Cena psenice 2017. godine

Najavili su danas u emisiji BRAZDE da ce cena biti slicna kao proslogodisnja oko 16din za kg i da nema vece interesovanje za ovom kulturom:haha: Pa ako nema interesovanje onda bolje da ne sejemo vise.
 
Pa, nesto ga i ne sejem! 3 do 5 % od ukupne povrsine koju obradjujem! Totalno neisplativ! Zasto ga posejati ako ocekivanja prinosa je 4 t/kj da bi stigao na pozitivnu nulu?!!!
 
Nisu se svi stacionirali sa zemljom po ritinama,da seju soju na soju,jer realno tu psenica nikada nece radjati kao u polju,kad gmo soja za par godina zakuca na velika vrata i kod nas,bice opet te ritine za dz.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Ovde kod mene je idealno za uljanu repicu i psenicu,suncokret ide onako,ali kukuruz jednom uspes u 10godina, soja ne ide, ako bih usao u rit naravno da bih posejao soju makar rodila i 1t po lancu.
 
Pisano je mnogo puta o tim ritovima, da nisu svi isti i da je razlika izmedju naseg rita u nasem ataru od ritova u cicimoricovom ataru ko nebo i zemlja!
U nasem ritu da bi soja dala neki dobar prinos, potrebne su kise svake druge nedelje. Ako je bude previse nakupice se voda da ce ostati parlog a ukoliko ne pada, doci ce do pukotina sirokih da pesnicu mozes gurati u zemlju i soje nece biti ni 500 kg/kj!
U cicijevom ataru gde je teska zemlja za obradu i koja zna da raspodeli i nekako sacuva vlagu u slucaju duzeg vremenskog perioda bez padavina soja uspeva i to u jako dobrom smislu!
Kod nas u tim ritovima najbolje prolazi suncokret i psenica a i kukuruz uspeva bolje od soje! Dok tamo uspeva sve, samo sto se retko vidi po neka psenica i jos manje po koji suncokret! Grehota je ne posejati soju i nakon vise godina monokulture jedna godina sa kukuruzom!
 
https://www.makroekonomija.org/poljoprivreda/proizvodnja-i-izvoz-psenice2017/

http://www.agroservis.rs/odrzani-dani-polja-strnih-zita

.................................................................2016........................2017.
Površina ................................................ 595.000 Ha ................450.000 Ha (ima preoranih pšenica, površina je najverovatnije još manja)
Prosečan prinos po ha................................. 4,85 t/ha............... ispod 4 t/ha (Prema rečima prof. dr Miroslava Maleševića sigurno je da će biti ispod četiri tone.)
Prinos................................................... 2.885.000 t...............1.800.000 t (uzet prosek od 4t)
Prelazne zalihe...........................................218.000 t............... ? (do kraja decembra 2016. izvezeno 657.940t)
Domaće potrebe......................................1.550.000 t...............1.550.000 t
Tržišni višak...........................................1.553.000 t................ ?

Trenutno nema dostupnih informacija vezanih za količinu izvezene pšenice od početka 2017. godine do današnjeg dana. Po svemu sudeći, višak bi trebalo biti manji od 1.000.000 t. Ako imamo slobodno tržište, kako se tvrdi, cena bi trebalo biti...

Realno je da cena hlebnog žita, s obzirom na ulaganja i nepovoljne vremenske uslove, ne bude manja od 20 dinara za kilogram. Ali tu cenu, kako se moglo čuti, neće niko ponuditi.
 
Bez 20 din kg je dobiti nece.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Jel znaci to da treba biti uporan i sejati je pa makar znao da puknes?:sta:
Kako ces da puknes...Imas jesti i popiti kao i mi ostali na forumu...Nije ovo vreme pre 50 godina pa da crkavicu se kupe traktor i masine...Ja sam 91god ali ti sto najvise kukaju ti i imaju...Ako se nama od manje zemlje isplati vise nego da damo u arendu onda ovi sa vise zemlje bolje da cute....Ova poruka ce se svoditi sigurno na Neprikladan recnik jer je rec o istini
 
Kazu da će cena u zetvi piti oko16,5-17 dinara. Toliko je otkupljuju i sada na zeleno...
 
Kako ces da puknes...Imas jesti i popiti kao i mi ostali na forumu...Nije ovo vreme pre 50 godina pa da crkavicu se kupe traktor i masine...Ja sam 91god ali ti sto najvise kukaju ti i imaju...Ako se nama od manje zemlje isplati vise nego da damo u arendu onda ovi sa vise zemlje bolje da cute....Ova poruka ce se svoditi sigurno na Neprikadan recnik jer je rec o istini
Kad sam upotrebio rec puknuti nisam mislio na to da vise nece biti za jesti i popiti, vec iskljucivo na gajanju psenice o kojoj i dalje imam misljenje da stvara samo troskove i da uopste nije profitabilna!
Ako je tebi isplatljiva psenica i umes da zaradis na njoj, ti je slobodno posej!
 
Normalno samo nas malo misljenja razlikuju ali takvi smo svi razliciti...Za alave se ni marihuana ne isplati zato ja uzivam dok se ti sekiraju kako do tih miliona da dodju...A stvarno nisam ljubomoran ko sta ima jer kako se snadjes tako ti bude u zivotu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh