Podizanje višegodišnjih zasada

Imam jedno pitanje za iskusnije...
Posto se pripremam za podizanje zasada jabuke, trebam uraditi duboko oranje. Preporuceno mi je da idem na 40-45cm, ali je kod mene u ataru vec posle 35cm dubine drugi sloj zemlje. NIje crnica, vec krece zuta zemlja, mesavina peska i gline. E, sad, zanima me da li po svaku cenu postici 45cm, pa makar izbacio i zutu zemlju, ili ici na 35cm?
Inace, zemljiste je podriveno na oko 70-75cm dubine, a jabuka je kalemljena na m9. Hvala unapred!
 
Po meni ,ako je uradjeno podrivanje ,dubina oranja nije bitna , sad da li je 35 ili 45 ne igra ulogu ,koren je i ovako na vecim dubinama , nadam se da ce se javiti jos neko od iskusnijih kolega.
 
Imam jedno pitanje za iskusnije...
Posto se pripremam za podizanje zasada jabuke, trebam uraditi duboko oranje. Preporuceno mi je da idem na 40-45cm, ali je kod mene u ataru vec posle 35cm dubine drugi sloj zemlje. NIje crnica, vec krece zuta zemlja, mesavina peska i gline. E, sad, zanima me da li po svaku cenu postici 45cm, pa makar izbacio i zutu zemlju, ili ici na 35cm?
Inace, zemljiste je podriveno na oko 70-75cm dubine, a jabuka je kalemljena na m9. Hvala unapred!
Bitno je humus spustiti što dublje ,pošto je M9 nemoj da brineš samo dobro podrivanje a koren je plitak.OBAVEZNO naslon.

- - - - - - - - - -

jel zna neko koja je cena rigolovanja po ha?
Bio je jedan oglas prošle godine ako se dobro sećam 250 e po ha,jel ti treba zbog podsticaja ili želiš da uradiš?
 
Možda nije pravo mesto za ovo pitanje ali će moderator prebaciti gde treba.
Drugari voćari sledeća godina je 2016-a i ona je prestupna. Stari kažu da ne valja saditi voće u prestupnoj godini. Kažu rodi samo kad dođe prestupna. Lično nisam sujeveran.
Drugar mi kaže da bi se razbio maler da se ove godine iskopa jedna rupa i da se naznači da je to za sledeću godinu i da onda sledeće godine sadiš u voćnjaku gde hoćeš.
Inače ni on nije sujeveran i sadio je kruške koje rode svake godine.
Kakva su vaša iskustva i kako se kod vas razbija maler? Da li postoji posebna prigodna pesmica-bajalica?

P.S. Moj matori da je živ on bi mi rekao kako se razbija maler za 7 godina....:osmeh:...

Pozzzz
 
Poslednja izmena:
Komso pusti prazne price i bajalice,sadi i ne gubi godinu za dzabe.Ako ti je lakse ti pozovi popa i daj mu 200e ima dati izbaja celu njivu:haha:i da iskuka kisu za prolece da ne zalivas.Salu na stranu sadi i ne brinu brigu za prestupnu godinu vec gledaj da spremis zemlju i uzmes valjan kalem.
 
Komso pusti prazne price i bajalice,sadi i ne gubi godinu za dzabe.Ako ti je lakse ti pozovi popa i daj mu 200e ima dati izbaja celu njivu:haha:i da iskuka kisu za prolece da ne zalivas.Salu na stranu sadi i ne brinu brigu za prestupnu godinu vec gledaj da spremis zemlju i uzmes valjan kalem.

Hvala komšo!!

Ja ću da sadim nama mi druge opcije. Samo da se sve ugodi i poklopi....
 
Možda nije pravo mesto za ovo pitanje ali će moderator prebaciti gde treba.
Drugari voćari sledeća godina je 2016-a i ona je prestupna. Stari kažu da ne valja saditi voće u prestupnoj godini. Kažu rodi samo kad dođe prestupna. Lično nisam sujeveran.
Drugar mi kaže da bi se razbio maler da se ove godine iskopa jedna rupa i da se naznači da je to za sledeću godinu i da onda sledeće godine sadiš u voćnjaku gde hoćeš.
Inače ni on nije sujeveran i sadio je kruške koje rode svake godine.
Kakva su vaša iskustva i kako se kod vas razbija maler? Da li postoji posebna prigodna pesmica-bajalica?

P.S. Moj matori da je živ on bi mi rekao kako se razbija maler za 7 godina....:osmeh:...

Pozzzz

Da bi se kvalitetno razbio maler moras da nadjes mladu cigancicu max 20god staru i da je odvedes do vocnjaka :haha: Prvo moras da je prosetas 3 kruga oko vocnjaka, ali pazi puna 3 kruga i to u smeru kazaljki na satu :haha: Kad zavrsite sa setnjom, vikendica u sklopu vocnjaka moze da bude od koristi :haha: ako nemas vikendicu morate da se odvezete do nekog drugog objekta :haha: ali u drugom objektu moras da obavis posao minimum 3 puta da bi maler bio u potpunosti razbijen :haha:
U slucaju da se maler pojavi, postupak ponoviti samo setnju oko vocnjaka promeniti u suprotni smer od kazaljki na satu :haha:

Napomena: Kompletan postupak razbijanja malera morate obaviti u strogoj tajnosti od zene
zena.gif
inace stvar je propala :haha:




Salu na stranu, mani se sujeverja ne gubi godinu. :ppozdrav:
 
E i ti komplikuješ stvari, posle tolike šetnje i traženja vikendica nema ništa od skidanja malera... čuj kazaljke na satu...tamo... vamo...:ppozdrav:
 
Pa znaš...on je to tako radio...mislim šetao... a ti?
Što se mene tiče , nije bila u pitanju ta koju Car pominje...nego obična...a što ....možda ne ume...
A vikendica ili adekvatan objekat nije bio potreban...samo ćebence...
Samo znate šta...maler je valjda razbijen...al šta smo i kako smo radili....nemam pojma...
Mislim s obzirom na moje godine...valjda se taj maler neće vratiti...
Di ću sad opet....mislim rado se sećam toga ....
 
Šalili smo se malo...
Ja ću saditi...i kalemiti...
Čisto sujeverje...da ne kažem glupost...opravdanje neradnika....puna usta seoskih (i malograđanskih) tračara , nemoć zavisnih...
A i taj kalendar o prestupnoj...kad je to donešeno...mislim taj propis o ispravci kalendara...Nije to tako davno...
 
Možda nije pravo mesto za ovo pitanje ali će moderator prebaciti gde treba.
Drugari voćari sledeća godina je 2016-a i ona je prestupna. Stari kažu da ne valja saditi voće u prestupnoj godini. Kažu rodi samo kad dođe prestupna. Lično nisam sujeveran.
Drugar mi kaže da bi se razbio maler da se ove godine iskopa jedna rupa i da se naznači da je to za sledeću godinu i da onda sledeće godine sadiš u voćnjaku gde hoćeš.
Inače ni on nije sujeveran i sadio je kruške koje rode svake godine.
Kakva su vaša iskustva i kako se kod vas razbija maler? Da li postoji posebna prigodna pesmica-bajalica?

P.S. Moj matori da je živ on bi mi rekao kako se razbija maler za 7 godina....:osmeh:...

Pozzzz

I ja sam to isto slušao štoviše me neki i opominjali kad sam Sadio i kalemio baš na prestupnu al ja Bosanac radim po svom i evo samo neki rezultata

http://imgur.com/pNM5Rms

http://imgur.com/ayacHEz

http://imgur.com/wyxQB6P
 
vuxsd,само ти одради оно што си наумио не обазирући се на празне приче и бајалице.Наравно води рачуна о воћној врсти и сорти и њеним захтевима и за садњу и за претходну припрему тла за садњу.Ако су саднице голих жила одмах по вађењу из растилишта морају да се умоче у раствор свеже говеђе балеге и глиненог млека у односу 1:1 па да се после пола сата изваде пажљиво оставе да се мало глина стегне па тек онда транспортују.

Води рачуна о месечевом календару.
 
Води рачуна о месечевом календару.

Što bi značilo da su dobri dani za sadnju sledećeg meseca od 1-og zaključno sa 14-im? A za voćke naljbolji dani 4-i,5-i i 6-i? Gledajući:

http://www.bunkahle.com/astrolog/mocal.cgi


Preuzeto sa foruma Baštovanstvo:

Рад баштована када је Млад Месец Када је Месец млад (нема га на небу) баштован треба да се бави
сејањем, садњом и калемљењем. Такође се може обављати и орезивање и формирање воћака и украсног дрвећа.


Радови када Месец расте Радови су везани за садњу култура којима једемо надземни део. Тада се такође можемо бавити калемљењем, орезивањем и формирањем биљака.


Радови када је Месец пун У то време радове треба смањити. То је опасно време за садњу. Тада се треба борити са коровима, штеточинама, болестима.


Радови док Месец опада
Када Месец стари (опада), сокови иду у подземне делове биљака. Тада се можете, требало би да се бавите биљкама којима једемо корење. Тада треба и садити ту врсту поврћа. Могу се садити и пресађивати и воћке и цвеће. Тај период је одличан за прихрану коренова и заливање.


Naravno bez da duboko ulazimo ni u EM ni u Biodinamiku ni u ostale pokrete.....

Više bi me interesovalo da li neko pamti ili ima još uvek nekog ko bi mogao da mu kaže šta su stari pričali i savetovali oko sadnje...
 
Ja sam sadio trešnje u rasponu od 15 dana, nisam stizao više komada po danu zbog rada na poslu i ostalo, sve su se isto primile i napredovale.
 
Nazad
Vrh