Krpelji - kako zaštititi ovce i koze!?

peic

Novajlija
Učlanjen(a)
2 Apr 2010
Poruka
2
pozdrav za sve ucesnike foruma.nov sam javljam se prvi put,pa molim onoga ko zna nesta vise u vezi krpelja kako zastit koze ovce i ostalo blago.mislim da je ovo velik velik problem boim se za gotovo sve ucesnike foruma .ako gresim nemojte se ljutit nov sam u ovom ...
 
I meni su ove zime ovce pune krpelja , do ove zime nisu uopste imale a sad ne mogu jagnjad da odbranim od krpelja , Dolazio veterinar , dao jaganjdma neku inekciju protiv krpelja ali ovcama nije pa sad mala jagnjad koja nisu primila inekciju puna,a o ovcama i da ne govorim.
 
sa vakcinama necete nesta znacajnije postici, vec treba kupanje ili po stomacnom delu ovaca po vimenu i nogama sa sugjerom ili ona za prozore kako se vec zove poprskati ovce sa ( ime tog sredstva koje nabavljam iz Grcke recicu vam drugi put jer sam zaboravio kako se zove) i jedno 2-3 meseci se sasvim mirni krpelji ne napadaju a oni koji su na ovcama umiru za 24 sata, to sam ja tako resio druge nema ali cudno je ove godine da se pojavljaju vec preko zime sto je ranije bilo tek posle marta i aprila meseca ali posto se vremenski uslovi menjaju u celome svetu ko zna sta ce vise da izagje
Post je spojen: [time]1270339747[/time]
_________________________________________________
Dok nisam koristio ovo sredstvo svake godine mi kao posledica od krpelja ugine oko 10-15 grla sto siljezad najvise zati i po neka ovca
 
@spensi & bokuman

Ivomek sam pronasao kao sredstvo za ciscenje pre svega od unutrasnjih parazita, a krpelji se ne spominju ?
Naravno ponekada se desi da sredstvo ima siru primenu od one koju je predvideo proizvodjac.

Tretirana stoka ne sme da se kolje 49 dana(Ivomec+) i 48(Ivomec) ili 35dana za goveda(Ivomec1%) a 18 dana za svinje posle davanja poslednje inekcije.. Nije dozvoljena upotreba kod mlecnih zivotinja. Ovo je najveci problem. U proizvodnji mesa mogu da se koriste razliciti preparati s tim da se postuje karenca pa se izluce iz organizma do klanja. Sa zivotinjama koje se muzu je problem sto takva sredstva mogu da se koriste samo u periodu zasusenosti, pod uslovom da smeju da ih koriste gravidna grla. Nisam pronasao neki namenski IVOMEC za koze i ovce? Da li postoji? ? ?

Tako da se bojim i za ovo sredstvo koje predlaze bokuman. Ako je ono posle kupke aktivno 2-3 meseca onda je skoro izvesno da ga ima i u mleku?
 
Tar je u pravu, jer na uputstvu ivomeka i svih preparata na bazi ivermektina, nije naveden krpelj.
Medjutim ivomek za ovce se koristi i za pse i to narocito kad ima krpelja i kod pasa djeluje super. Ovdje iskljucivo koriste ivomek za ovce kod ciscenja pasa.
Kako djeluje dobro kod pasa, a s druge strane ja ga iskljucivo koristim kod ovaca i nikad nismo imali problema s krpeljima.
Problem je kao sto je Tar naveo. Ivermektin je zaj... radi velike karence. Ne mozes koristiti dugo ni mliko ni meso. Zato se prvenstveno i upotrebljava kod mljecnih zivotinja u suhostaju.
Najbolje je u biti kupanje, a i Tactic kojeg je prepurucio Brundalo je za vanjsku upotrebu.
Treba napraviti dva tretmana u razmaku od 10 dana.
Tactic ima karencu kod goveda 1 dan, kod svinja 7 dana a kod ovaca i koza 21 dan nakon zadnje upotrebe. Samim tim kod ovaca karenca je 31 dan.
Pitanje je: Dali je siguran preparat koji djeluje 2 - 3 mjeseca za mliko i meso?
Sve sta stavljas i na kozu su apsorbira u organizam. Ako se apsorbira u organizam ulazi u krvotok. Ako je prisutan u krvi, onda je prisutan i u mliku i u mesu.
Osim toga i kupanje nije bas preporucljivo u svako doba godine. Ne mozes uzet fen i osusit poslje zivotinju i stavit je u toplu prostoriju. I sisanje ovaca npr. se radi kad vec pocnu topliji periodi. Tako i kupanje.
Sve u svemu nije bas zgodan problem.
 
ja to rijesavam mijesavinom benzina i pregorijelog motornog ulja samo namazem mijesta po prsima odozdo,vrh repa umocim u rastopinu,papcice isto umocim i imam mir.To radim samo sa zivotinjama,janjcima koje je krpelj zahvatio i nakon par dana je rijeseno samo se posuse i popadaju bez da ista skidam.To nije lose kad imas na malo janjaca i jednostavno pa nista i nekosta a trud tko racuna.Zivotinje sve kad sisam obavezno prekupam u kadi staroj pomijesano sa rastvorom taktika 50% manje nego sto je proizvodjac prepisao jer ga ide puno ustvari ovce ga puno raznesu van iz kade.
 
Tar je napisao(la):
@spensi & bokuman

Ivomek sam pronasao kao sredstvo za ciscenje pre svega od unutrasnjih parazita, a krpelji se ne spominju ?
Naravno ponekada se desi da sredstvo ima siru primenu od one koju je predvideo proizvodjac.

Tretirana stoka ne sme da se kolje 49 dana(Ivomec+) i 48(Ivomec) ili 35dana za goveda(Ivomec1%) a 18 dana za svinje posle davanja poslednje inekcije.. Nije dozvoljena upotreba kod mlecnih zivotinja. Ovo je najveci problem. U proizvodnji mesa mogu da se koriste razliciti preparati s tim da se postuje karenca pa se izluce iz organizma do klanja. Sa zivotinjama koje se muzu je problem sto takva sredstva mogu da se koriste samo u periodu zasusenosti, pod uslovom da smeju da ih koriste gravidna grla. Nisam pronasao neki namenski IVOMEC za koze i ovce? Da li postoji? ? ?

Tako da se bojim i za ovo sredstvo koje predlaze bokuman. Ako je ono posle kupke aktivno 2-3 meseca onda je skoro izvesno da ga ima i u mleku?



Slazem se ja u to ali idealnog nema
 
Kod mene su jagnjad zatvorena i nemam srecom problema sa njima,ovce su non stop napolju cim otopli napolju i spavaju al im krpelji napadaju samo repove(ne kupiram ovce,imaju repove duge),to resavam tako sto im osisam repove vec pocetkom marta i nema nikakvih problema ako se i neki zakaci one ga skinu zubima
 
miladinovic je napisao(la):
Kod mene su jagnjad zatvorena i nemam srecom problema sa njima,ovce su non stop napolju cim otopli napolju i spavaju al im krpelji napadaju samo repove(ne kupiram ovce,imaju repove duge),to resavam tako sto im osisam repove vec pocetkom marta i nema nikakvih problema ako se i neki zakaci one ga skinu zubima

Pa upravo pricamo o stoci u stali prvi put sam video ovo zime prosto neverovatno,stala se dezinfikuje 3 puta godisnje ali nije bio previse poneki smao, za koji da bice invazija osim nekog sredstva drugogo spasa nema al dal je otrovan sigurno da jeste inace ne bi delovao, e sada ako ima neki krpelj na vimenu to se skida ruco zbog muznje uostalom razlika ima od cca 10 sati tako da i nije tiliko opasno za coveka
 
bokuman je napisao(la):
Pa upravo pricamo o stoci u stali prvi put sam video ovo zime prosto neverovatno,stala se dezinfikuje 3 puta godisnje ................
Otkud krpelji u stali? Njima je u razvoju neophodna zemlja.
Nego u poslednje vreme jesenji talas koji je ranije bio beznacajan postaje sve intenzivniji. Mozda su ovce pokupile male krpelje u poslednjim izlascima na pasu, pa su ovi neko vrme hibernirali pa se u nekom trenutku aktivirali? U svakom slucaju nadam se da nije nastala neka nova "stalska" vrsta kao sto je u medjuvremenu nastao gradski, podrumski komarac.

Palo mi je na pamet da su pacovi i misevi doneli krpelje ali opet, krpelj koji se zakaci na neku zivotinju ne menja domacina kao buva.
 
Mozda su ovce pokupile male krpelje u poslednjim izlascima na pasu, pa su ovi neko vrme hibernirali pa se u nekom trenutku aktivirali





Jedino logicno resenje ali radi se se nekoliko komada ne invazija, kao sto ce biti recimo za nekoliko nedelja.
 
Можда могу да преживе упресовани у бале сена па кад овце једу сено, они се закаче.
 
Pozdrav svim ucesnicima foruma. Nov sam u ovom pa se teze snalazim sa kompjuterom te mi ne zamerite na greskama . Pratim vase diskusije stvarno zanimljivo i poucno,ali nesto jako malo diskusije o Krpeljima,mislim da oni neznju za granice ,te da svi imamo sa njima probleme.Zato molim sve ko nesta zna o njima i odbrni od njih neka iznese ..hvala...
Post je spojen: [time]1271776741[/time]
_________________________________________________
 
EKTOPOR nalazi se u Grcku jako efikasan nanosi po stomaku ovce krpelji ne dolaze jedno 2-3-4 meseci
 
Nazad
Vrh