Rolo balirka.

Odg: ROLO BALIRKA

Sa 86 KS može da balira seno i slamu i praviš rol bale vezane kanapom ili mrežicom ali za presu, koja ima noževe,i pravi senažu u rol bale, a potom omotava u foliju, potrebno je najmanje 100 KS
 
Odg: ROLO BALIRKA

vla hvala ti.


Ja sam se malo raspitivao ovde po garazama , o razlici izmedju presa koje imaju kaiseve i one koje imaji metalne valjke. Oni mi ovako objasnili: presa sa kaisevima nije toliko dobra za presovanje mokrog sena koliko ona ca metalnim valjcima, ali presa sa kaisevima moze da napravi balu po zelji , dok presa sa valjcima pravi bale uvek iste dimenzije , jer kod nje ne moze da se nasteluje velicina bale. E sad ko bi znao koja je bolja? :sta:
 
Odg: ROLO BALIRKA

Za naše uslove i naše traktore, najbolja i najpraktičnija je rol balirka na kajševe, naravno očuvana, bar za početak.
Ako hoćeš da radiš senažu i omotavanje u foliju onda isključivo rol presu sa valjcima i noževima, koji usitnjavanju zelenu masu, da bi mogla da se urola i sabija i uveže mrežicom.Naravno takve rol prese su novijeg datuma i kao polovne dosta skupe.
 
Odg: ROLO BALIRKA

vla
ja bi mu predlozijo na valjke jer sa njom moze da radi i slamu i suvo i vlazno sijeno.
Da bi radio zelenu masu nemora presa imati ni nozeve ni mrezu moze i sa spagom, potreban mu je traktor oko 80 ks da bi zadovoljio presu bez omotaca, a za kombinovane rolobalirke koje nose i omotac na sebi tu nema sta da trazi ispod 120 ks. :cao: >:
 
Odg: ROLO BALIRKA

Da bi radio zelenu masu-senažu, presa mora imati noževe i seckati masu, da bi masa bila dobro sabijena i takve prese su na valjke.Ako se ne radi takvim presama bale nisu tvrde,masa nije sabijena, pa se masa unutar bale upali, obuđavi i pokvari, tako da su veliki gubici, lično iskustvo. Ne pomaže ni omotavanje u foliju. Takvu senažu stoka ne jede.Pogledajte Dulićevu Welgericu, ima noževe, prava presa za sve vrste baliranja i za suvu i zelenu masu.To je profi mašina :D
Kombinirka-rolbaler+omotač u jednoj mašini je preskupa za naše uslove i naše površine i kao takva otpada iz kombinacije
 
Odg: ROLO BALIRKA

nebi se slozijo sa tobom.
zelena masa se obavezno omotava u foliju i to predprosle godine sam stavljao 4 sloja folije a prosle 6 i dosta je bolje, a sto se tice sabijanja tu nemam problema, i gubitaka nema, ako se kojim slucajom podere folija tu je problem,nisam reko da su bolje bez nozeva samo sam reko da i one mogu da naprave pravu balu, dok na kaiseve gotovo nikako nemoze da uradi zelenu masu. :cao:
 
Odg: ROLO BALIRKA

Rolbalirka na kajševe je iskljućivo za seno i slamu.Najbolja i najjeftinija varijanta.
Za ove druge, zavisi koju si zelenu masu balirao, ako je lucerka možda i može da prođe, ali pravljenje senaže od graška, grahorice, ljuljeva ili sudanske trave, gde imamo veliki količinu teške zelene mase, bez noževa ne ide.Zaguši se još na pik up-u.Dobijaš nepravilnu balu, neravnomernu sabijenu, koja ne može lepo da se obavije folijom i napravi vakum.Probaj pa mi javi.
 
Odg: ROLO BALIRKA

E ovako dragane imas i prese na kaiseve koje nemaju varijabilnu komoru onaj moj velger rp 150 sto sam stavljaoi slike ima kaise po manje delove kao sestougao i bala je fiksna isto kao i na rolopresama sa valjcima,nacrtacu na papir pa cu uslikati i staviti sliku da ti bude blize ovo sa sestouglom ali rastavis sestougao i napravis razmak izmedju starnica i oko svake stranice pustis kais uprosceno.I imas manje opterecenje po kaisu,i balu koja se pravi kao na presi sa valjcima.
Sto se tice zelene mase moze se raditi detelina i bez seckanja no sigurno je bolji kvalitet sa seckanjem i kad ne seckas onda ako ubacujes u mix prikolicu nece je razbucati a ako iseckas lepo je pomesa sa ostalom masom.
E sad sto se tice snage traktora ove sa kaisevima su puno lakse za okrecati npr rus 820 pegla ko lud sa presom na kaiseve dok sa valjcima "welger" prese,zasto napominejm velger jer se klas puno teze vrti ima drugaciji sistem valjaka,moze da se radi sa 820 rusom no oseti se na kraju bale da gubi obrtaj i da mu tesko,trebo bi traktor od 100 ks,naravno ne radim na anjsabijenijoj varijanti jer ne moze to da iznese ali i ovo je tolko sabijeno da se ne moze zabiti u balu utovarivacem sa cetvrtastim prstima vila,moze ali mora biti oslonac de ce da se upre.
E jos jedno kada se presuje detelina rolobalerom mora biti skroz suva znaci totalno jer se upali ako nije,sto je bolja presa na kaiseve jer ne sabije toliko balu koliko valjci ipak postoji neka manja sabijenost i jedan dan se pre moze raditi sa presom na kaiseve.
Ja u mojoj maloj bali imam skoro istu kolicinu slame kao u onoj velikoj.
ako nekog jos nesto zanima a da nisam pisao neka pita,sto znam iz iskustva ja cu anpisati :)
Post je spojen: [time]четвртак, 13. јануар 2011. 17:50:11 CST[/time]
_________________________________________________
evo slika na kaise sa ne varijabilnom komorom:

14l4qyx.jpg


nadam se da sam uspeo pribliziti to sto sam teo da kazem.

dhcsvk.jpg


evo ova vec ispresovala jednu balu :haha: :haha: :haha: :haha: naravno bala ide do rubova los sam umetnik.

121bhqg.jpg


p.s.pikap uredjej je dignut :D
 
Odg: ROLO BALIRKA

Razlika je: prese za velike bale su mnogo, mnogo skuplje i potreban je mnogo veci traktor. Kao i promena mesta na samoj farmi , za okruglu balu mozes je kotrljati , dok veliku balu moras pomerati masinski. :ppozdrav:
 
Odg: ROLO BALIRKA

Rol bale su praktičnije za rad i manipulaciju, mogu se obavijati u foliju i praviti senaža.
Big baleri/velike kvadratne bale uglavnom za seno i slamu.Zahteva prateću mehanizaciju za rad.
 
Odg: ROLO BALIRKA

pa nemože se i rolo bala uhvatiti rukom i preneti znači i za nju je potreban traktor sa prednjim utovarivačem,big bala je zgodnija za pakovanje u senjaku
da bi se rolo bala odmotavala opet treba više prostora i kako na manjim farmama prenositi to odmotano seno,a od big bale mogao bi se prenositi na kolicima deo po deo
 
Odg: ROLO BALIRKA

ja kad bi imo ::novac:: prije bi kupio big baler nego rolo,a i za rolo ti treba jaka mehanizacija i da vuce presu i da nosa bale,isto kao i za big baler,a lakse je kocke sloziti nego valjke ::namigivanje::
 
Odg: ROLO BALIRKA

Ja sam seljak i svako ko kaze da je farmer a zivi na selu taj nije u vinkli .Izvinjenje za off topic . Moje misljenje je da se rolo balirka isplati onom ko moze da je odmota u stali ili gde vec , kao sto radi u susednom selu covek kad polaze kravama krene sa jednog kraja stale i dok odmota balu on stigao na suprotni kraj.Po meni najbolje su male bale mak og obilka bile ,ako pucaju ledja ili traba traktor da ih podize ja bezim odmah od takvih bala.
 
Odg: ROLO BALIRKA

Ne ma sta da se ubedjujemo. ja sam radio u jednoj skoli za jahanje , tamo su koristili velike bale . Nista lakse , a u drugoj skoli su imali jedna kolica na 4 tocka na kojoj utovarivacem spustam celu balu i vucem pred boks i onda izdvajam rucno tacno onoliko koliko mi treba. Kacio sam ja slike tih kolica , samo sad ne mogu da nadjem u kojoj sam temi stavio te slike. Za onog ko ima pare najbolje je kupiti presu za velike bale.
 
Odg: ROLO BALIRKA

Po meni big baler nije prakticno resenje jer je velika potrosnja uzice,i moze vas zezati vezanje itd (jer retkjo ko moze uzeti novi big baler) a sto se tice skladistenja te bale na otvorenom sigurno vise prokisnu i zakisnu nego rolobale,a ako vec planirate pod supu da ih stavljate da li ste svesni kolko bi supe trebalo:haha: jer ako evc kupujete big baler necete raditi sa njim 50 jutara nego 200+ to su supetine ogromne de bi se trebale te bale smestiti a ako vec imate tako jaku mehanizaciju (teleshendere itd) onda mozete poslagati bale i kao valjke jedne na drugu pa cete opet dobiti na prostoru u supi.
evo jedne slike kod mene ali nije u supi.
pozadina slike-tako slazu u evropskim drzavama u supe da bi dobili na prostoru.
24delc9.jpg


Post je spojen: [time]1295004688[/time]
_________________________________________________
a za brikete i osalele zezancije je bolja mozda big baler jer je lakse transportovati tu big balu na kamionu od bojaznosti da nece spasti ilis licno,mozete na drugi kraj srbije da je odnesete bez da i pomislite da ce pasti dok sa rolobalom se mora malo paziti.
 
Odg: ROLO BALIRKA

Zdravo svima ja sam novi u ovoj temi i interesuje me dal neko koristi dozator za inokulante gde se mogu nabaviti posebno ,imam neke ideje za serisku proizvodnju ,dal je pametno?
 
Odg: ROLO BALIRKA

ja sam za opciju rolo bala, ako nista drugo mozes raditi sjenazu sa njom i nemoras uopste transportovati odma bale mogu ostati na kraj njive i po potrebi dovlaciti, drugo moze da se kosi dosta ranije i kod skladistenja manje prokisuju
 
Nazad
Vrh