Antiparazitiki

KARMEN

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
61
Koje antiparazitike dajete vašim kozama ili ovcama i na koliko vremena?
Mi smo našim dali ivermectin marca 2009 i Dectamax septembra 2009. Sad sem se sa veterinarom dogovorila za cepljenje u maju 2010 ali pre nešto dana sam jedni kozi, koji sam gledala odzad, jer je bila u roku za jarenje, videla glistice. Malo je bilo mrtvih a jedna je bila još živa. Bile su male i tanke, bele boje.
Sad sam jim dala Monil tablete ali ponovit ču za 10 dana još jednu dozu, onda cepljenje u maju.
Mislim, da je dvaputa godišnje malo za naše koze, jer su na pašnjaku cijelu godinu, a pašnjak sam jim pripremila kdje so se prije pasle srne.
Ali moram davati antiparazitike svake 3 ili 4 mesece?
 
Ako dajes svaka 3 do 4 mjeseca onda veliku kolicinu mlika bacas.
Ovi preparati imaju veliku karencu, i ne mozes koristiti mliko.
Ovisno o periodu kada se jare ili jagnje napravi antiparazitarni tretman.
Pozdrav
 
Ja radim redovno tretiranje sa ivermektinom, ali sam primetio da posle kraceg vremena koze ipak kaslju onako suvo bez slajma sto bi se reklo. Da li treba odraditi neki drugi tretman, i sl.Pozdrav
 
fulika je napisao(la):
Ja radim redovno tretiranje sa ivermektinom, ali sam primetio da posle kraceg vremena koze ipak kaslju onako suvo bez slajma sto bi se reklo. Da li treba odraditi neki drugi tretman, i sl.Pozdrav

Ovaj bi kašalj mogao biti posljedica iskašljavanja uginulih plućnih vlasaca,pa ih životinja izbacuje poput stranog tijela.
 
@spensi

Zar se glavno čišćenje ne obavlja u periodu zasušenosti, pred jarenje?

Dobra nega i dobra ishrana, higijena i dezinfekcija štale + pregonska(rotirajuća) ispaša i paraziti ne bi trebalo da prave veće probleme. Pristojan školski mikroskop ne košta puno, na internetu postoje mikroskopske fotografije jaja i larvi i... svih parazita, pored toga postoje sredstva koja olakšavaju brojanje jajašaca iz stolice. To je način da se značajno uštedi na mleku i nepotrebnom čišćenju.

@fulika
Čini mi se da redovno tretiranje jednim preparatom nije dobro. Preparate treba menjati jer paraziti mogu da razviju rezistentnost.
 
Tar je napisao(la):
@spensi

Zar se glavno čišćenje ne obavlja u periodu zasušenosti, pred jarenje?

Dobra nega i dobra ishrana, higijena i dezinfekcija štale + pregonska(rotirajuća) ispaša i paraziti ne bi trebalo da prave veće probleme. Pristojan školski mikroskop ne košta puno, na internetu postoje mikroskopske fotografije jaja i larvi i... svih parazita, pored toga postoje sredstva koja olakšavaju brojanje jajašaca iz stolice. To je način da se značajno uštedi na mleku i nepotrebnom čišćenju.

@fulika
Čini mi se da redovno tretiranje jednim preparatom nije dobro. Preparate treba menjati jer paraziti mogu da razviju rezistentnost.

Zato sam i napisao da baca veliku kolicinu mlika.
Normalno je da se radi u periodu zasusenosti.
A sta se tice pregleda izmeta, nije to bas tako jednostavno. Jaja nekih neces bas naci pod obicnim skolskim mikroskipom. Osim toga nije isto vidjet na slici i gledati uzivo. Velika je razlika.
Slazem se u potpunosti s tobom oko higijene, ishrane itd, ali u svakom slucaju treba provoditi tretiranja, jer bez obzira na pregonske pasnjake paraziti su prisutni. To su zivotinje koje se krecu, koje prenose ostale zivotinje, cipele, ptice, divlje zivotinje itd itd.
Uvjek ces nac parazita. Govorimo o zivotinjama.
Evo ti jedan primjer. Jedan moj poznanik je radio ne jednoj farmi ovaca koja je u sklopu jednog velikog seoskog turizma, gdje imaju svoju proizvodnju itd itd. On se bavio oko ovaca.
Kako se radi o uzgoju za biolosku proizvodnju, da bi takvu proizvodnju provodili moraju se pridrzavati odredjenih pravila, jer u protivnom gube licenzu za biolosku proizvodnju.
Samim tim ne mogu niti smiju koristiti antibiotike, antiparazitike itd.
Trebas vidjet te zivotinje na sta slice. Pune su parazita, a jedan lijep postotak ih krepa godisnje radi zabrane koristenja preparata. Krepaju pune parazita. A drze ih kao na dlanu, paze sta i gdje jedu itd itd.
Pozdrav.
 
I kod nas je isto. U bio proizvodnji kod nas treba je praviti analizu izmeta a onda tretirati samo sa antiparazitika, koje se dozvoljava u bio proizvodnji. Životinje su slabe, crkavaju i kozlički su nikakvi. Za to dobivaju subvencije, tako da su nekako na pozivitni nuli a možda i ni to. :sta:.
 
@ spensi
ti to gledaš ambicioznije, iz svog ugla. Ja govorim o microskopu samo za pregled stolice i brojanje jajašaca.
pozivam se na iskustva amer. farmera. Tamo su razdaljine jednostavno prevelike , sam dolazak vet.je skup, pa sve što mogu rade sami.
Njihova praksa: čišćenje pred jarenje, dezinfekcija i praćenje broja jaja u izmetu. tek kad broj jaja prebaci neki xx broj grlo se čisti. Znači sve koze se čiste pred jarenje a posle individualno, osim ako broj jaja(xx) nije previsok kod 50% grla. Onda se po iskustvu može očekivati da je pitanje dana kada će većina biti zaražena pa se čiste svi.
Mikroskopi o kojima pričam jestu školski(studentski) ali su dobri i dovoljni za većinu pregleda.

Evo nekih sajtova koji tretiraju tu oblast: http:
www.microscope-microscope.org/applications/animals/fecal_analysis.htm
http://maggidans.com/fecal_test_kit.htm
evo kopletnog uputstva kako da se uradi test :
http://www.ableoaks.com/books/fecals.html

Tu je i dobar mikroskop (500X) za 150$. Ja sam za neke stvari koristio stari Caisov mikroskop i u početku jeste komplikovanije nego što se očekuje. Međutim ovi novi iako nije cajsova optika, su lakši za korišćenje. Za praćenje osnovnih parazita postoje jeftini digitalni mikroskopi koji daju sliku preko kompa na monitoru što je lošija slika ali daleko lakše za gledanje.

@karmen
ako se ne varam ti imaš manji broj kozica. Ali ako vas ima više u okolini možete da nabavite jedan mikroskop i da radite upravo to, ciljno čisqenje. Siguran sam da postoje dovoljno dobri(za kaku) mikroscopi za manje para. Tačno je da nije isto fotografija i sopstveni pogled kroz mikroskop ali postoje dobri opisi i bezbroj fotografija pa se čovek nauči.
E da, postoje i biljke koje blagotvorno deluju na broj parazita. Ali i one mogu da budu ciljne pa treba znati šta "gađamo".::namigivanje::
 
Pa cim su jaja parazita prisutna, normalno je da ce se povecavati, jer su paraziti prisutni organizmu i otvoren je put njihovog ciklusa i migracija. Jajasca su znak prisustva parazita. Tako da nemas sta cekat. Moras ocekivat da ce se povecavat. Ali najbolje je u pocetku rjesavat, nego cekat kad dodje do problema.
Sta se tice americkih farmera i sistema prevencije i ljecenja kod njih nemoj mi nista govorit.
Moj kolega je vec godinama u Americi i sada radi pri Minis. polj. kao vet. inspektor, mi prica sve i svasta kako se radi kod njih. Kad je jednom morao radit neke kurseve pri zaraznim bolestima, bilo ga je frka ici po farmema, jer je inf. bolesti kao u prici. Bilo ga je strah najvise radi bruceloze koje ima ko u prici. Ostao sam bez rijeci kad mi je pricao kako to funkcionira tamo. Moje je misljenje bilo sasvim suprotno (u pozitivnom smislu).
Zato ne mislimo ako je u americi tako da je to dobro.
Ovo sta mi ti kazes za postotak jaja parazita kod zivotinja i njihovo pracenje, kao i za individualno tretiranje u stadu, jos mi vise pokrepljuje ovo prije sta sam ti napisao.
Pozdrav.
 
za goveda ne znam. Za ovce i koze koliko sam uspeo da provalim opšti nivo je takav kako ti kažeš. E sad ima stada koza(to su uglavnom manja) koja se bave selektivnim uzgojem i gde jarići koštaju do 1500$ u predplati na neviđeno jer su roditelji sve nagrađivana grla i za eksterijer i mlečnost. Čim dorastu do prve ocene 4-5 meseci koštaju više. Oni sa super eksterijerom neguju se dalje za takmičenja a oni manje odlični prodaju se većim mlečnim farmama za podizanje kvaliteta. Ovaj uvod sam napisao zato što uglavnom pratim šta ti elitni rade. Većinom nemaju CAE po deceniju i više, takođe brucelozu, mastitis jako retko što ne čudi jer kada idu na izložbu onda nema jutarnje muže sve do izlaganja. Znači nekoliko sati se kasni a vimena hoće da puknu. To je već izazov za neki mastitis pa se dešava ali retko. Uglavnom koze su odličnog zdravlja (jer donose puno para ) a baš ti preporučuju čišćenje tek kada broj jaja pređe neki xx. Kažu da je normalno da manji broj bude prisutan i da zdrava koza to može dosta dobro da drži pod kontrolom. štaviše po njima, povećanje broja parazita je znak nekog stresa ili pada imuniteta....... i tako to.
Znači to su elitna stada. Pazi ako ti sada moraš da rezervišeš jare koje će se ojariti 2012. Doduše za rez. plaćaš samo 100$...xaxa. U svakom slučaju zanimljivo.
 
Ima tu nekih stvari koje me bune.
Sta ako ti predje taj broj parazitarne invazije u najvecem laktacijskom periodu ?
Kao drugo, paraziti (koje promatras mikroskopom u izmetu) ulaze preko usta. Je da koze bolje podnose, ali meni se to sve ne vraca.
Medjutim imalo bi i nekog objasnjenja. Kako si napisao radi se o selekcijskim uzgojima.
Ukoliko se radi o selekcijskim uzgojima, oni sebi to mogu priustit. Zasto ? Zato sta jarad odgajaju na umjetni nacin, i nije ih briga za proizvodnju mljeka. Oni muznju prvenstveno koriste za mjerenje proizvodnje majki i oceva, koji je jedan od parametara koji su veoma vazni za selekcijski uzgoj.
Oni zaradjuju,kako si vec i naveo, prodavanjem jaradi, odraslih testiranih ili selektiranih muzjaka.
U slucaju tretmana u punoj laktaciji, oni ce ili mljeko baciti, ili ce ga dati jaradima da ga pojedu.
Ali ako ti radis na tom principu, i imas stado u kojem ces radi takvog sistema preventiranja uci u rizik da ti 30 % stada npr. ode u tretiranje u punoj laktaciji (ili jos gore, riskiras tih 50 % i nadjes se u situaciji da moras tretirat cjelo stado), ti gubis i to dobro gubis. Kad uzmes u obzir da mljeko ne mozes koristiti kod nekih ljekova i do mjesec dana (kod nekih i vise), ti muzes da bi bacao. Razumis sta ti hocu reci.
Selekcija je takva, sta sebi moze dopustiti dosta toga, sta jedan poljoprivrednik koji zivi od toga ne moze.
Jos nesto bi moglo biti u pitanju. A to je stabulacija. Kod selekcijskog uzgoja vecinu vremena zivotinje provode u zatvorenom sistemu drzanja, i to u proljece i u jesen kada je trava puna parazita. To je mozda jos jedan od razloga, zasto kod njih nema tako velike prisutnosti parazita.
U farmi gdje ja radim, u pocetku ovce nisu nikako izlazile. Bile su non-stop unutar stala, a prehranjuju se unifeed metodom. Radili smo samo jednom godisnje (u zasusenju) preventivno antiparazitarno tretiranje i nikad nismo imali pojavu nikakve parazitoze, iako smo svako malo uzimali uzorke i slali na parazitologiju.
Eto ga jos jedan od razloga ovog fenomena kod selekcijskog uzgoja. Sve zivotinje koje su u prvoj laktaciji moraju jesti vise-manje konstantan menu, u svrhu dobivanja realnih parametara mljecnosti.
Znaci stoje u stali na prehrani. Nisu na ispasi, gdje mogu skupiti sve i svasta.
Moje misljenje je da treba napraviti distancu, odnosno ne usporedjivati se s uzgojima koji nisu nekome u mogucnosti.
Ovo je moje osobno misljenje.
Pozdrav.
 
@spensi,
druže sve dosta liči na ovo što si rekao, osim što koze idu na pašu. Za jariće ovakva je praksa, prvo pasterizovan kolostrum iz ruke. Ovo rade iako su majke testirane i nemaju CAE a po njima glavni razlog pasterizacije je baš CAE. Onda neki hrane zamenom, neki pasterizuju kozije mleko a neki puštaju da jare sisa do 5-6 pa i više meseci. To se odnosi pre svega na jarčiće u koje se polažu nade. Nisam se udubljivao u problematiku sa CAE ali nije mi logično da jarićima daješ pasterizovan kolostrum a onda ih pustiš da sisaju? Možda se u međuvremenu razvije imunitet? Inače to je zanimljivo da ako koza ima CAE novorođeno jare ga nema a dobije ga sisanjem!
Tačno je za mleko ih boli d... Obično prave malo sira za sebe ako imaju vremena. Zanimljivo da su ženska jarad obično skuplja od jarčića. Objašnjenje : nema dobrog jarca bez dobrog oca i dobre majke. Pošto imaju veliku količinu izuzetnog semena na raspolaganju dakle tate, veći problem im je da nađu izuzetne majke, a iz takve kombinacije dobiće i koze i jarčeve. Seme je prihvatljivo($) za dobijanje rasplodnjaka ali ne za celo stado.
Da se vratim na pašu. Farme koza su obično u suvljim predelima pa je zagađenje manje.Koliko sam uspeo da shvatim koze idu na pašu jednokratno, posle rose..To sigurno ima veze sa manjim zag. pašnjaka i manjom reinfekcijom.
Kod njih stvari idu u dva pravca. Prvo velike mlekarske farme koje mene nisu interesovale. Mislim da su tu Evropljani bolji. Drugo mala selekcijska stada koja idu na 10-15 velikih izložbi to smo već objasnili i isto tako manja stada koja koze drže slično kao ovi za selekciju ali glavni posao im je "artisan" cheese. Znači ne industrijski već zanatski "domaći" sir, koze ne baš organic, pre zdravo hranjene. Mnogi izbegavaju soju idu više na lan i suncokret. Takvi sirevi su papreno skupi ako je proizvodnja mala, lokalna za geo,poreklom.....a dodatni prihod su i jarići pošto takvi mali (mali broj koza) moraju da imaju odlične koze, čiji kvalitet i količina mleka moraju da budu super. Pošto se baš takva varijanta meni čini kao prava za naše balkanske prostore ja ovu drugu skupinu najviše analiziram. Rado bih analizirao i Špance ali nema ih na netu. ::namigivanje::

Proizvođači sira isključivo jarad hrane zamenom. Kozije mleko, preko sira, nekoliko puta skuplje od zamene! tako mogu da plate zamene na bazi mleka umesto onih lošijih na bazi soje i sl.
p.s.
kod ove druge grupe smrtnost jaradi je u domenu statističke greške.
 
Ne razumim ni je zasto davati pasterizirani kolostrum. Jesi li dobro razumio ?
Nema mi smisla davati pasterizirani kolostrum i nakon toga pustati na sisanje ?
Ako rada na imunitetu, znaci kolostrum moraju uzeti u prirodnom obliku, i to narocito prva dva dana po rodjenju. Ako nemaju Cae nece ga ni prenijeti, a ako imaju imunitet onda ce ih zastititi. Nekako mi nema logike. A je prisutan Cae bolje da imaju imunitet, zar ne?
Sta se tice selekcije, vidi se iz ovih informacija da se ne radi o selekciji u pravom smislu rjeci. Izgleda da su uklopili neke specificnosti selekcije s normalnim uzgojem.
Jer u selekciji reprodukcija ide iskljucivo prirodnim putem. Nema koristenja u.o. ni indukcije estrusa niti niceg sta se tice poboljsavanja plodnosti. Do toga se mora doci prirodnim putem, selekcijom prvenstveno muzjaka. Zato je selekcijski uzgoj malo kompliciran i preskup, tako da ga jedan privatnik ne moze provoditi. Veliki su troskovi, a prvi rezultati dolaze nakon deset do petnaest godina.
Zato mislim, kako si i naveo, oni imaju jednostavan uzgoj, kod kojeg su vremenom dosli do najkvalitetnijih majki i koriste gotovo sjeme kvalitetnih muzjaka. To je u biti i cilj uzgoja. Imati kvalitetne majke i oslanjati se na mogucnost imanja sjemena selekcijskih odabranih i visokoproduktivnih muzjaka. Kao sta je i u govedarstvu.
Medjutim u ovcarstvu i kozarstvu to je jos uvijek u zastoju. Francuzi su ti koji su daleko otisli, dok ostali jos uvijek kaskaju za njima.
U potpunosti se slazem da je ovaj sistem dobar kako si naveo. Ali u biti to je sistem uzgoja koji ti donosi zaradu., i kojem bi trebao ici svaki uzgajivac. Imas ciljni produkt (u ovom tvom primjeru je sir) koji donosi dobru zaradu, a uz to vremenom dolazis do kvalitetnog stada koji ce normalno davati kvalitetno potomstvo na kojem uz sir mozes jos dobro zaradjivati.
Sta se tice umjetne ishrane, je daleko je isplativije provoditi umjetnu ishranu, jer zamjenica je jeftina i ovca ili koza u par dana s cjenom mljeka isplati svu mljecnu zamjenicu koju si koristio za odgoj njenog potomstva. Ostalo muzes i zaradjujes. To jest cilj umjetnog othranjivanja.
Postizanje tezine u kracem vremenu potrebna za klanje, zarada mljekom, i bolja kontrola.
Pozdrav.
 
Suviše smo raširili temu . Krenuli smo od Antiparazitika. Ali tako to ide jedno povlači drugo. Još par reči.
CAE? Kao što rekoh nisam se udubljivao ali tamo je pasterizacija kolostruma "sveto pismo". Ne mogu da verujem da za nekoliko dana razviju prirodan imunitet pa da mogu bezbedno da pređu na sisanje?
Da ponovim za čišćenje. U periodu zasušenosti tretiraju celo stado a posle individualno ako infekcija nije šira.
Francuzi imaju Sersiu. To je na nivou države. Oni vode selekciju i evidenciju. Za Alpine to izgleda ovako:
142000 koza je u A.I. ili V.O programu(veštačko osemenjavanje) to je šira baza selekcije
68800 je Gene-plus selekcija sve A.I.
600 koza su one najbolje od kojih se dobijaju najbolji jarčevi. Svi se koriste za onih 68800.
Onda se posle testiranja izabere najboljih 30 jarčeva svaki ima bar 75 testiranih ćerki a u proseku oko 100 i tih 30 su izbor najboljeg semena dok se ne pojavi neki bolji sa tim brojem testiranih ćerki. Slično je i sa Sanskim kozama.
To ne može bez jake (državne) organizacije kao što Francuzi imaju na nivou zemlje.
Kod Amerikanaca mali uzgajivači rade selekciju onako kako sam opisao. Ali imaju veliku pomoć svog udruženja koje vodi evidenciju i gde dobiješ oficijelne podatke o jarčevima i kozama svih članova
a imaju i komp. program u kome je dovoljno da ukucaš reg broj koze ili ime i isto to za jarca da bi dobio predviđanje o kvalitetu potomaka (eksterirer, količina i kvalitet mleka) i % inbreeding-a. To je velika pomoć.
 
Jebiga, moras rasirit temu kad se izmjenjuju misljenja i informacije. Jedno povlaci za drugim, a za nastavit ne mozes se prebacivat s jedne teme na drugu :)
Vidis tak ti je i ovdje kod mene. Farma na kojoj ja radim je pod nadzorom nacionalne udruge ovcarstav i kozarstva, i sve sta se uzgaja ide preko njih, ukoliko si ukljucen u selekciju. Oni organiziraju i izlozbe, natjecanja i vode cijelu evidenciju o svim uzgojima kao i grlima koji imaju genetske knjizice. Takodjer ulaskom u njihov web, mozes traziti sifru kojom ulazis u cijelu bazu podataka svih grla ukljucenih u selekciju, gdje opet mozes kako si naveo dobiti sve zive podatke (od genetskog stabla, proizvodnje, indeksa selekcije itd itd).
Francuzi su otisli daleko i sa u.o., i to narocito s endoskopskim. Velika je uspjesnost osjemenjivanja ( i do 95 %), a osim toga rade s duboko smrznutim sjemenom. Tako da imaju veliki i kvalitetan izbor sjemena, kojega mogu distribuirati gdje hoce, a osim toga, njihova vet. sluzba ovaj nacin osjemenjavanja podrazumjeva normalnim svakodnevnim radom.
A kako si rakao, za sve to mora neko stajati iza toga. U ovom slucaju oni imaju jako stocarstvo praceno njihovim ministarstvom, koje opet sadrzi pametne ljude koji se bave strukom, a ne samo kako zajebati jadnog poljoprivrednika :)
Jebiga jesmo otisli stvarno daleko :)))
Zanima me, kako si vec dosta upucen u to, kolika je cjena u francuskoj jednog rasplodnog jarca, i jedne kvalitetne koze (za ovce vise-manje znam, jer imam neke prijatelje koji su uvozili iz Francuske) ? Sta ti garantiraju kod prodaje, i da li prodaju gravidne i po kojoj cjeni ?
Pozdrav.
 
cca 540€ do karantina u Srbiji. Gravidna prvojarka sa potvrđenim graviditetom, sa papirima , pedigre zdrvstveni sertifikati i osiguranje koje po prijemu traje još neki dan. To su deca ove iz selekcije od 68000. Mlečnost prosek malo ispod 900 ali kada obračunaš peko kvaliteta to jest indeksuješ na ref. sir i nešto jače. To se u nekom smislu garantuje ali na manji broj koza prosek je k.... to i sam znaš.Prosek je tačniji što je broj veći. Ima još troškova ako želiš da budeš sigurniji u ono što dobijaš, to je tvoj boravak i put. Ja to nikad ne bih preskočio. Ovo sve važi za 50 koza što je neki isplativ broj. Valjda imaju neko manje vozilo? Za manji broj cena raste jer je posao oko dozvola i ostalih papira isti bez obzira na broj. To mora da odradi ovlašćeni uvoznik.
Izgleda da si zaboravio da smo već pričali o endoskopiji. Kod koza se to ne radi ili se radi jako retko. Nema krivina, kroz cervix se lakše prolazi, pa se radi transcervikalna insemenacija a sada ima novih postupaka koji još nisu šire razvijeni ali takođe kroz vaginu, cervix pa levo 1/2 doze, pa desno druga polovina, bez hirurgije. Visok procenat uspeha. Ovo transcervikalno rade sami farmeri takoreći žmureći. Naravno pričam o ovima sa elitnim stadima. To nisu obični pastiri ali nisu visoko obrazovani.
Post je spojen: [time]1294598859[/time]
_________________________________________________
p.s. poslao sam di detaljniji e-mail (ne pp)
 
Ma to sta sam ti pricao o endoskopiji, to se odnosilo na ovce.
To je u njih rutina koju rade farmeri. Istina, pa i ovdje se organiziraju kursevi za u.o. i farme salju pojedince na te kurseve, koji su poslje osposobljeni za to. Jer ovdje farma ima svoj depo sjemena, koji koristi. A taj sistem osjemenjavanja u rogove maternice je isto kao i kod goveda. Pola u jedan rog, pola u drugi rog i uspjesnost je veca. Ako mozes proci kroz cervix onda je najbolje pola pola.
Sta se tice cjene, dobra je. Za jedno solidno stado oko 30000 eura.
U biti nije ni to puno, ali tamo gdje imas dobar sistem osiguranja zivotinja. Pa kad se desi nesto nepredvidjeno, bar je osigurano.
Francuzi su mrak. Otisli su daleko, a iskoristili su pravi momenat za proizvodnju selekcije, tako da im danas niko ne moze nista. Racunaj da su samo po tom pitanju 20 godina ispred onih koji to pocimaju sada :)
Vidis bas me zanima kako si ti rekao dokle su dosli spanjolci. Moracu malo prosvrljati :)
Pozdrav.

Post je spojen: [time]1294600627[/time]
_________________________________________________
Super je ona punuda, samo jel oni misle da si budala i da ti mogu prodat muda za bubrege :)
Kvarantena :haha: Znas li koliki ti troskovi trebaju za kvarantenu s reg. brojem :haha:
Pa ako im je u interesu da uvezu i zarade, onda nek osiguraju i kvarantenu :)
Ne razumim zasto ce neko kupovat jarice po onoj cjeni kad su jeftinije prvojarke i to gravidne ??
I kao posljednje dvizice :haha:? Jeli subvencije dobivas ako kupis dvizice, ili kad budu dvizice ?
Reci mi jel se neko ozbiljan bavi ovim poslom, ili neko ko samo misli da ce lako zaradit koji dinar :haha:
 
Zakon kaže da se sredstva refundiraju (30-40 %) samo za dviske. To važi i kad kupuješ u zemlji. Ovde naravno možeš da kupiš jariće a da tražiš ref. kada budu dviske..xaxa, ali sa uvozom to ne možeš da izvedeš. Teoretski gravidna kozica više nije dviska ali za to mogu da me.....
Ostalo je kako si napisao , nema logike kupiti bilo šta osim gravidne "dviske" ::namigivanje::
Nisam proverio ali ovde izgleda nije skupo dobiti status karantina ako je štala od tvrdog materijala, ako može da se dobro blokira, da se spreči ulaz ptica, i da jedini ulaz bude preko dez. barijere. A karantin može da se plati, postoje oficijelni registrovani. Mislim da je u Kikindi. Ne znam cenu. Ja bih imperativno insistirao na sopstvenom. Kao što ti reče cca 30000 za 50 komada i da razmišljam kako i da li će neko da ih pazi.....
Ima jedan problem. Holanđani su pobili hiljade koza zbog Q-groznice. Spominjala se cifra od 35000! Miljko mi je rekao da je izvoz iz Austrije bio kompletno rezervisan. Verovatno i iz Francuske jer oni mleko dobrim delom prodaju Francuzima. Ostaje pitanje da li su popunili broj ili su aktivni i u ovoj sezoni.
Cena nije jaka jer dobiješ othranjenu kozicu i za 2-3 meseca počinješ mužu a dobiješ i jariće. Očekivano 130% kod prvojarki. Znači stado ti se odmah poveca za 32 kozice. Nešto jarčića možeš da prodaš kao rasplodnjake jer su sigurno genetski superiorni u odnosu na ono što imamo ovde. Trebalo bi da sve možeš dobro da prodaš sa takvim pedigreima ali znaš kakvi smo mi. Isplati se samo treba imati 30000€
 
Sve je ok, samo pretpostavi da prva generacija se ne ostavlja. Potomstvo prvojarki kao i prvojanjki se eliminira. Ostavljanje ide od druge generacije. To je tako.
Svugdje gdje hoces provesti koliku toliku selekciju, a narocito u selekcijskim stadima, prva janjad i jarad idu na klanje. Ne ostavlja se nista za selekciju, za reprodukciju kao ni za obnovu.
Tek kad imas rezultate radi se odabir.
Q groznica nije nista cudno. Pa ima je i u bosni, hrvatskoj, a vjerujem i tako kod vas.
Uvjek je bilo i nikad se nije uspila istrijebiti. Samo sr...e je sta ako se pojavi moras tamaniti sve, prvenstveno radi zdravlja ljudi, mada se s jedne nemora prenijeti na druge.Infekcija je aerogena prilikom poroda i preko janjadi ojanjenih od bolesnih majki. Problem je sta nema nekih simptoma karakteristicnih.
Ne znam kako je za kvarantene kod vas, ali u svakom slucaju da bi dobio registracijski broj, treba se malo i love ulozit, a isplatilo bi se kad bi uvoz bio intezivan pa da je mozes iznajmit. Mi smo je imali i koristili je kod uvoza na nasu farmu u pocetku, ali poslje smo je preuredili za drzanje janjadi, jer nema a zarade. Ulozis pa onda je moras rasturit :)
Ljep je i taj zakon za retribuciju. Znaci napravljen je tako da nemozes nista retribuirat, a dok dodjes do toga, moras dosta izgubit, tako da retribucija ne pokrije ni osnovne vet. troskove koje moras napravit da bi je imao. Smjesno.
Pozdrav.
 
spensi je napisao(la):
Sve je ok, samo pretpostavi da prva generacija se ne ostavlja. Potomstvo prvojarki kao i prvojanjki se eliminira. Ostavljanje ide od druge generacije. To je tako.
Svugdje gdje hoces provesti koliku toliku selekciju, a narocito u selekcijskim stadima, prva janjad i jarad idu na klanje. Ne ostavlja se nista za selekciju, za reprodukciju kao ni za obnovu.
Tek kad imas rezultate radi se odabir.
Pozdrav.
Tako sam i ja mislio pa sam se "predomislio".
Ameri ostvaljaju prvu jarad bez pardona. Jedino što su jeftinija jer se majke nisu još potvrdile. Međutim sa velikim procentom predpotavljeno prenete genetike koji je najčešće negde oko 60% tolike su i tvoje šanse da dobiješ dobru jarad.
Za proizvodnju mleka ostavljaju se takođe a naročito u Srbiji jer ovde hrana nije skupa. Isplati se zadržati ( dok ne stigne bolje) jare koje će da da i 450 litara jer ti troškovi ne pređu 150€. ako sve kupuješ. Sa tako malom proizvodnjom još manje jer daješ manje koncentrovane hrane. Takvu kozu ne moraš ni pariš ako može da ide u produženu laktaciju ili pariš sa burcem ::namigivanje:: A da dobiješ i 30€ od države pa se trošak držanja još smanji.
Na mlečnoj farmi držiš i kozu sa anatomskim felerom npr ako daje dovoljno mleka ali je isključena iz selekcije.

Po konačnim podacima iz 2010. Ubijeno 50000 koza. Obolelo 2200 ljudi. Potvrđeno 6 umrlih do 2010. a negde sam pročitao da je ukupan broj 18 (?)
Ovako velika epidemija omogućila je istraživačima da dosta nauče. Otkrili su 12 podvrsta Coxiella burnetii prisutnih kod hol. koza a samo jedan tip je prelazio na ljude (preliminarno istrž.) Utvrđeno da su mačke vrlo dobar prenosilac zaraze a izgleda i konji.....i tako dalje.

Za karantin. Lokalna vet. služba ti pregleda postojeći objekat i kaže šta sve treba da prepraviš . . Onda ista ta služba izda uverenje da je objekat podoban. Na osnovu toga dobijaš dozvolu . Pitao sam u Ministarstvu nije komplikovano. Ne znam koliko se iskomplikuje kada uđeš u postupak.

Onaj uvoznik napravio je 2 uvoza za koje znam. Sigurno ima više onih za koje ne znam.
 
Nazad
Vrh