Organska proizvodnja maline

Ja se od ove godine bavim organskom proizvodnjom,odnosno u periodu konverzije. Bacio sam biogreen 4 3 3, pa sam sad mislio da ga rastopim i zalijem
 
E mene to zanima dal moze peletirana kroz sistem i dal ce da steti biljci ako je dokaci
 
Ne moze kroz sistem, zapusilo bi kapaljke. Mora rucno da se zalije, ja imam 2000 biljaka, zeznuto je al valjda ce cena opravdati napor.

Ja imam 1500 tako da te donekle razumem... Ja sam pre 10ak dana zalivao skoro ceo dan (sa pauzama...) :osmeh: Doduse, imao sam i malog pomocnnika koji je strpljivo stajao iznad svake malinice da joj da da 'pije vode' (ćera 3ipo godine)... A i 'hranila' ih je pre neki dan sa mnom, a onda isla svuda i prica kako su ona i tata dali malinama da jedu i piju :D hehehe

btw, koliko brzo se rastvara to peletirano kad ga bacis?
 
Ahaaha... I ja imam pomocnicu 3god, dobra mi je za proredjivanje lastara, kida i lomi redom :) sporo se raspada i polako otpusta elemente, tako kazu bar. Nemam iskustva nesto, jer sam na pocetku organske proizvodnje.
 
Ja sam cuo/procitao da bi to peletirano valjalo zafrezati k'o i stajnjak, da bolje onda radi u zemlji... Ali ja kad kazem ljudima da imam maline i da ne mogu da freziram/kultiviram preko njih oni me bledo gledaju u fazonu, 'pa snadji se onda sta da ti radim'... :)

Sta ti kolega @amper gajiš? polku/polanu ili?
 
Kod mene je okopavanje u toku, a i ja se onda trudim da ono sto sam bacio skoro djubriva ode pod zemlju :)
 
Video sam i ja ovo juce, ali pise da fosfora ima 0.25% Koliko bi ti toga morao da bacis na 20ari kako bi podigao vrednost fosfora na neku optimalnu, a kod mene ga fali bas dosta :/ I koliko ova brasna kostaju? To nisam uspeo da nadjem...

Mozda ovo malo pomogne...

Budući da se fosfor sporo pomiče u zemljištu i dobro veže na adsorptivni kompleks, ne stvarajući povećane, a još manje štetne količine u zemljištu, on se može u đubrenju dozirati odjednom i u većim količinama.

Sadržaj P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB] u zemljištu mg/100 g zemljištu
- Siromašno <10
- Srednje obezbeđeno 10-20
- Dobro obezbeđeno >20
Fosforom se đubri čitava masa mobrađenog sloja zemljišta do maksimalnih dubina mehaničkog zahvata zemljišta.
Fosfor nije podložan ispiranju.
Fosforna đubriva je najbolje unositi sa osnovnim đubrenjem u jesen i pred setvu. Količina fosfora koja se primenjuje zavisi od klase obezbeđenosti zemljišta i potreba za đubrenjem.

Vrsta fosfornih đubriva - Sadržaj P[SUB]2[/SUB]O[SUB]5[/SUB] u đubrivu
- Tripleks 42-45%
- Super fosfat 17-19%
- Tomasovo brašno 16-22%
- Termofosfat 19-28%
- Precipitat 20-35%
- Pelofos 17-18%

Fosforna đubriva za naše područje
Nakon odrađenih agrohemijskih analiza i uvida da nam nedostaje fosfor u zemljištu, bilo bi idealno nabaviti i koristiti MAP (monoamonijum-fosfat 11; 52) i DAP (diamonijum-fosfat).
Naime, to su fosforna đubriva napravljena prema zahtevima zemljišta koje je vrlo siromašno ovim elementom.
 
Tako nesto slicno sam nasao i ja negde na netu...

A kao sto rekoh, radio sam analizu zemljista i meni je P <8 :) Tako da mi je bilo pod moranje da se baci MAP 11:52, sto sam ja i uradio... Ali sam pitao da ne postoji mozda nesto od 'organskih' da ima visok procenat P... Ali da ima, verovatno bi mi rekli ljudi sa instituta :)

Hvala kolega u svakom slucaju :ppozdrav:
 
Guanito od organskih najvise... 15 kila na sto kila djubriva ali kazu ovi iz hoye da je 3 puta pokretniji od fosfora iz nekog mineralnog djubriva
 
Slazem se sa tobom @Vockica ali kosta oca ipo :) To mozda na jesen da ih obradujem ako budu neki novci... :osmeh:
 
Ja se od ove godine bavim organskom proizvodnjom,odnosno u periodu konverzije. Bacio sam biogreen 4 3 3, pa sam sad mislio da ga rastopim i zalijem

Kolega,koja godina konverzije,sa kojom sertifikacionom kucom imas ugovor?Dajte malo informacija o sertifikacionim kucama,koliko vas kosta sertifikacija i sl...
 
Imam deo koji je zasadjen u proslu jesen tu konverzije nema, a imam deo sto je druga god. tu bi period konverzije mogao biti 3 god. Sve troskove sto se sertifikata tice snosi moj hladnjacar, tako da ja i ne znam puno o tome. Moje je da ispostujem pravilnik o uzgoju. Na pocetku sam price, vreme ce pokazati i tek onda mogu izvesti zakljucke. Bio sam na nekom predavanju o ishrani i pomenuse arilje kako su prinosi sve manji, a djubriva se baca sve vise, kazu da je problem sto se ne unosi u zemljiste organska materija.
 
Kolega amper, a spominje li se negde djubrenje kompostom u jesen!? I koliko bi to (uz stajnjak) bilo korisno djubrenje za maline?
 
Kompost je kvalitetno organsko djubrivo, sigurno da je korisno ne samo za malinu nego za sve ostalo, kompostiranje je oponasanje prirode, primer kako nastaje sumska zemlja, list opada i truli na zemlji i dobijamo plodno tlo. Skoro sam procitao da Vojvodini preti da postane skroz neplodna, nivo humusa se spustio veoma nisko i veoma brzo, koriste se samo vestacka djubriva, sa njiva se sklanjaju zetveni ostaci, stajnjak se ne unosi i eto problema.
 
Da, to sam i ja citao, mislim da je bilo u Blicu...

Znas kako... Ja sa placa izbacim kosenjem tone i tone trave godisnje :) Godinama sam jedan deo ostavljao, kompostirao pa razbacivao po basti, a jedan deo (prljaviji) sam palio... E sad sam resio da pokusam da ostavim sto je vise moguce i da ostavim sve sto je pogodno za kompostiranje... Imam pored mene i stolara koji ima neke kolicine fine piljevine na mesecnom nivou i taman kad dodje trava da se kosi, uzmem par dzakova piljevine pa slazem, red trave, red piljevine, itd... U medjuvremenu skupimo dosta soca od kafe, otpadaka od povrca, ljuske od jaja, itd... da ti ne pricam, znas i sam sta i kako :)

Hvala svakako za info i podrsku ;)
 
Nazad
Vrh