Zakorjenjivanje biljaka uz pomoć vrbe?!

vocarcg

Član
Učlanjen(a)
27 Feb 2015
Poruka
209
Lokacija
Zeta
Cuo sam da ako stavite grancicu vrbe u vodu, a pored nje stavite grancicu tresnje, visnje, ili neke druge biljke da uz pomoc vrbe moze pustiti korijenje! da li neko ima iskustva sa tim?
 
Ne mora to biti grančica stvar je u tome da vrba u kori ima puno hormona rasta koji potspješuje zakorjenjivanje (zato se ona tako lako primi čim zabiješ granu u zemlju) znači možeš naguliti kore pa je nasjeckati u kantu pa zaliješ vodom ili nasjeckaš granja na sitnije i isto zaliješ vodom što više kore to više hormona. U to stavljaš reznice koje očeš ukorjenit. Ali u svakoj boljoj poljoapoteci imaš te hormone u prahu obično tri vrste (za zeljaste,poluzeljaste i drvenaste reznice) u taj prah umočiš dno reznice drugom šibom napraviš rupu u zemlji u koju oćeš sadit (da ne bi skinuo prah ako direktno nabijaš reznicu u zemlju) i staviš reznicu u rupu te stisneš zemlju rukama oko nje .Ja sam radio slično s lozom i dobiješ korjenjake sa ogromnom količinom žila.
 
Koristio sam slavol prosle god pri sadnji, sve mi se primilo i sadnice i loza.
Mada i bez slavola sam imao dobar % prijema.
 
Kod mene slabo, a u pitanju je okucnica. Od 15 do 20 posadjenih u poslednje 3 god, ostalo je tri zive od dve do tri god staroati. Bile su i poplave, verovatno je uticalo, a primetio sam da su opstale one na brdu (manjem).
Inace su sadnice sa pijaca, sorte van, burlat itd bile, a neke ostale. Rec je o nepripremljenom zemljistu gde se samo kosi kada se stigne, za sadnice kopa jamic i malo uzrilja okolo. Sto se tice prijema, sve krenu, ali ubrzo i usahnu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh