Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Znaci Kremenko je bio upravu za Cile.
To bas i nisu najbolje informacije.
Jel to bese napisao onaj sto trci go po malinama na minus 20,pa posle izbrisao,da ne bi Cileanci culi za Kremenka,i njegove metode vracanja novca hladnjacarima?
Mada iskreno ne verujem da moze biti toliko losa cena kao kupini ove godine,mora to da bude za nijansu bolje.
 
Cunami kakvo je stvarno stanje u Cileu?
Ovaj Kremenko mi nije bas pouzdan izvor informacija.

cile katastrofa kvalitet a bogami i cena , cena prve berbe koja je zavrsena bila je od 600 - 700 pezos ( 685-1 eur) da podsetim da je prosle godine bila od 1300-1500 pezos, napominjem da je ova berba nosilac samo 15 % roda ovih 85 % je hertridz i za ocekivati je da se poboljsa kvalite a i cena , videcemo krajem februara sta bi tu moglo biti jasnije
 
Kamenko - pominješ u svojim komentarima reč ,, nepravda". Ne razumem na šta se to odnosi. Nisam ja ili bilo koi proizvođač odredio cenu. Cenu su odredili hladnjačari. Ja tu nigde ne vidim nepravdu. Uzgred kažeš sve hladnjače su u problemu. Navešću ti neke. Na primer Frigo Junior hladnjača Arilje. Raspitaj se kako posluje i kako idu kamioni puni robe u EU iz ove hladnjače. Sledeći primer je recimo Des Kur. Ovih dana su kooperanti imali svečani ručak. Neki su dobili i nagrade. Znam za jednog a kažu da ih ima još. Čovek je zbog kvaliteta svoje maline dobio nagradu u iznosu od 100 000 din da uzme u đubrivu i preparatima. Kažu ako i pređe tu cifru malo i to će mu priznati. Ne bih rekao da su svi u problemu.

Cena u Čileu je tačna oko 0,75eur


Mislim da je Srpska malina konačno dobila svoje zasluženo mesto na tržištu po posebnoj ceni. Ne verujem da je veliki hladnjačari prodaju niže nego što su je platili.
vilamete slazem se da ima par hladnjaca koje rade nemoze se sva ariljska malina iduce godine iskrcati u ove dve sta je sa najvecim,od njih stanicem sta se desava po pozegi ivanjici kosjericu... Moji poznanici po bruskom kraju se dave valjevo ( samo leskovacke i sabacke hladnjace su mirne one su imale prvu malinu i kada se jeftino placala oko 150 dinara) i oni ce se izvuci ja pricam o hladnjacama zapadne srbije koje su platile cenu od 225 do 235 dinara ( u brusu cak i 280 dinara u jednom periodu) a prodajna cena orginala je 170 dinara sada jer se male i velike hladnjace dave to je istina kojoj necemo da pogledamo u oci i koja ce nam,se vratiti kao bumerang za manje od 150 dana tada ce biti jos veca nepravda...
 
Kremenko,vidi se da su te ucili da spinujes,ali to mozes tamo gde ljudi nemaju pravih podataka.
Dva puta si se dotakao Bruske opstine,koja je uzgred budi receno druga opstina po kolicini proizvedene maline u Srbiji,sto se lako moze proveriti.
Ali to nije sada tema,vec je tema CENA.
A sto se tice cene,istina za Brusku opstinu je sledeca.
Pocetna cena je bila 150 dinara,da bi lagano rasla,i na kraju berbe izasla na 210 dinara.
Pricam o 80 posto teritorije opstine Brus.
I samo da napomenem da ovde hladnjacari,nikada i niko od njih ne isplacuje po poslednjioj ceni,vec po ceni koja ti je upisana za taj dan.
Sto se tice cene od 280 dinara,ona je bila u mestima sa najvecom nadmorskom visinom,tacnije na obroncima Kopaonika,gde najkasnije stize malina,doduse gde je realno i najboljeg kvaliteta,a to je od prilike 20 posto od ukupne kolicine koja se proizvede u nasoj opstini.
 
Merkantor ja sam napisao "u brusu u jednom periodu 280 dinara" cak je u jednom danu prica mi prijatelj iz krive reke neki licko ili tako nekako platio i 300 dinara za kilo ..... kriva reka nosi robu u brus zar ne? Pa sta je tu spin to je istina koju i ti potvrdjujes i naravno tamo su cene danza dan... Kod nas nije tako vec su svi isplatilli 225 do 235 za vilamet a 255 za miker ....naravno ti bolje znas sta se oko kopaonika desavalo priznajem....pogotovo sto pretpostavljam,da si i ti predavao bruskim hladnjacama koje se u agoniji jer su puni i prepuni i kupine ( i od pre dve sezone i ove i maline naravno iz roda 2016 znam to jako dobro jer mi je kazem prijatelj otuda a istina je da je i roba iz krive reke bila losa ove godine jer su imali puno kise u vreme berbe to ti znas ako su ti malinjaci tamo jer im je berba najkasinija u srbiji tako da je tvoja recenica " tamo realno najboljeg kvaliteta" netacna tamo beru u kofama a gajbice u koje malinu prbacuju im teze i do 2,5 i cak i 3 kila neto ( tako bere i moj prijatelj) i video sam svojim ocima kako to izgleda kad se sa brda spusti u brus u hladnjacu ... (Znam ovo jer moji beraci kad zavrse kod mene idu u krivu reku da nastave berbu vec trecu godinu zaredom i ja ih odvezem tamo )
 
Poslednja izmena:
Realno pricas gluposti.
Gde se bre bere u kofe?
Gde ti zivis?U Diznilendu?
U koje hladnjace voze u Brus,kada u samom gradu ima samo tri velike hladnjace,a sve ostale su u selima,a neke od njih i bas blizu Krive Reke?
I jos da ti kazem ovo,i zavrsavam sa tobom,jer ti i ime govori da dolazis iz crtanog filma.
Vecina kupine je prodana,i usled izmrzavanja koja ce nastati zbog ovih niskih temperatura,uopste nije nemoguce da kupina ima bolju cenu od maline ove godine.
 
Kofice od djema vezu oko struka i u njih beru a onda presipaju u gajbice vidjeno svojim ocima ... Sto se tice cene kupine sasvim je moguce da ce cena kupine kao pre neku godinu bude veca od cene maline i to iz dva razloga: prvi vec trecu godinu cena kupine je katastrofalna za proizvodjace ( prosla je bila dno dna) i mnogi kupinjaci su zapusteni a prosla berba je radjena na svakih cetiri do pet dana drugi razlog je da je mnogo je kupine ostalo neobrano a muva suzuki koja se pojavila i kod nas u zadnje dve godine je polegla jaja na raspadujuce plodove i tako se prosirila po kupinjacima... Cak i ubrani plodovi u pojedinim regionima gde je bila neredovna berba prepuni su malih belih crvica a kupci takvu robu nece i takva kupina moze da zavrsi samo za kuvanje i sokove....tako se pojavio nedostatak kvalitetnih konfitura na trzistu i slazem se sa tobom,da cena za kvalitetnu i ne crvljivu kupinu moze biti veca od cene maline iduce berbe ( napominjem da za sada za muvu suzuki ne postoji srestvo preparat koji je eliminise - pogledati na internetu sta ova posast cini po vocnjacima u evropi) i da je jedini lek u prevenciji ( sircetni rastvor po vocnjaku kao zamke po svim redovima i skidanju svih plodova i redovne berbe da nebi ostajalo voce u koje ona polaze jaja) isti problem moze se desiti i u malinjacima ako ne bude redovne berbe
 
Znaci Kremenko je bio upravu za Cile.
To bas i nisu najbolje informacije.
Jel to bese napisao onaj sto trci go po malinama na minus 20,pa posle izbrisao,da ne bi Cileanci culi za Kremenka,i njegove metode vracanja novca hladnjacarima?
Mada iskreno ne verujem da moze biti toliko losa cena kao kupini ove godine,mora to da bude za nijansu bolje.
:haha::haha::ppozdrav: Post nisam izbrisao ...premesten je..? cunami je lepo obrazlozio cena u cileu je katastrofa kao i kvalitet...!

E moje 6-godisnje iskustvo je da i kod nas svake god, imamo od 30-dana berbe....bude nekoliko dana zbog vremensk. uslova loseg kvaliteta i to al samo alavi hladnjacari zloupotrebe na stetu dobrih malinara.

Istinski bih molio ...bajne pesimiste da prestanu da brigaju o niskoj ceni ....jer tako oni samo prizivaju ...ono sto ne zele..! A oni ko ji su u kampanji....neka rade svoj posao!


Procitajte @ meker-ov post br.40 i sta ima vise da se prica ...??? sve je jasno?

Dodao bih jos ...Da li se secate odrzanog skupa u Sapcu 09-05do 11-05 2016 na svetskom nivou....? Sta li je se tu sve iz dogovaralo...? Da li neko zna kakva je politicka slika u Cileu.....da li sem trzisne cene (ponuda-potraznja)...ima i primesa politicke cene..? Ko formira ..? politicku cenu ...pozicija ili opozicija...? kako u Cileu tako i bilo gde ...?

Sve je mnogo komplexsno...? AL naj bitnije je da Dragi BOG da da dodje do dobre berbe...a tad cemo odlucivati da li nam se isplati brati ili ne...! :ppozdrav:
 
Pole smatram te ozbiljnim malinarom ( tebe i tvog brata) predlazem ti da se unapred pripremis za usluzno zamrzavanje sopstvene maline ( ako vec nisi sagradio malu hladnjacu za sopstvene potrebe) i ne prodajes je kao svezu... Tvoja malina krece medju prvima ( a izuzetnog ti je kvaliteta miker) u Srbiji jer si u nizini i prvi ces osetiti nisku cenu otkupa koja je evidentna....veceg ces finansiskog efekta imati ako orginal kasnije prodajes ili sacekas i jednu godinu sa zamrznutom robom pa je 2018 prodajes ( rod iz 2017) i tako igras na mogucnost lose berba iduceg septembra u poljskoj.... To je predlog svim vecim proizvodjacima i nacin da se ne podlegne ucenama onih hladnjaca koje su ( ponavljam kupujuci jeftino preziveli cunami otkupne cene iz 2016) najveci deo postenih hladnjaca bice nemocno ako do nove berbe ne prodaju malinu da udju u novu berbu Pole setices se ovog posta ako tako ne uradis uostalom potseticu te ja na isti... Ja cu tako uraditi u sledecoj berbi usluzno cu zamrznuti malinu i sam je prodavati ( tako placanjem usluga pomoci hladnjaci sa kojom radim godinama) bez opterecenja za istu da me prati u otkupu to je nas dogovor od jutros- jer je definitivno odbio da mu vratim deo cene iz proslogodisnje berbe (njegov stav izlazi iz njegovog ponosa i postenja prema proizvodjacima ali mi je i posteno rekao da moze samo uslugu da mi radi a da mu je platim a da nece ulazitu u otkup jer jos nije prodao 60% proslogodisnjeg roda)
 
Pole smatram te ozbiljnim malinarom ( tebe i tvog brata) predlazem ti da se unapred pripremis za usluzno zamrzavanje sopstvene maline ( ako vec nisi sagradio malu hladnjacu za sopstvene potrebe) i ne prodajes je kao svezu... Tvoja malina krece medju prvima ( a izuzetnog ti je kvaliteta miker) u Srbiji jer si u nizini i prvi ces osetiti nisku cenu otkupa koja je evidentna....veceg ces finansiskog efekta imati ako orginal kasnije prodajes ili sacekas i jednu godinu sa zamrznutom robom pa je 2018 prodajes ( rod iz 2017) i tako igras na mogucnost lose berba iduceg septembra u poljskoj.... To je predlog svim vecim proizvodjacima i nacin da se ne podlegne ucenama onih hladnjaca koje su ( ponavljam kupujuci jeftino preziveli cunami otkupne cene iz 2016) najveci deo postenih hladnjaca bice nemocno ako do nove berbe ne prodaju malinu da udju u novu berbu Pole setices se ovog posta ako tako ne uradis uostalom potseticu te ja na isti... Ja cu tako uraditi u sledecoj berbi usluzno cu zamrznuti malinu i sam je prodavati ( tako placanjem usluga pomoci hladnjaci sa kojom radim godinama) bez opterecenja za istu da me prati u otkupu to je nas dogovor od jutros- jer je definitivno odbio da mu vratim deo cene iz proslogodisnje berbe (njegov stav izlazi iz njegovog ponosa i postenja prema proizvodjacima ali mi je i posteno rekao da moze samo uslugu da mi radi a da mu je platim a da nece ulazitu u otkup jer jos nije prodao 60% proslogodisnjeg roda)

zbog cega sy jedni hladnjacari placali 150 din a drugi 250 din malinu ? ovde vecina moze da potvrdi da su najvece kolicine maline otkupljene prosecno po 1,35 eur,pocelo sa 150 90% roda zavrseno sa 250 10 % roda prosek 165 din, o otkupnim cenama prema proizvodjacu roda 2016 ino kupci su dobili proverene informacija tako da je prica da je malina u srbiji placena 250 din brzo pale u vodu tako da su hladnjacari kupili jeftino malinu ali isto tako nece je moci skupo prodati kao prosle godine ,kao sto pole rece sastanak u sapcu je bio skup gde su donete neke vazne odluke
 
Jesmo li krivi sto su neke hladnjace muvale polanu sa ostalim sortama, pa sad roba ne ide, ali proizvodjaci da vracaju novac da nadoknade, ocu znas kad, kada te hladnjace daju pare onima koje mraz stigne u prolece.

Послато са P6-U06 уз помоћ Тапатока
 
zbog cega sy jedni hladnjacari placali 150 din a drugi 250 din malinu ? ovde vecina moze da potvrdi da su najvece kolicine maline otkupljene prosecno po 1,35 eur,pocelo sa 150 90% roda zavrseno sa 250 10 % roda prosek 165 din, o otkupnim cenama prema proizvodjacu roda 2016 ino kupci su dobili proverene informacija tako da je prica da je malina u srbiji placena 250 din brzo pale u vodu tako da su hladnjacari kupili jeftino malinu ali isto tako nece je moci skupo prodati kao prosle godine ,kao sto pole rece sastanak u sapcu je bio skup gde su donete neke vazne odluke
posteni hladnjacari koji sada propadaju ( ceo ariljski ivanjicki cacanski i raski kraj) platili su do zadnjeg zrna od pocetka do kraja berbe 225 obicna i 235 kontrolisani za USA trziste + od 15 do 20 dinara transport do hladnjace to ce vam svako potvrditi a ovi drugi koji ce se izvuci platili su cenu koju cunami ovde pise i evo ja kao papagaj ponavljam ima li neko na ovom forumu ko ce potvrditi ove cene ili samo jedete prsutu i pijete rakiju na ovu ladnocu ili namerno necete da potvrdite moje pisanje i poziv na pomoc postenim ljudima i hladnjacama koji nas godinama prate
 
Pole smatram te ozbiljnim
(njegov stav izlazi iz njegovog ponosa i postenja prema proizvodjacima ali mi je i posteno rekao da moze samo uslugu da mi radi a da mu je platim a da nece ulazitu u otkup jer jos nije prodao 60% proslogodisnjeg roda)

Ne se brigaaas 60% PRODACE se ...sem ako neki ratni vetrovi na svetskoj s ceni ne zaduvaju..? Zna to u tvoj hladnjacar kao i moj...? Bivalo mi je vise puta kad sam poslovao sa gubitkom ...i na kraju je opet ispalo da i nije gubitak ...vec dobit.

A to mini hladnjace ...??? mislim da i nije naj resenje....al ako se bude moralo...? otom potom....?

Usluzno hladjenje...?...je ? zasto bi mi neko ko ima ozbiljan kapacitet ...vrsio uslugu ...? kad kredit po kg. maline je od 6-8 din... sem ako neki hladnjacar iz kojekakvih razloga ne moze da ga dobije ......ako bi ga dobio njegova racunica bi bila mnogo veca otkupom umesto usluge...?

Veliki POSTENI izvoznici ne savetuju (aludiraju) na mini hladnjace...? Dok oni drugi (klostaperi) ite kako navracaju (insistiraju ) na izgradnji mini hladnjaca ....da bi se ovajdili na istim...?
 
posteni hladnjacari koji sada propadaju ( ceo ariljski ivanjicki cacanski i raski kraj) platili su do zadnjeg zrna od pocetka do kraja berbe 225 obicna i 235 kontrolisani za USA trziste + od 15 do 20 dinara transport do hladnjace to ce vam svako potvrditi a ovi drugi koji ce se izvuci platili su cenu koju cunami ovde pise i evo ja kao papagaj ponavljam ima li neko na ovom forumu ko ce potvrditi ove cene ili samo jedete prsutu i pijete rakiju na ovu ladnocu ili namerno necete da potvrdite moje pisanje i poziv na pomoc postenim ljudima i hladnjacama koji nas godinama prate

klasicna manipulacija i spinovanje podataka vise ne pije vodu kod ino kupaca po njihovim saznanjima rod maline u tim krajevima je zbog kasnog snega mnogo podbacio tako da robe nije bilo dovoljno te se posegnuli za utrkivanjem i dizanjem cena sto u tom momentu nije bilo pametno , a da ne pricam o jesenjim sortama koje su bas pretplacene, za rod mikera i vilameta se zna da je podbacio i da se pokusao nadomestiti jesenjim sortama ali je to naislo na ostru osudu kupaca tog miksa aku su imali mu>a da prosle godine zarade velike novce sad opet ista neka stave u procep i nastave dalje bez kukanja
 
Ne nego radi u minusu,e sta ti pises i sam sebi si smesan

Ako neko ima punu hladnjacu robe a nije je ugovorio u sezoni ili po zavrsetku otkupa ja ne vidim kako on u ovom trenutku moze istu da prebira i izvozi i da bude u plusu?????

Tako da te price dobro rade kamioni se pune i odlaze preko su u redu ali opet ne mora nista da znaci...
Godina 2016 nije prva losa godina kada je malina u pitanju, to se i ranije desavalo ali je problem da mnogi nemaju tako dobro secanje ili jednostavno ne zele da se sete....
 
567_1665078053751796_823556398816244038_n.jpg

944344_1665078017085133_8364482665945689615_n.jpg

berba mikera pri kraju a heritidz ceka cenu
 
Širenje raka korena u bačkim malinjacima
http://www.agroklub.rs/vocarstvo/sirenje-raka-korena-u-backim-malinjacima/30004/


I o ovome bi trebalo razgovarati.
Malinarstvo je spoj znanja iskustva i mnogo rada .... Sve to mnogi napaljeni na ovom forumu nisu hteli ni da cuju od onih koji su ih upozoravali... Ja sam jedan od tih....molio sam pisao cinio sve da bih malinarstvo srbije upozorio od dve najvece opasnosti koja nam prete a to je ubacivanje i divlja reprodukcija i prodaja na crno zarazenih sadnica polke i polane ( i drugih sorti naravno) posledice ce biti velike vec u ovoj berbi ponavljam nije samo problem zarazene sadnice vec i problem zarazene posle sadnje zemlje na kojoj se nista nemoze saditi naredne 3 do 4 godine ali to nije tema ovde napravite temu bolest maline i malinjaka ( uskoro ce tema biti prepuna ko sada bolnice od virusa gripa) druga opasnost je prisustvo noro virusa kad to pricam kolegama ili na ovom forumu niko nece ni da komentarise ..ili krenu u svaljivanje krivice na drugoga.
Ubedjen sam da ako se nastavi ovakav nacin otkupa bez zdravstvene kontrole beraca pranja ruku posle wc a kontrole vode kojom se malina zaliva obaveznim dnevnim pranjem gajbica totalna higijena u malim i vecim hladnjacama .....proverom septickih jama da ne preplave u velikim kisama.... I ostalih mera.... da cemo biti u ozbiljnom problemu uskoro ( jedna od mera EU moze biti i totalna zabrana izvoza srpske maline dok se ne uvedu drakonske mere kontrole u berbi i u hladnjacama ) jer su kotrole na granicama sve rigoroznije a i noro virus iz srbije je vec otkriven pregledima kamiona u decembru na granici sa madjarskom...i ovo je naravno jos jedan razlog zbog cega se malina manje izvozi ove godine iz srbije

Vise firmi nudi na ovom forumu sertifikaovane sadnice domace i iz uvoza ( za koje je drzava meni vratila 40% od fakture jer sam gazdinstvo ali i za sistem za navodnjavanje i protivgradnu mrezu....) a uvek se nadje neki napaljeni preprodavac. " baba" kako ja zovem te sadnice iz tudjih malinjaka i ispljuje po sertifikovanim sadnicama da bi prodao svoje djubre i rasirio ovu tesku bolest...pa samo jednim fitosanitarnim pregledom u institutu u cacku pre sadnje treba prvo iskontrolisati sadnice kad se posadi je vec kasno a steta nastala je mnogo velika...

Ali ne vredi bolje platiti 20 -30 dinara djubre nego 100 dinara sigurnost Kad bi baba radjala decu svet bi bio debilan... Ali nauku znanje i iskustvo ovi novopeceni "biznismeni"malinare nece da nikoga da slusaju islo im na ruke sva ova "matrapazija"ove cetiri godine jer su svi hteli da sade malinu pa su svi "najpametniji" dolazi treznjene do bola ostace samo oni koji postuju prthodno receno....
 
Poslednja izmena:
ljudi opustite se sto se tice Cilea. NJihova malina je 50-60hiljda tona u najboljim godinama stim sto samo oko 25k tona zavrsi u evropi a nekad i ne vise od 15k tona. Pitanje je samo kakva ce potraznja biti iz Evrope i Rusije za prolece i cim hladnjacari krenu sa ugovorima za prolece a to se ocekuje krajem januara videcemo sta ce biti i sa cenom. Nista ne mogu da kazem sta cemo dobiti za ledjenu jer sve jos visi ali da ce cena sledece godine ako rod bude dobar butu u najboljm slucaju 150 din to je sigurno.Ako naguramo na evro i po za svezu bog da nas vidi

- - - - - - - - - -

Sve je lepo sto prica kameni ali ajmo ovako da se mi kladimo da ja uzmem i primenim sve to nije mi tesko i onda dodjem i plate mi istu cenu kao onom sto nista od toga nije primenio ZASTO BI JA TO RADIO....Kad e hladnjacari kojima pripada i gospodin kameni (inace znam ko je) otvore za standarde i pocnu klasirati malinu onda mogu da pricaju o stvarima koje jesu bitne i treba da se postuju ali se moraju izdvajati oni koji te stvari ne postuju i kaznjavati a netretirati kao svi oni koji su ulozili trud da njihov proizvod bude vrhunski i sto je najbitnije zdrav i bezbedan

- - - - - - - - - -

Inace gospodin Kameni niti je iz ivanjice niti mu je proizvodnja malina osnovna delatnost ne kazem da nema plantaze ali covek je hladnjacar. Mada mogu reci od svih ovih hladnjacara koji se pojavljuju ovde njegova prica ima smisla sto se tice zadnjih postova koje pise

- - - - - - - - - -

I da gospodine kameni hajde ubedite stanica i kompaniju da nam ne unistavaju malinu mesanjem sa polkom jer ni vama to ne odgovara.Neka se ogranci na uvoz iz bosne i sa kosova jer i to je koliko toliko srpska malina ali ne mora bas da uvozi poljsku. Hvala
 
Marko ja sam pre svega malinar 25 godina usput potpuno se slazem sa tobom da je neodgovorno uvoziti malinu iz bosne ili poljske (neki to rade i iz kine) i mesati sa nasom najboljom na svetu malinom miker i vilamet... Neznam ko to radi ali znam sigurno da se mucimo sa izvozom nase ..Paradoks je da je u decembru mesecu uvezeno 600 tona maline u srbiju ...( to su provereni podatci) ja cu uvek dizati glas protiv toga jer je i to nacin kako da ubijemo cenu nase maline ( ko nije za sebe nije ni za drugoga kaze poslovica)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh