Antiparazitiki

Oni ostavljaju jer nisu selekcijski centar u punom smislu. Sta se desava kod selekcije?
Dobijas prvu generaciju, ali rezultate ne znas dok ne prodje prva laktacija. Njima se to mozda isplati jer mogu plasirat veliku jagnjad. Tamo gdje je ne mozes plasirat ne isplati se, jer pojede samu sebe. Ukoliko je hrana jeftina kako kazes onda se i isplati. Svakako je mozes iskoristiti, pa ako i laktacija nije vrhunska, tako da ces je vremenom ili iskljuciti ili ces ici u nekom drugom pravcu reprodukcije (ubacivanje druge krvi). Normalno tu je bitna identifikacija, jer ukoliko uvedes u reprodukciju one koje kasnije daju lose rezultate, od njih dobivas nekvalitetno potomstvo.
Nisam zna da je kod vas jeftina hrana. Neko mi je bio govorio da je poprilicno skupa.
Za Q groznicu, ne tribas ic daleko. Ima je u Dalmaciji koliko hoces. Dosta je mojih kolega i prijatelja zaradilo Q, a nekima nije ni dijagnosticirana, ali po svemu sudeci radilo se upravo o njoj. Mislim da je i prosle godine bilo slucajeva u blizini Sinja, zatim prosle godine u Metkovicu, Istra itd. Ima je uvjek. U dosta slucajeva se i ne uspostavi dijagnoza.
Javlja se kod ovaca, koza i goveda i to kao pobacaj.Drugih simptoma nema. Siri se svim i svacim, a iz zarazenih zivotinja, urinom, fecesom, mljekom. Kozama zaklanih zivotinja, u placentama i plodnim vodama je ima najvise, a opstaje u prirodi i do 6 mjeseci ( u vanjskim uvjetima ). Moze se zaraziti svjezim neprokuhanim mljekom, sirevima od svjezeg mljeka.
Najvise se normalno javlja u proljece i jesen (kod janjenja) jer se u velikim kolicinama izlucuje posteljicama i plodnim vodama, a kako su u tom periodu jako aktivni krpelji, jedan od najznacajnijih prenosioca su upravo oni.
Rijetko se umire, uglavnom se uspjesno ljeci (tip upale pluca s jako visokom temp.) s preparatima tetraciklina.
Jako zajebana. Ima li tako kod vas pojave Q ?
P.S. Jebiga mi malo po malo piskarajuci odosmo daleko od teme. Poceli s parazitima, pa preko selekcije i uvoza (regulativa) do zaraznih bolesti ::svaka cast::
 
Jeftina hrana?
Greška. Jeftina je u sopstvenoj proizvodnji.A i zemlja je jeftina pa je isplativije dokupiti hektar nego ulagati u superintenzivnu proizvodnju sa dve žetve isl. Ima puno mogućnosti da napasaš besplatno i još da ti kažu hvala, samo da ne zaraste. Kada kupuješ ako je sir završni proizvod opet stočna hrana nije skupa. Stočna hrana je berzanski proizvod pa cene osciliraju u zavisnosti od ponude i potražnje. Opet kada gledaš u zbiru kabastu i koncentrovanu hranu nije skupo ako je dobar sir proizvod. Isto kao kada prodaješ svinju na kg žive vage onda sve zavisi od cena hrane i tvoje efikasnosti a kada prodaješ (ako uspeš) dobru šunku onda hrana nije veliki problem.
 
procitao sam na foumu da su jarad kupljena od odgajivaca koji ih je sa mesec dana ,,tretirao,, sa distolom. Koji je to preparat, za cega ga koristiti i da li je dobar ili ima neki bolji predlog za malu jarad.
 
Nikola.KV je napisao(la):
Koja je karneca za mleko od Ivermektina?Da li to mleko sme da se daje jaradima,da se nebi bacalo?


Jaradima moze nije za ljudsku ishranu koliko dana ne secam se ali mislim da je oko 20 dana
 
imam pitanje oko tableta panakur za jagnjad,u uputstvu pise, 1 tableta na 50 kg ako nema pantljicare
a ako ima pantljicare 1 tableta na 25 kg
e sad sta raditi i kako znati dal ima pantljicare ili ne? ili prosto svima davati jednu kad imaju 25 kg(dal je to stetno il im nist nece biti)?
 
Ukoliko imas iskustva sa pantljicarom od ranije onda ih tretiraj, ukoliko su ti jagnjad lepo napredovala i ne ukazuje nista na pantjicaru ne moras da ih tretiras. Mada psi svojim izmetom zagadjuju pasnjake i vrlo je moguce da su prisutne.
 
U koleni nabor,jel da?Reci mi dal je rizicno sad raditi vakcinaciju,posto u uputstvu pise da se ne daje ako do jagnjenja ima manje od 60 dana?jel posle ovog radite vakcinaciju protiv enterotoksemije?
 
Gotovo za ovu godinu sa vakcinama.Protiv enterotoksemije nećemo vakcinisati, gledamo da prođemo sa što manje hemije.
A što se tiče dela tela gde "dok" bode nisam gledao...bio sam zadužen za hvatanje.
 
prijatelji,treba da dajem ovcama inekci protiv metilja i sada mi veterinar kaze da nesmijemo davati dok se ne pojagnje ovce a one tek zacinju i sad sad sam u dilemi sta raditi a do sada to niko nije spominjao to inkcije idu u prolece i jesen bez obzira i sta raditi i imaju li neke inkcije koje neskode,drugi veterinari mi kazu da dam inkcije bez obzira.poz..
 
Možeš dati fascoverm. Naše ovce su dobile fascoverm pre par dana , u proleće kada ih šišamo i kada kreću na pašu dobijaju ivermectin ( ivermectin ne davati ovcama 21 dan pre jagnjenja). Tako radim na preporuku veterinara.
 
U koleni nabor,jel da?Reci mi dal je rizicno sad raditi vakcinaciju,posto u uputstvu pise da se ne daje ako do jagnjenja ima manje od 60 dana?jel posle ovog radite vakcinaciju protiv enterotoksemije?

Isto pitanje, nabavio sam neomectin i piše da nebi trebalo tretirati životinje 60 dana prije jagnjenja, a koristio sam prije ivermectin i alfamec (ista aktivna tvar) koji nemaju nikakvog ograničenja što se tiče reprodukcije ovaca. Jer ako je to tako onda bi ih morao cepiti u ovih par dana ili čekati do proleća. Ako neko zna nešto više, molim savet. Hvala unapred.
 
Ima li neko iskustva sa Telcen za vakcinaciju protiv parazita kod ovaca,preporucio mi veterinar pa me interesuju vasa misljenja.
 
Nazad
Vrh