Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas se vec bele njive vetra izduva sve iako je pao 30l!
 
Ćupriju, ako se razvedri u toku večeri i noći ne spašava ni Sveti Petar. Stanica u Ćupriji je jedno od poznatijih mrazišta, makar što se tiče glavnih stanica u sistemu osmatranja u Srbiji.

Idealna, blizu Morave, u kotlini...

Ako se izvedri uveče, a vetar brzo utihne, ko zna gde je granica... ladno do -6 može.
Pa nema kod nas dzabe izreka da smo specificni po tome sto smo zimi najhladniji a leti najtopliji :osmeh:
 
U Smederevu izvedrilo.... vetar stao.... polako se javlja osećaj da ćemo opštiti sa ježevim leđima.... u seksalnom smislu....
 
Ovo je noć koja će, po mom mišljenju barem i na osnovu onoga što sam vidio na raznim prognozama, uništiti otprilike polovinu do dvije trećine ukupne poljoprivrede, voćarstva i povrtarstva u BIH/RS i Srbiji. Kao što sam rekao, predveče sam obišao polja. Kukuruz je bio živ i relativno zdrav, vidi se da mu je teško. Lucerišta i travne površine su u jako lošem stanju, totalno povaljane, ugažene, polomljene usljed veoma jakog vjetra, kiše i snijega koji su ih tukli ravno tri dana i noći. Voće je već usljed navedenog oštećeno preko 50%. Šljiva je izgubila preko pola roda (u mom kraju ej ima jako mnogo), obijen je i leži ispod nje, kruška i jabuka su u još gorem stanju no nema ih puno. Kajsija i breskva su svakako završile. Malina izgleda baš loše, veoma blijeda i zamalo uvela, izgleda da joj je i nula stepeni koliko smo imali prethodnih dana bila previše. Krompir i drugo povrće su bili dobri iako im je list pomlaćen. Zemlja je ledenija od leda i pretvorena u blato, u poljima sa kukuruzom se tone 30cm duboko, umalo nisma ostao bez čizama. Na dosta polja u ravnici leži voda.

Sve navedeno je situacija vidjena predveče. Kako će biti ujutru ako nas sprži mraz (a izgleda da hoće), ne smijem ni misliti...Trunku nade mi daje jugozapadni vjetar koji puše, jeste hladan ali kao što Kimi ranije reče, barem malo miješa vazduh.

Nebo vedro i presuto zvijezdama, lijepo nakon ovih dana punih kiše i snijega...Lijepo a istovremeno smrtna presuda za bezbrojne biljke i propast za nas koji ih uzgajamo...
 
Trenutna temp 7 stepeni pod krovicom vedro kao u julu i sve mi mirisi na mraz ujutro.
Jedinu nadu uliva vetar koji je promenio pravac lagano duva pravac jugo istok jugo...
Mozda dogura neku oblacnost da nas malo zakloni.
 
Valjda cemo preziveti mraz nocas...i onda jos samo sirak, ambrozija, tatula, gorusica, puzavac, plamenac, zlatica, cerkospora, glavnica, rdja, pepelnica, venturija,ervinija, zitna pijavica, lisna vas, zelena vas, crveni pauk, trulez stabla, trulez plodova, leptir, gusenica, divlje svinje, cvorci, golubovi, misevi, hrcci,susa, grad, poplave, lopovi...da nas ne pokradu na vagi, i vlagi, i da nam to plate po dogovoru...i pobedilli smo! Do januara, pa opet...krvavim hlebom se hranimo!!!
 
Ovo je noć koja će, po mom mišljenju barem i na osnovu onoga što sam vidio na raznim prognozama, uništiti otprilike polovinu do dvije trećine ukupne poljoprivrede, voćarstva i povrtarstva u BIH/RS i Srbiji. Kao što sam rekao, predveče sam obišao polja. Kukuruz je bio živ i relativno zdrav, vidi se da mu je teško. Lucerišta i travne površine su u jako lošem stanju, totalno povaljane, ugažene, polomljene usljed veoma jakog vjetra, kiše i snijega koji su ih tukli ravno tri dana i noći. Voće je već usljed navedenog oštećeno preko 50%. Šljiva je izgubila preko pola roda (u mom kraju ej ima jako mnogo), obijen je i leži ispod nje, kruška i jabuka su u još gorem stanju no nema ih puno. Kajsija i breskva su svakako završile. Malina izgleda baš loše, veoma blijeda i zamalo uvela, izgleda da joj je i nula stepeni koliko smo imali prethodnih dana bila previše. Krompir i drugo povrće su bili dobri iako im je list pomlaćen. Zemlja je ledenija od leda i pretvorena u blato, u poljima sa kukuruzom se tone 30cm duboko, umalo nisma ostao bez čizama. Na dosta polja u ravnici leži voda.

Sve navedeno je situacija vidjena predveče. Kako će biti ujutru ako nas sprži mraz (a izgleda da hoće), ne smijem ni misliti...Trunku nade mi daje jugozapadni vjetar koji puše, jeste hladan ali kao što Kimi ranije reče, barem malo miješa vazduh.

Nebo vedro i presuto zvijezdama, lijepo nakon ovih dana punih kiše i snijega...Lijepo a istovremeno smrtna presuda za bezbrojne biljke i propast za nas koji ih uzgajamo...

Da te utjesim , moze i gore , ako samo bude mraza ujutro to ovi dimljenjem i polivanjem voca mogu da odbrane ali ako bude kao prosle godine ovdje u jednom djelu HR da je pala jos i magla , i mraz ostao do poslijepodne i to debeli minus , tu ne pomazu vocu nikakve aktivnosti, osim osiguranja.
 
Izvedrilo i u Zajecaru, a do sad nas najgore zaobilazilo. Ovo vece mi mirise na cao-zdravo sa vocem za ovu godinu...
 
Izvedrilo,trenutno 0 stepeni.Lagano u toku noci ce stici do 4 ili 5.
Evo jedna danasnja.........
slike
[/URL][/IMG]
slike
[/URL][/IMG]
slike
[/URL][/IMG]
 
Ovde se razvedrilo, na krovu plastenika se vec vidi mraz. Ljudima koji ce nocas raditi zastitu od mraza savetujem da ne gledaju temperaturu na telefonu jer je ona svakako za neki stepen niza u realnosti. Svima zelim puno srece nocas!
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh