Ishrana starim hlebom

CAR

Član
Učlanjen(a)
22 Jan 2010
Poruka
1.139
Lokacija
lika
Dobio sam ponudu od jednog kolege za zamijenu kamijon kruha za kamijon djubra mislim da nije to tako lose sta mislite o ishrani janjaca sa starim kruhom jel bi ga valjalo osusiti i samljeti na mlin i to pomijesano davati sa zitaricama i u kojom omijeru da nebi doslo do zla a nakiseljen npr.sta bi bilo i koliko davati im.Lakse je to sve na traktorski mlin premljeti i pomijesati.
 
dobra ponuda, i to ja radim već duže vreme ( stari hleb iz svoje prodavnice tako koristim) samo ima jedan bitan uslov da ne bude budjav (plesnjiv) i ne mora se mleti već se vekna izlomi na nekoliko delova i ovce tako voliju jesti sa hlebom se može zamenuti jedan obrok
 
ma nije plesniv jedes ga ako treba 3-5 dana kruh star samo ga treba sacuvati da se neuolesnivi to je problem znaci trebalo bi gaosusiti jednostavno napraviti prepek.
 
možeš ga stavljati u mrežaste djakove ( djakovi od povća) i tako okačiti pod krov na promaju e sad pošto je kod tebe veća količina u pitanju veći je i posao jer svakako ga moraš osušiti
 
veterinari pricaju da ovcama ne terba davati hleba...zato sto u sebi sadrzi kvasac,koji kod prezivara u buraku izaziva neke smetnje...ja sam im pre davao i kada sam to spomenuo veterinaru hteo je da me "ubije"...
 
Ja davam koliko mogu jesti janjci po 30kg dnevno pojedu zavisno dal su na pasi ili ne ako jesu cijeli dan onda 5 kg max.pojedu preko noci i hvala bogu vec 10 dana davam i nema problema samo se uokruzuju kao da koncentrat jedu.
Post je spojen: [time]1271710336[/time]
_________________________________________________
Moj kolega dava kravamo po 3kg samljevenog kruha sa ostalim zitaricama u toku dana vec par godina i sijaju se kao kune.
 
nzm tacno zbog cega ne valja...mozda kvare burak pa ce kasnije kada porastu imati nekih problema...znaci ovo nagadjam...bas cu da pitam veterinara,pa cu da vam kazem tacno.. ::namigivanje::
 
moguce je ako za rasplod ostavljuas da nevalja ali nevidim razloga zasto kruh stari i suvi kao barut nevalja,mozda svijez nebih valjao da se nebi ljepio kao tijesto ali suhi mislim da je ok ati pitaj.
 
@ sika
to je samo deklerativno, i za decu kažu da ne smeju slatkiše pa ih jedu samo puca tako i ovo,ja pet godina dajem ostatak iz prodavnice (jučerašnji hleb dnevno oko 10-12 vekni) i nema problemama samo da ne bude budjav, jedan obrok menjam i nikad ništa veterenira nekad kad hoće da se naprave važni onda pametuju a kad odeš kod njih sve može (provereno) jedan mi je zet a drugi prijatelj (on radi na VFNS) bez brige hranite ništa neće biti treba naravno imati neku meru i samo napred
 
evo kako ja radim sa starim hlebom u to pomijesam razne zitarice

 
I ja mojim kozama povremeno dajem stari hleb. Kad ide moj komsija da kupuje za pse u pekari onda i meni dotera po 1-2 dzaka, leti ga prostrem na papir, platno sta vec na suncu da se dobro osusi i tek kad bude ko koska stavim u mrezaste dzakcice na promaji. povremeno im izlomim i bacim 5-6 vekni, na njih 15. jedu pa puca, ko dvopek. ostave prekrupu i pobiju se za hleb. e sad ako je mek to jest ne isusi se onda im se lepi za nepce i nece da ga jedu. Naj bitnije je da se dobro isusi i nikako nesme biti budjav.
 
I mene zanima isto ako je neko davao ovcama taj stari hleb da mi kaze u kolikim kolicinama i koliko cesto? posto mogu sebi da obezbedim dobre kolicine..
 
Otac svaki dan donese po desetak vekni hleba, prijatelj pekar mu poklanja hleb jer ga ima poprilično dosta, nema kome da ga proda. Hleb leti sušimo u džakovima od krompira, a zimi u Alfi 90. Dajem svaki dan oko 100 grama osušenog hleba po ovci uz mleveni kukuruz, mekinje, sojinu sačmu....
A jaganjcima dodajem mleveni u koncentrat sa 10 %.
Možda i grešim, ali tako radimo godinama... :ppozdrav:
 
Iseckaj im sto tanje (kao cips debljine) na pocetku dok se ne naviknu ima posle da tamane kao ludi, znaci mora sto tanje da bude i ostar noz naravno jesce kao ludi budi siguran
 
Ja mojim kozama ne secem, samo ga razlomim na komadice koliko hoce da pukne i cepaju ko blesave. Problem mi je sto mi je malo daleko gde nabavljam hleb vracen iz prodavnica. Zadnja cena mu je bila 17 dinara po vekni. Jedan prijatelj bio do skoro uzimao ostatke od bureka (kad prave burek pa onaj visak kora sakupe i ubace u iste tepsije i ispeku, ludele su njegove koze za time) . Videcu sad kad se prolepsa vreme da im nabavim ponovo hleb inace slobodno im se moze dati do pola vekne dnevno (govorim za beli hleb, crni mislim da je nekako puniji ali ga nisam do sad nabavljao). Do sada nikakvih problema nisam imao, znaci ko je u mogucnosti slobodno do pola vekne dnevno sme da im daje
 
Ja sam im davao osusen, baci urelnu nek se osusi taj iz zamrzivaca i nemas problem. Ako nije suv hoce da im se lepi na nepce... Da po grlu im dajem otprilike trecinu do pola hleba, kako koja dohvati :osmeh:
 
Hvala na odgovoru!:ppozdrav: Sad je jos ostalo samo da nabavim stari hljeb!U ovoj nasoj pekari ne mozes doci na red za to! ako nista oticu u svoj rodni grad Laktase, 9 km od moga sela!:osmeh:
 
Nazad
Vrh