Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa kada ostanu sami sa svojim poltronima i sendvicarima, kada svi odu i samo oni ostanu u Srbistanu, dzaba ce im biti sve sto imaju, a u grob ce poneti isto sto i ja, NISTA...

Inace u Kuli je 120 din.. Cisto da sam u temi....

- - - - - - - - - -

Sirotinji je izbijena stolica kad im je unisten stocni fond i to uz pomoc subvencija i drugih radnji kojima drzava manipulisu u korist uvoznika.Voce tj. malina je slamka za koju su se mnogi uhvatili,i videli smo da slamka ne moze toliko da izdrzi.Nije za ovu temu ,ali da se nadovezem.Ne bi ovo sa malinom bilo toliko tragicno,posto se vec desavalo,ali unisteno je sve drugo.Eto i malina ce se uz pomoc masinskog branja moci raditi na velikim povrsinama tako da za male malinjake dolaze teska vremena posto nesposobnjakovici ne znaju da prodaju sta imaju,pa cenu mikera i vilameta vezu za cenu polane.Na te neke cene koje se predvidjaju se ne moze samo rucno branje platiti.


E moj Sale. Ovde imaju plantaze jabuka na 300 ha u komadu i ko zna koliko manjih, lesnike sade na po 150 ha. Verovatno znaju zasto, samo ne znam ko ce im to brati i obradjivati, odavde se bezi masovno, citave porodice... Mislim da imaju resenje i za to, dovesce masu onih sto rade za 5 eura na dan .. Izvinjavam se , van teme sam..
 
ja sam lepo pricao jos pre nekoliko meseci kako je sve pocelo i kako je ova nasa nova dinastija na vlasti uzela ariljsku zadrugu,evo sad imate crno na belo jedan njihov sluga drzi drugu hladnjacu. Ljudi crni dani dolaze bice ili mi ili oni. Malina i dalje ide odlicno cene astronomske.
 
@Zoran

Problem kod maline je taj sto malina ne moze da apsorbuje sve nase greske i pogresne ekonomske politike koje smo preziveli u toku tranzicije. Nekada smo imali fabrike radili i proizvodili a sada ocekujemo da nam malina sve to nadoknadi, pa jednostavno je nemoguce. Malina je nekad za vecinu bila dopunski izvor prihoda a sada se svela na osnovni i jedini.

@MalinaArilje

Sta su za vas astronomske cene? Ko je uzeo ariljsku zadrugu? Jel bolje sto je uzela jedna domaca firma ili da su uzeli neki stranci? Zasto vam je zadruga propala to je pravo pitanje? Ko je kriv za propast zadruge?

Pa vi dole imate tu malinu skoro 30 godina mozda i vise a idete putem valjevaca, podseticu vas oni su je povadili u jednom trenutku skroz. Imate geografsko poreklo placeno od ministarstva koje ne koristite???? Kako vama iko da pomogne kad pomoc od drzave ne umete da iskoristite? Pa da ne nabrajam jos vasih gresaka... Vi ste slepo verovali coveku koji je doveo jednog austrijanca za koga niko nikad nije cuo u poslovnom svetu....

Za grad maline i pamuka previse je zaista...

Za svo vreme koliko radite malinu imali ste koliko inovacija, koliko ste novih proizvoda osmislili???? Spavali ste i spavali na lovorikama nekadasnje slave... Sto pre shvatite da je doslo novo vreme, da se svet menja, da je potrebno drugacije organizovanje i razmisljanje to cete se pre trgnuti iz vaseg dubokog sna.
 
Ako se nesto slazem sa Poznavaocem a to jeste ovo famozno 'Geografsko poreklo'... Ja sam bio skoro na nekom dogadjaju u BG-u i bila prezentacija kojekakvih vina i pitam onako usput za cenu i kad mi kazu, ja ostanem blago zabezeknut... Pitam, ok, zasto je to toliko posebno, a onaj majstor k'o iz topa, "Pa zbog geografskog porekla"... Jbte k'o konja da kupujes, pa iz dobre ergele i od nagradjivanih roditelja...

No, dzaba nam sve koliko god da tupimo, mi proizvodjaci cemo uvek biti ona 'ebena strana... I obrni-okreni tako nam je kako nam je do daljnjeg :/
 
Neznam gde je problem ali trzista za malinu u ovom trenutku nema, da ga ima neko bi kupio i ove moje orginale (usput spreman sam da korigujem cene) nesto se debelo valja sa cenom. Ima li neko informacije kakav je rod u Poljskoj.
 
Poslednja izmena:
Ma pusti price,ide malina,skupa,otimace se za Novu godinu.
Malina ,kao i kupina ne treba nikom,interesovanja ima ,ali po kojoj ceni.Hladnjaca u koju ja ulazim svaki dan je do vrha puna maline,obustavlja se i otkup kupine zato sto nema gde sa njom.Ponudu su imali skoro od 1,6 eura to je najnize bilo ,bilo je jos po 1,7 da li je bilo sta bolje ne znam i ne verujem,posto nije prodato bas nista osim nesto malo na samom pocetku branja.Firma radi 20 godina znacio nisu od juce imaju neke veze i znanje posto rade i direktan izvoz,ali ne mogu da nadju kupca.Zasto je tako nek veruje ko u sta hoce ,ja samo pisem ono sto 100 % znam.
Dosta hladnjaca je ovde uzimalo malinu,ne znam da li ima koja da nema duga proizvodjacima i nakupcima koji rade za njih.
 
Poznavaoce

Pusti malinu sada, niko ovde se ne kopca na ledja, covece ja pricam o ratu protiv naroda, koji se vodi....Proizvodnja maline je bilo nesto sto je bilo zdravo i vise nije. Jesi li ti svestan da je Srbiju napustilo samo prosle god. oko 50 000 ljudi, odlaze cele porodice, da se rodilo 64 000 beba a umrlo 100 000 dusa. Kome to normalnom odgovara a da pri tom vodi naciju.. Sto nije ponudjeno 10 000 e po clanu domacinstva i dato po par ha zemlje i mozda bi ostajali, kako moze strancima, sto npr. svakom malinaru nije ponudjeno ,kao u Sloveniji, po 40 000 e za unapredjenje i razvoj malinarstva.. E tako se brine o naciji, i tada tvoje tvrdnje o unapredjenju malinarstva i svega ostalog imaju smisla... A sto se tice veza i susreta evo i to da ti kazem, mada nerado..Deset god. sam radio i vodio par preduzeca u tada najjacoj nasoj kompaniji, pivare, sokare , mege, jedine i prve po Srbiji, sedeo sa bitnim ljudima, cak je jedan i predsednik postao.. I pobegao u svoj mir i 1 ha zemlje pod malinama i pcelarstvo... Ali ne moze, svuda te stignu, i to direktno ne samo po egzistenciji, nego nazalost i po psihi , sto je jos gore... Posle ovih susa i stradanja useva, jedino gde mogu da se otmu pare je malinarstvo, i vocarstvo ( tu nas obicnih ljudi gotovo da i nema) no, sve ti dobro znas. Znas i ko diktira cenu i ko je i zbog cega sprovodi.... Nestajanje nacije se sprovodi, o tome Zoran prica i ove moje kolege i sapatnici. I jos nesto da ti kazem, a znas i to.. Da je po povelji UN uticanje na svest stanovnistva i nacije, GENOCID.... A znam da ne radis samo za sendvice, za razliku od pojedinih koji se javljaju da bi za nas malinare, bitne stvari, poput cene, skretali na druge stvari, i zanimljivo, uspeva im..
 
Ovo su cene na nekoj 'on-line' berzi za Poljsku... Ne bavim se berzom, ali verovatno vi sto radite na veliko znate o cemu se radi... :)

 
Tacna ne moze.neko izvozi na 5e a neko na 1,5e. Nisu svi kupci isti. Vidis razliku u kupini od 30 do 50 din.

- - - - - - - - - -

Marko 17 ako tako nastavis da juris za prodaju daces je za dzabe. Ili daj nekom koga znas ili kes na ruke na vagi.ne pustaj kamion dok kes ne legne. Ako nabasas na nekog iz raskog,rasinskog okrga ja cu da ti kazem dal da je dajes ili bacis u reku.

- - - - - - - - - -

Ti si izgubio vec na kutiji koja nije 500g najverovatnije i na kalo. Odakle mrznjenje 27din. Ovde ide 0,2e i nemas nista sa kesama,kutijama,trakama... ti i palete kupovao?
 
da li je se zna cena u Mondiju ikoja je za vilamet i miker
Kazu da sutra treba da se isplati vilamet,za sada se jos uvek drze akontacione cene od 120din pa ce verovatno po toj ceni biti i isplacen plus doplata na kraju ako bude korigovanja cene.
Pantelic je isplatio po 120din krajnja cena a jedan prijatelj mi kaze da ga vecina proizvodjaca bojkotuje pa mu vise ne nose malinu nego donose u Mondi.
 
@Zoran

Problem bele kuge je veliki problem za Srbiju i iseljavaju se svi oni koji za sebe ne vide sansu u Srbiji. Da drzava treba da pomaze treba. Ali isto tako mi sami mozemo sebi da pomognemo ali to ne radimo. Ima tu gomila resenja jednostavnih, podjimo od sebe, od nas samih, zasto toliko prljavstine svuda oko nas, jer malina tu kriva ili je ljudski faktor? Za gomilu stvari smo krivi mi sami, moramo da se menjamo, moramo da idemo napred, moramo da radimo... Moramo svi da promenimo stav, moramo da budemo pobednici a mi u startu odmah klonemo i sve nam je tesko , uvek je neko drugi kriv itd itd. A toliko primera oko sebe imamo da mozemo, samo je pitanje koliko to jaaako zelimo.

I za kraj...

Nikada ne sme čovek, niti narod, misliti da je došao kraj. Gubitak poseda lako nadoknadimo. Za druge gubitke nas uteši vreme. Samo jedno zlo je neizlečivo – ako narod sam digne ruke od sebe.
Johan Volfgang fon Gete

Čovek nije stvoren za poraz. Čovek može biti uništen, ali ne i poražen.
Ernest Hemingvej

Moj stav je da ako me gurneš nečemu za šta misliš da je slabost, ja ću tu očekivanu slabost da pretvorim u snagu.
Majkl Džordan



 
@ poznavalac_prilika

I za kraj, mani se offtopica. Ima ona tema o protestima vezanim za maline, pa tamo se može razbaciti filozofija, ovde da se probamo držati cene.
 
Cena maline u Srbiji ona jedinstvena u ovom trenutku ne postoji, konkurancija spolja nam netreba sami smo sebi najveca, leskovac 100-120 dinara zatvoreno vilamet i miker, vladicin han slicno, sabac 125 dinara, brus 125 dinara, kraljevo raska -135 dinara, kotraza 135-140 dinara, prijepolje 130 dinara i bajna basta i taj kraj slicno, Ivanjica 145 arilje 150 do 158, ministar poljoprivrede nudi 162 dinara..... sareno brate sareno....za cene za svezu malinu po istoj zemlji Srbiji ??? Za zamrenute orginale cena se nezna niti ih ko kupuje na domacem trzistu... probacu sutra da prodam zahvaljujuci dobrim ljudima sa ovog foruma...za polku i polanu neznam cene ...
 
http://www.agrodan.rs/vesti/vocarstvo/novi-protest-upozorenja.html
Ko kome više da veruje... Ovo je potpuna ludnica. Jadna priča ide kao ova što xsale priča, a onda čujete neke ovakve informacije. Pa opet MalinaArilje jedno-Poznavalac drugo... Tako i ovde kod mene u komšiliku... Pa aman, može li se izneti tačna informacija.
Iako o ovom coveku u prilogu nemam bas sta lepo reci informacije su mu tacne. Inace ova niza cena je griz samo da se zna.

- - - - - - - - - -

I to najniza cena griza koji ide dosta vise kod nekih

- - - - - - - - - -

@Zoran

Problem kod maline je taj sto malina ne moze da apsorbuje sve nase greske i pogresne ekonomske politike koje smo preziveli u toku tranzicije. Nekada smo imali fabrike radili i proizvodili a sada ocekujemo da nam malina sve to nadoknadi, pa jednostavno je nemoguce. Malina je nekad za vecinu bila dopunski izvor prihoda a sada se svela na osnovni i jedini.

@MalinaArilje

Sta su za vas astronomske cene? Ko je uzeo ariljsku zadrugu? Jel bolje sto je uzela jedna domaca firma ili da su uzeli neki stranci? Zasto vam je zadruga propala to je pravo pitanje? Ko je kriv za propast zadruge?

Pa vi dole imate tu malinu skoro 30 godina mozda i vise a idete putem valjevaca, podseticu vas oni su je povadili u jednom trenutku skroz. Imate geografsko poreklo placeno od ministarstva koje ne koristite???? Kako vama iko da pomogne kad pomoc od drzave ne umete da iskoristite? Pa da ne nabrajam jos vasih gresaka... Vi ste slepo verovali coveku koji je doveo jednog austrijanca za koga niko nikad nije cuo u poslovnom svetu....

Za grad maline i pamuka previse je zaista...

Za svo vreme koliko radite malinu imali ste koliko inovacija, koliko ste novih proizvoda osmislili???? Spavali ste i spavali na lovorikama nekadasnje slave... Sto pre shvatite da je doslo novo vreme, da se svet menja, da je potrebno drugacije organizovanje i razmisljanje to cete se pre trgnuti iz vaseg dubokog sna.

Ja sam vec jednom lepo zamolio da ako hoces da razmenjujemo prave informacije mozes da me kontaktiras na pp lepo se predstavis imenom i prezimenom pa da pricamo kao ljudi. Ovo proseravanje na forumu koje redovno forsiras je za mene demagogija. Nasa malina ide lepo i ice ce lepo. To sto je lobi zadnje dve godine toliko jak nije problem proizvodjaca. Malina se i proalog proleca izvozila u proseku 2.45evra ali to je prosek znaci i rolend i griz. A tada su svi kukali kako nema kupaca nema prodaje a oni zacistili hladnjace. Ja odgovorno tvrdim da nijedna velika hladnjaca sem deskura nije prenela neke ozbiljnije kolicine maline u ivu sezonu. Nemojte prodavati original posto zasto jer ga nema ljudi oni su puni jer su dovezli sve iz cele Srbije rekao sam vec da ni arilje nije toliko veliko da sve to primi. Kukaju mali i srednji koji samostalno rade jer veliki nece da im kupe malinu PA NE MOGU JER JE NEMAJU GDE DOK NE PRERADE ONO STO IMAJU. Inace izvoz radi kao sat u odnosu na proalu sve ide i bolje nego sto se nadalo. A sad jos jednom prestani da mi se obracas jer u celoj ovoj prici o informacijama sam suvise krupna riba za tebe. Idi prosipaj to tvoje ludilo na nekog drugog.
 
@MalinaArilje

Nema potrebe za nervozom, svako ima pravo na svoje misljenje, ja imam suprotno misljenje od vaseg. Vase hladnjace dole se nalaze i izuzetno velikim problemima to znaju svi samo se o tome nerado govori, zasto? Pa ima neprodate maline od prosle godine plus onaj i ko je prodao pitanje je kako je prosao jer je sirovina izuzetno skupo placena. Ako takve informacije imate kao sto tvrdite siguran sam da cete svoje znanje i umece pokazati na trzistu. Izvoz radi kao sat ali po kojim cenama?

Ako se ne probudite vi iz Arilja gde se i proizvodi najbolja malina na svetu i ako ne povucete neke radikalne poteze dozivecete sudbinu jednog Valjeva. Naravno, nikad nisam samo kriticar, uvek nudim i resenja ali mora da se radi na njima. Resenje za vas iz zapadne Srbije. Geografsko poreklo koje vam stoji u fioci, pod hitno ali ne sutra nego vec nocas pozovite ljude i pocnite da ga primenjujete. Udruzite se. Investirajte u marketing i pokusajte da svetu prodate vasu posebnost. Napravite tim mladih ljudi koji ce na naredne 3-4 velike svetske izlozbe/sajma plasirati tu pricu, samo Willamette. Ostale sorte idite prodaju u svezem stanju. Za pocetak, neka svaka izvozna faktura nosi zig geografskog porekla da kupci budu svesni da su kupili nesto drugacije, bolje i da to sa razlogom placaju vise.

Pokrenite se, vi ste dole preduzimljivi ljudi i vredni ja verujem iskreno u vas.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh