da postavim pitanje i nadam se da dobijem odgovor iz prve ruke -
u završnoj sam fazi otvaranja veterinarske apoteke, pa me interesuje koje preparate (boluse, tablete) kupujete za čišćenje od parazita (metilja i vlašaca) i koliko ih plaćate ??
Informacija mi treba kako bih mogao da kompletiram neke moje porudžbenice, a u ponudi ima velikog broja preparata sa šarenim cenama, pa rekoh da ne nabam nešto što se manje kupuje...
 
interesuje me da li je neko upoznat sa holandskim lekom [intermectin super] kakvo mu je dejstvo,da li stvarno odradjuje metilj , sugu i gliste.poz.
 
Da li neko moze da mi kaze gde se moze naci ivermektin u slobodnoj prodaji? Zvao sam veterinarsku apoteku u Novom Sadu ali kazu da nemaju vise nista injekciono.
Moze odgovor i putem privatne poruke. Hvala
 
Aj' da priupitam i ovdi, naime komšija ima neke ovčice IDF i skoro našao pantljičaru u jednom jagnjetu. Nedavno je davao oralno neke tabletice(ja mu pomagao), ne baš vično i sad bi da proba sa vakcinama. Dadoše mu neka imena Klozan, Caliersantel, Faskoverm, Tecel. Pa ako je neki za preporuku od ovih ili nekih drugih značilo bi nam. Ovce su po dve-tri godine, jaganjci tri-četiri meseca. Unapred hvala na odgovoru...
 
za pantljicaru koristim monil i dosta dobar se pokazao ,dobre su ti i tenivet tablete , zavisi šta ti je lakše nabavit.
 
Nazad
Vrh