Polana

A sta mislite za ovaj moj slucaj? Jel se desavalo nekome da mu ide polana tako u visinu, a slabo u sirinu? Inace kod mene tek ovde onde po neka crveni.

Aco i meni je u jdnogodisnjem zasadu prosle godine isla prvo samo u visinu. Takva je Polana (iz mog opazanja) prvo na vrhu tera plodove,a kad oni sazre postepeno se spusta nanize izbacujuci bocne lastare u pazuhu nizih listova i isto prvo na vrhu daje plod a kasnije se peiblizava stablu. Samo redovno zalivanje na ovoj vrucini i ja sam koristila slavol vvl preko lista. Nadam se da ti je ovo od pomoci :ppozdrav:
 
polana

tacno je da su poljaci prvi rod lepo podbacili , sa isto niskim cenama kao nasi otkupljivaci ali tek im sad predstoji ozbiljna berba i kolicine, trenutna cena im je oko 170 din, moguce da su ovi nasi hladnjacari nasli racunicu da su jeftino platili prvu berbu pa verovatno mogu da pretplate ove remontovane sorte
Nije mi jasno,pa ako gresim,ne zamerite... Ako su u Poljskoj glavne sorte polana i polka, otkud "prvi rod" ako te sorte radjaju nonstop?

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Boze.. Remotantne ili dvorode sorte samo im ime kaze al' ajd da pojasnimo pa i onima koji ih gaje pa opet ne znaju nista o njima. Specificnost tih sorti je da i jednogodisnji i dvogodisnji izdanci iz korena radjaju pa da pojasnim, ako se u jednom korenu ostavio deo jednogodisnjih izdanaka nepokosen ti izdanci naredne godine normalno cvetaju i donose rod kada otprilike i pocinje glavna berba malina i iz istog korena izbijaju ovogodisnji izdanci koji pocinju da sazrevaju od vrha pa na dole i berba tih izdanaka krece posle glavne berbe malina i traje do mrazeva. To sto se u Srbiji tako ne radi i sto ocigledno nemaju pojma o remotantnim sortama nista vec da samo nema potrebe za stubovima i da se u zimu kose to je vec drugi problem.
 
Da, samo sto ti izdanci koje ,,ostavljamo " daju samo 60% ukupnog potenicajala i nikako ih ne ostavljti vise od 5- 6 kom na m/d, prave problem novim izdancima i ako ih ne proredimo umanjujemo i njihov rod. Inace te prve plasiramo u malim pakovanjima po znatno visim cenama. A ima potrebe itekako za stubovima, samo su malo drugaciji... Inace ce cena sigurno padati u narednom periodu.....
 
sta mi se desava ovo na malini u pitanju je polana jesenja sadnja hvala u napred za svaki savet
attachment.php
:ppozdrav:
 
Imam oko 1400 m na 40 ari Polane u drugoj godini i nisam je proredio pa sada po metru duznom imam preko 30 kom. sto novoizniklih iz korena sto iz busena od prosle godine, Pitanje, koliko izdanaka ostaviti s proleca.
 
Ozegotine. Mene zanima prije 15 dana je uradjena kompletna zastita na polani, juce i danas je bilo kise, dal da idem posle kise nesto za trulez ? Tj dal da ih predjem switchom ?
 
Vlado, ja bih aminoflexom da isprskam posle ovih kiša, misliš da ima potrebe? Nigde ne mogu da nadjem kolika je karenca za aminokiseline... Ne piše da je ima, pa pretpostavljam da je nema, kao što nema za Slavol VVL...
Hvala
 
ja danas u apoteci kjazu karanca aminokiselina i vixala Ca 15 dana ja reko jeste li sigurni oni kazu da jesu,nemoguce da prihrana ima toliku karencu
 
ja od aminokiselina koistim amioksol,a posto imam polku polanu i heritidz kostistim samo teldor uglavnom,sada cu tj u ponedeljak kad prodju kise da oprskam mada mozda sam trebao pre li kako god switch sam kyupio ali ga ne korisitm,berba mi je na svaka 2-3 dana
 
Postovane kolege malinari,
Danas kada sam obilazio zasad maline, video sam nekoliko malina polomljeno na pola, pale dole ali nisu skroz isecene, kada sam pogledao na mesto preseka vidim neka bela jajasca, da li je to u pitanju neki insekt i na koji nacin suzbijati ga, nema one gulke sto pravi malinin prstenar tog zadebljanja, u pitanju je polana prva godina.
 
Mnogo nas ima sličan problem... pročitaj moj post od pre neki dan,(12.7. ,a ima i ranije)na ovoj temi
Ja necu nista dirati, puknu 2-3 grane nedeljno,nije strasno...
nego cu sledece godine ubaciti i neki insekticid u zastitu. ove godine me je apotekarka ubedila da kod insekata nema preventive,nego se prska kad se pojavi...


Sent from my K013 using Tapatalk
 
To je spanski popac,a on se ne moze resiti prskanjem nego iskljucivo zalivanjem,vodom u kojoj je insekticid. Medjutim nije zabelezeno da moze bas tolike stete da napravi..
 
Kolege za takve slučajeve, a imam ih godinama, ja se jednostavno pravim da nisam video i idem dalje. Nema takvih pojava masovno da bih se uzbudjivao jer remontantne sorte su toliko bujne da će vrlo brzo to polomnjeno nadoknaditi. Bez veze mi je tretirati i trovati malinu insekticidom za tako nešto.
 
Nazad
Vrh