Podizanje višegodišnjih zasada

Hvala na odgovorima,uradicu analizu zemljista pa cu postaviti ovde ako moze da cujem vasa misljenja,inace redovi bi bili u pravcu sever-jug ,blagi je nagib parcele na jednu duzu stranu a dimenzije su 27mx180m.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Ацо, нека си се одлучио за земљиште са благим нагибом. Терасе постоје само у књигама.


Nije samo u knjigma, moje voće je na terasama. Ne kažem da nije lakše kad je zemlja ravna na nagibu što se tiče mehanizacije ali sve može da se reši. Osim toga ne radi se cela površina parcele u terase, na krajevima se ostavljaju putevi za mehanizaciju.
 
Moze li neko da mi kaze koliko je vazno da u zasadu postoji neki izvor vode,posto na parceli koju planiram nemam vodu vec bi morao da dovozim u cisternama?Imam dve cisterne po 1000 litara i znam da nije najbolje resenje al nemam neku alternativu pa me zato interesuje koliko je kruska zahtevna sto se tice vode?

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Preko google earth sam tacno potvrdio a jasnije se vidi, koji delovi parcele zadrzavaju vodu. Pazljivijim pogledom bas je kao nacrtano.
To su zeleniji delovi, trava brze raste.

Krosnja je bujnija. Ima i osusenih tj praznina a i zamenjenih bas tu.


P.s. desna tri reda kao i leva tri iznad plave strelice su godinu dana mladje.


 
Koju vocnu vrstu preporucujete na oko 400 m n.v.? Teren je ravan,skoro uvek duva vetar,vode slabo ima. Hteo bih jos nesto uz visnju da posadim....
 
Poslednja izmena:
Lose iskustvo sa rasadnikom Ivan Ladjarevic iz Medvedje.

- 5 japanskih sljiva 5 sorti - jedna olistala samo ali lepo, jedna krenula, tri nisu ni krenule
- 3 nektarine - sve 3 su imale crne grancice, nisu ni krenule
- 8 tresanja - 3 nisu krenule, ostalih 5 krenulo 2 do 3 grane od ostavljenih 6-7 pupoljaka, porast srednji
- 20 sljiva namenjeno kalemljenju kajsije - 8 nije ni kenulo (ne pricam da se nije primio kalem, podloga nije izbacila ni jedan list ni izdanak
- 4 lesnika - onako sta znam, slab porast, nekima se izbojci suse
- 6 krusaka - to je jedino sto valja i da budem iskren prvi put mi u dvoristu kruske imaju tako dobar (da ne kazem ocekivan) porast
 
To je sto se tice prijema tj do vlaznosti sadnog materijala TOTALNI MASAKR a sada sledi drugi deo HORORA a to je koji ti je asortiment uvalio :sta:
 
E sad i ja sam malo sadio ove godine i ostalo mi višik 100-tinak komada reko aj da ih utrapim na kraj njive na razmak od 30-40 cm i ubacio kapajuću traku bukvalno sve do jedne su se primile.Na vaćnjaku od 100 tinak koje sam dopunio 20 tak se nije primilo.Mislim da je do discipline zalivanja bio problem.
 
Meni je ovo sve kod kuce, pa se i moji zanimaju, tako da je svaka nadjubrena, okopana, pocetkom godine zaliveno, iako je sadjeno na jesen. Jedino su japanske sljive sadjene u zadnji momenat negde u martu, ali da sam ih samo bacio kraj puta one bi olistale a ove nisu.

Misljenja sam da je morao da zna da su sadnice lose, narocito nektarine koje su bile vidno crne, kao smrzle sta li.

Sto se sortimenta tice, manje vise sam njemu prepustio odluku, trazio sam kvalitetno za jelo, za svoje potrebe, ne mareci za sortu, osim tresnje za koju sam uzeo Sweet Early.
 
Ja sam uzeo 65kom da popunim prazna mesta. 2 se primile 63 nisu. U pitanju je jabuka m9 i delux rasadnik. Problem je do njihovog podizvodjaca koji je sadnice izvadio iz hladnjace dosta pre nego ih spakovao meni i drzao na suvom. Prilikom sadnje su zalivene sa kantom jupola vode i ista doza zalivanje je bila na svaka dva dana jos 3x. Malo je reci da sam razocaran. Na kraju cu bez zezanja sam sebi da proizvodim sadni materijal. Jer sada te praznine cu tek na jesen ponovo popuniti i jos vise ce kasniti u odnosu na ostale biljke.
 
za BOJKETA Pre par godina NA PREPORUKU covek je otisao u rasadnik u mestu CETEREZE odakle je pevacica Rada Manojlovic a PREPORUKA JE BIO COVEK KOJI JE CEO SVOJ RADNI VEK PROVEO U RASADNIKU ZABARI i ishod je bio OD 1000 KUPLJENIH SADNICA FENOMENALAN PRIJEM SVIH 1000 e sad bila je 2014 pa je bilo mnogo vlage ali od 3 trazene sorte NI JEDNA JEDINA SADNICA NIJE ULETELA KAO INDIJANAC 100 procentnost sadnog materijala a cena je isla 2 eura po sadnici.Kada sam kupca pitao ZASTO NE IDES U KRUSEVAC IMAS ZA 1 EURO ISTO covek se nasmejao i rekao ko razume izmedju redova OVO JE NAJEFTINIJA VARIJANTA.I jeste UBEDLJIVO NAJEFTINIJA a svi ozbiljni zasadi u Podunavskom regionu se podizu kalemljenjem na licu mesta NEMA VISE MESTA EKSPERIMENTISANJU A NEMA VREMENA NI ZA KABARE NI ZA CIRKUSKE PREDSTAVE
 
I ja vidim da je najjeftinija varijanta. Moje sadnice su made in Trstenik-Krusevac. Cena jeste bila dobra (dosta ispod eura) medjutim imao sam 95-96% prijem. I to je dobro ali je poenta da se sve prime.

Najstariji zasad kada je podizan, uzeto je u Institutu NS, medjutim i tu je uletelo Grenija u Zlatni i obrnuto. Ne puno mozda 15-20 komada na 5000 sadnica. Prijem je bio svega 2 manje od posadjenih. Jedna se nije primila i nepoznatog razloga a jednu je malo grickao zeka i nismo primetili pa je i ona crkla. Ja sam u novom sasadu hteo biti pametan pa da prodjem jeftinije.

Posalji mi na pp broj tog rasadnika iz Cetereza.
 
[video]https://www.facebook.com/dragan.radojevic.37[/video] Ovo je video zapis i facebook stranica o doticnom gospodinu a inace preporucio bih ti i rasadnik gde ja pazarim isto vrhunski profesionalci iz Mladenovca rasadnik komerc familija Gigic VRHUNSKI
 
Pa ja ne znam ko tresnje placa ispod 200 din tj 2 eur, placali smo i po 350 pa ista prica.

Platio bih ja al nemam kome.

Pre skoro 10 godina sam sebi sam kalemio tresnje na magrivu. Kasnije mi se neke osusile posle poplava, neke sorte sam zeleo a nisam imao, takodje kod kuce sam posadio da ima svega, jabuke kruske kajsije sljive tresnje nema sta nisam kupovao ovih 10 godina od najmanje 15 rasadnika.

Potpisujem odgovorno da od kupljenih preko 50 sadnica raznog voca iz raznih rasadnika NE BIH PREPORUCIO NI JEDAN RASADNIK.

Takodje nisam video NI JEDNU sadnicu da je bolja od tih sto sam sam kalemio. Kaf se setim da sam prvi out uzeo noz u ruke, po ceo dan kalemio da bi jedva 10 dnevno iskalemio, ja ne znam kako ti rasadnici zeznu stvar a tako izverzirani.

A sto je najgore ne znam ni kako sebi da pomognen da konacno imam popunjene parcele...
 
Nazad
Vrh