Slavske svece KWS oktobar
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 59

Tema: Problemi sa vimenom kod ovaca i koza

Član zarius011 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Poruka
    535
    Zahvalio se
    135
    Zahvaljeno 88 puta na 70 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Problemi sa vimenom kod ovaca i koza

Kod mene se opet javio problem, kod ovce se opet zecepio mlijecni kanal u jednoj sisi. Kad se ojagnjila 15 decembra bio je isti problem. pa joj je vetrinar stavio u sisu cjevcicu da mlijeko iscuri. i sve je bilo dobro. i evo opet sad. pa ga moram sutra zvati da dodje. pokusao sam izmusti ali ne ide. necu na silu da ne dodje do pucanja kanala. zna li ko od vas momci kako da se to rijesi bez veterinara?

Član nemanja_st01_58 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,252
    Zahvalio se
    109
    Zahvaljeno 211 puta na 161 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ne moze bez njega, ja sam pokusavao kod koze od komsinice i cevkom i iglom ali nije bilo uspesno. Smanji joj hranu i cekaj veterinara.

Član zarius011 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Poruka
    535
    Zahvalio se
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    tek sam to vidio kad sam ju i veceras"nafilovao" zitom! Nisam joj provjeravao vime 3 dana i eto problem. reko' njezin ovnic ima 23 kg pa moze sve bez problema posisati, pa zato i nisam ju pregledao svaki dan. kad ne lezi vraze, s*anje!

Član milantina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    298
    Zahvalio se
    23
    Zahvaljeno 25 puta na 21 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Meni evo danas druga koza u vimenu ima krvave cepove, izmuzanje bukvalno na silu, polako polako, i onda krene mleko sa krvlju. Pre par dana sam imao isti problem sa "babom" od te koze evo sad i ova i to ponovo samo u jednoj sisi. Ako se primeti na vreme onda i moze nekako da se izmuze, kad otvrdne vime onda samo veterinar pomaze. Kad je dolazio za proslu kozu reko mi je da joj je od jednom nadoslo mleko/kolostrum u vime i da su popucali neki kapilari... da izmuzavamo par puta dnevno i proci ce za 2-3 dana, tako je i bilo, evo sad ova....
    Niko se naucen nije rodio !!!

Član zarius011 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Poruka
    535
    Zahvalio se
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    da li ovca(koza) moze biti podlozna tome? Recimo ako ima jednom, ili ova moja dva puta da ce joj se to i ubuduce desavati. ova je dasla bas fino jagnje, pa bi mi bilo zao da ju prodam. Dobro, ako se izmuza svaki dan da toga nece biti, ali mozda nekad necu biti kod kuce i eto problema.

Banned
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    1,097
    Zahvalio se
    334
    Zahvaljeno 495 puta na 219 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    MOje misljenje je da je za ovaj put daleko losija prognoza kolega zarius011

Član zarius011 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Poruka
    535
    Zahvalio se
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: MIRKOPOZEGA Pogledaj Poruke
    MOje misljenje je da je za ovaj put daleko losija prognoza kolega zarius011
    U kom smislu mislis. da ce ostati bez pola vimena ili..?

Prijatelj Foruma Rale 83 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    3,594
    Zahvalio se
    135
    Zahvaljeno 159 puta na 114 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Smanjite malo proteine ako ih dajete , moze biti i stari mastitis . Treba probati pomesati mekinje i brasno , promutiti sa vodom i namazati vime ako je vrelo dok nedodje veterinar a kad dodje trazite da vam da i kremu gel za vimena ima crni i zeleni da imate kao preventivu za pocetnu pojavu mastitisa .
    SVI JUNACI NIKOM PONIKOSE I U CRNU ZEMLJU POGLEDASE
    NE PRIHVATAM NIKAKVE AUTONOMIJE

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    603
    Zahvalio se
    57
    Zahvaljeno 181 puta na 142 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    tu je problem mastitis od prosle godine. cak i ako to veterinar sada sanira sledece godine ce se javiti u jos tezem obliku.ja imam jednu takvu ovcu koja se uvek blizni pa sam je ostavio iako joj je jedna strana vimena skroz tvrda.ona dok ima dovoljno mleka u toj jednoj sisi pusta oba da doje, ali nakon par dana ona odabere samo jedno dok drugo odbaci.onda ja to odbaceno hranim na flasicu i poturam ga pod druge ovce dok ne nauci da krade samo.

Član
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Poruka
    222
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 80 puta na 53 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Milantina problem sa vimenom ti je više nego sigurno mastitis.Kad izlaze čepići i krv to ti je povratak mastitisa koji se je dogodio u prošlim laktacijama.Mastitis se može lečiti samo ako se počne na vreme.On se najčešće javlja kod mlečnih grla ako mladunčad ne posisa do kraja mleko iz vimena a posebno u ekstezivnom uzgoju gde se ne vodi dovoljno računa o stoci.Kod mlečnih grla jedini način preventive mastisa je rano odlučivanje mladunčadi od majki ili eventualno što češće izmuzivanje.Mastitis se u vimenu učauri u grudvi i vidu gnoja i čeka povoljan trenutak da se aktivira.Obilazeći farme gde ne vode računa o zdravlju koza ustanovio sam da kod pojedinih pogotovo gde su mlečna grla sva muzna grla imaju mastitis.Najžalosnije što vlasnici to ne prepoznavaju a mleko prodavaju kao jako zdravo pogotovo za decu.Mastitis je nezgodna bolest i ja sam kod svojih koza imao problem i na kraju sam ustanovio da je jedina mera likvidacija jedinke ako se u prvoj godini ne može rešiti izlečenje.Ovo što sam izneo u vezi mastitisa on se može pojaviti i kod manje mlečnih grla ako se ojari jedno mladunče a nevodi se računa o vimenu.Na kraju problem mastitisa se javlja isključivo zbog nebrige nas vlasnika životinja.

Član milantina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    298
    Zahvalio se
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Neznam sta se desavalo sa tim kozama ranije jer sam ih uzo maja/juna prosle godine, covek koji ih je cuvao je daleko bilo preminuo... Dobre su na mleku, krupne, jarad im super napreduju... Neka rasa kao balkanke, imaju duzu dlaku... Znam samo da ih je taj covek cuvao u bas ocajnim uslovima. Jedino kad bude proso ovaj sneg da pozovem neku privatnu veterinarsku stanicu da mi odradi testove na mastitis... krv im je vadjena i sve je bilo u redu

Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,252
    Zahvalio se
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kod tog mastitisa sa gnojem krvlju i krpicama u mleku pomayu samo antibiotici, a kod ovih drugih gde se javlja upala i otok može da pomognu obloge od sirća i masti, dalje pomaže kamfor kao obloga, konjska mast a glina koje ima po rekama ili takozvana Uma kao obloga pokazala se kao delotvorna jer izgleda ima antibakterisko dejstvo.
    Pokusavaj jedino da izmuzas sisu non-stop i da ne dozvolis da se začepi kanal, ako stalno izbaca taj iscedak iz vimene ima šanse da se izleči . Izbegavaj da jarad sisaju takvu sisu ili mleko jer hoće da uginu.

13. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku nemanja_st01_58 na ovoj poruci:

milantina (13-02-12)

Član milantina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    298
    Zahvalio se
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Jarici su podbaceni (nasilno) pod drugu kozu, juce smo je 4-5 puta izmuzli i evo jutros nit cepica nit krvi, ali i danas ce mo je izmuzati... u svakom slucaju pre upotrebe svim kozama cu odraditi mastitis test i vadjenje krvi. Jer taj sir i mleko koje prodajem jede i moj dvogodisnji sin, iz iste kofe ide sve.

Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,252
    Zahvalio se
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    To sto vise nema vidljivih čepića i krvi ne znači da je mastitis prestao. Meni se kod krava to dešavalo, ako procediš to pomuženo mleko videćeš manje čepiće na cedilu. Izmuzaj stalno još 2-3dana i onda zovi vet da proveri na mastitis i da da terapiju. I još jedna bitna stvar, nikako ne izmuzaj na pod jer tako prenosiš zarazu na druge koze ili čak na drugu sisu, jer ne mora da znači ako je jedna sisa obolele da je i druga.

16. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili nemanja_st01_58 na ovoj poruci:

milantina (13-02-12), tomovr (18-07-13)

Član
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Poruka
    222
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 80 puta na 53 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ima u veterinarskoj apoteci tečnost ljubučaste boje antiregens sa njim sam možeš kontrolisati mleko na mastitis tako da za to nemoraš zvati veterinara.

18. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku mudric milan na ovoj poruci:

milantina (13-02-12)

Član zarius011 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Poruka
    535
    Zahvalio se
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Danas je bio veterinar.Sto se tice ovce kojoj je jedna sisa bila zacepljena nema vise pomoci. uradio je sto je mogao, od sad ce imati samo jednu sisu.kaze da to nije mastitis vec zacepljen mlijecni kanal.Koji je doveo do tog da je ostala bez nje. Ali kako god sta je tu je! Nego da pitam, sta bih od prve pomoci sve trebao da imam u "kucnoj" apoteci za ovce?

Banned
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    1,097
    Zahvalio se
    334
    Zahvaljeno 495 puta na 219 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    kod zacepljenja-ostecenja kanala(lezije) kod ovaca prognoza je uglavnom losa,predhodni put je bila srecna okolnost,zao mi je kolega Zarius011 al tu jednostavno ne mozes nista,ostaje samo da sklonis grlo,ubuduce veterinara zoves odmah ako postoji bilo kakva sansa, ne cekas drugi dan.pozdrav

Član
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    2,489
    Zahvalio se
    116
    Zahvaljeno 282 puta na 250 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    steta bas mi je zao ja iskreno nemam nista u kucnoj apoteci ali osnovno tablete distol selen ivermectin i jos neki

Član milantina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    298
    Zahvalio se
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Juce sam kontaktirao putem mejla neku firmu u vezi preparata za higijenu vimena i testiranje na mastitis, vec jutros evo odgovora, poslovni ljudi nema sta
    Cene za tražene artikle su :

1526 KerbaWash 5 l koncentrat za pranje vimena pre muže, KERBL Nemačka– 2.805,50
    15232 Uddero Dip 10 l sredstvo za zaštitu vimena nakon muže na bazi joda, KERBL Nemačka – 3.630,00
    15258 Uddero Dip Lacto 5 l sredstvo za zaštitu vimena nakon muže na bazi hlorheksidina, KERBL Nemačka – 1.958,30
    15252 Dezinfektor vimena sa čašom, KERBL Nemačka – 957,30
    1579 Papirni ubrusi za vime 2 x 200, KERBL Nemačka – 545,60
    739327 Papirni ubrusi za vime 2 x 800 – 1.738,30
    1513 Mastitis testator disk beli, KERBL Nemačka – 272,80
    1514 Mastitis reagens 1 l, KERBL Nemačka – 503,80

Sve cene su izražene bez PDV-a (18%) I informativnog su karaktera.

Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,252
    Zahvalio se
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ako si citao stare postove onda si sigurno video brundalov recept za pranje i higijenu vimene, iskren da budem meni se ne svidjaju svi ovi preparati i kako on rece slana voda pre i posle muze i kraj price,posebno ako je rucna muza, ako je masinska onda moras nesto za dezinfekciju i ispiranje muzilice jer ostaje masti na gumama i crevima i tu se stvaraju i razmnozavaju bakterije.
    Od svega ovoga mozda ti je dobar da se uzme ovaj teste mada i to mozes da napravis od dve posude od bolje plastike koje ces da zalepis na neku plocicu sa rucicom i da ne budu za vise nego za po jedan mlaz mleka, pozeljno je da su sieoke i plice. A reagens mozes da kupis jer to ne mozes sam da napravis.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja