Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samo se vi koljite.Ovi sa vilametom se ufrkali da im dvorodne sorte ne preuzmu monopol na malinu koji imaju jako dugo pa su najbolje maline iz malinjaka do 20 ari.Ovi sa dvorodnim sortama se ufrkali da njihova malina nista ne valja pa se iz petnih zila trude da dokazu da je najbolja.Ali nista ne brinite,brzo ce cika Kole i cika Misko da posade milion hektara i kupe sto hiljada tih masina za berbu a ja srecan sto je komsija propao pa makar i ja sa njim.Svako bre samo laprda sta bi voleo da se desi iskljucivo gledajuci svoje **greška.
Kao da ja piskarajuci ovde mogu da odlucim bilo sta sa mojim vagonom maline.Eno vam se trese ta berza u Londonu od ovog mog posta.Procitase ga brokeri i vec je skocila cena DVAJES posto.
 
Vreme uvek pokaže najbolje i pravo "otrežnjenje" u vidu cene i plasmana svih, a pogotovo ovde "novokomponovanih" sorata će stići već ove godine, ali i u narednim kada će se mnoge stvari iskristalisati i morati da dođu na svoje mesto, kao i nazovu svojim pravim imenom. Mnogi će tada gledajući svoje postove videti koliko nisu bili u pravu.
Dugogodišnji malinari dobro znaju iz ličnog iskustva šta znače godine sa lošim cenama (doduše tada iz nekih drugih razloga), te bi i zbog toga njihova mišljenja na ovakvim temama trebalo više uvažavati.
Svi koji su od skoro u ovom poslu trebalo bi da malo odmerenije iznose svoja mišljenja i sačekaju da vide, ali vremenom i nauče šta je realnost. Jedna godina proizvodnje i cena u njoj nikako nije pokazatelj niti garant da će ta cene biti i u budućnosti, pogotovo u pionirskoj proizvodnji.
Pokušavali su ovde neki ljudi da na to argumentovano i iskustveno ukažu, ali ona stara "da je ćoravom namigivati a gluvom šaptati uzaludan posao", još jednom kod nas dolazi do izražaja.
Ko god kaže nešto što nije onako kako se nekom drugom sviđa, taj po automatizmu nije podoban sagovornik i odmah se etiketira raznim nazivima i postaje "persona non grata".
Daleko od toga da našem malinarstvu dolazi sve crno, ali ne treba ni na silu u budućnost gledati kroz ružičaste naočare, već sagledati trenutnu realnost i pokušavati tražiti greške, otklanjati ih i graditi put kojim će se ostvariti sigurnost za sve generalno.
Primetan je i hladni rat koji se vodi na relaciji Polka i Polana VS stare sorte. Nema potrebe za tim, jer ko god je sa tim sortama počeo i želi raditi, ne bi trebalo da proizvođače vilameta i Mikera gleda kao konkurenciju. Za ovogodišnju dobru cenu treba da im donekle budu i zahvalni, a za dugogodišnji rad i iskustvo da im pokažu zasluženo poštovanje.
Pogrešno mišljenje uvreženo je da su ove dve poljske sorte zastupljene samo u Vojvodini, jer mnogo je zasada u centralnoj, južnoj, zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji, pa bi i podele koje se tiču geografskih područja trebalo izbegavati, te gledati i malo dalje od svog nosa.
Na kraju, različita mišljenja na forumu nikad ne smetaju, štaviše potrebna su kako bi se prikupilo što više iskustava, mišljenja, saznanja i proverenih informacija, forumi valjda zato i postoje, ali smetaju ružne reči za koje apsolutno ne postoji opravdanje. One su samo pokazatelj nepoštovanja kako sagovornika tako i svog imena ovde, ali i jedne verbalne nemoći.
 
Poslednja izmena:
@đađo74 Mudro zboris i slazem se u vecini sa tvojim izlaganjem ali ne i u potpunosto. Al da ne vodimo polemiku jedna od zamjerki je sto si jos vise rasirio temu vracajuci se puno godina unazad i buducnost, a ovde bi trebala da se vodi diskusija o rodu i cijeni za 2017.... mada se odavno vec skrenulo sa teme, tako da ni ti nisi nista gori od drugih... naprotiv... :)
 
Ovaj kao da je pobegao iz specijalne skole,pise ortodoksne gluposti,nivo kapiranja ispod nule,obavestenost na nivou svog sela,pismenost ne vredi ni komentarisati,a stepen nekog vajnog samopouzdanja iznad proseka.

Iskljucujem se iz svake dalje rasprave sa gospodinom specijalnim,jer definitivno nema svrhe komentarisati njegove gluposti.
 
Poslednja izmena:
Za one koji su mladi u proizvodnji malina bilo jednorodnih ili dvorodnih imam jedan savet da proizvodnja nije googlanje i wikipedija i listanje raznih tekstova od ljudi koji samo lepo znaju da objasne i prekopiraju ranije radove.Proizvodnja malina kao i svaka proizvodnja je i veliki rizik,zatim i veliki rad.O ulaganju drugi put.Proizvodnju i plasman maline uglavnom razumeju oni iz starih malinarskih regiona.Ostali su videli na iphonu i sl.Kao kada bih ja pisao o ratarskim kulturama koje uzgred gajim odavno.
Malo o poredjenju mikera i wilameta sa polkom i polanom .Na severu kontinenta postoje vinogorja ali vino sa juga je daleko kvalitetnije.Postoje wilamet i miker i ostale sorte maline.
Nema predloga koja nam cena u 2017 odgovara,koja bi bila prihvatljiva samo prosipanje pameti kao na plenumu CK.
 
Proizvodna cena 1/kg maline ...kod mene vec nekoliko god kosta oko 104 din, prosle god bila je 124 din....stim sto berba kosta (bez mog aganzma..) 54,56 a do 64 din prosle god. Slican trosak je (Ulog ) je i do berbe ...Skoro svaki ulozeni din ulazi u kompo...i racuna se...? Da napomenem ,prinos je uvek bio od 4kg/m/d do 5.6 kg po 1m duznom.... Analiza zemljista je samo "" zadovoljavajuca""... Ovakve rezultae postizem 1.Ulaganjem (prehr.zastita>) I Nesebicnim aganzmanom trudom ljubavlju...itd. Za razliku od vecine u mom okruzenju gde je Analiza zemlis. slicna... i oni imaju prinose u pola manje...iii...??? (Sem retkih pojedinaca sto imaju i bolje rezultate.) Tako da cena na proizvodnu cenu ako nije X2 ..onda nesto debelo nije u redu u sistemu,i svim ucesnicima oko tog kolaca..?

Ove god . pokusacu da sem peletiranog,,drasticno cu smanjivati troskovnik(ulog)...kan ,npk , pesticidi, i umesto 4-5 okopavanja bice samo 2okopav..??..3 tako da smanjim prizvodnu (troskovnik) cenu + planiram ako cena otkupna bude niska AL NEce ..pocetna i zadnja branja koja su i naj skuplja ....oduvavacu atomizerom odredjene jacine i brzine...a zatim nakon nekoliko dana (pratiti situacij..) bocnom tanjiracom ..ili sl. zatrpati u zemljiste ...na taj nacin smanjujem trosak berbe....pa umesto 54-do 64 din/kg imacu ../30-ak din.+30-ak din= uloga do berbe60X2=120 din najavljena cena.... tako prezivecemo i ovo cudo od niske cene koju neki zagovarajuuu.... Ubedenja sam da im se nece ostvariti.

Sve druge price odokativne..ulozio sam toliko-zaradio toliko ..nee piju vodu.

? Mozda ja negde gresim oko uloga ..? mozda i sa manjim ulaganjem,imao bih iste prinose..? Tako bi matematika bila drugacija..?
 
Ovaj kao da je pobegao iz specijalne skole,pise ortodoksne gluposti,nivo kapiranja ispod nule,obavestenost na nivou svog sela,pismenost ne vredi ni komentarisati,a stepen nekog vajnog samopouzdanja iznad proseka.

Iskljucujem se iz svake dalje rasprave sa gospodinom specijalnim,jer definitivno nema svrhe komentarisati njegove gluposti.



Neverovatno je merkantoru ali on i posle tvog posta nece razumeti poruku da si je njemu poslao jer je u ubedjen da sve najboljze zna ...pricati narodu koji neznajuci niti imajuci drugog izbora sve nade polaze u malinu ( sto pokazuje sadnja maline na sve strane srbije i okolnim zemljama)da je polka polana sadasnjost a vilamet i miker proslost je usmereno prema ljudima koji takvoj neistini mogu poverovati i zaista posaditi polku ili polanu ( proizvodjace ove dve sorte zbog svega vec napisanog) ukoliko ne nadju treziste za svezu malinu ceka vrlo neizvesna prodajna nova sezona otkupa... Za vioamet i miker ce biti vrlo napeto a na polki i polani prvo ce poceti da pucaju savovi srpskog malinarstva..
 
@kamenko treba jedan takav kao ti da ovde otvara oci.... Nadam se da ce doticnog nevaspitanog "gospodina" moderatori opomenuti i uklonuti njegov post kao i tvoj.
Neznam jel ti ne znas da citas ili si nedaj boze vec posenilio pa zaboravis sta si procitao, kad svaki moj post protumacis kako ti mislis da bi trebalo, a ne onako kako je napisao? Medicina je danas dosta napredovala, pa ako ne vidis dobro ili zaboravljas ili neznam zbog cega pogresno citas napisano, obrati se strucnim licima da ti pomognu.
I de se zapitaj jednom zbog cega se raspravljam samo sa tobom i ljudima tvoga karaktera koji ovde iznose neistine i znate samo da pisu gluposti i vredjte, jer niste dovoljno obrazovani, nacitani, a po najmanje kulturni, da bi pricali ili ti polemisali o nekoj temi.
Ovde ima dosta momaka koji ne dijele moje misljenje... tipa recimo: pole, vilamet, đađo itd.. ali oni imaju svoj stav zasnovan na iskustvu, zdravom razmisljanju ili proucavanju neke teme... a ne kao ti i slicni tebi na pesimizmu, cula-kazala, vredjanju i pokusaju da omalovaze druge nebi li sebe izdigli.
 
Sove ja se ovde nebavim pojedincima ja se bavim analizom trzista i tendencijama za nastupajuci period ( uzimajuci u obzir iskustvo i fenomen "vec vidjeno" ovo sto se desava desavalo se i pre i nista ovo nije novo.. ) Bolje unapred traziti soluciju ( prodaja svezepolke i polane i trazenje trzista) nego na leto biti zatecen situacijom koja je za ove sorte evidentna i netreba veliko iskustvo da bi se takav zakljicak doneo... Amerikanci jesu veliki proizvodjaci mikera (za tvoju informaciju rusi su najveci proizvodjaci maline na svetu svojih sorti) ali ove dve zemlje ne ucestvuju na svetskom trzistu jer sve svoje kolicine sami potrose i ne prodaju je na svetskoj pijaci...proizvodjaci mikera imace i sledece sezone siguran otkup naravno cena je u ovom trenutku titano nepoznata i sve zavisi od klime i prodaje iz roda 2016 koja neide najbolje ( naravno kvaliteta i kvantiteta maline zemalja proizvodaca koji su nam konkurencija na trzistu)
 
Drustvo moje, svi ste se dobrano udaljili od teme. Ako se rsprava nastavi u tom pravcu, zakljucacu temu do daljnjeg, da se malo odmorite. Znam da je zima i da se ima vremena za filozofiranje i maratonske postove, ali ako se ne budete striktno drzali teme i pisali smislene postove, slede opomene i tema ide pod kljuc

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
@Kamenko Znaci opet pises netacne informacije i opet cu ti napisati sta nije istina, a ti dobro otvori oci i mozak i probaj jednom da skontas sta pisem, a ne kao u vecini slucajeva da iz konteksta izvlacis netacne zakljucke mojih postova.
2015 godine SAD od ukupne proizvodnje od 100.775t izvezla 42.477t... znaci preko 40% roda IZVOZI!!! 2016 su povecali izvoz na oko 72.000t i to vecina u EU.
Jedino sto si tacno napisao je da je Rusija najveci proizvodjac sa oko 133.000 u 2015, kada je Srbija imala oko 96.000t... Ali se Rusija skoro nigdje i ne spominje zbog toga sto ne ucestvuje u izvozu malina.

@nebojisa davno sam vec rekao da se otislo daleko od teme.... ili da se zakljuca ili da se preimenuje u: Zelje i Predvidjanje plasmana i cene maline za 2017.god. :(
 
:ppozdrav:
Evo matematike kako branje maline pocinje po 1 duznom metru u kg pocev od prvog podbirivanja pa do kraja berbe.

2015 god. 1. dan =0.05kg/m/d drugi dan =0.06 sledi dalje..0.17,0.20,0.54,0.57...>...1.13 ...< slicno kao i pocetak

2016 god. 0.05kg/m/d,0.?,0.10,0.09,0.35,0.?,0.56.....>1.05,1.17kg/m/d.....< ...

od 2012 sa 2014-stom podaci su mi na drugom hard disku..pa mozda neki drugi put da prikazem.

Sto znaci priblizno svi mogu izracunati...koliko maline bih se zrtvovalo u pocetku berbe d/mX 0.05kg/m/d=? u neki par prvih berbi

Mozda ovo i nije za ovu temu ...? Al to pokusavam da analiziramo na koj sve moguci nacin da doprinesemo ,balansu ponude i potraznje ...zbog adekvatnog plasmana maline i postizanja adekvatne otkupne cene..?
 
Moj hladnjacar na sastanku tvrdi da nece biti neka cena ove godine,i kaze da su u Cileu hladnjace prestale da otkupljuju malinu jer su prepune.Ima li neko slicnu informaciju i ako moze neki sajt gde se moze proveriti ovo za Cile
 
Aman ljudi, prestanite vise sa tim prepucavanjem, ne odgovarajte mu i cao... sam sa sobom se ne moze svadjati.
Brzo ce i februar, a vec dve godine za redom pocetkom februara nam CUNAMI daje poprilicno tacne informacije oko cene za narednu godinu.
Nakon toga dodju i osiguranja, procene banaka, koje isto tako retko grese, pa cemo znati na cemu smo sto se cene tice. Otvorite posebnu temu za prepucavanje pa se svadjajte koliko hocete, u suprotnom daj da batalimo ove provokatore.

CUNAMI, cekamo te... pozdrav
 
Normalno je da ce ove godine mozda biti cena maksimum 200 dinara ako bude los kvalitet ali da ce propasti hladnjacari to je licemerno reci zato sto je primera radi Elixir food napravio kapacitete od 18.000 tona i prosirice verovatno ,svako leto vidjam kad idem na vikendicu po 20 slepera svaki ceka minimum ispred njihovog pak centra. Drugo jako bitno poznavaoce prilika da ti kazem da Evropska razvojna banka ima bar 5-20 procenata kapitala u svim jacim firmama koje se bave izvozom u Srbiji kao Eliksir grupa ,Viktorija grupa Mk komerc itd sto znaci da ce njihovo poslovanje biti super ako ne i bolje od super narednih decenija zato sto ce pomocu te veze sa bankom uvek imati povoljne kredite a i musterije sirom sveta osim ako se ne proglasi ratno stanje u svetu .Takodje iz razloga da potraznja toboze "pada" Grad Sabac je napravio plan da izgradi otkupni centar kod kvantasa .E sad nas najveci problem je sto ne mozemo da napravimo previse kvalitetnnu malinu na velikim povrsinama zbog manjka radnika . Ako nista moze se prodavati po bakalnicama ako ne budem u pravu, kupite jedan polovan pikap sa hladjenjem umesto sto puknete 15 hiljada evra na auto iz Nemacke . Pola Srema doterava besna kola na sleperice krajem leta rodjenim ocima video ko kroz katar da sam prosao - a bio sam vise puta u vise sela ista prica.

Shvatite ovu moju poruku kao dobronamernu !
 
Poslednja izmena od urednika:
Izvinjavam se što upadam na ovu temu, jer o malinama skoro ništa ne znam ali mi je nešto interesantno pa da primjetim i upitam.

Nijedna tema na ovom forumu nema ovoliko žustru raspravu i toliko svađe kao ove teme o malinama u proteklom periodu?!?!

Interesuje me zašto je to tako?
Je li puno para u igri, mnogo različitih interesa, ili šta je već tu u pitanju?

Ako ovaj moj post nije prikladan, neka ga admini obrišu, neću se ljutiti.
 
Bosna preko 76% svoje proizvodnje plasira na trziste Srbije i njima je Srbija glavni izvozni partner a njihova celokupna proizvodnja 10000 t stane u smestajne kapacitete jednog Elixira i jos im mesta ostane.
Hvala Shadowlurker sada mi je lakse posle tvog pisanja tvoje reci nekako su prihvatljive na ovu ladnocu one greju...odlicno da smo svoji na svome i da jos mesta ostane...
 
Poslednja izmena:
Ma daj malo logike, smestajni kapaciteti Elixira su cinimi se 18000 t a Bosna stigla tek do 10000 t pa da nam bude konkurencija...ma daj.. Sva malina koja se tamo uzgaja zapravo kupuji nasi hladnjacari a ostatak proizvodnje plasiraju strane hladnjace koje imaju kapacitete u Bosni i tu malinu izvoze za svoje potrebe i maticne zemlje, ne znam gde mi je sad grafikon izvoza maline iz Bosne ka zapadu a mislim da nekih 7% ide za Francusku, tako nesto.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
U redu je Shadowlurker , hvala na stavu i sigurnom poimanju stvari, mi smo najbolji i najveci ostali su mali i nebitni i nesmetaju nam u trenutnoj prodaji zamrznute maline-nebitni su za nase prodajne cene (elixir je naravno veci od cele proizvodnje maline u bosni) super posle ovih informacija sada cu da mirno spavam
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh