Organska proizvodnja maline

proximus proizvodnja organske maline u plastenicicima apsolutno nije moguca zbog svih patogena koji se javljaju u kontrolisanim uslovima proizvodnje (mislim na malinu) plastenici nisu sterilni uslovi pa o tome netreba mastati... prava organska proizvodnja maline zahteva pre svega prirodne uslove za istu (prirodno provetravanje na solidnim nadmorskim visinama, odabrana zemlja na kojoj se nista nije sadilo i tretiralo 3 prethodne godine....ne -postojanje ostlih kultura koje se tretiraju pesticidima na odredjenoj udaljenosti itd.... licno smatram da organsku proizvodnju ne postuju dovoljno nasi kupci jer ona bi morala da ima bar 2 eura/kg vecu cenu od obicne proizvodnje (jer su prinosi sigurno manji) a to u ovom slucaju nije realnost na trzistu... dugo sam se licno dvoumio da proizvodim "organsku malinu" ali sam posle analize cene na trzistu odustao... ono sto radim je "kontorolisana malina" spremana za sva trzista sveta drzeci se principa da ono sto moja deca mogu da pojedu mogu i tudja" uostalom smatram da su srestva koje nam "trovaci-poljprivredne apoteke" nude jako skupa i igram na kartu Bogom- dane prirode gde je moj malinjak.... to je ko sa cigarama kad jednom zapalis kupujes ponovo paklicu jer si vec "narkoman" to je isto sa biljkom koja je zdrava.. pusti je da se bori sama u dobrim prirodnim uslovima ne pravi od nje invalida kojoj stalno treba pomoc hemije.. malina je cudo dok je jaka mlada i nezavisna od hemije) sama se bori , kad je nacnete hemijom morate je trovati do besvesti... to i jeste nas problem u Srbiji slusamo razlicite "strucnjake" i pravimo invalida od nase maline( ko kod doktora odvedem dete ono mala prehlada grla a on prepise 10 dana antibiotika tri puta dnevno) naravno svom detetu ako nije angina dam caj od kamilice , meda i polena i 3 dana mlad organizam pobedi.... sve tako je i sa malinom....
 
To je pravi pristup bilo kakvom gajenju voća. Kad se udje u kolo sa hemijom teško se izlazi. Po onoj staroj 'daš dinar da udješ, a dva da izadješ'.
 
Slazem se Marko... Cist vazduh je majka-mara :) Imaju holandjani i danci neke ludacke plastenike sa ultra-za'ebanom kontrolom vazduha, nema mikrob jedan u vazduhu... :D hehehe Gledao sam nesto po YT kako rade neke oglede, ukrstanja, itd... Slagacu te tacno kako se zove taj institut, slucajno sam nabasao na netu na snimak... I tamo imaju sve i svasta na nesto mnogo prostora... A uslovi su sterilniji nego u hirurskoj sali :)

I da, ne treba razmaziti vocku, 100% si upravu i za to prekomerno prskanje... Nasi ljudi su vise u fazonu, bolje spreciti nego leciti :)
 
Organska hrana jeste "san" onih koji je proizvode a i za one koji zele da zive zdravo... nasa malina je vec toliko zatrovana (tako je sa jabukom kruskom,paradajzom.itd) da smo se potpuno izjednacili sa proizvodjacima hrane u EU,(trujemo istu skoro koliko oni). Sve ono sto nam je bila prednost prethodnih godina "zdrava i malo prskana kvalitetna malina", izbrisali smo kao gumicom i sada smo deo sistema salju nam i prodaju pesticide isti oni koji kasnije skupo prodaju hemoterapiju.... velika je to sila protiv koje se moze boriti samo ako smo svesni opasnosti sto najcesce nije slucaj( pogledajte moj prethodni post objasnjenja sa antibioticima)
Zato se i ne cudim sto cena maline svuda u svetu pada pada jer takvu, jako prskanu malinu, uskoro niko nece traziti da kupi (pogotovo najveci proizvodjaci pesticida poput USA sto je paradoks )moramo se vratiti izvornoj proizvodnji u izvornim prirodnim uslovima gde je zemlja hrana, nadmorska visina i vetar insekticid, a dobro pripremljen kravlje (i ovcije -odlezalo 3 godine) stajsko djubrivo najbolji pesticid.... uz vrlo malo osnovne hemije.... tu je buducnost a ne u hiljadama hektara maline po ravnicama gde malini nije mesto (uostolom vreme ce pokazati da li sam u pravu, vrlo brzo za 2 godine dolazi do treznjenja napaljenih glava da je sve moguce -cak i protiv prirode)
 
Ja mislim da je problem sa plasmanom maline (ako i tu ima istine, ako to nije priprema terena za pad cene)upravo napravilo nekontrolisana upotreba hemije,proizvodjaci cesto ne postuju karencu ni period tretiranja, a to niko ne kontrolise
Malina dok dodje do potrosaca bude prilicno skupa, a sto bi nemac dao (na primer 7e za 250gr) a ona puna otrova.
 
Ja gajim polku na10 ari organsku nema pesticida i yadovoljna sam,manji je prinos ali je dvadeset posto veca cena u hladnjaci.Pritom ko je u mogucnosti da prodaje na pijaci moye i pedeset posto pa cak i vise .

- - - - - - - - - -
 
''Fosforna gnojiva su koštano brašno, sirovi fosfat i Thomasovo brašno. Životinjsko đubrivo sa visokim sadržajem fosfora je gnoj od 'ptica' (kokošji, golubiji i guano.''

možda pomogne.....
 
Bacao sam peletiran stajnjak.sad bi trebao baciti nesto sa vise azota, ima italpolina 12 5 15 al je 90din/kg. Pa rekoh dal radi jos ko slicno ima li jeftinih kombinacija. Planiram praviti i od koprive djubrivo
 
Video sam i ja ovo juce, ali pise da fosfora ima 0.25% Koliko bi ti toga morao da bacis na 20ari kako bi podigao vrednost fosfora na neku optimalnu, a kod mene ga fali bas dosta :/ I koliko ova brasna kostaju? To nisam uspeo da nadjem...
 
12 5 15 valjda nije dozvoljeno u org proizvodnji ako je striktno organska, posto smobu toj temi pa da pomenem
 
Jel ti radis organsku i sa kojom firmom saradjujes?okacicu ti listu dozvoljenih sredstsva mada imas da nadjes na internetu
 
Ne radim, ali mi je u nekom planu... generalno sve sto sam ikada i radio jeste bilo za sebe i svoje, ali bez apsolutno grama hemije. A nemam previse (20ari) da ne bih mogao da stignem sve da uradim sam... Generalno ja sam uvek za zdrav zivot i za zdravu hranu bez hemije ako je ikako moguce... Pravio sam neka testiranja kod mene zadnjih godina i iskreno mi se cini da mi je sve krupnije i ukusnije od onoga sto drugi rade sa "puno" hemije. Najveci zadatak ce mi biti pored uzgoja da napravim dovoljno kvalitetnog komposta kako bih mogao da nadjubrim sve... Za ovo sada sto sam imao mi nije bio problem, ali videcu kako ce proci 'big skale' projekat pravljenja komposta za djubrenje :)

Ajde kad sam se vec dotakao toga, znas li mozda da li je neko radio sa tim u malinama? Ja sam radio sa jagodama i aronijom i izgleda odlicno!
 
12 5 15 je organomineralno djubrivo nije za organdku nego nisam hteobda ispadne da protivrecum decku koji pokusava da se bavi org....druze ja konpostiram svake godine u burebod 200 litara otpatke iz domacinstva tako da nisam kompetentan da ti odgovorim...ja hteo glistenjak da pravim al velika investicija...i ako oces zdravuishranu onda vise izbegavaj pesticide,djubriva nisu bas tolikibproblem

- - - - - - - - - -

I da amper ja cu u kace od 1000litara da skupljam koprivu...samo mora da se pazi na recept her sam jednom svojom greskom oprskao tresnju za dva dana se sasusils:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh