Podizanje višegodišnjih zasada

oktopod, druže, što nisi razmišljao o malo gušćoj sadnji i boljoj rezidbi? Pa da ih i u 10 godini bereš sa 1-1,5m visine platforme?
 
Zato što ću da posadim 40 a možda i još 30 ari pa sigurno neću ja lično da berem već radnici :)

Malo se šalim a malo i ne, mom ujaku je jedno drvo dalo 100 kila i celo je obrano, tako da ne vidim što bih ja orezivao na 4 metra visine, koliko da oberem sa tih stabala, po 20 kila, ne razumem? Gusta sadnja a mala visina? Pa onda mi umesto 200 treba 500 sadnica, nemam ja tih para za početak...ako uzmemo da je sadnica 2.5 eur
 
Nije sadnica 2.5 nego bar 5 :haha:

ali nije u tome stvar.

Kupis sadnice koje brzo prorode, platis vise, brze vratis pare (gledano sa jedne strane)
gledano sa druge strane,
kupis vise sadnica, krace vreme trajanja vocnjaka (trosis vise para)
U 10. (ili ko zna kojoj) godini sve je isto (financijski), bitno da se nesto desava
Nema vise gorenje vesmasina koje traju po 20 godina
 
pa nemam pojma, kod mene u Radmilovcu su 260 dinara...kapiram ja vas, prihvatam komentare, ne jogunim se, savetujte me do kraja šta i kakoa :ppozdrav:

evo kako izgledaju moje u petoj godini, nisam ubrao još ni jedan plod...

 
ma zezam se, cena sadnica kod nas je jos uvek bagatela u odnosu na evropu, kod nas nema licence i ostalih stvari, kalemis i ne placas nikom nista.:osmeh:

Imas li cvetnih pupova na tim petogodisnjim stablima?, jel to magriva podloga?
 
Jeste magriva, a ne prepoznajem još uvek pupove, ima ih sad u ovom trenutku, kao što ih ima i na starim trešnjama koje imam, neki pupoljci bem li ga :D

A mislio sam i ja da kupim magrivu sad pa da me rođak kalemar nauči tom zanatu :)
 
puno malih pupova sabijenih jedan pored drugog, uglavnom na trogodisnjim (mozda na dvogotisnjim granama), slikacu sutra ako stignem
 
Reci mi na primeru ovog mog videa, kako bih ja sada mogao da održim malu visinu stabla, da sečem ove sve grane na jednu istu visinu od zemlje, npr 4 metra? Jel to poenta?
Ne bih kalemio na kolt ili na gizelu jer se pokazalo kao loše rešenje u mom kraju zbog zemljišta, čak i oni koji su imali navodnjavanje su odustali...




Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?4309-Chat-u-voćarstvu
 
Poslednja izmena od urednika:
@ mladja kg
kod tebe je ona cuvena kombinacija izgleda "Lud i jak" cim si kopao tolike rupe zaista su malo prevelike osim ako su kopane na ledini odnosno neobradjenom zemljistu u tom slucaju je u redu.
Ako si u mogucnosti obavezno to zasadi pre snega jer ce tolike rupe biti tesko ugaziti i izbaciti vazduh u prolece.
Moj predlog za sadnju bi ti bio da u svaku rupu prvo ubacis 15-20cm prevrelog stajnjaka ali obavezno prevreo ako nije onda bolje nista jer ce biti vise stete nego vajde zatim da ubacis 15-20 sm zemlje pa onda sadnicu u sredinu a oko korena jednu ili dve sake nekog mesanog jesenjeg vestackog djubriva tako da djubrivo ne bude uz sam koren nego blize zidovima rupe onda koren zatrpas i dusmanski nagazis oko njega tako da se ne moze iscupati rukom kada probas zalivanje u jesenjoj sadnji nije obavezno mada ako imas uslova po 5 l na sadnicu nece da skodi
Institut u cacku prodaje sadnice koje su proizveli njihovi kooperanti oni sami nemaju sopstvenu proizvodnju mada verujem da kooperante biraju pa bi trebalo da sadnice budu dobrog kvaliteta
odavno nisam pisao po forumu toliko od mene ako ti jos nesto treba pitaj pozdrav
 
Evo ja danas posadih nešto sadnica...pa imam nekoliko pitanja, molim za pomoć :osmeh:

Trešnja Hedefinger na koltu
Trešnja Sunburst na koltu
Kajsije Kečkemeljska ruža i roksana na džanarici (prunis cerasifera)
Breskva fantazija
Kruška Santa Marija

Zanima me da li ih je bolje sada prekratiti i na koju visinu ili to ostaviti za proleće?
Nisam radio analizu zemljišta, pa sam đubrivo stavio 15-15-15, eto da ima od svega po malo, bolje nego nečega previše, ne znam da li sam dobro razmišljao...?

Određen broj sadnica je "u svom delu" sadio moj otac, kako je on najpametnije biće na svetu i ja samo hoću da se svađam, on je kopao uske rupe, sadnice mu vire mnogo ispod kalema, dno je zalio da ilovača opusti, pa je posle i sadnicu zalio iako je temperatura bila ni 5 stepeni i jaka magla, rupe nije popunio do kraja da bi napravio levak umesto da je dodao zemlje iznad nivoa rupe pa u njoj napravio levak...

Zanima me radi informacije, da li voda koju je nalio može da smrzne žile? To ne mogu da ispravim...
Da li je štetno što sadnica puno viri, mesto kalema je 5 prstiju iznad zemlje? To mogu da popravim nabacivanjem zemlje okolo...

Evo video kako izgledaju sadnice...da li me zeznuše što su ove 3, 4 grančice na breskvi capnuli u rasadniku, zar njih nisam trebao da ostavim za formiranje krošnje?

[video=youtube_share;4zf7yb1z7BA]http://youtu.be/4zf7yb1z7BA[/video]
 
nemam neko iskustvo , ali ti mogu preneti nesto od informacija koje sam dobio u zrenjaninskom institutu.
kalem treba da je 10cm iznad zemlje (to je otprilike tih 5 prstiju koje si spomenuo) , tako mi je receno u institutu, a u rasadniku, gde sam uzeo vocke, da se sadi na visini na kojoj je bio pre vadjenja i to je otprilike to, mada sam ja ipak pazio na tih 10cm.
mene savetuju da ostavim prekracivanje za februar.
sto se tice NPK , neko kaze da neko ne, po meni nisi pogresio , sad sve mislim da sam pogresio ja posto u prvoj turi koju sam sadio , nisam stavljao vestak, ali sam siguran da cu ostalim vockama koje zasadim dati i vestak.

i ono sto i mene buni je voda u rupama pre sadnje i voda posle sadnje, po ovom hladnom vremenu.
i tu sam dobio razlicite informacije, u institutu da voda nikako , sada kad temperature idu ispod 0 , a od ljudi koji su u vocarstvu duzi niz godina , da voda svakako i da nema sanse da smrzne ispod zemlje ni da je -20...

otprilike se trudim da dobijem sto vise informacija, posto sam nov u celoj prici u vocarstvu , mada je jako tesko koga poslusati , veruj mi da sam od pocetka busenja rupa , kupovine zasada, razmaka i svega toga , dobijao dosta karzlicitih informacija i to u nekim slucajevima totalno suprotnih...
 
Šoškić u svojoj knjizi kaže da treba da se sadi do kalema tj do mesta do kojem je bila u rasadniku. Kod mene se taj trag vidi tačno ispod kalema pa ispada da ne treba da ostaje tih 10 cm...a opet i on sam u knjizi kaže da mesto kalema ne sme da bude zagrnuto da ne bi krenulo ožiljavanje na tom mestu...ispade da ni on ne zna šta hoće da kaže :D

A što se tiče prekraćivanja, mene više brine što su sadnice neke vidiš po 3 metra visoke pa se bojim da ih neki jak vetar ako naiđe ne salomi, da li je moguće da se ovo desi pa da ja stavim neki kolac a prekratim na proleće? Da li ima smisla da ove već prekraćene zalijem voskom na vrhu tj mestu preseka?
 
A što se tiče prekraćivanja, mene više brine što su sadnice neke vidiš po 3 metra visoke pa se bojim da ih neki jak vetar ako naiđe ne salomi, da li je moguće da se ovo desi pa da ja stavim neki kolac a prekratim na proleće? Da li ima smisla da ove već prekraćene zalijem voskom na vrhu tj mestu preseka?

u potpunosti razumem tvoju dilemu , sad kad sam ovo procitao i ja sam u istoj dilemi :osmeh:
sacekacemo nekog od iskusnijih kolega forumasa za ovo ...

a ovo sto si napisao za kalem je upravo to o cemu pricam , 10cm i da se jedva vidi je velika razlika i mnogo utice na dalji razvoj stabla.. sve uceni ljudi sa kontradiktornim informacijama , a sta cemo mi koji pojma nemamo , koga poslusti ili mozda previse znacaja dajemo tim `sitnicama` .. :sta:
 
Sve je to tacno sto kaze Soskic....Kalem se ne "zarovljava" ....a ako ga slucajno zarovis..."odgrni" ga na prlece...I..oni znaju sta hoce...mi ne "citamo" kako treba...I jos nesto..ni jedna voda se nije zaledila ispod povrsine zemlje...dokazano...Jer voda je uvek "topla" pogotovo kada je iznad "0" stepeni ...itd . A i ako krene "ozivljavanje" kako ti to zoves...nasatalo jer nisi odgrnuo kalem ...odstarni bocne zile...kraj price....

@oktopod ...'ajd cas, napisi, sta ti pise na toj zutoj traci, koja se ponosno viori na biljci ....Cela tajna je u tom natpisu...pise naziv podloge i njena sifra (iz koje se vidi dubina korena i sorta podloge...itd) ... sorta ...proizvodjac ..itd

Misa
 
Poslednja izmena:
@oktopod
Covek iz Cacka od kog sam kupio sadice rece da pobijem kolac uz sadnicu i da je vezem, a na prolece da skratim. Rekao je da obavezno zalijem prilikom sadnje.
Valjda ce se javiti iskusni vocari pa cemo videti
Miso
Ajde objasni to za zutu traku.Kakvi su tu podatci?
 
OK, mene samo još zanima da li je kočić obavezan ili se sadnica neće salomiti iako ima 3 metra visinu?

Na trakicama piše sledeće:

Vrsta: Trešnja
Sorta/klon: sunburst (sanberst)
Podloga/klon: Kolt (colt)
Kategorija: Sertifikovana
Broj uverenja: 273-321-750-21/2011-11
Broj komada:1 i neki serijski broj valjda 10793769
Godina starosti: 1
Rok važenja: jesen 2011/proleće 2012
I proizvođač...Agro Zujin ZTR, Velika Drenova

Ostalo kao što rekoh, sem imena i podloge i broja uverenja, ostalo je isto

Trešnja Hedefinger na koltu
Trešnja Sunburst na koltu
Kajsije Kečkemeljska ruža i roksana na džanarici (prunis cerasifera), Kategorija: Standardni S-A
Breskva fantazija
Kruška Santa Marija
 
Kolega dfiskal je sve lijepo objasnio. Nikako ne treba zagrnuti kalem, a najbolje je da on i jeste 5-10cm iznad zemlje, što zbog ožiljavanja, bolesti, pucanja itd. "Plitkom" sadnjom brže dolazi u rodnost i hrani kojoj damo od KAN-a itd... U ostalom, u rasadniku sigurno nije zagnut kalem da bi se tako i sadilo? :)

Što se tiče vode, ne treba ako je zemlja vlažna, ali je pritabavanje itekako važno pri sadnji, pa i sad ako su temperature ispod nule preko noći. Zrak mora da se izbjegne kraj mladih žila.

Kolac treba, da sadnicu održi u uspravnom položaju i ne da joj razglavljivanje pri zemlji i kalemu i krivljenje u stablu u prvoj godini od jačeg vjetra. Vjetar je neće polomiti ali bolje i da ju ne ljulja, tako da za te ljepotice nađi lijepe kočiće. :) Po meni, bolje ih prekrati u proljeće kad izguraju zimu.
 
Postovani,
Evo najkarcih podataka o podlozi colt (kolt)

Colt

Podloga je nastala ukrstanjem P. avium × P. pseudocerasus. Spada u vegetativne podloge srednje bujnosti. Osjetljiva je na sušu i mraz. Ranije dolazi u rod. Podudarna je sa svim plemenitim sortama višnje, tresnje........

tresnja sanberst

Jedna od najboljih sorti na svetu. Izuzetno kvalitetnih plodova. Veoma je krupna, težine oko 12 grama. Plodovi su blistavo crveni, loptasti i ne pucaju na kiši. Meso je izvanredno, veoma ukusno, čvrsto, hrskavo i slatko. Ova sorta je samooplodna i redovno rađa.

ostalo je "citljivo "

Misa
 
Stigle magrive :) Cena 25 dinara komad, u Banatskom Novom Selu kod čika Bogdana, ako treba ostaviću mobilni, ima i druge podloge razne, pa čak i šipak za ruže :)

Kalemićemo na proleće "iz ruke", pa na jesen da se sadi, samo se razmišljam da li da ih ostavim kod kuće do sledeće jeseni, jer kući mogu da ih zalivam i pazim i mazim, pa tek onu tamo jesen da nosim u njivu, šta vi mislite o tome?

Evo slika magriva, nisam istanjirao i pofrezao zemlju a nisam hteo u oranje da rasađujem pa sam ih ovako za do proleća:

 
Nazad
Vrh