Podizanje višegodišnjih zasada

Sadio sam prekjuce. Onda necu zalivati jer mi je ionako to tesko izvodljivo(nemam cisternu,samo burad od 100 l) tako da je to ogroman posao,a kad vec ne mora necu.

I ja da sam na tvom mestu birao bih odgovor koji mi odgovara.
Nazalost svuda u literaturi se naglasava potreba zalivanja sadnica posle sadnje bez obzira kad se sadi. Naravno u prolece je vazno zbog moguceg deficita vlage i boljeg prijema sadnica.

I sad da te utesim ni ja nisam zalivao kad sam sadio a skoro sve su se primile.
 
Shvatam ja da je vazno zaliti sadnicu nakon sadnje bilo da je u jesen ili u prolece posadjena,ali bi to kod mene bilo jako tesko izvodljivo. Zbog toga sam pitao da li je moguca jesenja sadnja bez zalivanja jer do sada nisam sadio u jesen,samo u prolece. Ja sam naprimer u poslednje 2 godine posadio 2 Ha visnje u prolece bez ijednog zalivanja,cak ni po najvecim vrucinama u julu i avgustu i mozda se nije primilo samo 10-ak sadnica tj. primile su se,ali su se osusile u sred leta,sto nije uopste strasno uzevsi u obzir koliki bi posao bio zaliti 2000 sadnica.
 
Тако је било и овде. Поред ријека је била магла и није било мраза, а на брдима је све измрзло. Ја сам посадио 25 садница кајсије и 30 шљива за калемљење. Остало ми је још 15 слободних мјеста.
 
Posle sadnje sadnica je obavezno zalivanje nije bitno koje je doba godine. Najvise da se slegne zemlja oko svake zilice na korenovom sistemu.
 
Nikada u životu nismo zalivali sadnice kod jesenje sadnje. Prijem UVEK mnogo bolji nego kod prolećne uz zalivanje. Čak i 99.9% a prvi zasad voća je bio pre 50-ak godina.
A da neće da škodi zaliti - neće.
 
У традиционално невоћарском крају, доста се подигло засада јабуке ових месеци...у Томашевцу око 10 ха, и Орловату око 25 кј...
 
Srecno im bilo :ppozdrav: Pojedini ce se izboriti, pojedini ce pocupati posle par godina i vratiti se psenici i kukuruzu. Na papiru sve lepo izgleda, u praksi je malko drugacije:osmeh:
 
Sent from my LG-H440n using Tapatalk
Pozdrav svim forumasima,planiram zasad kruske viljamovke na nekih dvadesetak ari ,sad je u toku rasciscavanje terena tj grubi radovi jer je parcela prilicno napustena pa neznam sta je najbolje da se prvo odradi na takvoj parceli da bi se uradila dobra priprema pre sadnje?
Drugi problem je sto je parcela dosta strma i oranje ne bi moglo u pravcu redova vec kontra i neznam da li bi trebalo posle oranja da se urade terase ili moze da se sadi i na strmom terenu?
Inace imam vocnjak sa sljivama nekih 150 komada ,star oko 15 godina koji sam nasledio i poceo da radim od ove godine tako da svaki savet je dobrodosao.
Izvinjavam se ako sam postavio pitanja na pogresnom mestu.
 
Prskaj totalom na svaki nov ponik trave da unistis korove sto vise. Na jesen posadi krusku, a ako pravis terase imaces problem kako to odrzavati mehanizacijom. 20ari je solidna velicina da prskas rucno jer ce ti trebati 200l vode kada bude u punom rodu, tako da ja bi pokusao izbeci terase i gledao da makar sa nekim malim duplakom se moze oprskati. Pre sadnje maksimalno pokupiti ostatke od panjeva, zila itd. Zemlja da je sto bolje ustinjena.
 
Prskaj totalom na svaki nov ponik trave da unistis korove sto vise. Na jesen posadi krusku, a ako pravis terase imaces problem kako to odrzavati mehanizacijom. 20ari je solidna velicina da prskas rucno jer ce ti trebati 200l vode kada bude u punom rodu, tako da ja bi pokusao izbeci terase i gledao da makar sa nekim malim duplakom se moze oprskati. Pre sadnje maksimalno pokupiti ostatke od panjeva, zila itd. Zemlja da je sto bolje ustinjena.
Totalom i planiram nego neznam da li može bez terasa na strmim terenima a 200 litara potrosim i na sljive koje imam i prskam sa motornom prskalicom tako da sam se već navikao :osmeh:
 
Nije samo prskanje, problem je manimpulacija sa vockama ubranim, sa freziranjem. Kada stavis terase onda si prinudjen do kraja zasada rucno raditi sve, a veruj mi izguraces godinu-dve tako, posle ce te smoriti. Pricam ti iz sopstvenog iskustva. Koliko % je ta strmina?
 
Pa neznam koliko je strmo u procentima i ja bi najradije da izbegnem terase pa videcu da odvedem na licu mesta nekog strucnijeg od mene nek pogleda
 
Ipak sam se odlučio za drugu parcelu koja je ravna i laksa dosta za obradu e sad me interesuje vase misljenje vezano za razmak sadnje,čovek od koga bih uzimao sadnice i koji bi me savetovao sta i kako da radim jer sam totalni laik što se tiče voćarstva mi savetuje da sadim na 4x3 razmaku,sadnica viljamovka na sejancu,ako može neko mišljenje ili predlog,bio bih zahvalan:osmeh:
 
Ako je skroz ravna, vrlo je moguce da ce zadrzavati vodu, nije ni tako osuncana itd tj manje je pogodna za vocarstvo.

Ima i drugih jos faktora naravno...
 
Ako je skroz ravna, vrlo je moguce da ce zadrzavati vodu, nije ni tako osuncana itd tj manje je pogodna za vocarstvo.

Ima i drugih jos faktora naravno...
Nije bukvalno toliko ravna da zadrzava vodu,možda sam se loše izrazio,ravna je u odnosu na prethodnu koju sam planirao pa odustao.Ja bi pre sadnje uradio analizu zemljišta nego me interesuje neko mišljenje u vezi razmaka i podloge
 
4metra izmedju redova, razmak izmedju stabala sve zavisi kako ces i koliko da radis , sve ispod 3m povlaci sa sobom vise rada i vise vremena u vocnjaku i najvise znanja. To ti govorim za sejanac kao podlogu, sto se tice ba29 , tu ne znam , tu razmaci mogu i manji valjda 1.2m. Moj savet ti je da procitas celu temu kruska i ovu. Ima dosta napisaono, sta i kako , pa onda slobodno pitaj za detalje.

Analiza zemlje je ta po kojoj biras podlugu , to je neko moje misljenje , ako u zemlji nemas puno kreca , nije visok pH, nema razloga da ne ides na ba29 i manje razmake sadnje..
 
Nazad
Vrh