Krpelji - kako zaštititi ovce i koze!?

Da neotvaram novu temu jutros mi kolega javi da je nasao moje jedno janje kako "otiče bokovima"sve mi se cini da je enterotoksemija iako sam ih cijepio nakon 20 minuta samo je crklo.Janje je nekih 22kg.To je vec drugo ove sezone.Sta mislite jesam li u pravu?
 
CAR je napisao(la):
Da neotvaram novu temu jutros mi kolega javi da je nasao moje jedno janje kako "otiče bokovima"sve mi se cini da je enterotoksemija iako sam ih cijepio nakon 20 minuta samo je crklo.Janje je nekih 22kg.To je vec drugo ove sezone.Sta mislite jesam li u pravu?
Pozdrav.
Kada si ih cjepio. Janjad se ne cjepe protiv enterotoksemije prije tri mjeseca starosti. Trebas cjepit ovce jedno mjesec dana prije janjenja.
 
hvala bokuman za info, potrudicu se da nabavim i probam mana nemamo bas puno krpelja ali je zastita ipak pozeljna
 
a ne smeta ovcama ako su sjagnjene da se tumbaju mesec dana pred jagnjenje, posto se ta inekcija verovatno udara u debelo meso sa unutrasnje strane?
 
entuzijasta je napisao(la):
a ne smeta ovcama ako su sjagnjene da se tumbaju mesec dana pred jagnjenje, posto se ta inekcija verovatno udara u debelo meso sa unutrasnje strane?
Cjepivo se daje ispod koze. Ne treba ih obarat. Podignes kozu na vratu i apliciras cjepivo.
Inace ovce ne treba obarati kad im dajes injekcije. Lad ih dajes u misic, dosta je uhvatit je i aplicirat u but s zadnje strane.
 
Dao sam jaganjcima 10-15 kg. prekjuce 0.3 ml po jagnjetu neomecktin(ivermektin) puni su krpelja.Danas posle dva dana ne primecujem razliku.Proizvodjac ne propisuje da deluje na krpelja.Kakva su vasa iskustva?Posle koliko vremena treba da deluje ako deluje?
 
Dao sam jaganjcima 10-15 kg. prekjuce 0.3 ml po jagnjetu neomecktin(ivermektin) puni su krpelja.Danas posle dva dana ne primecujem razliku.Proizvodjac ne propisuje da deluje na krpelja.Kakva su vasa iskustva?Posle koliko vremena treba da deluje ako deluje?
Mogao si dodatno još uzeti neko sredstvo u prahu, pa ih duž leđa poprašiti.Ja sam koristio neopitroid, msm da se tako zove. Ovčiji krpelj se kreće pa je uz neomektin ovaj prašak dobar dodatak.
 
Jesam samo par krpelja ne deluju mi bolesno naprotiv ko da vole ivermektin(salim se).Danas sam poslusao kolegu sancha i kupio praskasti insekticid venex pa ce da vidimo.Ipak za ivermektin treba malo vremena(dok se malo krpelji hrane) bar ja mislim tako.

---------- Poruka napisana 21-04-12 u 17:44 ---------- Prethodna poruka je 20-04-12 at 21:15 ----------

Posle 24h tretiranja praskom venex nema vise krpelja malopre sam proverio.
 
Poslednja izmena:
Suta prskam koze od krpelja, danas im je kupljeno sredstvo protiv krpelja, svaki dan zakace bar po tri, cetri krpelja, a svako cupanje istih ih boli :( i ja to nisam mogla da gledam.
 
Pozdrav svima zanima me kako da se rijesim krpelja ja neznam nije ga bilo nikad ko sad sa jedne koze sam skino preko 50 krpelja sto sam ja vidio molim za savjet da mi neko kaze sta da radim!
 
vakcinisi koze (kod nas je invermektin , neznam koji je kod vas u BIH ) i svi prisutni na kozi ce uginuti a novi se nece kaciti za nju
 
Proslo je dosta vremena od zadnjih diskusija o krpelju kod jagnjadi, pa me interesuje ima li novih saznanja jer ovaj problem se kod mene vec pojavio. Naime ovce su na pasi bile zadnji put u Novembru a jagnjad evo starosti oko mesec dana povrsinski po vuni vec svakog dana imaju sve vise ove gamadi koja desi se predje i na mene dok ih hranim (pojedina prenosim u pregradu na hranu...)
 
Nazad
Vrh